Activiteit Campagne voeren

Vergelijkbare documenten
Beslissingen nemen (niveau 1 en 2)

Les 3 Radboud Kids: Meet the professor Voor de leraar

lesmateriaal Taalkrant

Verdiepingsopdrachten challenge 2: Spinaziekrachtproef

Doelen: - De leerlingen weten dat talent, hard werken en een goede voorbereiding belangrijk zijn als je beroemd wilt worden;

Waarom ga je schrijven: het Jeugdjournaalfilmpje bekijken. Wat voor tekst schrijf je en aan wie?

Groep 7/8 Rechten van het kind

200 JAAR STATEN-GENERAAL

H.A.N.G. PLEKKEN. Heel Aardig? Niet Geweldig! > OP BEZOEK BIJ HET NAI

IKHEBHOOP.NL. In het kort Klassikaal en in kleine groepjes Ong. 60 minuten Muziek/kunst

Lesbrief Strip maken. Doel Leerlingen te laten nadenken wat ze op het internet doen en hoe ze hier op een positieve manier mee om kunnen gaan.

Bouw je eigen stad. Bronnen: Pictogrammen van

Workshop Handleiding. Verhalen schrijven. wat is jouw talent?

Doe-opdrachten Aan de slag met afval. Groep 7-8

Zo verstuurt u een WhatsApp! Opdracht: Analyseren, evalueren

LESOPDRACHT VOOR DE LEERLING

1 Uit de map: Probleemoplossen in interactie

Strategieën bedenken om ongestructureerde hoeveelheden te schatten. liniaal, potlood kopieerblad Olifanten 1970 en 1989

DE WERKVORM IN HET KORT

Ontwikkel je eigen ijsje!

Lesmateriaal. Waar slaat dat op! Basisonderwijs groep 5 groep 8

Breuken(taal), meetkunde, voortzetting eerlijk verdelen

Presenteren. Oriëntatie

Duur van de les Introductie (gesprek) 15 minuten Kern (reflecteren en controleren met werkblad) 30 minuten Afsluiting, uitleg volgende les 5 minuten

Jeugd Verkeerskrant 4

Winkelen in het bos?

Waarom ga je schrijven? Om de directeur te overtuigen

Draaiboek voorbereidende bijeenkomst, startsituatie team in kaart brengen en traject uitwerken

Workshop Handleiding. Verhalen schrijven. wat is jouw talent?

Wie ben jij? HANDLEIDING

Nodig: Flappen en stiften, werkblad verkiezingskaartjes met scoreformulier, werkblad spreekkaarten, A-3 posters met stiften, potloden end.

Lesvoorbereiding Leef! Sociaal-emotionele vaardigheden klas 3-4

Opdracht bij een bedrijfsbezoek door leerlingen Een aantrekkelijk bedrijfsbezoek speurtocht door het bedrijf

Mijn doelen voor dit jaar

lesprogramma PO activerende lessen over respect voor het primair onderwijs

Gebruiken en begrijpen van de formele breuknotatie.

Hoeveel kost het schoolreisje? Groep 5 rekenen 1

Heb je een vraag over Meet the Professor? Stuur ook dan even een bericht naar Eline.

Tijdens de try-out gingen de groepjes verschillend aan het werk. Soms werd het werk verdeeld: één leerling had alle

Gebruik het vragenmachientje en bedenk een onderzoeksvraag

Je eigen nieuwjaarsbrief

Dag 1 Kaders vol kunst!

China Pagina 1. - Wie nodig jij uit voor een Chinese maaltijd? -

Handleiding voorbereidende les bij Democracity. Basisonderwijs. Versie 22 mei Handleiding voorbereidende les bij Democracity

naam WERKBLAD in de buurt van de school Bekijk de buurt waar de school staat. Probeer de vragen te beantwoorden.

LESBRIEF GROEP THEMA: CHINA Verwerkingsopdrachten & kopieerbladen voor Samsam nr. 1, 2017

OPDRACHT Zeeuwse Havens

lesbrieven avonturenpakket de uitvinders en de verdronken rivier leerlingen werkblad Lesbrief 2:

Wat is Kraak kracht? Kraak kracht

(Eerlijk) verdelen, breuken (taal), meetkunde, meten

t Fort, een vesting vol vroeger les 3 Handleiding voor de leerlingen

Sta in je recht. Lessen over (kinder)rechten voor PO

Waarom ga je schrijven: het Jeugdjournaalfilmpje bekijken

Google naar Instructieposter, kies daar goede voorbeelden uit (korte en krachtige teksten, afbeeldingen) die u in bij opdracht 2 kunt gebruiken 1.

DOCENT. Thema: architectuur WONEN: TERUG IN DE TIJD! groep 5 en 6. Tip. Stadshagen

Mijn lichaam is goed! Doe-opdrachten rond lichaamsbeeld voor 5-6 BaO

DOCENT. Thema: natuur BOMEN BIJ MIJN SCHOOL. groep 3 en 4. Stadshagen

Een uitvinding hoeft niet alleen je eigen leven een stukje makkelijker te maken, denk ook aan de wereldproblemen

Een vreemde planeet groep 5-8

de klas met een belangrijke vraag.

Handleiding Les 1: Een toren bouwen. Zet de leerlingen zo snel mogelijk aan het werk. Nieuwsbegriponderwerp. Schrijftaak.

Dit stappenplan is ingevuld door:

Lesbrief les 2 groep 7 en 8 Voed je lijf met de Schijf van Vijf

MOERASBOS IN STADSHAGEN. Thema: natuur

IKHEBHOOP.NL LESBRIEF HET HOOP LIED! Handleiding leerkracht

Ben jij Vindingrijk? Kolom

Waar groeit mijn eten? handleiding afsluitende les

Schrijf van elk stukje tekst de belangrijkste informatie in losse woorden in het schema. Kijk daarvoor naar de woorden die je hebt onderstreept.

Dit stappenplan is ingevuld door:

Chique woorden Weet jij wat deze woorden betekenen? Vraag om de beurt de betekenis van een chique woord aan elkaar.

AAN DE SLAG MET AFVAL DOE-OPDRACHTEN Groep 7-8

Schrijf je op sociale media dingen die je nooit in het echt (irl) tegen iemand zou zeggen?

LESBRIEF. Laat uw leerlingen 10 minuten lezen in 7Days. Uw leerlingen mogen zelf weten welke artikelen ze deze 10 minuten lezen.

Leerstofaspecten Breuken(taal), eerlijk verdelen, vergelijken, meetkunde

De vraag is nu: hoe oud is Nina geworden?

Plattegrond van de school Groep 5 rekenen 1

Dag van Respect & PABO. DOE MEE met de Dag van Respect 8 November 2012

Workshop Tweede Kamerverkiezingen

Les 13a Zoek de verschillen

Vier verdeelproblemen

Inhoud. 1 Allerlei dieren 6. 2 Voeding Huisvesting Verzorging Voortplanting en fokkerij 144

Een poster voor een goed doel maken

Waarom ga je schrijven: Nieuwsbegripfilmpje kijken. Wat voor tekst schrijf je en voor wie: een gedicht over Egypte

Sammie en opa. - Vakantiebestemmingen - Je dood vervelen

Waarom ga je schrijven: het Jeugdjournaalfilmpje bekijken

afrondende suggesties worden gebruikt om dieper op het onderwerp in te gaan als daar tijd voor is.

Uitdager van de maand. Rekenen Wiskunde, Groep 8. Algemeen

De vragen sluiten aan bij de belevingswereld van de leerlingen en zijn onderverdeeld in de volgende vijftien categorieën:

Ο Doe-opdracht met een werkblad voor de leerlingen om zelfstandig of in kleine groepen uit te voeren.

Met hulp: onduidelijkheden ophelderen

Welke meningen over reclame staan tegenover elkaar? Teken een verbindingslijn tussen de 2 zinnen die bij elkaar horen:

2 > Kerndoelen > Aan de slag > Introductie van de manier van werken > Mogelijke werkvormen en de plaats op het rooster 27

Zweedse puzzel. Uitdager van de maand. Rekenen Wiskunde, Groep 7. Algemeen

DEMOCRATIE OF DICTATUUR?

Transcriptie:

Activiteit Campagne voeren Toelichting op de activiteit In het participatieproject binnen Meer Democratie mogen kinderen meedenken over een beslissing die hen aangaat of waar zij bij betrokken zijn (schoolreisje, schoolregels, goededoelendag etc.). Zij maken daarvoor van hun ideeën concrete voorstellen. Van de verschillende voorstellen wordt er op basis van stemming een gekozen. Voorafgaand aan de stemming kunnen de kinderen hun voorstellen bekend maken en de kiezers enthousiasmeren voor hun ideeën door campagne te voeren. In deze lesactiviteit bedenken in groepjes een krachtige slogan die de aandacht van de kiezers vangt. Met deze slogan ontwerpen ze vervolgens een opvallende en herkenbare poster om op school te verspreiden en campagne mee te voeren. De opzet bestaat uit twee delen, het is daardoor goed mogelijk om de activiteit desgewenst over twee lessen te verdelen. Benodigdheden Werkbladen (zie onder) A4 papier Stiften (dik & dun) Potloden / fineliners Alfabetstempels, stencil-letters, wrijfletters, kranten of tijdschriften om letters uit te knippen Evt. stempelinkt Foto s met voorbeelden van campagneposters van politieke partijen ter inspiratie (zie onder) Introductie Bespreek met de kinderen wat een slagzin is: een slagzin of slogan is een korte en krachtige tekst (maximaal twee zinnen) die wordt gebruikt om de aandacht van de kiezer te vangen. Het is een uitspraak die duidelijk maakt waar jij of jouw partij voor staat. Hoe korter, hoe beter! Een slagzin valt op en is herkenbaar door het ontwerp: de kleur, het lettertype, het formaat. Slagzinnen worden vaak herhaald, zodat de kiezers de slogan sneller onthouden en weten wat een partij belangrijk vindt. Vraag de kinderen of zij een slogan kennen. Laat de voorbeelden (onderstaande foto s) van slogans en posters van politieke partijen zien. De partijen laten de kiezer door hun slagzinnen en posters weten waar ze voor staan en wat ze belangrijk vinden. De slogans van de partijposters worden in deze activiteit als uitgangspunt gebruikt. Deel 1: Slogan verzinnen De kinderen gaan aan de hand van het werkblad aan de slag met het bedenken van een slogan. Ze doen dit in dezelfde groepen als waarmee ze een voorstel voor het participatieproject hebben bedacht. Het doel is om met de slogan hun voorstel te communiceren. De kinderen werken aan de hand van een werkblad. Het eerste deel van het werkblad kan klassikaal begeleid worden. Daarin gaat het om het herkennen van slogans en het ontrafelen van de boodschap. Vervolgens bedenken de kinderen zelf per groepje ten minste drie slogans. Je kunt de kinderen begeleiden bij het schrijven van de slogans aan de hand van de volgende tips: Houd het kort en krachtig (een of twee zinnen); Maak in de slogan duidelijk waar jouw groep voor staat en wat jullie onderwerp is; Maak in de slogan duidelijk wat het de kiezer oplevert of wat de kiezer zal gaan doen als hij op jouw groep en onderwerp/voorstel stemt; Om je op weg te helpen kan je een imitatie maken en je slogan beginnen met het woord omdat / kies / samen. (zie werkblad); Kies samen één slogan om een poster van te maken. Wanneer alle groepjes een slogan hebben geschreven en gekozen, vraag je één leerling per groepje om de slogan voor te lezen aan de klas en in ongeveer een minuut uit te leggen hoe de groep tot deze zin kwam.

Deel 2: Maak een posterontwerp met je slogan Kijk voor het ontwerpen van de poster nogmaals naar de voorbeelden van partijposters. Wat valt daarbij op: grote letters, felle kleuren, weinig of geen beeld (foto s/tekeningen). Bespreek dit met de kinderen. Geef de kinderen goede, bruikbare materialen om hun ontwerp te maken (zie benodigdheden). Laat de kinderen hun slogan vormgeven op een poster aan de hand van de volgende tips en vragen: Maak eerst een keuze in formaat en opzet: maak je een staande of liggende poster; Maak een keuze in lettertype: ontwerp je eigen letters of gebruik de stempel-/stencilletters; Maak een keuze in plaatsing: waar plaats je je woorden en zin op het vel papier (boven / onder / links of rechts / onder elkaar of naast elkaar). Denk daarbij aan leesbaarheid!; Maak een keuze in kleur: kies een of twee kleuren om je poster en partij gelijk op te laten vallen. Afronding Hang de posters op in de klas. Vraag de leerlingen om per groepje kort te vertellen hoe ze tot dit ontwerp zijn gekomen. Bespreek hoe de groep of leerkracht de slogans en posters kunnen verspreiden onder de kiezers. Bijvoorbeeld door de posters te kopiëren en op te hangen in de school of door een foto van de posters op de schoolwebsite of facebook te plaatsen.

Werkblad slogan schrijven Wat is een slagzin / slogan? Een slagzin of slogan is een korte en krachtige tekst (maximaal 2 zinnen) die wordt gebruikt om de aandacht van de kiezer te vangen. Een slagzin is een uitspraak die duidelijk maakt waar jij of jouw partij voor staat. Hoe korter, hoe beter! Een slagzin valt op en is herkenbaar door het ontwerp: de kleur, het lettertype, het formaat. Slagzinnen worden vaak herhaald, zodat de kiezers de slogan sneller onthouden en weten wat een partij belangrijk vindt. Voorbeelden Hieronder staan voorbeelden van slogans gemaakt door verschillende politieke partijen. De partijen laten de kiezer door hun slagzinnen en posters weten waar ze voor staan en wat ze belangrijk vinden. 1. Omdat uw veiligheid weer op nummer 1 moet Omdat Rotterdam u lief is Omdat................... Deze slagzinnen geven antwoordt op de vraag: Waarom moet ik op jullie partij stemmen? Omdat... 2. Kies 19 maart voor gezonde lucht Kies voor................ Deze slagzin zegt waar je op 19 maart voor zou kunnen kiezen. Deze partij vertelt in deze slogan dat ze gezonde lucht belangrijk vindt. 3. Samen voor Rotterdam Samen voor............ Deze slagzin laat weten dat de partij er samen met de kiezers voor wil gaan. Het samen ervoor gaan is belangrijk. Ook zegt de zin waar ze voor willen gaan: Rotterdam. 4. Meer kansen door beter onderwijs........................ Deze slagzin laat weten dat de partij onderwijs belangrijk vindt. De partij staat voor beter onderwijs en zegt dat de kiezer daarmee meer kansen (op een baan) zal krijgen. De partij zegt wat de kiezer zal krijgen als ze op hen stemmen.

Schrijf nu met jouw groep je eigen slagzin! Denk samen na over de volgende vragen: Waarom moeten de kiezers op jouw groep stemmen? Waar staat jouw groep voor? Wat vindt jouw groep belangrijk? Je kan je zin beginnen zoals de voorbeeldzinnen hierboven: Omdat................................................................................ Kies voor............................................................................. Samen................................................................................ Of je kan zelf drie korte en krachtige zinnen bedenken: 1...................................................................................... 2...................................................................................... 3......................................................................................

Bijlage: voorbeelden van slogans en partijposters