Gezin-O-Gram. Materiaal. Werkwijze. Benodigdheden. Bijlagen. (minuten) 35 Individueel en in kleine groepjes/klassikaal

Vergelijkbare documenten
Lesdoelen: Werkvormen: Benodigdheden: Prentenboeken: Les 7: Bij ons thuis. Lesoverzicht

Les 5 : eigen familiegeschiedenis

Eerste zelfhulp bij problemen

Soorten gezinnen. 2. Vakgebied en vakonderdeel: Wereldoriëntatie / Godsdienst. Eerste graad Tweede graad Derde graad

Welkom bij de familierechtbank

Instrument Netwerk-analyse

[ volgende > ] [ Sociale relaties / thuis op school / mijn familie / mijn stamboom (een lessenserie voor groep 4) 'Ik heb twee oma's en drie opa's '

21. Lichaamslengte, deel 2: in een grafiek

Lesideeën. Hedendaagse Propaganda Analyseren. uitgewerkt door

Les 2 Uit welk land kom jij? TESTEN TEST 1

Activiteit 4: gezinnen in alle maten en vormen.

Les 1 : Mijn familieboom

Talenposters. Doel. Tijd. Hoe. Stap 1 MAAK JE SILHOUET

Bijlage 3: Interview cliënt

Gezinsenquête. 1. Situering

Een stap in de actualiteit

Tool: Netwerkcirkel en netwerkkaart

Kinderen en hun ouders ondersteunen in het proces van meertalige taalontwikkeling.

3. VORMING RECHTSTREEKS LEIDINGGEVENDEN

SOCIALE VAARDIGHEDEN MET AFLATOUN

HEB JE HUISWERK VANDAAG?

Betreft: protocol informatieverstrekking gescheiden ouders + tekst in schoolgids. I Protocol

In je kracht. Werkboek voor deelnemers

Wat ga je schrijven: een verklarende tekst. Voorbereiden op het schrijven met je schrijfmaatje

De leerlingen maken aan de hand van een boodschappenlijstje kennis met de formele notatie van breuken.

LES: Wie van de drie?

HOE KOM IK VAN LEERDOELEN TOT EEN LES?

LES: Wie van de drie? 2

Liefde, voor iedereen gelijk?

THEMA 9: MIJN OMA EN OPA WONEN IN BRAZILIË. webversie

Je vrienden kan je kiezen, je familie niet. Misschien ben jij de oudste thuis of heb je een oudere broer of jongere zus. Ook al heb je soms ruzie en

Les 3. Familie, vrienden en buurtgenoten

Assist Help Leden à Nieuwe leden inschrijven

Protocol informatieverstrekking aan (niet samenwonende) ouders

Instructies Vragenlijst leerlingen: algemeen

Protocol Informatieverstrekking aan gescheiden ouders

Wie ben jij? HANDLEIDING

Introductie. Onzichtbaar op internet. GEMAAKT DOOR: Redactie i-respect. ONDERWERP: Communiceren. DOEL: Spelen met identiteit

PROTOCOL informatieverstrekking gescheiden ouders

WERK AAN DE WINKEL Hoe vind je een job?

Wie ben jij? HOOFDSTUK 1 WOORDEN. Kies het goede woord. 1 Ik... Paula. a heet b naam kom je vandaan? a Hoe b Waar

Onderwerp. VVKBaO. Kinderen leren problemen op te lossen door pijltjes in een bepaalde volgorde te plaatsen en blokjes te herhalen.

LEERKRACHTGEDEELTE: LETTERS MET JE LIJF

Protocol Informatieverstrekking aan gescheiden ouders

*Ook met het programma Paint van Windows kunnen foto s bewerkt worden

Verdeel de leerlingen in groepjes. Laat elk groepje 3 stellingen bekijken.

PAKJES LEVEREN.

Les 1 - Brussels sprouts

Gebruiken en begrijpen van de formele breuknotatie.

Eten en drinken in de dierentuin

Het startpunt van een relatiecirkel kan bijvoorbeeld een verhaal, krantenartikel, gebeurtenis of experiment zijn.

De leerkracht voorziet papier, enveloppes en eventueel materiaal om de enveloppes te versieren.

Lesbrief: Woonwijk van de toekomst Thema: Mens & Dienstverlenen in de toekomst

Luisteractiviteit 2: Hallo, mijn naam is Paula Jambers.

Drents Archief. Het meisje met de hoepel. Groep 2 Thema-overzicht

Mirjams mama en moekie

GEZINSBELEID. Het gezin in al zijn vormen

Scheldwoorden inventariseren, werkvorm, filmpje en gesprek en uitbeelden, filmpje en gesprek en werkvorm, stellingen, handvaardigheidswerk

Potloden, doppen en papier

DIT BEN IK. Thema: Verhalen

VOORTGEZET ONDERWIJS FIJN IN JE EIGEN LIJF

Vier verdeelproblemen

Strategieles serie 2 Vragen stellen Handleiding niveau A

Deze methodiek kan onder andere gebruikt worden in talige, levensbeschouwelijke en sociaalwetenschappelijke

Werkvormen: Basis 6.1 Kwaliteiten van een vriend Reflectie Subgroepen 30 min 6.2 Hyves-profiel Reflectie Subgroepen (digi) 20 min.

Naam vrijwillige huisbezoeker Naam respondent. Postcode huisbezoek. 1. Wat is uw geboortedatum? (Vul in a.u.b.) 2. Geslacht? (Vul in a.u.b.

Schrijf je op sociale media dingen die je nooit in het echt (irl) tegen iemand zou zeggen?

Partnerschap en ouderschap in hedendaagse gezinnen. Inhoud

(Ledenadministratie) Meerdere pastorale eenheden koppelen

Werkblad. LES 9: Ouders. GROEP 5-6. Bijlage 1. Rood actief inspannen/ sporten. Oranje middelmatig inspannen.

Dia 1 Introductie max. 2 minuten!

Jaarthema-activiteit Door dik en dun Het grote geluksonderzoek

Belgen zijn echte familiemensen:

Thema: Nieuw biljet van vijf euro. Handleiding en opgaven niveau A2. Opgave 1: Samen

Schrijven: formulieren 2

Steekkaart: nummer 5Wi

Les ontwerpend leren Sterker dan sterk!

4. VORMING WERKNEMERS

koppel geboorte Familie bemiddeling huwelijk uit elkaar gaan scheiding wettelijk samenwonen opvang voor kinderen zwangerschap

SCHOOLWARE VOOR OUDERS

Onderwerp. VVKBaO. Kinderen leren eenvoudige problemen oplossen door pijltjes te verslepen.

Niveau: klas 3 h/a, ook te gebruiken in bovenbouw h/a

Aanmelding adoptie intrafamiliaal Pagina 1 van 10

Demografische levensloop van jongeren na het uit huis gaan

werkbladen, telefoons en opnametoestel

SUCCESSIERECHTEN IN SITUATIES WAARBIJ HET NETWERK ZORGT (ZORGDE) VOOR EEN VOLWASSEN PERSOON MET EEN BEPERKING

Onderwerp. Voorkennis. VVKBaO WIS DO 8 In wiskundige situaties samenwerken en communiceren met anderen

Dag van Respect & PABO. DOE MEE met de Dag van Respect 8 November 2012

LES: Vier op een rij 2

Docentenhandleiding Rijksmuseum Groep 7-8

Zo verstuurt u een WhatsApp! Opdracht: Analyseren, evalueren

inhoudstafel Hoofdstuk 1 Samenwonen 9 Hoofdstuk 2 Huwen 29 Hoofdstuk 3 Het samenlevingscontract 53 Voorwoord 3

Van afvalberg tot afvaldal

AANVRAAG OM KINDERBIJSLAG VOOR GRENSARBEIDERS

BIOLABO NAVERWERKING

Handleiding bij de digitale les voor de Nederlandse Kinderjury 2012

Werkvormen: Lesdoelen: Filmpjes: Benodigdheden: Kinderboeken: Les 8: Verliefd. Lesoverzicht

(Uitstel) kinderwens

Colofon. Dit is een uitgave van: Philips Human Resources Benelux / Jet-Net Gebouw VB-12 Postbus JZ Eindhoven

1 Goed, beter best. Zie de handout voor kant-en-klare kaarten, werkbladen en instructiebladen.

Transcriptie:

Gezin-O-Gram Kerndoelstelling De leerlingen krijgen inzicht in de veelheid en verscheidenheid aan gezinsvormen en kunnen hierover onderling reflecteren Tijdsduur Groeperingsvorm (minuten) 35 Individueel en in kleine groepjes/klassikaal Materiaal Benodigdheden Blanco papier Schrijfgerei (verschillende kleuren kunnen handig zijn) OF Computers Bijlagen Instructies voor het opstellen van een genogram Voorbeeld van een genogram Werkwijze Leg uit wat een genogram is. Een genogram is een schematisch overzicht van verwantschappen, de feitelijke samenstelling van een gezin en de ruimere familie van herkomst over meerdere generaties (Heylen & Janssens, 2001). Overloop de legende voor het opstellen van een genogram klassikaal en illustreer aan de hand van het voorziene voorbeeld of een eigen voorbeeld. Deel de legende uit aan de leerlingen. Laat hen individueel schriftelijk een genogram maken voor hun eigen gezinsvorm. Laat hen starten bij hun grootouders en eindigen bij de meest recente generatie. Laat hen de keuze of ze hierbij eveneens de kwaliteit van relaties opnemen. Het genogram kan ook op computer worden gemaakt in Word. Online kan je hiervoor ook heel wat tools vinden, maar voornamelijk in het Engels (met allemaal een andere legende).

Benadruk dat de leerlingen hun genogram zo volledig kunnen maken als ze zelf willen, ze hoeven niets weer te geven waar ze zicht niet goed bij voelen (vb: moeilijkheid van relaties, deel van familie waar er geen contact meer mee is,.). Laat de leerlingen in kleine groepjes hun genogram toelichten en bespreken. Hoe kijken ze naar elkaars gezinssituaties? Wat zijn de voor- en nadelen van de verschillende gezinssituaties? Nabespreking De genogrammen illustreren de verscheidenheid en complexiteit van hedendaagse gezinssituaties. Ook de onderlinge relaties binnen hetzelfde soort gezin kunnen nog erg verschillen. Hebben de leerlingen verschillende gezinsvormen teruggevonden bij hun gespreksgenoten? Denken ze dat dit representatief is voor de samenleving? Zijn er gezinsvormen die de leerlingen kennen maar niet aan bod zijn gekomen? Kunnen ze de benoemde voordelen en moeilijkheden herkennen of hebben ze een andere mening? Uitbreiding Doel: De leerlingen kunnen reflecteren over de eigen toekomst en binnen welke maatschappelijke contouren dit kan gebeuren. Laat de leerlingen hun droom genogram opstellen voor als ze 25/30/40/50/ jaar zijn. Laat hen dit bespreken in kleine groepjes. Richtvragen hierbij kunnen zijn: Waarom kies je voor huwelijk/samenwonen/lat-relatie/alleenstaand zijn? Wat zijn de voor- en nadelen van je gekozen gezinssituatie? Waarom kies je voor wel of geen kinderen? Wat heb je nodig om je droom genogram te bereiken?

Instructies voor het opmaken van een genogram Persoonsgegevens man vrouw onbekende partner De huidige leeftijd van een persoon, schrijf je in het vierkant of de ronde. Als de persoon in kwestie overleden is, zet je een kruis in het vierkant of de ronde. Vb: Feitelijke partnerrelaties gehuwd samenwonend Vaste relatie, niet samenwonend Als het koppel uit elkaar is, zet je een schuin dubbel streepje door de verbindingslijn. Vb: Afstamming Zoon Dochter Tweeling Zet een stippellijn rond de leden die samenwonen. Vb:

Kwaliteit van relaties Intens positieve relatie Afstandelijke relatie Conflictueuze relatie Intens negatieve relatie

Voorbeeld van een genogram Jana (17) heeft een oudere zus Hanna (20). Haar ouders waren vroeger getrouwd maar zijn nu gescheiden. Jana woont vooral bij mama. Mama heeft een nieuwe vriend. Zijn dochter van 10 jaar woont eveneens bij hen. Papa is opnieuw getrouwd en heeft samen met haar stiefmama een zoontje (2). Hanna woont alleen omdat ze steeds ruzie maakt met mama. Het gezin van Jana 2 20 17 10