Workshop Handleiding. Karakters tekenen. wat is jouw talent?

Vergelijkbare documenten
Workshop Handleiding. Sinterklaas en Kerstmis. wat is jouw talent?

Workshop Handleiding. Striptekenen deel 3. wat is jouw talent?

Workshop Handleiding. Boomwhackers 2. wat is jouw talent?

Workshop Handleiding. Striptekenen deel 2. wat is jouw talent?

Talentgebied Tekenen. Algemene handleiding

Workshop Handleiding. Boomwhackers. wat is jouw talent?

Workshop Handleiding. Verhalen schrijven. wat is jouw talent?

Workshop Handleiding. Jongleren. wat is jouw talent?

Workshop Handleiding. Tafeldrummen 1. wat is jouw talent?

Workshop Handleiding. Tafeldrummen 2. wat is jouw talent?

Muziek Singer Songwriter 1. Workshop Handleiding. Singer Songwriter 1. wat is jouw talent? 1. Singer Songwriter 1

Workshop Handleiding. Drummen in de Zomer. wat is jouw talent?

Workshop Handleiding. Boomwhacker Muziekmaker. wat is jouw talent?

Workshop Handleiding. Dansstudio. wat is jouw talent?

Workshop Handleiding. Tafeldrummen 3. wat is jouw talent?

Workshop Handleiding. Verhalen schrijven. wat is jouw talent?

Workshop Handleiding. Hoorspel. wat is jouw talent?

Workshop Handleiding. Striptekenen deel 1. wat is jouw talent?

Workshop Handleiding. Wie doet wat? wat is jouw talent?

Workshop Handleiding. Blinkies Avontuur. wat is jouw talent?

Workshop Handleiding. Dammen doe je zo! wat is jouw talent?

WIJ MAKEN EEN SU VAN JOUW CREATIE. Handleiding proefabonnement.

Workshop Handleiding. Word een theaterspeler. wat is jouw talent?

Workshop Handleiding. Stop-motion. wat is jouw talent?

Workshop Handleiding. Blinkies Avontuur 2. wat is jouw talent?

Workshop Handleiding. Theaterspelletjes. wat is jouw talent?

Opzet onderwijsexperiment

Lesbrief Beestjes tekenen naar waarneming

1 DISK, Boom Amsterdam

China Pagina 1. - Wie nodig jij uit voor een Chinese maaltijd? -

Workshop Handleiding. Allemaal Taal. wat is jouw talent?

LES: Groepjes maken 2

Minidisco Thema: Wat is er?

Opzet en uitvoering. Inhoudsopgave. 1 Wat is Kiezen voor je leven? 3. 2 Hoe maak je een Digi-tale? 4. 3 Stap voor Stap Technische kant...

Naam:. Namen groepsleden:... Begeleider:

Activiteit: Filosoferen met kinderen over taal

aartenbak tekenen Tekenlessen met: Kleurpotlood Ideeën verzameld door Demy van der Ham

MUSEUMLES IN HET VAN ABBEMUSEUM Groep 5 en 6

Teken en leesles nummer 1 (groep 3 en 4) groot en klein. Inleiding

Workshop Handleiding. Creatieve Apps. wat is jouw talent?

Lessuggestie Pesten. Gedichtenbundel Warboel: Pagina 6-7

Vincent-stripverhaal MAKEN VOELEN SAMENWERKEN KIJKEN. Expertisecentrum Kunsttheorie Primair Onderwijs

behorende bij de website hoeextreembenjij.nl

Presentaties: presenteer jezelf met PowerPoint

WORKSHOP OVERHEADPROJECTIE

WORKHOP OVERHEAD PROJECTIE. Opdracht 1: Computer en letters

LES: Waslijn. BENODIGDHEDEN Per leerling werkblad Stapjes maken (zie p. 5) potlood en gum AFBEELDING SPELLETJE

LES: Post. BENODIGDHEDEN Per leerling werkblad Postzegels (zie p. 5) potlood en gum AFBEELDING SPELLETJE

Doelen: - De leerlingen weten dat talent, hard werken en een goede voorbereiding belangrijk zijn als je beroemd wilt worden;

Workshop Handleiding. De Theatervoorstelling. wat is jouw talent?

LES: Getallenfabriek 2

Een verhaal schrijven

3. Lees om de beurt een rijtje, een zin of een stukje. 6. Kies nu een leeslijst uit de map naar keuze.

China. Stadsgeluiden in China. 3 lessen rond geluiden in een Chinese stad. Vakgebied: Muziek. Lesduur: 60 minuten per les

Nederlands in Uitvoering

Handleiding Topondernemers praatplaten

LES: Snelle sommen 2. BENODIGDHEDEN Per leerling werkblad Snelle stappen (zie p. 5) potlood, 2 verschillende kleurpotloden, gum AFBEELDING SPELLETJE

LES: Getallenmuurtje. BENODIGDHEDEN Per leerling werkblad Kies twee blokjes (zie p. 5) potlood en gum AFBEELDING SPELLETJE

handleiding Begeleider

Klik & Tik. De start. Docentenhandleiding

Red met jouw klas de wereld! Handleiding van het digitale educatiepakket bij de voorstelling: Wij redden de wereld

Kop. Romp. Lesbrief Seksualiteit Leerjaar 1-Profiel1,2,3

Handleiding Beheeromgeving Oefenen.nl versie 3.0

Handleiding. Geschikte tijd uitvoering jan feb mrt apr mei jun jul aug sep okt nov dec

Nederlands in Uitvoering

Portfolio Handleiding voor studenten van de Marnix academie

Handleiding voor de digitale les Internet in 2025 Kinderen tekenen de toekomst

Cijfer kunstzaal. Prima Leuk, leerzaam 9 Heel tevreden

LES: Snelle sommen. BENODIGDHEDEN Per leerling werkblad Snelle stappen (zie p. 5) potlood, 2 verschillende kleurpotloden, gum AFBEELDING SPELLETJE

LES: Wie van de drie?

Spots on Jobs Docentenhandleiding

Beeldende aspect Voorkennis

Handleiding Docenten/Begeleiders

LES: Betaal gepast 2. inzicht ontwikkelen in deelbaarheid en factoren van getallen. BENODIGDHEDEN Per leerling

;k;lk. Les 1 Verschillende soorten nieuws

gebruikershandleiding

aartenbak tekenen Tekenlessen met: Kleurpotlood

Prettige en niet prettige aanrakingen

De lamp. Copyright Vakcollege Groep B.V Alle rechten voorbehouden.

Workshop Tweede Kamerverkiezingen

Webkwestie Reclame. CC Naamsvermelding 3.0 Nederland licentie.

LES: Eerlijk verdelen

Werken met tradities. Uw project voor. Erfgoedspoor: 3. Toelichting. invul-lesmodel. Titel van het project: 1. Leerjaar:

Ben ik dat? voorstelling 2d Hoofdstuk 10

LES: Getallenmuurtje 2

LES: Vier op een rij 2

Introductie

Vooraf Voorafgaand hebben alle leerlingen van groep 8 de KunstKabinetles 8.14 Onderweg in groepjes of klassikaal uitgevoerd.

lesprogramma PO activerende lessen over respect voor het primair onderwijs

Onderdeel: Opdracht Uitleg + Opdracht

Handleiding bij de digitale les voor de Nederlandse Kinderjury 2012

Handleiding. Digitale leeromgeving. Schooljaar

Handleiding Blink Studio

Met Word een hoger cijfer halen. Word ken je al, toch kun je nog veel meer doen met Word. Nog beter leren omgaan met Word

Teken een architect. Lees het volgende verhaal:

Werken met Paint 2014

Handleiding Beheeromgeving Oefenen.nl versie 5.0

Voorbereidend gesprek Vragen die de leerkracht kan stellen: Introductielessen Primair Onderwijs Introductieles 1: Schetsen voor het schoolplein

Teken een architect. Lees het volgende verhaal:

GEVOELLIJNEN - FOR THE BIRDS GEVOELLIJNEN

Transcriptie:

Workshop Handleiding Karakters tekenen wat is jouw talent?

Inhoudsopgave Hoe gebruik je deze workshop? Hoe kun je deze workshop inzetten in je klas? Welk materiaal kun je het best gebruiken? Welk potlood moet je kiezen en met welk papier kun je werken? De 10 tekenlessen bij het thema karakters Hoe ga je om met deze lessen en op welke manier kun je hier met jouw leerlingen aan werken? Delen Deze workshop kun je klassikaal bekijken en volgen, maar hij kan ook door de leerlingen individueel uitgevoerd worden. Deel dan de desbetreffende video met de leerlingen, zodat ze zelfstandig aan de slag kunnen gaan. 3 4 5 7 2

Hoe gebruik je deze workshop? Welkom bij de workshop karakters tekenen van Team Talento! De workshop bestaat uit tien lessen die afzonderlijk van elkaar te volgen zijn. Iedere les staat op zich en vormt een afgerond geheel. Illustrator Aad Bijloo laat al tekenend zien hoe je een bepaald karakter kunt tekenen. De karakters worden wat stereotype neergezet en kenmerkende eigenschappen worden in de tekening benadrukt. We tekenen niet geheel naar de natuur, we maken er een stripfiguur van; je zou de getekende karakters dus in strips tegen kunnen komen. Tijdsduur De video s duren allemaal zo tussen de 7 en de 10 minuten. In elke videoles behandelt Aad één karakter en vanaf een leeg vel papier wordt dit karakter dan getekend. Je kijkt met Aad mee hoe hij tekent en je luistert naar zijn verhaal. Na het bekijken van een videoles is het aan te raden om gelijk met de verwerking te beginnen. Trek voor deze verwerking minimaal 15 minuten uit, maar reken eerder op een half uur. In deze tijd gaan de leerlingen zelf aan de slag met het tekenen van het gekozen karakter. Voorbereiding Bij alle videolessen van deze workshop hoort een werkblad en een kleurplaat. Illustrator Aad Bijloo vat op zo n werkblad het geleerde in een getekende vorm nog even samen. Je leerlingen hebben hier dan steun aan tijdens het zelf tekenen van het karakter. Print het werkblad voordat je de video gaat bekijken en deel het werkblad uit na afloop van de videoles. Bepaal zelf of je de kleurplaat wilt koppelen aan de tekenles of als losse kleurplaat op een ander tijdstip eens in wilt zetten. Doelgroep Deze workshop is geschikt voor alle leerlingen die het leuk vinden om karakters in een stripachtige vorm te tekenen. En dat zullen heel veel leerlingen zijn! Bepaal zelf of de workshop past bij jouw leerlingen. Wellicht zal dat in de meeste gevallen vanaf groep 5 zijn. Planning De tien videolessen zijn afzonderlijk van elkaar te bekijken en kennen geen vaste volgorde. Je kunt alle lessen stuk voor stuk klassikaal behandelen, je kunt de workshop ook bij het individueel werken inzetten, waarbij de leerlingen zelf kiezen welk karakter ze willen gaan tekenen. Maak dus helemaal zelf de juiste planning. Extra informatie Aad Bijloo is afgestudeerd aan de Koninklijke Academie voor Beeldende Kunsten in Den Haag en werkt al ruim twintig jaar als illustrator, striptekenaar en cartoonist. Aad tekent vooral voor (educatieve) uitgevers in binnen- en buitenland. Een prachtig overzicht van zijn werk en van zijn veelzijdigheid vind je terug op de website van Aad: www.studieab.nl. 3

Welk materiaal kun je het best gebruiken? Welk potlood moet je kiezen en met welk papier kun je werken? Papier Gebruik gewoon eenvoudig A4-papier, bijvoorbeeld het papier dat je ook voor de printer of het kopieerapparaat gebruikt. Leerlingen die zelf verder willen gaan met tekenen, kunnen eens een tekenblok of echt tekenpapier kopen. Dat papier is meestal wat dikker, maar ook duurder. Potloden Potloden bestaan uit een tekenstift van klei en grafiet in een houten omhulsel. Er zit dus geen lood in. De naam potlood verwijst nog naar de voorloper van het huidige potlood waarin wel een loodstift zat. Dat was goedkoper dan de zilverstift waar toen mee getekend of geschreven werd. Het mengsel voor de potloodstift van klei en grafiet wordt in een oven gebakken. De verhouding tussen klei en grafiet bepaalt de hardheid: hoe meer klei, hoe harder het potlood. Om te schetsen heb je potloden nodig. Dat kan met de potloden van school. Dit zijn meestal HB potloden, een mengeling tussen hard (H) en zacht (B). Aad gebruikt voor het schetsen en tekenen meestal een 2B potlood. Dat werkt het fijnst. Schaf indien mogelijk deze potloden aan. Overig materiaal Uiteraard heb je ook een gum en een puntenslijper nodig. Je kunt ook kleurpotloden gebruiken om te kleuren en stiften om te tekenen. Maar je maakt altijd eerst de schets met potlood. Hoe tekent Aad zelf? Aad tekent nog vaak met potlood op papier, maar ook veel met een tekenprogramma. Daarvoor gebruikt hij het programma Photoshop. Als je een tekenprogramma op de computer gebruikt is het niet zo handig om met je muis te tekenen. Daarom gebruikt Aad een tekentablet met een bijbehorende pen. Een tip van Aad Om een goede tekenaar te worden is het van belang dat je veel oefent. Veel schetsen maakt. Van veel natekenen leer je ook. Geduld is ook belangrijk. Het lukt namelijk niet altijd wat je in je hoofd hebt. Of je wilt te snel iets op papier zetten. Dat lukt vaak ook niet. Werk rustig en als je niet tevreden bent begin je gewoon weer opnieuw. 4

De 10 tekenlessen bij het thema karakters Hoe ga je om met deze lessen en op welke manier kan je hier met jouw leerlingen aan werken? Thema karakters Achtereenvolgens komen de volgende karakters aan bod: boef, elfje, heks, kabouter, piraat, prinses, (verwarde) professor, reus, ridder en tovenaar. Deze volgorde is volstrekt willekeurig. Bepaal zelf met welk karakter je wilt beginnen of laat de leerlingen een karakter uitzoeken. Introductie Zorg voor een leuke introductie van een afzonderlijke les of van de workshop in het algemeen. Laat leerlingen afbeeldingen en foto s verzamelen en meenemen over de karakters van deze workshop. Kom je ze ook tegen in stripboeken of in games? Neem daar ook eens voorbeelden van mee. Zijn er boeken beschikbaar, ken je verhalen waarin deze karakters een rol spelen? Neem het mee en bespreek het met elkaar. Je bent zelf zo vrij om van deze tekenlessen iets groters te maken of het gewoon bij tien leuke tekenlessen te laten! Samen bekijken, samen tekenen We beschrijven hier de werkwijze bij de tekenles over de boef. De werkwijze is dus voor de overige lessen hetzelfde. Print van tevoren het werkblad bij deze tekenles uit. Bepaal of je de kleurplaat wilt gaan gebruiken. Print deze dan eventueel ook uit. Bekijk met z n allen de video, waarin Aad vanaf een leeg scherm een hond tekent. Luister goed naar zijn aanwijzingen. Deel na afloop het werkblad uit en zorg voor tekenspullen (potlood en papier). De leerlingen gaan nu zelf aan de slag en tekenen nu zelf een hond. Bespreek het nog kort even na en bekijk elkaars resultaten. 5

Samen bekijken, afzonderlijk tekenen Wil je het zelf tekenen van het karakter niet gelijk na het bekijken van de video laten doen, dan kan je het best de bekeken video delen met de leerlingen. Hoe dat moet, wordt verderop in deze handleiding beschreven. Een video die je deelt met de leerlingen, kan door hen op een computer, laptop of tablet bekeken worden. De werkwijze kan dan zijn: Bekijk met z n allen de video en deel deze video na afloop van de les. Geef aan de leerlingen de opdracht mee om nu zelf dit karakter te gaan tekenen. Ze kunnen de informatie van het werkblad gebruiken, maar ook nog eens de video terugkijken. De leerlingen bepalen (binnen jouw gestelde grenzen) nu zelf wanneer er getekend gaat worden. Bespreek het nog kort even na en bekijk elkaars resultaten. Zelf kiezen Door de uiteenlopende aard van de karakters binnen deze workshop, kan je er ook voor kiezen om de leerlingen zelf te laten bepalen bij welk karakter ze een tekening willen maken. De werkwijze kan dan zijn: Deel alle video s van deze workshop met de leerlingen. Print van elk werkblad één exemplaar en laat de leerlingen deze bekijken. Laat ze dan een keuze maken. Print dan het juiste aantal werkbladen per karakter. De leerlingen kiezen nu zelfstandig de gewenste video, bekijken deze en maken na afloop of op een ander tijdstip de tekening. Het werkblad kan daar dan weer bij gebruikt worden. Tot slot Verwerk deze tekenlessen in de lessen die je dit jaar op het gebied van tekenen al wilde gaan geven, of gebruik ze als geweldig leuk tussendoortje, waarin de leerlingen vrij zijn om zelf een keuze te maken. Laat ons eens weten hoe jij en jouw leerlingen deze serie hebben ervaren en wat de resultaten daarvan zijn. We wensen jullie in ieder geval veel tekenplezier toe! 6

TIP: Deel de workshop met je leerlingen! Deze workshop kan je klassikaal bekijken, maar het oefenen zal vooral individueel en waarschijnlijk ook zelfs thuis gaan plaatsvinden. Deel dan de desbetreffende video met de leerlingen. 1. Klik bij de workshop op de knop Video s delen. 2. Selecteer de video s die je wilt delen en klik op Deel. 3a. Open de werkbalk onderaan en vertel de inlogcode aan de leerlingen... 3b.... of klik op Codeblad om een blad met codekaartjes aan te maken voor de leerlingen. 4. De leerlingen loggen in op /leerling. 5. En ze kunnen vervolgens de video s die je gedeeld hebt bekijken. 7

Wat is jouw talent? Team Talento wordt ontwikkeld door CWG Media B.V. Postbus 311 1600 AH Enkhuizen internet: e-mail: info@teamtalento.nl