Kijk goed naar je kind HET GEDRAGSRAAM 30. gedrag en oordeel 30. acceptatie 31. gedrag als vraag 32. acceptatielijn 32. drie probleemgebieden 35



Vergelijkbare documenten
2 Ik en autisme VOORBEELDPAGINA S

Ben jij een kind van gescheiden ouders? Dit werkboekje is speciaal voor jou!

Wat ga je doen? Wat zet je klaar? Wie doet er mee en waar? Hoe zit het in elkaar?

Lesdoelen: Werkvormen: Benodigdheden: Prentenboeken: Les 10: Hoe zeg ik nee. Lesoverzicht. Basis

Beertje Bruin zegt dan: Ik heb van moeder Beer gehoord dat je erg verdrietig

Bijlage Stoere Schildpadden

Als opvoeden even lastig is

Soms is er thuis ruzie Dan is mama boos en roept soms omdat ik mijn speelgoed niet opruim Maar ik heb daar helemaal niet mee gespeeld Dat was Bram,

Naam: Welkom op De Leer!

Afgesproken verdeling van de boeken over de groepen

Vragen bij het prentenboek 'De tovenaar die vergat te toveren'

Thema Op het werk. Lesbrief 16. Herhaling thema.

Help, mijn papa en mama gaan scheiden!

Wat is PDD-nos? VOORBEELDPAGINA S. Wat heb je dan? PDD-nos is net als Tourette een neurologische stoornis. Een stoornis in je hersenen.

HANDIG ALS EEN HOND DREIGT

Mijn ouders zijn gescheiden en nu? Een folder voor jongeren met gescheiden ouders over de OTS en de gezinsvoogd

Soms gebeurt er wel eens iets wat jij niet wilt. Dit noemen wij onvrijwillige zorg. Onvrijwillige zorg mag alleen als jij in gevaar bent, of als jouw

FOUT VRIENDJE? PAS OP! Hulp. Internet. Heb je vragen? Bel dan naar Meldpunt Jeugdprostitutie, tel.:

R O S A D E D I E F. Arco Struik. Rosa de dief Arco Struik 1

Soms ben ik eens boos, en soms wel eens verdrietig, af en toe eens bang, en heel vaak ook wel blij.

Knabbel en Babbeltijd.

Dit boekje is van... Mijn naam is: Mijn gezinsvoogd heet: Het telefoonnummer van de gezinsvoogd is:

KIJK IN JE BREIN LESMODULE BASISSCHOOL LEERLING

SOCIALE VAARDIGHEDEN MET AFLATOUN

Werkboek Het is mijn leven

Koningspaard Polle en de magische kamers van paleis Kasagrande

Theorieboek. leeftijd, dezelfde hobby, of ze houden van hetzelfde. Een vriend heeft iets voor je over,

KINDEREN LEKKER IN HUN VEL

Stap 6. Stap 6: Deel 1. Changes only take place through action Dalai Lama. Wat ga je doen?

Waar een wil is, is een Weg!

ADHD: je kunt t niet zien

Voor kinderen die meer willen weten over echtscheidingen. uitgave 2005

Het is de familieblues. Je kent dat gevoel vast wel. Je zit aan je familie vast. Voor altijd ben je verbonden met je ouders, je broers, je zussen.

FEEDBACK GEVEN IN ZELFSTURENDE TEAMS. Yvette Paludanus

OPA EN OMA DE OMA VAN OMA

Tijdens de video- hometraining worden verschillende begrippen gebruikt. In de bijlage geven we een korte omschrijving van deze begrippen.

Als je ouders uit elkaar gaan, zit je met heel wat vragen.

Pasen met peuters en kleuters. Jojo is weg

Deel het leven Johannes 4:1-30 & december 2014 Thema 4: Gebroken relaties

Compassie leven. 52 wekelijkse inspiraties vanuit Geweldloze Communicatie. PuddleDancer Press Samengesteld door Monie Doodeman

Als je ouders uit elkaar gaan, zit je met heel wat vragen.

Mijn Hummelboekje. HOOFDSTUK 1: t Hummelhuis

Peuters: lief maar ook wel eens lastig

Stil blijft Lisa bij de deur staan. Ook de man staat stil. Ze kijken elkaar aan.

Wat kan de orthopedagoog of psycholoog voor jou doen?

Jezus vertelt, dat God onze Vader is

Leer hoe je effectiever kunt communiceren

4 Denken. in het park een keer gebeten door een hond. Als Kim een hond ziet wil ze hem graag aaien. Als

Reality Reeks - Verwerkingsopdrachten. Hey Russel! Een bijzondere vriendschap

150 Tips om kinderen te laten zien dat je om ze geeft!

Hoe je je voelt. hoofdstuk 10. Het zal je wel opgevallen zijn dat je op een dag een heleboel verschillende gevoelens hebt. Je kunt bijvoorbeeld:

Niet eerlijk. Kyara Blaak

6.2.1 Dealen met afleiding onderweg

ALLES DUBBEL. Survivalgids. voor startende tweelingmama s. Denise Hilhorst

DEEL 1. WERKBOEK 5 Eigen keuze Monique van Dam YOU: De keuze is aan jou!

HANDIG DE TAAL VAN EEN HOND

Peuters. Lief maar ook wel eens lastig

Vertel de kinderen, of praat met hen over het verschil tussen film, tv kijken of naar het theater gaan.

Nieuwsbrief 3 De Vreedzame School

Onzichtbare koffer WERKBLAD 1. De onzichtbare koffer van. Overtuigingen over zichzelf: Overtuigingen over anderen: Overtuigingen over de wereld:

Kinderfolder ALS JE EEN GELEIDEHOND TEGENKOMT

Reflectiegesprekken met kinderen

Meten van mediawijsheid. Bijlage 6. Interview. terug naar meten van mediawijsheid

6555 BW Wat kun je doen als je te snel boos bent.indd 12

Vanjezelfhouden.nl 1

Marcus 10, Kleine en grote kinderen: iedereen is welkom bij Jezus

Inleiding. Autisme & Communicatie in de sport

Appeltje en Eitje Een postpakket uit Spanje

Breng je onbewuste belemmeringen in beeld! Orang Malu Coaching

Tuin van Heden.nu 1 Mag ik zijn wie ik ben? Van In 5

Info. Aanraken, knuffelen en meer... Informatie voor cliënten. Expertisecentrum voor epilepsie en slaapgeneeskunde

NASCHOOLSE DAGBEHANDELING. Figaro. Welkom! Waarom kom jij naar de groep? Informatieboekje voor kinderen die komen kennismaken. Dit boekje is van:

GESPREKKEN VOEREN NEDERLANDS AAN HET EINDE VAN DEZE UITLEG:

Praten leer je niet vanzelf

Hoe gaat het in groep 1/2 b

Wat gebeurt er als iemand zich in de mindere positie voelt? Meer over het instinct voor zelfbehoud

voorwoord VOORBEELDPAGINA S Bestelnr De ander en ik

Wie zijn jouw vrienden? Opdracht:

Copyright Beertje Anders

3 Hoogbegaafdheid op school

HEB JE HUISWERK VANDAAG?

Welke voorkeur heb jij?

Ik-Wijzer Ik ben wie ik ben

Je hebt je huiswerk niet gemaakt, maar durft dat niet te zeggen. Je krijgt een beurt en zo merkt de meester het toch. Oeps

Lees Zoek op Om over na te denken

[PILOT] Aan de slag met de Hoofdzaken Ster

Ik-Wijzer Ik ben wie ik ben

Hoe bereid ik een spreekbeurt voor?

Het Groot en Bijzonder Verdriet Doe Boek

WORD GROTER DAN DAT WAT JOU KLEIN HOUDT. Ann Weiser Cornell en Egbert Monsuur

AMIGA4LIFE. Hooggevoelig, wat is dat? T VLAARDINGEN

Welkom op de Pionier

Slachtoffers van mensenhandel en geestelijke gezondheidszorg

Tijdschrift Kindermishandeling April 2013 Onderwijsspecial deel 2. 8 tips voor een goed gesprek met je leerling

Nederrij Herentals t Weg met pijn... Want pijn is niet fijn!!! Informatieboekje voor kinderen en hun ouders

Ten slotte wens ik je veel plezier bij het lezen. Hopelijk geeft het de kennis en de inspiratie om ook zelf met je kinderen aan de slag te gaan!

Noach bouwt een ark Genesis 6-8

Thema Gezondheid. Lesbrief 5. De tandarts

Succes: jouw eigen formule Oefeningen Opgedragen aan iedereen die bereid is om te groeien

Transcriptie:

HET GEDRAGSRAAM 30 gedrag en oordeel 30 acceptatie 3 gedrag als vraag 32 acceptatielijn 32 drie probleemgebieden 35 een beslissingsmodel 36 Kijk goed naar je kind Kijk goed naar je kind 29 85033 binnenwerk def LAATSTE VERSIE gecorrigeerd.indd 29 6--200 5:02:34

HET GEDRAGSRAAM Ouders vertellen over hun kind: Hij is zo schattig. Ik heb er niets mee te doen. Overal klimt ze op of kruipt ze in. En dat maar eindeloos herhalen. Ze weet niet van ophouden. Vandaag heeft hij voor het eerst op het potje geplast, en hij straalde van oor tot oor. Wat is ze toch sociaal. Iedere schooldag heeft ze wel met een klasgenootje afgesproken om te spelen, met de poppen Gedrag en oordeel Stel je eens voor dat je door een raam naar je kind kijkt. Alsof jij buiten staat en door het raam naar binnen kijkt om te zien wat je kind doet. Dat heet binnen de Gordon-methode het gedragsraam. Je kijkt en je ziet gedrag: je baby bekijkt intensief zijn handjes, je dreumes klimt op een krukje en springt eraf en klimt erop en springt eraf en klimt erop, je peuter doet een plasje op de pot, je kleuter kleedt een pop aan. Allemaal gedrag dat door een videocamera geregistreerd kan worden. Je kind heeft het zo nodig dat je naar hem kijkt, dat je hem écht ziet en van hem geniet! Iets anders is wat je zelf allemaal denkt en voelt als je naar je kind kijkt. Hij is zo schattig. Ze weet niet van ophouden. Wat is ze toch sociaal. Daar is op zich niks mis mee. Maar je gedachten en gevoelens, je oordelen, zijn iets anders dan dat gedrag van je kind. Probeer dat uit elkaar te houden. Je kind ís dus niet schattig, maar hij ligt in de box met zijn handjes te spelen (gedrag) en jij víndt dat schattig (oordeel). Je kleuter speelt iedere schooldag met een klasgenootje met de poppen (gedrag) en jij vindt dat sociaal (oordeel). Dit is een belangrijke vaardigheid binnen de Gordon-methode: goed kijken naar je kind en daarbij het gedrag dat je kind laat zien en jouw oordeel 30 Kijk, luister en begrijp 85033 binnenwerk def LAATSTE VERSIE gecorrigeerd.indd 30 6--200 5:02:34

over dat gedrag van elkaar scheiden. Met welk oordeel kijk jij naar je kind? Je kind heeft het zo nodig dat je naar hem kijkt, dat je hem écht ziet en van hem geniet! Acceptatie Moeder heeft op het kinderdagverblijf gehoord dat haar dochter Noa het zo leuk vindt om te plakken. Moeder besluit behangplaksel te maken. Ze geeft Noa een vel papier met een grote appel erop getekend, een potje lijm, een kwast en groene snippers papier. Moeder zit er bij en besluit vijf minuten alleen maar te kijken naar wat haar dochter doet. Noa steekt de kwast in de lijm en ziet dat de lijm van de kwast afdrupt. Ze doet de kwast nogmaals in de lijm en houdt de kwast heel hoog en kijkt hoe de lijm eraf drupt. Een klodder valt naast het papier op tafel. Ze veegt de klodder met haar andere hand op en steekt haar hand in haar mond. Ze likt aan de kwast. Ze steekt de kwast in de lijm en smeert met de kwast over het papier. Ze slaat met haar hand op het papier. Alle gedrag van je kind dat je waarneemt zou je kunnen beoordelen: is dit acceptabel of niet acceptabel voor mij? Door het gedragsraam waardoor je naar je kind kijkt, zou je een denkbeeldige lijn kunnen trekken. Boven de lijn het acceptabele gedrag en onder de lijn het niet-acceptabele. Acceptatielijn Die lijn heet binnen de Gordon-methode de acceptatielijn. Welk gedrag vind je acceptabel en welk gedrag vind je niet acceptabel? Vraag jezelf af waarom je iets acceptabel vindt en waarom je iets niet acceptabel vindt. Duidelijk zijn, dat is wel belangrijk: aangeven waar je acceptatielijn nu ligt en waarom. Kijk goed naar je kind 3 85033 binnenwerk def LAATSTE VERSIE gecorrigeerd.indd 3 6--200 5:02:34

Gedrag als vraag Gedrag van je kind is meer dan alleen iets om naar te kijken, een oordeel over te hebben en daar eventueel op te reageren. Gedrag van een kind, en zeker gedrag van een jong kind, is vaak een vraag, een vraag om opvoeding. In zijn gedrag laat een kind jou (onbewust) iets zien. Zijn gedrag vertelt jou iets. Noa met haar kwast en lijm vertelt haar moeder misschien dat zij, net als alle peuters, een jonge onderzoeker is. Ze ontdekt met de vallende klodders lijm de zwaartekracht. Ze onderzoekt met haar hele lijf (mond, handen). Ze proeft de lijm, ze voelt dat het plakt, ze merkt dat het spat als ze erop slaat. En het uiteindelijke resultaat is een bobbelig wit papier met gevlekte lijnen van de appel die moeder erop tekende en gekleurde snippers die nog onaangeroerd liggen. Geen kunstwerk om aan de muur te hangen. Waarschijnlijk wel een peuter die heeft genoten en veel heeft ontdekt! Noa vraagt net als ieder jong kind om ruimte om te ontdekken en te onderzoeken. Ze vraagt ook om duidelijke regels en grenzen. Want als ze de lijmpot op de kop zou houden en ermee zou gaan lopen, zou moeder misschien ingrijpen. Onacceptabel, omdat moeder niet wil dat er zoveel lijm op de vloer komt bijvoorbeeld, en ze dat dan allemaal moet opruimen. Misschien vindt ze het ook geen probleem, vindt ze het acceptabel, omdat ze de vloer zo toch nog wilde gaan dweilen en Noa daarbij kan helpen. Acceptatielijn Hetzelfde gedrag wordt door de ene ouder misschien boven de lijn geplaatst en door de ander eronder. Niet iedere ou- 32 Kijk, luister en begrijp 85033 binnenwerk def LAATSTE VERSIE gecorrigeerd.indd 32 6--200 5:02:36

der heeft hetzelfde oordeel bij bepaald gedrag. Dat kan samenhangen met je eigen normen en waarden. Bij het likken van Noa aan de kwast met lijm had jij misschien al ingegrepen. Je vond het misschien vies of was bezorgd dat je kind er buikpijn van zou krijgen. Waar je acceptatielijn ligt, kan te maken hebben met hoe jij je voelt op dat moment. De ene keer kun je immers meer hebben van je kind dan de andere keer. Of je bepaald gedrag acceptabel vindt of niet kan te maken hebben met je kind. Bepaald gedrag zul je bij het ene kind wel accepteren en bij het andere niet. Als Noa nog maar net twee is, accepteert moeder misschien meer geklodder dan wanneer ze al bijna vier jaar is. Als moeder weet dat Noa er snel een enorme puinhoop van maakt, zal moeder sneller ingrijpen dan wanneer Noa rustig van aard is. Je oordeel over bepaald gedrag kan ook afhankelijk zijn van de omstandigheden. Wanneer je de vloer net hebt gedweild, kijk je anders tegen rommel maken aan dan wanneer je toch nog moet schoonmaken. Om weer dat beeld van het gedragsraam voor je te nemen: die acceptatielijn kan dus verschuiven. Die ligt niet vast. Soms vind je bepaald gedrag acceptabel en soms niet. Dat hangt af van jezelf, van je kind of van de omstandigheden. Je kunt dus niet altijd consequent zijn en dat hoeft ook niet. Duidelijk zijn, dat is wel belangrijk: aangeven waar je acceptatielijn nu ligt en waarom. Daarmee bied je je kind houvast. Hij weet waar hij aan toe is. Vanmiddag vind ik het prima dat de lego midden in de kamer ligt. Morgenmiddag als we de verjaardag van Marijke vieren wil ik het niet! Kijkend naar je kind zie je gedragingen die je acceptabel vindt (die je leuk vindt, waar je van geniet). Kijkend naar je kind zie je ook gedragingen van je kind die je niet acceptabel vindt (die je echt niet wilt hebben, waar je je aan ergert). Je kunt deze gedragingen van je kind in het gedragsraam plaatsen: acceptabel gedrag boven de lijn en niet-acceptabel gedrag eronder. In schema: Kijk goed naar je kind 33 85033 binnenwerk def LAATSTE VERSIE gecorrigeerd.indd 33 6--200 5:02:36

Dit gedrag is acceptabel (leuk, ik geniet ervan) Dit gedrag is niet acceptabel (ik wil het niet hebben, het ergert me) Acceptatielijn Toch hebben we daarmee nog niet alles gehad. Je kunt ook kijken naar je kind en gedrag zien dat niet bij één van deze twee groepen hoort. Bijvoorbeeld: je baby huilt als hij een prik krijgt, je dreumes schrikt van dat harde vuurwerk en gaat huilen, je peuter is bang voor de hond van de buren en wil niet verder lopen, je kleuter is boos op zijn juf en moppert. Je kunt niet zeggen dat je het gedrag leuk vindt of dat je ervan geniet. Integendeel. Je kind heeft ergens last van en dat vind je vast heel rot voor hem. De Gordon-methode onderscheidt daarom nog een derde onderdeel. Het gedeelte van het gedragsraam boven de acceptatiegrens kun je in tweeën splitsen: Acceptabel gedrag waarvan je kunt zeggen: leuk, geen probleem, en acceptabel gedrag waarbij je constateert: vervelend, mijn kind heeft ergens last van, mijn kind heeft een probleem. Mijn kind heeft een probleem Er is geen probleem Ik heb een probleem (met het gedrag van mijn kind) Acceptatielijn De Gordon-methode gaat ervan uit dat je accepteert dat je baby huilt als hij een prik krijgt, dat het acceptabel voor je is dat je dreumes gaat huilen van schrik, dat je accepteert dat je peuter bang is voor de hond van de buren, dat het acceptabel voor je is als je kleuter boos is op zijn juf. Mijn kind heeft een probleem staat daarom in het gedragsraam boven de acceptatielijn. 34 Kijk, luister en begrijp 85033 binnenwerk def LAATSTE VERSIE gecorrigeerd.indd 34 6--200 5:02:36

Drie probleemgebieden Je kunt het gedragsraam onderverdelen in drie probleemgebieden.. Het niet-acceptabele gedrag van je kind komt onder de acceptatiegrens. Je zou dan kunnen zeggen: Ik heb een probleem (met het gedrag van mijn kind). Je dreumes heeft er vast geen probleem mee dat ze met haar lepel in het bakje yoghurt slaat, je peuter vindt het echt geen probleem om met de wascokrijtjes op de muur te tekenen en je kleuter vindt het vast heel leuk om op de kast te klimmen. Maar jij niet. Jij vindt het niet acceptabel. Jij hebt een probleem. Jij hebt een probleem met het gedrag van je kind. 2. Als je ziet dat je kind bang is, of boos of verdrietig, dan heeft je kind een probleem. Jij natuurlijk ook wel, omdat je graag wilt dat je kind zich snel weer blij voelt. Maar, in termen van de Gordon-methode, niet ik heb een probleem (met het gedrag van mijn kind), maar mijn kind heeft een probleem. 3. En al die andere gedragingen van je kind waar je van geniet, waar je trots op bent, dat is allemaal geen probleem. Voor het omgaan met je kind met behulp van de Gordon-methode is het handig als je je de termen mijn kind heeft een probleem geen probleem ik heb een probleem (met het gedrag van mijn kind) goed eigen hebt gemaakt. Je kunt in situaties sneller doorzien waar het probleem precies zit en weet daardoor beter wat je kunt doen. Kijk goed naar je kind 35 85033 binnenwerk def LAATSTE VERSIE gecorrigeerd.indd 35 6--200 5:02:37

Een beslissingsmodel Het gedragsraam zal in dit boek steeds weer terugkomen. Je kunt het beschouwen als een beslissingsmodel. Steeds als je je afvraagt in een situatie met je kind: Wat moet ik nu doen?, is het goed je te realiseren dat dit binnen de Gordon-methode de vierde vraag is. vraag : Wat is er aan de hand? Wat zijn de feiten? vraag 2: Wat vind ik ervan? Is dit voor mij acceptabel of niet? vraag 3: Wie heeft er een probleem? Ik, mijn kind of is er geen probleem? vraag 4: Wat doe ik? 36 85033 binnenwerk def LAATSTE VERSIE gecorrigeerd.indd 36 Kijk, luister en begrijp 6--200 5:02:39

Als antwoord op deze vierde vraag biedt de Gordon-methode vaardigheden die ik je in dit boek in de volgende hoofdstukken één voor één zal uitleggen. Elke vaardigheid hoort bij een probleemgebied. Vandaar dus dat je eerst goed moet kijken wat er aan de hand is en wiens probleem het is. Pas dan weet je wat je zou kunnen doen. In schema: Vraag : vraag 2: vraag 3: vraag 4: Wat zijn de feiten? Wat vind ik ervan? Wie heeft een probleem? Wat doe ik? Gedrag Oordeel Acceptabel Niet-acceptabel Mijn kind heeft een probleem Geen probleem Ik heb een probleem (met het gedrag van mijn kind) Kijk goed naar je kind 37 85033 binnenwerk def LAATSTE VERSIE gecorrigeerd.indd 37 6--200 5:02:39

oefeningen Hoofdstuk : Kijk goed naar je kind Oefening * Bekijk in onderstaande vijf zinnen of het een gedragsbeschrijving is zonder oordeel, of dat er misschien toch nog een oordeel in zit. 2. Twan wil vaak zijn handen niet wassen voor het eten. 2. Vanmiddag zat Laura met haar duim in de mond op de bank toen ik haar een boekje voorlas. 3. Jules is een driftig baasje. 4. Angela had deze week elke ochtend binnen een kwartier haar eten en drinken op. 5. Kevin is een gemakkelijke en tevreden baby. Oefening 2 Veel kijken naar je kind is de beste manier om hem te leren kennen. Neem daar iedere dag vijf minuten de tijd voor. Gewoon kijken en (tenzij dat niet anders kan) niets doen en niets denken. Alleen maar kijken. Wat zie je? Wat doet je kind? Welk gedrag laat hij zien? Kijk alsof je met een videocamera aan het registreren bent. Koop een schrift (of pak je laptop) en schrijf dat wat je gezien hebt, direct of zo snel mogelijk daarna op. * Mogelijke antwoorden vind je in bijlage. 38 Kijk, luister en begrijp 85033 binnenwerk def LAATSTE VERSIE gecorrigeerd.indd 38 6--200 5:02:39

Oefening 3 Wees je bewust van je acceptatielijn. Verschuift de lijn? Waar hangt dat vanaf? Schrijf wat voorbeelden op en praat erover met iemand die je kind ook goed kent. Oefening 4 * Wie heeft er in onderstaande situaties een probleem?. Je peuter tekent met wasco op de muur in de woonkamer. 2. Je baby ligt te kraaien van plezier. 3. Je peuter huilt omdat hij de gele beker niet wil. 4. Je dreumes trekt de kat aan zijn staart. 5. Je kleuter is boos omdat zijn vriendje niet wil afspreken. Vraag jezelf in (lastige) situaties met je kind steeds af: Wie heeft er een probleem? * Mogelijke antwoorden vind je in bijlage. Kijk goed naar je kind 39 85033 binnenwerk def LAATSTE VERSIE gecorrigeerd.indd 39 6--200 5:02:39