Verklaring van enkele moeilijke woorden

Vergelijkbare documenten
LESVOORBEREIDING. Gegevens over de student Gegevens over de school en de klas Gegevens over de les Naam:

ILvA en AFVAL. Iedere Leerling Voorkomt Afval - PAKKET VOOR DE LEERLING - Lessen- en activiteitenpakket voor de derde graad van het basisonderwijs

Lessen- en activiteitenpakket voor de 2de leerjaar LO BLO eindklassen type 1 en BUSO opleidingsvorm 2 eerste fase. Uitwerking van het project

Hoi afvalkameraden! Leuk, zo'n afvalladder! Wiiiiiiiiii! Terwijl ik hier hang, kan jij misschien de ontbrekende woorden invullen!

Hoi afvalkameraden! Leuk, zo'n afvalladder! Wiiiiiiiiii! Terwijl ik hier hang, kan jij misschien de ontbrekende woorden invullen!

Lesvoorbereidingsformulier

Doelstellingen. Naam activiteit. Werkvorm Materiaal. Werkboekje afval en de Ladder van Lansink

Deze educatieve presentatie heeft tot doel de leerlingen te informeren over waarom jullie school inktpatronen en lasertoners inzamelen.

BEZOEK AAN HET CONTAINERPARK

Les 1 Samenvatten Leestekst: Afval

Vertaling Aardrijkskunde Afval en energie

Algemene doelen en de link met de vakoverschrijdende eindtermen vind je in de handleiding bij dit lespakket.

Scholenwerking. Industrielaan Aalst (Erembodegem) T 053/ F 053/ E info@ilva.be

INTRODUCTIE VOOR DE LEERLINGEN

DE PUT IS GEVULD. Iedere Leerling voorkomt Afval activiteit 3/wereldoriëntatie 2 blz. 1

Wat moet je doen? Lees de informatie in dit pakketje

1. Probleemstelling. Wij maken van drankblikjes uit de PMD-zak nieuwe voorwerpen en dragen zo ook ons steentje bij tot het recyclageproces.

50 minuten. Tijdlijn met kaartjes, werkblad

Werkloosheid 2017 Zuid-Oost-Vlaanderen

Vacatures 2017 Zuid-Oost-Vlaanderen

Werkblad voor de leerling

De Milieukrant PMD. Nr. 1 - Mei 2019-Driemaandelijks. Nieuwe PMD-regels Vanaf 1 juni 2019

UW AFVAL GELDIG VAN JANUARI TOT EN MET MAART 2011 UW AFVAL. Lede. Smalle straten. AFVALKALENDER 2011 januari tot en met maart

1. Probleemstelling. 2. Sorteren van afval

Affligem. treedt toe tot ILvA

1. Probleemstelling. Hoe kunnen we dit probleem oplossen?

Van afval naar grondstof. Informatie en tips over GFT scheiden

inhoud blz. Inleiding 1. De afvalberg 2. Soorten afval 3. Vier belangrijke stappen 4. Voorkomen 5. Opnieuw gebruiken 6. Afval als bran dstof

GROEP 5 EN 6 HOEZO AFVAL?

Van afvalberg tot afvaldal

De milieu. krant. Nr. 2 - September Driemaandelijks

Naam activiteit. Werkvorm. Materiaal. Wat is afval?

De tussenstand VOLG DE WEDSTRIJD VIA

Simpel gezegd, afval is al het afval wat in een huishouden net zoals bij jullie thuis overblijft en wat we dus weggooien.

recyclage van kunststof

Visuele controle van de blauwe PMD-zakken

Restafval verdubbelt van prijs

Oosterzele Restfractie wegen

1 ste jaargang, nr. 1 Maandag 7 december 2015

ILVARIA. Afgiftekantoor 9320 Erembodegem 1 - P Jaargang 3 - Nr. 1/2 - Juli/Augustus België - Belgique P.B. 3/9194

Nr. 1 - Maart 2018-Driemaandelijks. De Milieukrant

Aquafin - leerpakket. werken aan zuiver water WERKBLAD VOOR DE LEERLING NIVEAU 1 - MEERKEUZEVRAGEN

november 2018 Flitspeiling afvalscheiding Roosendaal

Nr. 1 - Maart 2018-Driemaandelijks. De Milieukrant

De Milieu. krant. Nr. 2 - November Driemaandelijks

lesprogramma Duurzaamheid les 1: maken Cradle to Cradle uitgelegd voor kinderen

Inzameling en verwerking van vlakglas

De milieu. krant. Nr. 3 - December Driemaandelijks

groen in de stad BIOTOOPWANDELING BIOTOOPWANDELINGleidraad natuurreservaat bourgoyen-ossemeersen biotoopstudie 1 MO biotoopstudie

handleiding 1. Inleiding 2. Achtergrondinformatie

Etikettering: weet wat je eet.

I LOVE AFVAL SCHEIDEN! JIJ OOK?

Beestenbende SLODDERVOSSEN

Afval scheiden. Yvonn van de Grootevheen. CC Naamsvermelding 3.0 Nederland licentie.

Wie weet wat Avri doet?

Doe je spreekbeurt over afval en Attero COLA

Doe je spreekbeurt over afval en Attero COLA

Milieuverantwoord aankopen binnen je bedrijf. Kathelijne De Ridder

koffie, tandpasta, appels, choco, aardappelen, water, plakband,

Locatus inzetten als tool voor kernversterking

Het milieu is rechtstreeks verantwoordelijk voor onze gezondheid (zuivere lucht, zuiver water zijn nodig om te overleven.)

Maak eerst een aantal schetsen van het bord over welk verbod voor welk soort afval. Kies binnen de groep er één uit en werk deze in het groot uit

De zin van afvalscheiding

Voorbereiding post 1. De kringloop van het water Groep 6-7-8

Inhoudsopgave. Inhoud van de leskist

De milieu. krant. Inhoud. Wat was er aan de hand met je PMD? Stort Vlierzele gesloten Download Recycle! ILvA heeft nieuwe afvalwagens

KUNSTSTOFFEN: DE WATERRAKET

Net Brussel. Afval sorteren in de onderneming : Principes en sensibiliseringsmateriaal. Oktober 2010

Aquafin - leerpakket. werken aan zuiver water WERKBLAD VOOR DE LEERLING NIVEAU 1 - MEERKEUZEVRAGEN

Ons milieu, een kostbaar goed

2016 (in waarde van 2016) 2016

NATIONAAL VERPAKKINGSBELEID PRODUCTVERPAKKINGEN EN DUURZAME MATERIALEN ALDI BELGIË EN LUXEMBURG

De milieu. krant. Inhoud. Onze afvalberg Rarara, is t KGA? Word haagdonor. Nr. 2 - Juni Driemaandelijks

De milieu. krant. Inhoud. CNG tankstation PMD: dop er op Welkom op 15 recyclageparken. Nr. 1 - Maart Driemaandelijks

Team 5: Natuur. Onderzoek naar de natuurlijke zonnecel

Verbranden? Dit vervuilt de lucht en daar komen we ziek van.

Zaterdag 26 juni 2010 Toespraak van JOKE SCHAUVLIEGE VLAAMS MINISTER VAN LEEFMILIEU, NATUUR EN CULTUUR Opening vernieuwd containerpark Erpe-Mere

GROEP 7 EN 8 HOEZO AFVAL?

Goedkeuring politiereglement Afvalarme Evenementen. (gemeenteraad 14 november 2005)

Vakinhoudelijke uitwerking Keuzevak Milieu, hergebruik en. duurzaamheid van het profiel D&P vmbo beroepsgericht

Antwoordkaart Denkopdrachten.

Omgekeerd afval inzamelen. Waar zijn we in Stichtse Vecht mee bezig?

Bronnenboek Milieu, hergebruik en duurzaamheid

c. Waarom is het slecht voor het milieu om textiel weg te gooien bij het restafval?

De milieu. krant. Wat gebeurt er met je afval. De PMD-wedstrijd Vermijd prikongevallen. Nr. 1 - Maart Driemaandelijks

De schillenboer komt terug

Kunt u aangeven wat er volgens u op dit moment beter kan met betrekking tot het scheiden van huisafval?

Hand-out digiboard presentatie

DOCENTEN HANDLEIDING. Groepen 7 & 8 van het basisonderwijs

EEN GOEDE VOORBEREIDING IS HET HALVE WERK. Plannen en evalueren van een activiteit. Inhoud

Thema: Algemene kennis

HERGEBRUIKEN RECYCLEREN VERBRANDEN

Sheet 2: Bekijk met de kinderen de tussenstand van Afval the Game op Instagram en/of Facebook. Hoe gaat het bij de kinderen met inzamelen?

Grondstof voor een beter milieu

Aalst. Afvalkalender APRIL MAART 2014

Op zoek naar de recyclagekampioen

Je afval in ondergrondse. containers

Artikel 1: Artikel 2:

Gescheiden inzameling van papierafval, PMD-afval en huishoudelijk glasafval op de campus Jette

Herzele. Afvalkalender APRIL MAART 2014

Transcriptie:

Technische fiche Naam activiteit Doel Duur Werkvorm Materiaal Voorstelling van ILvA en de ladder van Lansink De leerlingen kunnen uitleggen waarvoor IlvA staat en kunnen vertellen wat de ladder van Lansink betekent. Ze kennen de verschillende trappen van de ladder van Lansink en kunnen er voorbeelden bij geven. 50 minuten Begrijpend Lezen Werkblaadjes, grote ladder aan bord met vijf naamkaartjes, woordenboeken, telefoongids, streekkaart regio 1 Vragen aan de leerlingen Je deelt de werkbladen uit en vraagt de leerlingen aan de hand van het voorblad waarover ze denken dat deze les zal gaan. Hierop staat het logo en de afkorting ILvA. 2 Verklaring van enkele moeilijke woorden Symbolisch Selectief inzamelen Flacon = als waarneembaar teken of voorwerp, beeldt iets abstracts uit, we proberen de hoogste trede van de ladder te bereiken, nl. dat iedereen afval voorkomt. = afzonderlijk inzamelen, daarvoor moet je je afval selecteren, bijv. de drankkartons apart verzamelen. = fles met stop, gemaakt uit redelijk hard materiaal, bijv. een shampoofles of een knijpfles ketchup. Hiervan kan je een voorbeeld tonen.

Technische fiche 3 De leerlingen lezen de tekst Wie gedaan heeft met lezen, zoekt één woord op in het woordenboek of herleest de tekst. als alle leerlingen de tekst hebben gelezen, hang je de vijf naamkaartjes van de ladder aan de laddertreden. 4 Enkele vragen ter verduidelijking Zijn er nog moeilijke woorden, woorden die je niet begrijpt? Wie is volgens jullie de schrijver van de tekst? Wat wil de schrijver ons vertellen? Wat is de bedoeling van deze tekst? Het is een informatieve tekst. IlvA schreef deze tekst om ons een heleboel zaken te leren over afval en hoe je afval het beste verwerkt. IlvA vertelt ons onder andere dat afval verbranden slechter is dan recycleren. Antwoorden voor de leerkracht 1. Zoek op de voorpagina wat het letterwoord ILvA betekent. (Intergemeentelijk samenwerkingsverband Land van Aalst) 2. kwam je dit letterwoord nog tegen? Waar? (Op zakken, GFT-container, krant) 3. Geef de juiste kleuren aan het logo. (Groen en zwart) 4. Zoek het woord intergemeentelijk op in je woordenboek. Noteer de betekenis in een zin. (Intergemeentelijk = samenwerking van gemeenten) (Zo is ILvA een samenwerking tussen de gemeenten Aalst, Lede, Denderleeuw Welke nog? 5. Zoek in de telefoongids van Aalst of via het internet het adres van ILvA op. (Industrielaan 18, 9320 Aalst (Erembodegem)

Intergemeentelijk samenwerkingsverband Land van Aalst

Zoek je mee? 1. Zoek op de voorpagina wat het letterwoord ILvA betekent. 2. Ben je dit letterwoord nog al tegengekomen? Waar? 3. Geef de juiste kleuren aan het logo. 4. Zoek het woord intergemeentelijk op in je woordenboek. Noteer de betekenis in een zin. 5. Zoek in de telefoongids van Aalst of via het internet het adres van ILvA op.

Wie of wat is ILvA? ILvA verzamelt huishoudelijk afval van meer dan 13 verschillende gemeenten 1. Dit is goedkoper omdat hiervoor minder vrachtwagens en personeel nodig zijn. Je leerkracht heeft een kaart van de streek. Zoek de 13 verschillende gemeenten op waar IlvA de inzamelingen verzorgt. ILvA is de beheerder van 13 containerparken, een stortplaats te Vlierzele en een composteringsinstallatie te Schendelbeke. Wisten jullie dat ILvA ook actief is op vlak van afvalvoorkoming, door onder andere de verdeling van brooddozen, drinkwaterfonteintjes, draagtassen en compostvaten? ILvA werkt nauw samen met de aangesloten gemeenten en geeft vooral raad aan de gemeentebesturen. Eén van onze bedoelingen is de mensen inzicht te laten krijgen in wat men noemt: De ladder van Lansink. Waarschijnlijk denken jullie: Wat heeft een ladder met afval te maken? Niets natuurlijk, op het eerste gezicht Het beeld van de ladder met zijn treden gebruiken we om een onderverdeling te maken tussen de verschillende mogelijkheden van afvalverwerking. 1 De 13 ILvA-gemeenten in 2010 zijn: Aalst; Denderleeuw, Erpe-Mere, Geraardsbergen, Haaltert, Herzele, Kluisbergen, Lede, Liedekerke, Ninove, Oosterzele, Sint- Lievens-Houtem en Zottegem.

Werkingsgebied

Op deze ladder willen wij zo hoog mogelijk klimmen. Hoe hoger de ladder, hoe beter voor het milieu. De bovenste trede is de beste. Op die trede voelen we ons het best. Eens we die bereiken en dus voldoende ons afval kunnen beperken en voorkomen, is het doel van de lessen geslaagd. We bekijken de ladder van Lansink eens van naderbij. Kan jij de 5 verschillende treden invullen? Je kan kiezen uit: recycleren, voorkomen, storten, hergebruiken en verbranden.

Storten Het gaat over stortplaatsen van categorie 2: stortplaatsen voor niet gevaarlijke huishoudelijke en daarmee vergelijkbare afvalstoffen. Het afval wordt in een grote put gedumpt. Zomaar afval in een put gooien zou veel problemen veroorzaken. Een stortplaats moet voldoen aan een heel aantal wettelijke voorwaarden. Wanneer een nieuwe stortplaats wordt gemaakt, wordt eerst de bodem beschermd met een plastic afsluitlaag, een laag waar het water niet doorkan. Deze voorkomt vervuiling van bodem of grondwater tengevolge van uitloging van verontreinigende stoffen uit de gestorte afvalstoffen. Het stortgas wordt verwijderd en gebruikt als brandstof (om elektriciteit op te wekken of water te verwarmen). Als dat niet mogelijk is wordt het stortgas verbrand. De stortplaats kan na verloop van tijd met aarde bedekt worden. Ook als de stortplaats niet meer gebruikt wordt, moet ze nog gecontroleerd worden en is het terrein voor lange tijd onbruikbaar. Bedoeling van storten is het afval op een gecontroleerde manier en voor onbepaalde tijd op te slagen in de bodem. Verbranden Dit gebeurt in een verbrandingsinstallatie. In deze installatie wordt het afval verbrand aan een zeer hoge temperatuur. De rookgassen worden gezuiverd voor ze door de schoorsteen in de lucht belanden. Er gebeurt ook energierecuperatie: stoom wordt omgezet in energie. Na het verbrandingsproces blijft er nog één vierde over als assen. Daarvan wordt nog de helft gerecupereerd of gerecycleerd. Bijvoorbeeld het schroot gaat terug naar de staalindustrie (om gesmolten te worden) en de bodemassen kunnen als secundaire grondstof gebruikt worden in de bouwsector. De rest van het verbrandingsresidu (o.a. vliegassen) worden gestort op een klasse 1-stortplaats (= stortplaats voor gevaarlijke afvalstoffen). Recycleren Veel afvalsoorten bevatten grondstoffen die opnieuw kunnen gebruikt worden. (afval = grondstof). Iedere keer dat je iets weggooit, gooi je dus ook grondstoffen weg! Wanneer we daarentegen sorteren, kunnen we de grondstoffen opnieuw in omloop brengen. De afvalstoffen worden gewassen en klaargemaakt om weer als grondstof dienst te doen.we maken er iets nieuw van. Dat heet recycleren.

Recycleren gaat het makkelijkst wanneer het om zuivere grondstoffen gaat. Bijvoorbeeld allemaal glas van dezelfde soort. Wanneer het afval uit verschillende soorten materiaal bestaat (bijvoorbeeld brik, verschillende soorten plastic), moeten die eerst van elkaar gescheiden worden. Hergebruiken Hergebruiken wil gewoon zeggen dat je iets opnieuw gebruikt in plaats van het in de vuilnisbak te gooien. Soms moet het voorwerp hersteld worden voor je het opnieuw kan gebruiken. Zo moet je een kapotte leren boekentas laten repareren. Dat kost minder dan een nieuwe kopen. Soms moet het product gepoetst worden alvorens het voor hergebruik geschikt is. Zo moeten flessen met statiegeld schoongemaakt worden. Het is niet altijd de eerste gebruiker die een product opnieuw gebruikt. Je kan spullen die je niet meer nodig hebt aan vrienden of familie geven, of naar een kringwinkel brengen.een voorwerp dat niet nieuw is, noem je tweedehands. Het verschil tussen hergebruiken en recycleren. Hergebruiken wil zeggen dat we het product in z n geheel en in zijn oorspronkelijke functie opnieuw gebruiken. Het enige wat soms moet gebeuren is een schoonmaakbeurt, herstelling of opfrissing. Recycleren wil zeggen dat we het materiaal waaruit het product is gemaakt (en niet het product zelf) opnieuw gebruiken om een nieuw product van te maken. Je ziet het oorspronkelijke product niet meer in het gerecycleerde product. In een trui zie je geen plastic flessen zitten. Voorkomen Afval voorkomen wil zeggen dat we ervoor zorgen dat we geen afval hebben. Er zijn tal van mogelijkheden om afval te vermijden. Je moet alleen maar goed nadenken en slim kopen. Het gaat er om alternatieven te vinden voor producten die afval met zich meebrengen. Voor veel wegwerpproducten bestaat er een duurzaam alternatief. Soms is dat duurder in aankoop. Als je het op langere termijn bekijkt, komt het vaak toch goedkoper uit! Ziezo we zijn de ladder afgedaald. De bovenste trede is en blijft de belangrijkste en zoals gezegd, daar kunnen we het meest aan doen.

Vraagjes bij de leestekst: Mogen wij ons even voorstellen? 1. Samenwerking tussen gemeenten is voordelig. Geef twee voordelen. 2. Kleur op de kaart van het werkingsgebied van ILvA Vlierzele en Schendelbeke en teken er zelf een legende bij: de stortplaats en de GFT-composteringsinstallatie.

3. Lansink is: een man die ladders maakt de bedenker van de beste volgorde van afvalbehandeling een Chinees milieuactivist de schrijver van de leesles 4. Waarom staat storten op de laagste trede van de ladder? Geef twee redenen. 5. Waarom staat verbranden laag op de ladder? Waarom moeten we proberen deze oplossing te vermijden? 6. Recycleren is belangrijk! Noem twee voordelen. 7. Leg in je eigen woorden uit wat hergebruiken is? 8. Hoe kan je afval voorkomen? Geef zelf enkele voorbeelden.