Platform Mensenrechteneducatie WERKBLADEN - 2



Vergelijkbare documenten
Inhoud. Inleiding...4 Hoofdstuk 1 Het ontstaan van mensenrechten...6 Hoofdstuk 2 Dertig mensenrechten...14

kracht TWEEDE WERELDOORLOG VERSUS MENSENRECHTEN

het recht op vrijheid en gelijkheid voor iedereen

Met het Kinderrechtenverdrag

Verdrag over de rechten van het kind

Kinderrechtenverdrag VOOR KINDEREN EN JONGEREN

Kinderrechtenverdrag VOOR KINDEREN EN JONGEREN

Movies that school begeleidt en adviseert bij het vertonen van mensenrechtenfilms op school.

Scholengroep Amnesty International Nijmegen WERKBLADEN - 2

Blood in the Mobile. Opdrachtenblad. Regie: Frank Piasecki Poulsen Jaar: 2010 Duur:

Framing the Other. Opdrachtenblad

Opdracht Levensbeschouwing Doodstraf

Leerdoelen. Voorafgaand aan de film. Jaar: Filmkeuring: Alle leeftijden Website:

Toekomst. Ik wil niet altijd hier blijven. Het is geen fijn leven. Monicah, 19 jaar. werkblad 10

4. Wat zijn de rechten en plichten van een asielzoeker in België?

Kinderrechtenverdrag. Voor kinderen en jongeren

Kinderrechtenverdrag VOOR KINDEREN EN JONGEREN

Achter gesloten ogen: Spencer

Instructie: Landenspel light

Kinderen zonder papieren

Arigato. opdrachtenblad. Regie: Anielle Webster Scenario: Sandra Beerends Jaar: 2012 Duur: 10 minuten

Waarom ga je schrijven? Om de directeur te overtuigen

DAG VAN DE RECHTEN VAN HET KIND 20 NOVEMBER 2011 EEN LESBRIEF VOOR DE GROEPEN 6-8

Nederland. Op welke dag is deze foto gemaakt?.. Welke bekende persoon is er altijd bij?

DEEL 1. WERKBOEK 1 Je Zelfbeeld Monique van Dam YOU: De keuze is aan jou!

1. Gedrag / handelen II. Stereotype B. is als iemand of een groep mensen ongelijk wordt behandeld om redenen die er niet toe doen.

UNICEF en kinderrechten

Nadav s vrede Opdrachtblad

Inhoud. Inleiding... 4 Hoofdstuk 1 Het ontstaan van de rechten... 6 Hoofdstuk 2 De belangrijkste rechten...12

Waarom ga je schrijven? Om de directeur te overtuigen

Onderzoek Mensenrechten

Lesbrief bij Mijn broer is een boef van Netty van Kaathoven voor groep 7 en 8

MODULE V. Ben jij nou Europees?

NATIONALE HERDENKING NATIONALE VIERING

Werkstuk Maatschappijleer Kinderrechten

Dwerggras 30, Rotterdam. 1. Schrijf tijdens het kijken dingen op die jou belangrijk lijken. Je hebt dit later nodig.

Puzzel: De rechtszaal

Dagboek Nederland onder water?! Komt Nederland onder water te staan? En wat kunnen jij en de politiek doen om dit te voorkomen?

Tabellenboek bij peiling 8 panel Psychisch Gezien: mensenrechten

SOCIALE VAARDIGHEDEN MET AFLATOUN

Bijzonder procesdoel 3: ontdekken van mensenrechten

Spreekbeurt Nederlands Amnesty International

Rechten van alle kinderen

Handboek Politiek deel 2

Werken aan de Wereld Lessenserie 2013 Niveau 2 en 3

Stelling Wanneer een man met een ander geloof, of zonder geloof, in de synagoge komt, moet ook hij een keppeltje opzetten.

LESBRIEF. Laat uw leerlingen 10 minuten lezen in 7Days. Uw leerlingen mogen zelf weten welke artikelen ze deze 10 minuten lezen.

U leert in deze les "toestemming vragen". Toestemming vragen is vragen of u iets mag doen.

Onderzoek: 200 jaar Grondwet

Voorafgaand aan de film

Arigato. opdrachtenblad. Regie: Anielle Webster Scenario: Sandra Beerends Jaar: 2012 Duur: 10 minuten

DE RECHTERS ZIJN GESCHEIDEN

Het onze Vader. Naam:

Enquete resultaten Normen en Waarden 2014

Moeder werkt. Als de baby er eenmaal is, leg ik m dicht tegen z n moeder aan. Rhoda. werkblad 03

Leerlingen weten dat er in een democratische rechtsstaat verschillende manieren zijn om conflicten op te lossen en dat rechtspraak daar één van is.

Welke woorden komen bij je op als je deze beelden ziet?

UNICEF Kinderrechten SPORT EN VRIJE TIJD GELIJKE BEHANDELING VOEDING FAMILIE GEZONDHEIDSZORG ONDERWIJS SCHOON WATER

Ik en de maatschappij. Samen maar verschillend

GODS GEZIN. Studielessen voor 4-7 jarigen

Deelnemers leren spelenderwijs over de rechtspraak; een paar veel gehoorde misverstanden over rechtspraak worden behandeld.

Elk kind heeft het recht om...

Danny s Parade. Bronnenblad. Inhoud. Regie: Anneke de Lind van Wijngaarden Jaar: 2007 Duur: 15 minuten Website:

Recht op vrije meningsuiting

EEN FEESTJE ORGANISEREN

My Neighbourhood. Opdrachtenblad. Regie: Rebekah Wingert-Jabi & Julia Bacha Jaar: 2012 Duur: 26 minuten. Movies that Matter Educatie Film opent ogen!

Waarom was het noodzakelijk dat Jezus stierf?

LESBRIEF. Laat uw leerlingen 10 minuten lezen in 7Days. Uw leerlingen mogen zelf weten welke artikelen ze deze 10 minuten lezen.

Samenvatting Geschiedenis Hoofdstuk 2

LESPAKKET KINDERRECHTEN

COACHFRIEND. Werkboek. (voeg hier je profielfoto toe)

HOEVEEL MOET IK BETALEN?

Zoekkaart Mensenrechten.

taal portfolio Taalportfolio 9+

WIE ZIT WAAR IN DE RECHTBANK?

Maak het waar hv123. CC Naamsvermelding-GelijkDelen 3.0 Nederland licentie.

Yasmina JIJ NAAM: LEEFTIJD: WOONPLAATS: SCHOOL: NATIONALITEIT: HOBBIES:

Voor de paboopleider. Werkvorm 10: voor de opleider (1) Verleden en heden

WERKBOEK VOOR DE DALTON-VERSIE. Dit werkboek is van:. Ik zit in groep:.

5,9. Samenvatting door een scholier 1292 woorden 15 februari keer beoordeeld. Maatschappijleer

Welke wapens worden voor het eerst gebruikt in de Eerste Wereldoorlog? 1. Geweren en gifgas. 2. Machinegeweren en gifgas. 3. Gifgas en pistolen.

Fighting the silence Opdrachtblad

Marcha JIJ NAAM: LEEFTIJD: WOONPLAATS: SCHOOL: NATIONALITEIT: HOBBIES:

VECHTEN VOOR VREDE? Peace Brigades International en Amnesty International vertellen over mensenrechten in Colombia

TEST 1: Eerst denken of eerst doen? Kruis steeds het antwoord aan dat het best bij jou past. Probeer zo eerlijk mogelijk te antwoorden.

Laat de jongeren de test conflictstijlen maken (zie bijlage 1). Naar aanleiding van de uitslag ga je in gesprek.

Lesbrief nr 1. voor Groep 5 + 6

Prinsjesdag. Kerntaak 3- Maatschappelijke betrokkenheid Participeert in het politieke domein, in besluitvorming en beleidsbeïnvloeding.

LESPAKKET KINDErrEchTEN 1

Alle rechten op een rij:

4 manieren om Samsam te gebruiken

1. Je krijgt van je juf of meester een plaatje. Bekijk het plaatje goed.

Mijn Mokum is een project voor NT2 cursisten. Het is gemaakt door het Amsterdam Museum.

Ik heb geen idee wat het betekent. Ik heb dit woord wel eens gezien of gehoord.

Nieuwsbrief CliëntAanZet

Handboek Politiek 2. Derde Kamer der Staten-Generaal

Een wat strenge stem, hij wil graag officiëler klinken dan hij in wezen is.

Instructie rollenspel Belediging op internet

Denkfouten. hoofdstuk 6. De pretbedervers. De zwarte bril

Brood, tafel, maaltijd houden

Transcriptie:

INTRODUCTIELES OP MIJN RECHTEN = JOUW RECHTEN

De snelle mensenrechtenquiz Vul de vragen snel in zonder al te lang na te denken. Je krijgt er maar drie minuten voor! 1) Geef je eigen definitie van een mensenrecht. Een mensenrecht.. 2) Hoeveel vluchtelingen zijn er in de wereld? a) 12 miljoen b) 24 miljoen c) 36 miljoen d) 48 miljoen 3) Een asielzoeker is een vluchteling die op zoek is naar a) onderdak b) bescherming c) werk d) veiligheid 4) In welk land worden de meeste doodstraffen uitgesproken? a) China b) Iran c) Saudi-Arabië d) Verenigde Staten 5) In Nederland is de doodstraf afgeschaft. a) Ja b) Ja, maar alleen in vredestijd c) Nee Platform Mensenrechteneducatie WERKBLADEN - 2

Rechten, mensenrechten, en rechtspraak Rechtspraak, recht spreken, rechter : al deze woorden hebben te maken met recht. Jij hebt heel veel rechten. Je hebt bijvoorbeeld het recht dat je beschermd wordt tegen misdadigers. Rechten bestaan al heel erg lang. Tweeduizend jaar geleden al, toen de Romeinen hier de baas waren. Een rechtszaak bij de Romeinen (uit de strip Asterix). In het midden zie je de rechter. In 1948 gebeurde er op het gebied van rechten iets heel bijzonders. De Verenigde Naties hielden toen een bijeenkomst speciaal over mensenrechten. Op 10 december 1948 werd daar een mensenrechten-document opgesteld. Daarin stond: alle mensen overal ter wereld hebben precies dezelfde rechten!! Dat document heet: De Universele Verklaring van de Rechten van de Mens Opdrachten: 1. Wat zijn de Verenigde Naties? Wie zijn daar lid van? 2. Schrijf op wat universeel betekent: 3. Schrijf op waarom dat nu eigenlijk in 1948 gebeurde: 4. Met welke mensenrechten ging het toen heel erg mis? Recht op:.. Recht op:.. Recht op:.. Platform Mensenrechteneducatie WERKBLADEN - 3

10 Mensenrechten Hieronder vind je 10 mensenrechten. 1. Discriminatie is verboden. 2. Kinderen hebben het recht om naar school te gaan. 3. Je hebt het recht om tot s avonds laat televisie te kijken. 4. Je hebt recht op hulp als je ziek bent. 5. Je mag niemand martelen. 6. In een rechtzaak ben je schuldig tot je onschuld bewezen is. 7. Je hebt recht op vrije tijd en vakantie. 8. Je hebt het recht om te trouwen en een gezin te stichten. 9. Iedereen heeft het recht om onbeleefd te zijn tegen vreemden. 10. Kinderarbeid is verboden. Opdrachten 5. We vragen je om op de foto s op de volgende pagina het juiste mensenrecht bij de juiste foto te zetten. Maar let op! Er zijn 7 foto s en 10 teksten. Kijk dus goed welke tekst bij welke foto hoort! Schrijf na het opplakken hieronder wat jouw combinaties zijn: Bij Foto hoort Mensenrecht A B C D E F G 6. Je houdt drie mensenrechten over. Dat zijn:.,.. en.. Wat is er met die mensenrechten aan de hand? Platform Mensenrechteneducatie WERKBLADEN - 4

A B C D E F G Platform Mensenrechteneducatie WERKBLADEN - 5

Twee soorten mensenrechten Je hebt op de vorige werkbladen kennis gemaakt met enkele mensenrechten. Je kunt deze mensenrechten in twee soorten verdelen: 1) Sociale rechten Sociale rechten zorgen ervoor dat je een normaal en goed leven kunt leiden. De regering moet voor deze rechten zorgen. Opdracht 7. Vul in om welk sociaal mensenrecht het steeds gaat. Platform Mensenrechteneducatie WERKBLADEN - 6

2) Politieke rechten Politieke rechten zijn mensenrechten die jou moeten beschermen tegen de regering. Deze rechten moeten ervoor zorgen dat de regering jou geen kwaad kan doen. Opdracht 8. Vul in om welk politiek mensenrecht het steeds gaat. Platform Mensenrechteneducatie WERKBLADEN - 7

Wie jarig is, viert feest Als je jarig bent, geef je een feestje. Mooie ronde getallen als 10, 30 of 50 zijn reden voor een extra groot feest, waarvoor je nog veel meer mensen uitnodigt dan anders. Niet alleen verjaardagen zijn reden voor een feest. We kunnen ook met z n allen vieren dat iemand een bepaalde hoeveelheid jaren bij een bedrijf werkt. Wie 25 jaar bij een fabriek werkt, krijgt vaak op een receptie mooie cadeaus van de collega s en van de directie. In 2005 was Beatrix van Oranje-Nassau 25 jaar koningin van Nederland. We kunnen ook met z n allen vieren dat iets een bepaalde hoeveelheid jaren bestaat: 500 jaar ontdekkingsreizen (in 1992), 100 jaar film (in 1996) en 90 jaar vrouwenkiesrecht in Nederland (in 2009) bijvoorbeeld. In 2008 hebben we nog zo n jubileum: de Universele Verklaring van de Rechten van de Mens bestaat 60 jaar. Op 10 december 2008 is het precies 60 jaar geleden dat in New York de Universele Verklaring van de Rechten van de Mens door de Verenigde Naties (VN) werd aangenomen. Alle bij de VN aangesloten landen beloofden in 1948 plechtig om hun best te doen om aan al hun burgers mensenrechten te geven. Maar iedereen weet dat veel landen zich niet aan de mensenrechten houden. Dat kun je elke dag in de krant lezen en op het journaal zien. Opdrachten 9. Wie 60 wordt, viert feest. Maar hebben we reden om feest te vieren als het om de mensenrechten gaat? Geef één argument vóór een feestje en één argument tégen een feestje als het om de mensenrechten gaat. 10. Ik vind dat het zestigjarig bestaan van de mensenrechten wel/niet groots gevierd moet worden, omdat. Wedstrijd Doe mee met de wedstrijd Mijn rechten = jouw rechten voor leerlingen van de basisschool. De opdracht is: Organiseer een verjaardagsfeestje voor de mensenrechten. De vorm waarin jullie jullie idee uitwerken, is geheel vrij. Hoe creatiever, hoe beter en hoe meer kans je maakt op een prijs. Die prijs is op 10 december met de hele klas een dagje naar Den Haag voor Dat blijft nog even een verrassing! Maar misschien wordt het winnende idee voor een verjaardagsfeestje wel uitgevoerd! Je kunt de inzending van de klas aanmelden via educatie@60jaaruvrm.nl. Zie voor meer informatie de website http://www.mensenrechteneducatie.nl. Platform Mensenrechteneducatie WERKBLADEN - 8

Wie is de mensenrechtenspecialist van de klas? We sluiten de les af met een spel waarmee we bepalen wie de mensenrechtenspecialist van de klas is. Dat doen we d.m.v. vragen over mensenrechten. Het spel gaat als volgt: Je krijgt een vraag. Het antwoord daarop is JA of NEE. Je gaat bij het bordje met het opschrift JA of bij het bordje met het opschrift NEE staan. Als je het fout hebt, ga je weer zitten. Als het antwoord goed is, blijf je staan. Een voorbeeld: De vraag: De mensenrechtenverklaring is opgesteld door de Europese Unie. Je gaat bij een van de twee bodjes staan. Als je bij het bordje met JA zou zijn gaan staan, dan zou je het fout hebben gehad. Je gaat weer zitten. Als je bij het bordje met NEE zou zijn gaan staan, dan zou je het goed hebben gehad (want de mensenrechten zijn opgesteld door de Verenigde Naties). Je mag blijven staan om de volgende vraag te beantwoorden. We gaan net zolang door totdat er één winnaar is. JA NEE Platform Mensenrechteneducatie WERKBLADEN - 9

HANDLEIDING Auteur Deze gastles is ontwikkeld door Harry de Ridder van het Centrum voor Mondiaal Onderwijs. Tijdsindeling 5 minuten De snelle mensenrechtenquiz 10 minuten Rechten, mensenrechten en rechtspraak 10 minuten Sociale en politieke mensenrechten 10 minuten 10 mensenrechten-fotospel 10 minuten Wie jarig is, viert feest 10 minuten Wie is de mensenrechtenspecialist van de klas? 55 minuten De snelle mensenrechtenquiz Een korte introductie om erin te komen. Antwoorden: 1).. 2) b) 24 miljoen 3) b) Asiel = bescherming 4) a) China (cijfers lopen uiteen van 1.800 tot 10.000 per jaar meer dan alle andere landen samen) 5) a) Ja Rechten, mensenrechten en rechtspraak Van rechten naar mensenrechten. Op het plaatje uit Asterix zie je mensen die je nu nog aantreft in een rechtszaal. Links de openbare aanklager, in het midden de rechter, rechts de advocaat en de verdachten. Op de voorgrond de publieke tribune. Antwoorden: 1. Een organisatie waar bijna alle landen van de wereld lid van zijn. Doel van de VN is de wereldvrede te bevorderen. 2. Universeel is: voor iedereen, waar ook ter wereld. 3. Vlak na de Tweede Wereldoorlog toen bijvoorbeeld zes miljoen joden werden vermoord. 4. Recht op leven (moord op joden, bombardementen), recht op vrijheid (land is bezet), verbod op discriminatie (bordjes Voor joden verboden ), recht op voldoende voedsel (denk aan de Hongerwinter ) enz. 10 Mensenrechten Een fotospel om nader met de mensenrechten kennis te maken. Antwoorden: 5. A8 B4 C10 D7 E1 F5 G2 6. Je houdt over: 3, 6 en 9. Dat zijn mensenrechten die niet bestaan, verzonnen zijn. Twee soorten mensenrechten Je kunt de mensenrechten onderverdelen in sociale en politieke mensenrechten. Platform Mensenrechteneducatie HANDLEIDING - 10

HANDLEIDING Antwoorden: 7. A Onderwijs 8. A Vergadering B Loon B Niet gemarteld te worden (verbod op martelen) C Onderdak C Eerlijk proces D Vrije tijd D Vrije meningsuiting E Arbeid E Godsdienst F Gezondheidszorg F Leven Wie jarig is, viert feest Is 60 jaar UVRM een feestje waard? Ook even op de wedstrijd wijzen! Antwoorden: 9. Het antwoord is nee als we alleen maar kijken naar het feit dat elke dag wel ergens op de wereld de mensenrechten geschonden worden. Het antwoord is ja als we ook kijken naar het feit dat we dankzij de Universele Verklaring van de Rechten van de Mens weten hoe het eigenlijk overal op de wereld zou moeten zijn; als we weten dat alle landen van de wereld beloofd hebben zich aan de mensenrechten te houden en we ze daarop kunnen aanspreken. 10.Laat naar gelang de nog beschikbare tijd zoveel mogelijk leerlingen hun zin voorlezen. Wie is de mensenrechtenspecialist van de klas? Zorg ervoor dat de kinderen weer gaan zitten als ze afgevallen zijn. De laatste vraag (11) is de schattingsvraag. Als er nog maar 2 of 3 kinderen zijn, doe dan deze vraag en sla tussenliggende vragen over. 1) Mensenrechten zijn voor ieder land hetzelfde. Ja 2) Alle landen van de wereld zijn lid van de VN en hebben verklaard zich aan de UVRM te houden Nee (Taiwan en Vaticaanstad niet) 3) De mensenrechtenverklaring is in 1945 aangenomen. Nee (1948) 4) Er zijn 60 mensenrechten. Nee (30) 5) Meer dan de helft van de wereldbevolking bestaat uit kinderen. Ja 6) Veel mensenrechtenorganisaties zoals Amnesty Internationalzijn tegen de doodstraf. Heeft hun werk succes? Of met andere woorden: daalt het aantal landen met de doodstraf? Ja 7) De Dag van de Rechten van de Mens is elk jaar op 22 mei. Nee (10 december) 8) Kindsoldaten zijn kinderen jonger dan 18 jaar. Nee (< 15 jaar) 9) Naast mensenrechten zijn er ook aparte verdragen voor kinderen, ouderen, vrouwen, gehandicapten en inheemse volken. Ja 10) Van alle vluchtelingen in de wereld vlucht het grootste deel naar het rijke westen. Nee (+ 6%) 11) Hoeveel landen schenden volgens Amnesty International de mensenrechten? 168 (telling uit jaarboek winnaar is degene die het dichts erbij zit) Platform Mensenrechteneducatie HANDLEIDING - 11