Diversiteit in en rond de klas. Kaj Poelman

Vergelijkbare documenten
Seksuele identiteit en Genderdiversiteit op school en in de klas.

Niet Normaal. Hetero s zijn niet normaal, ze zijn gewoon met meer.

Holebi. transgender. Je bent wie je bent!

Holebi. transgender. Je bent wie je bent!

Roze is alleen voor meisjes!? Het belang van gender-neutraal onderwijs. Gedachte-experimentje. Waar komen die stereotypen vandaan?

Peer to peer interventie copyright Marieke Kroneman les 3 van 4 debat

VOORTGEZET ONDERWIJS FIJN IN JE EIGEN LIJF

Techniek voor jongens én meisjes

Waar gaan we het over hebben?

Doelstelling Testen of u onbewuste vooroordelen hebt ten aanzien van mannen en vrouwen in de wetenschap.

Rambo in de klas Genderbewust lesgeven in (anti-)schoolculturen

TOOLKIT HOLEBI EN TRANSGENDER

Jongeren op zoek naar hun genderidentiteit. Vrijdag 7 november 2008 Provinciehuis Leuven STUDIEDAG

Werkblad Seksuele Diversiteit. KaartjesspeL voorkant

Huist de heteronorm nog in het WZC? Oudere holebi s (on)gezien

Lessen en leerdoelen Kriebels in je buik

ontwikkeling Sociale en emotionele III Werkvormen: Lesdoelen: Benodigdheden: Kinderboek: Les 8: Mannen en vrouwen (in de media) Lesoverzicht

Week van de Lentekriebels

Samen Anders Gecreëerd door: Sophie van Denzel, Anna van Driel, Myrthe Vondel.

VOORTGEZET ONDERWIJS MEER DAN HET VOOROORDEEL

Over:

Zijn roze gezinnen welkom op uw school?

Waar ik (niet) van hou

Programma Tienerclub. Tienerclub Blok 1 & 5: Adventure 4 Kids Op avontuur met jezelf

CHECKLIST BLAUWE EN ROZE KENMERKEN 1 kenmerken van mannen én vrouwen

Ik ben verliefd. Benodigheden. Lesdoelen. Begrippen

Jongens en meisjes. Benodigheden. Lesdoelen. Begrippen. Jongens, meisjes, lichaam, piemel, vagina, seksestereotiep

HOLEBI'S EN TRANSGENDERS: OOG OP WELZIJN. Katrien Vanleirberghe beleidsmedewerker Çavaria Ilse Conserriere CGG-SP medewerker

Holebi. Niets verkeerds mee!

DO'S EN DON'TS VOOR OUDERS

De Vlaamse overheid b(r)ouwt een diverse werkvloer

geslacht, sekse gender kledij lengte spierkracht studiekeuze geslachtsdelen gedrag

Deel A: Filtervragen. Hoe oud bent u? jaar. als u 65 jaar of ouder bent, kunt u verder met vraag 2

VOORTGEZET ONDERWIJS MEER DAN EEN LABEL

Seksuele diversiteit bespreekbaar maken in je klas:

KIJKWIJZER GENDER IN LESMATERIAAL

Lesmethode Seksualiteit en Weerbaarheid. Module 1 What s Love

Bijlage 1: Opdrachten bij het boek Identiteitsontwikkeling en leerlingbegeleiding. Per groepje van 2/3 uitwerken.

Wacht maar tot ik groot ben!

Kijken door een roze bril Gewoon homo zijn?

DISCRIMINATIE OF NIET?

Fundamenteel denken. Frederique Retsema

Rapportage. Onderzoek: mediawijsheid onder ouders en kinderen

Ouderbijeenkomst Week van de Lentekriebels

Lesbrief. Introductie

Les 1. 1 En jij? O 2 keer per jaar O 3 keer per jaar O 4 keer per jaar. Wat is een rapport? 1. Krijgt jouw kind een rapport?

ROB dag: Geef ze de ruimte!

Inhoud. Mijn leven. de liefde en ik

Zelfbeeld. Voortgezet onderwijs

DE SEKSUELE LEVENSLOOP

HET SPIEGELGESPREK. Een veilige setting

ANG Autisme, relaties, seksualiteit en gender. Judith Bouwman CSM Annemiek Landlust Jonx Autisme

Thema's per klas die aangeboden worden in de methode:

Bijlage 1: Diversiteitstest

Werkvormen: Lesdoelen: Filmpjes: Benodigdheden: Kinderboeken: Les 8: Verliefd. Lesoverzicht

Voorbij de M/V binariteit

THEMA SOCIAAL-EMOTIONELE ONTWIKKELING Kern Subkern 0-4 groep 1-2 groep 3-6 groep 7-8 Onderbouw vo Bovenbouw vmbo Bovenbouw havo-vwo

PAGINA BESTEMD VOOR DE INTERVIEWER. Interviewernummer : INTCODE. Module INTIMITEIT. (bij de vragenlijst volwassene lente 2002)

Afgesproken verdeling van de boeken over de groepen

PROJECT. controlelijsten

In de klas: De Vloer Op Jr.

Voor de paboopleider. Werkvorm 9: voor de opleider (1) Reageren op discriminatie

PRIMAIR ONDERWIJS HET ENVELOPPENSPEL

8 Antwoorden op veel voorkomende vragen

1 Goed, beter best. Zie de handout voor kant-en-klare kaarten, werkbladen en instructiebladen.

KIEZEN VOOR DIVERSITEIT

LEEFREGELS EN IK-BEN OPVATTINGEN HERKENNEN

Veelgestelde vragen over homoseksualiteit

Werkstuk Engels Enquete Seksualiteit onder jongeren

Studielessen voor kinderen van 4-7 jaar

Les 1. Wensen & Grenzen. Praten over seks... Hoe en hoezo?

Seksuele vorming: gave (op-)gave

Doel. Wat heb je nodig? Spelregels.

Op zoek naar de vrouw áchter de lesbo

Beroep Man Vrouw M/V Opmerking

LLIANTIE EZONDHEIDSZORG P AAT

Nummer 1! Collector s item!

Er zijn 2 redenen om te hollaback-en : voor jezelf en voor de wereld..

IK PLASTE OP DE MANIER ZOALS JIJ PLAST

Rijksuniversiteit Groningen

PRIMAIR ONDERWIJS WAT IS VRIENDSCHAP

Ouderavond Bornego jr.

Seksuele gezondheid bij adolescenten

hetero - bi - of homo/lesbisch. het maakt geen donder uit.

Inhoudsopgave. Intro. Intro 3

Inhoud Inleiding Puberteit: algemene ontwikkelingskenmerken Puberteit en adoptie 39

De Sociaal maatschappelijke dimensie

over de toekomst over de toekomst

FOUT VRIENDJE? PAS OP! Hulp. Internet. Heb je vragen? Bel dan naar Meldpunt Jeugdprostitutie, tel.:

Over kalveren en vlinders

Onderzoek Hoe homotolerant is Holland?

Ben jij een kind van gescheiden ouders? Dit werkboekje is speciaal voor jou!

Het Groninger Stadspanel over LGBT. Meningen over bi- en homoseksualiteit en transgender in Groningen stad

Bijlage 1 Thema 1. De helppagina van een tijdschrift

Transcriptie:

Diversiteit in en rond de klas Kaj Poelman

Programma 1. Gender, normen, Stereotypen, Seksuele diversiteit.? 2. Aan de slag: Schoolcultuur en indirect lesgeven 3. Direct lesgeven en framing

Under the bed

Wat is Gender? geslacht, sekse verwijst naar de biologische verschillen tussen mannen en vrouwen gender verwijst naar culturele en sociale (aangeleerde) verschillen op basis van je geslacht lengte spierkracht kledij geslachtsdelen studiekeuze gedrag

gender hetero holebi cisgender transgender

Er wordt (algemeen) aanvaard / verwacht van een meisje / jongen dat zij/hij zorgend is stoer is huilt voorzichtig is zelfzeker is veel praat emotioneel is competitief is de leiding neemt stil is initiatief neemt dominant is lief is zaagt en klaagt intelligent is grappig is behulpzaam is netjes is organiseert rationeel is er goed wil uitzien emoties verbergt ambitieus is

stoer is competitief is zelfzeker is grappig is de leiding neemt dominant is initiatief neemt rationeel is emoties verbergt ambitieus is zorgend is huilt veel praat voorzichtig is stil is emotioneel is lief is zaagt en klaagt intelligent is behulpzaam is netjes is er goed wil uitzien

Mental Rotation Test

geen gendergerelateerde info mannen beter dan vrouwen, waarschijnlijk om genetische redenen vrouwen beter dan mannen, waarschijnlijk om genetische redenen resultaten zoals gewoonlijk resultaten zoals gewoonlijk resultaten m en v even goed Angelica Moè, 2008

Statistics Canada, Youth in transition survey, cohort A Aantal uren gespendeerd aan huiswerk per geslacht bij 15-jarigen, Canada.

Statistics Canada, Youth in transition survey, cohort A Aantal uren gespendeerd aan huiswerk per geslacht bij 15-jarigen, Canada.

Statistics Canada, Youth in transition survey, cohort A Aantal uren gespendeerd aan huiswerk per geslacht bij 15-jarigen, Canada.

ruimtelijk inzicht taal beweeglijk sociaal voelend competitief grofmotorische aanleg empathie netjes

Kjell Marit

sterk emoties Stop met wenen! Grote jongens wenen niet. Stop met wenen! Zo erg is het niet.

sterk emoties zorgen voorzichtig

sterk emoties bouwen zorgen voorzichtig huishouden

sterk emoties bouwen zorgen voorzichtig huishouden

sterk emoties bouwen stoer zorgen voorzichtig huishouden mooi aantrekkelijk

sterk emoties bouwen stoer brandweerman zorgen voorzichtig huishouden mooi aantrekkelijk juf

sterk emoties bouwen stoer brandweerman succesvol zorgen voorzichtig huishouden mooi aantrekkelijk juf

sterk emoties bouwen stoer brandweerman succesvol meisjes zorgen voorzichtig huishouden mooi aantrekkelijk juf jongens

sterk emoties bouwen stoer brandweerman succesvol meisjes zorgen voorzichtig huishouden mooi aantrekkelijk juf jongens

sterk emoties bouwen stoer brandweerman succesvol meisjes zorgen voorzichtig huishouden mooi aantrekkelijk juf jongens

sterk emoties bouwen stoer brandweerman succesvol meisjes zorgen voorzichtig huishouden mooi aantrekkelijk juf jongens holebi s meisjesachtige jongens jongensachtige meisjes

Ik ben op zoek naar een paar sterke jongens om enkele tafels klaar te zetten voor het schoolfeest. X

Belangrijkste invloed? ouders leerkrachten media vrienden jonge kinderen ouders leerkrachten media vrienden pubers, adolescenten vrienden media leerkrachten ouders

Maar, euhm Stereotypen. dat is toch niet slecht?

Een lek in de waterleiding. Welke van deze loodgieters wordt het meest gebeld? Van Houwer Liesbeth Van Straeten Karel

m/v-stereotypen: een probleem? zelfbeeld 40% Van de Vlaamse pubermeisjes vindt zich te dik. 10% Van de Vlaamse puberjongens vindt zich te dik. 5% Is te dik (BMI-norm). 20% Is te dik (BMI-norm).

m/v-stereotypen: een probleem? zelfbeeld OK OK

m/v-stereotypen: een probleem? zelfbeeld ontplooiingskansen

m/v-stereotypen: een probleem? genetisch bepaalde aanleg (van + tot ++++): ambitieus + empathisch ++++ zorgzaam +++ techniek ++ leider + oog voor schoonheid ++++ rationeel +++ volgzaam ++

m/v-stereotypen: een probleem? techniek ambitieus leider rationeel empathisch zorgzaam oog voor schoonheid volgzaam

m/v-stereotypen: een probleem? M V (te) blauwe opvoeding Mannelijke eigenschappen worden gestimuleerd. Vrouwelijke eigenschappen worden verdrongen en bestraft. ideale opvoeding Alle talenten van het kind worden optimaal ontwikkeld. (te) roze opvoeding Vrouwelijke eigenschappen worden gestimuleerd. Mannelijke eigenschappen worden verdrongen en bestraft.

M (te) blauwe opvoeding ambitieus + empathisch ++++ zorgzaam +++ techniek ++ leider + oog v. schoonheid ++++ rationeel +++ volgzaam ++ ideale opvoeding V (te) roze opvoeding zwakke kracht in de zorgsector? sterke kracht in de zorgsector? matige kracht in zorgsector? matige IT er? IT er, maar

m/v-stereotypen: een probleem? zelfbeeld ontplooiingskansen Kinderen nemen niet deel aan activiteiten die hen eigenlijk wel interesseren, maar waarvan ze denken dat ze enkel voor het andere geslacht zijn.

m/v-stereotypen: een probleem? zelfbeeld ontplooiingskansen Kinderen krijgen (veel) minder kans om talenten te ontwikkelen die - stereotiep gezien - niet bij hun geslacht horen.

m/v-stereotypen: een probleem? zelfbeeld ontplooiingskansen carrière studiekeuze op basis van niet-realistisch denkbeeld kapper verpleegkundige link typische M/Vberoepen met knelpuntberoepen verzorgende kinderopvang leerkracht schoonmaker kapper ingenieur informaticus dakdekker elektricien chauffeur minder vrouwen in hoge functies loonkloof 6 tot 24 %

m/v-stereotypen: een probleem? zelfbeeld ontplooiingskansen carrière normen / waarden toewijzing kinderen bij scheiding vrouwen in het verkeer verwachtingen ten opzichte van partner discriminatie holebi s en transgenders

m/v-stereotypen: een probleem? Ge ziet nu al dat dat een homootje gaat worden.

hetero/holebi Op wie word ik verliefd? cisgender/transgender Wie ben ik?

Seksuele Identiteit: 4 componenten Seksuele identiteit: 4) genderrol mannelijk-----------androgyn------------vrouwelijk 3) seksuele oriëntatie hetero------------bi/queer----------homo/lesbisch 2) genderidentiteit mannelijk--------transgenderist--------vrouwelijk 1) biologische sekse jongen-------------interseksueel--------------meisje

Seksuele Identiteit: 4 componenten 1. Biologisch geslacht of sekse 2. Genderidentiteit 3. Genderexpressie 4. Seksuele oriëntatie Sekse Norm: jongen of meisje Maar ook: interseksualiteit

Seksuele Identiteit: 4 componenten 1. Biologisch geslacht of sekse 2. Genderidentiteit 3. Genderexpressie 4. Seksuele oriëntatie Genderidentiteit: innerlijke gevoel Norm: je voelt je volgens je sekse Maar: een continuüm Bij conflict: Transseksualiteit Bij afzetten tegen de hokjes: Transgenderisme

Seksuele Identiteit: 4 componenten 1. Biologisch geslacht of sekse 2. Genderidentiteit 3. Genderexpressie 4. Seksuele oriëntatie Genderexpressie: uiterlijk gedrag, kledij, Norm: je gedraagt je / ziet er uit volgens je sekse Maar: grote diversiteit Travestie Androgynie

Inleiding Seksuele Identiteit: 4 componenten 1. Biologisch geslacht of sekse 2. Genderidentiteit 3. Genderexpressie 4. Seksuele oriëntatie Seksuele oriëntatie: aantrekking tot Norm: hetero of homo/lesbisch Biseksualiteit

Transgender Cisgender

geslacht genderidentiteit geaardheid genderexpressie

geslacht genderidentiteit geaardheid genderexpressie

geslacht genderidentiteit geaardheid genderexpressie

Ik ben verliefd op een meisje besef tussen 10 en 12 jaar (!) 3 à 8 % = 1 per klas, of meer (Kinsey) fase van schaamte, zwijgen (gevolg: onzichtbaarheid van het probleem op school) of net rebelleren, vermijdings- en vluchtgedrag, zware pestcijfers, 47% van herhaald homofoob geweld gebeurt op school zelfmoord (bv. 56% - 14% lesbische of bi meisjes)

Ik ben eigenlijk een jongen besef kan op elke leeftijd komen fase van schaamte, zwijgen of net rebelleren, vermijdings- en vluchtgedrag, kan levenslang zijn gepest worden (gendervariantie storender dan holebi s) zelfmoord: 62% - 22% van de transgender personen

En wat kunnen wij daar aan doen? Genderbewust lesgeven en opvoeden!

Programma 1. Gender, Stereotypen, Seksuele diversiteit.? 2. Aan de slag: Schoolcultuur en indirect lesgeven 3. Direct lesgeven en framing

Een genderbewuste school = beeldmateriaal interactie impliciet leerstijlen lesgeven teksten schoolloopbaanbegeleding schoolbelei d genderbewustzijn van het hele team ouders lesgeven over gender/lgbt projecten initiatieven van leerlingen

biologie

genderintensificatie biologie een mannen van mars/vrouwen van venus-cultuur voelt voor velen vertrouwd en normaal maar creëert ook problemen voor iedereen destructief voor allerlei minderheden

gendernegatie / genderneutraal opvoeden biologi e Iedereen is anders. Man of vrouw zijn heeft daar niets mee te maken.

genderbewust opvoeden biologi e doet recht aan iedereen meer betrokkenheid beter welbevinden sterk gelinkt aan holebien transgendervriendelijke schoolcultuur minder drop-out

genderbewust opvoeden

genderbewust opvoeden

(on)zin van m/v-delingen

(on)zin van m/vdelingen

Negatieve feedback van leerkrachten in klas 1,2 1 0,8 jongens meisjes 0,6 0,4 0,2 0 Met wie ga jij meer in (negatieve of positieve) interactie? Jongens of meisjes?

Wie laat jij meer aan het woord?

Welke m/v-boodschappen geef jij onbewust mee? Ik ben op zoek naar een paar sterke mannen om Allee, verman u! Proficiat aan de meisjes, die hebben dat weer netjes gedaan! Je hebt een mooi kleedje aan! Amai, knap dat je dat zo hebt opgelost, kerel! Typisch vrouwen!

Welke m/v-boodschappen geef jij onbewust mee? DO DON T is een beroep dat op dit moment, in ons land, meer door mannen wordt gedaan. is een mannenberoep. Maar vrouwen kunnen dat ook doen.

Welke holebi- en transgendernegatieve boodschappen geef jij (per ongeluk) mee? de holebiproblematiek Da s toch echt een typische lesbienne, zenne! Allee komaan, homootjes! Ewel meiske, in de kleerkast van uwe pa gezeten?

interactie Welke m/v-boodschappen geef jij mee? Ik ben op zoek naar een paar sterke jongens om Je bent een lief meisje. Proficiat aan de meisjes, die hebben dat weer netjes gedaan! Amai, voor een jongen is dat knap werk!

interactie Reageer je op onschuldige racistische, seksistische en homo- en transfobe uitspraken van leerlingen? Domme Turk! Hey homo! Die meisjes met korte rokjes, die zoeken het toch zelf!

interactie HIER is iedereen gelijk! = = = =

interactie Laat je jongens en meisjes evenveel aan het woord? Van wie verwacht je betere resultaten voor wiskunde? Jongens of meisjes? En voor muzische opvoeding? Geef je jongens en meisjes complimentjes om dezelfde redenen? Help je jongens en meisjes op dezelfde manier verder?

Omdat papa mama mijn ene naar mama een naar belangrijke een belangrijke vergadering is, moet mama papa mijn andere vanavond mama alleen alleen vanavond zorgen zorgen voor alleen mij voor zorgen mijn en broers. voor mijn mij broers. Om en 17.30 mijn Om 17.30 broers. begint begint ze Om te 17.30 koken. ze te begint koken. ze te koken. 40 Minuten 40 later later kunnen we we eten.

teksten, oefeningen. architect. studies dagtaak begint om werf verdient met zijn man architectuurprijs op termijn prestigieuze prijs

teksten, oefeningen. architect. studies dagtaak begint om werf verdient met zijn man architectuurprijs op termijn prestigieuze prijs

teksten, oefeningen. architect. studies dagtaak begint om werf verdient werd als meisje geboren architectuurprijs op termijn prestigieuze prijs

beeldmateria al

beeldmateriaal

beeldmateriaal

boeken

Programma 1. Gender, Stereotypen, Seksuele diversiteit.? 2. Aan de slag: Schoolcultuur en indirect lesgeven 3. Direct lesgeven en framing

DON T

Ik vind dit interessant DO Hoe komt het dat mensen hier zo een verschillende mening over hebben? (Welke factoren hebben een invloed op die mening/norm?)

M/V in onze maatschappij Brainstormopdracht: Hoe ziet de ideale man eruit in onze samenleving? Hoe ziet de ideale vrouw eruit in onze samenleving?

Is dit de realiteit?

Opdracht: Tolereren Hoe zou het voelen om getolereerd te worden?

Vind je dit een knappe man?

Nog steeds een knappe man?

link met andere vormen van diversiteit en thema s

link met andere vormen van diversiteit en thema s Afrikaanse man zonder reden in elkaar geslagen door groepje racistische jongeren Homo in elkaar geslagen door groepje homofobe jongeren Is het ene tolereerbaar en het andere niet?

DON T

Jij bent moderator, geen dictator. In je les is er plaats voor dialoog, niet voor een-ander-overtuigen-van-mijnmening Jij denkt en handelt vanuit jouw denkkader, elk van je leerlingen vanuit het hunne. Hoe zit het met jouw stereotypen? Toon respect voor de roots van je leerlingen. Stel open vragen.

Geef emoties ruimte, benoem ze (indien nuttig) en begrens pas wanneer een ander in gevaar komt. Als je jouw mening geeft, kader dan ook hoe jij tot die mening kwam en benadruk de relativiteit ervan. Wat is de mening van die stille leerling? Geef ze de juiste taal om mee te praten. Fiets niet om de moeilijke woorden heen. Corrigeer: fout taalgebruik

Framing...

DO

Opgelet met framing. Frame diversiteitsthema s zo veel mogelijk neutraal of positief. Doorbreek het beeld dat bepaalde bevolkingsgroepen in hun totaliteit negatief staan tegenover bepaalde diversiteitsthema s.

DON T

actua DO

actua DO

lesideeën

genderbewust opvoeden

beeldmateriaal interactie impliciet lezen lesgeven leerstijlen studiekeuzebegeledi ng genderbewustzijn van het hele team ouders lesgeven over gender/lgbt schoolbelei d initiatieven van leerlingen

Diversiteit Gender

Vragen? kaj.poelman@cavaria.be www.cavaria.be