Leerdoelen en ilmbeschrijving

Vergelijkbare documenten
Danny s Parade. Bronnenblad. Inhoud. Regie: Anneke de Lind van Wijngaarden Jaar: 2007 Duur: 15 minuten Website:

Inleiding en leerdoelen

Danny s Parade. Docentenhandleiding. Regie: Anneke de Lind van Wijngaarden Jaar: 2007 Duur: 15 minuten Website:

Danny s Parade. Bronnenblad. Regie: Anneke de Lind van Wijngaarden Jaar: 2007 Duur: 15 minuten Website:

China Blue. Opdrachtenblad

Blijf! Xxxxx. Regie: Xx Jaar: Regie: Lourens Blok Jaar: 2010 Duur: 90 minuten. Xxxx

1. Gedrag / handelen II. Stereotype B. is als iemand of een groep mensen ongelijk wordt behandeld om redenen die er niet toe doen.

Movies that school begeleidt en adviseert bij het vertonen van mensenrechtenfilms op school.

En daarom werk ik, 14 jaar later

Nadav s vrede Opdrachtblad

Een Giraf in de Regen

Blijf! Xxxxx. Regie: Xx Jaar: Regie: Lourens Blok Jaar: 2010 Duur: 90 minuten. Xxxx

Africa United. Docentenhandleiding

Angels in the Dust Opdrachtblad

Freedom Writers. Opdrachtenblad. Regie: Richard LaGravenese Jaar: 2007 Duur: 123 minuten Kijkwijzer: 12 jaar

East Bloc Love. Opdrachtenblad. Regie: Logan Mucha, Melbourne Jaar: 2011 Duur: 80 minuten Website:

Black Gold. Xxxxx. Regie: Xx Jaar:

The T-shirt. XXXXX Opdrachtblad. Xxxxx. Docentenhandleiding. Regie: Hossein Martin Fazeli

Achter gesloten ogen: Spencer Docentenhandleiding

Lost in Africa. XXXXX Opdrachtblad. Xxxxx. Opdrachtenblad. Regie: Xx Jaar:

Xxxxx. Regie: Xx Jaar: Duur: Regie: Debs Gardner-Paterson Jaar: 2010 Duur: 88 minuten Website

East Bloc Love. Docentenhandleiding. Regie: Logan Mucha, Melbourne Jaar: 2011 Duur: 80 minuten Website:

Werkblad Seksuele Diversiteit. KaartjesspeL voorkant

Impasse. XXXXX Opdrachtblad. Xxxxx. Opdrachtenblad. Regie: Bram Schouw

Pizza Verdi. Docentenhandleiding. Regie: Gary Nadeau Jaar: 2011 Duur: 8 minuten

Leerdoelen. Voorafgaand aan de film. Jaar: Filmkeuring: Alle leeftijden Website:

Putin s kiss. Xxxxx. Regie: Xx Jaar: Regie: Vibeke Muasya Jaar: 2011 Duur: 85 minuten. Xxxx

Hoofdstuk 23 Discriminatie

Waar gaan we het over hebben?

En daarom werk ik, 14 jaar later

Lesmethode Seksualiteit en Weerbaarheid. Module 1 What s Love

Jeugd. Geloof Levensovertuiging

Holebi. Niets verkeerds mee!

The T-shirt. XXXXX Opdrachtblad. Xxxxx. Opdrachtenblad. Regie: Hossein Martin Fazeli

Grafiek 26.1a Het vóórkomen van verschillende vormen van discriminatie in Leiden volgens Leidenaren, in procenten 50% 18% 19% 17% 29%

Fighting the silence Opdrachtblad

Angels in the Dust Opdrachtblad

Onderzoek Hoe homotolerant is Holland?

Scheldwoorden inventariseren, werkvorm, filmpje en gesprek en uitbeelden, filmpje en gesprek en werkvorm, stellingen, handvaardigheidswerk

No et moi. Xxxxx. Regie: Xx Jaar:

Ik ben verliefd. Benodigheden. Lesdoelen. Begrippen

Peer to peer interventie copyright Marieke Kroneman les 3 van 4 debat

Leeftijd: 13-16, 16+ Thema: geloofsopvoeding, homoseksualiteit, Kerk, Liefde, Seksualiteit, identiteit Tijdsduur: 60+ min.

VOORTGEZET ONDERWIJS MEER DAN HET VOOROORDEEL

VOORTGEZET ONDERWIJS FIJN IN JE EIGEN LIJF

Door de oren van Ellen

PRIMAIR ONDERWIJS HET ENVELOPPENSPEL

VOORTGEZET ONDERWIJS TELT JOUW IDENTITEIT MEE?

HOE ZIET LIEFDE ER UIT?

Wervelende. Voorlichtingsshow

Freedom Writers Docentenhandleiding

Werkstuk Levensbeschouwing Relaties

Veelgestelde vragen over homoseksualiteit

LESSUGGESTIES BIJ DE BOEKENKIST COMING OF AGE - praktijkonderwijs

Seksuele diversiteit

PRIMAIR ONDERWIJS HOE WOON JIJ?

STELLINGENSPEL. Tijd 10 minuten. Nodig Aanwijzingen voor de docent Stellingen Gekleurde kaartjes (1 per leerling) Flap en stift of bord en krijt

Good Fortune. XXXXX Opdrachtblad. Xxxxx. Opdrachtenblad. Regie: Xx Jaar:

31 juli Onderzoek: Homo-acceptatie

inhoud Inhoudsopgave Literatuur Trefwoorden register

Opvattingen van Amsterdammers over tolerantie jegens homoseksuelen

Jij wilt binnen je organisatie met het LHBTI thema aan de slag. Mooi!

DISCRIMINATIE OF NIET?

Welcome. Xxxxx. Regie: Xx Jaar:

Rue des Invalides en Little World

Onderzoek verplichte homolessen

Waar gaan we het over hebben?

Zijn roze gezinnen welkom op uw school?

TOOLKIT HOLEBI EN TRANSGENDER

Xxxxx. Regie: Xx Jaar: Regie: Debs Gardner-Paterson Jaar: 2010 Duur: 88 minuten Website

VOORTGEZET ONDERWIJS MEER DAN EEN LABEL

Lesbrief Vriendschap. Nabespreking Theater AanZ Lokaal G 1.25 Het Enveloppenspel

Week van de Lentekriebels

Seksualiteit: Grenzen en Wensen

Dit is een anonieme vragenlijst. Wees alstublieft heel eerlijk bij het beantwoorden. Dank U.

VOORTGEZET ONDERWIJS HELP JIJ OF NIET?

Holebi. transgender. Je bent wie je bent!

Holebi. transgender. Je bent wie je bent!

Angels in the Dust Opdrachtblad

Theorieboek. Knuffel. Mensen zijn afhankelijk van elkaar, want de mens is een sociaal dier dat het liefst in

Redenen voor preventie. A) Jaarlijks worden nog steeds miljoenen mensen geïnfecteerd met HIV In 2007 werden 2.5 miljoen mensen geïnfecteerd

La Haine. Bronnenblad. Regie: Mathieu Kassovitz Jaar: 1995 Duur: 95 minuten

Framing the Other. Opdrachtenblad

GOED VRIENDJE? FOUT VRIENDJE?

Living Rights Toti Achtergronden

Mathieu Heemelaar Onderwijssymposium Rotterdam Verkeert 31 maart 2010

Voor meer informatie over dit onderzoek kunt u contact opnemen met Lisette van Vliet:

Good Fortune. XXXXX Opdrachtblad. Xxxxx. Opdrachtenblad. Regie: Xx Jaar:

Onzichtbare Ouderen. "Nee, ik ken geen homo's, alleen van tv"

Voorafgaand aan de film

PRIMAIR ONDERWIJS BEOORDEEL N BOEK NOOIT A.D.H.V. DE KAFT

PAGINA BESTEMD VOOR DE INTERVIEWER. Interviewernummer : INTCODE. Module INTIMITEIT. (bij de vragenlijst volwassene lente 2002)

IEMAND VAN JE FAMILIE

Arigato. opdrachtenblad. Regie: Anielle Webster Scenario: Sandra Beerends Jaar: 2012 Duur: 10 minuten

De geheime broer (A Time to Love)

VOORTGEZET ONDERWIJS VEROORDEEL VOOROORDELEN

VOORTGEZET ONDERWIJS HELP HELPEN

Freedom Writers. Bronnenblad. Regie: Richard LaGravenese Jaar: 2007 Duur: 123 minuten

Filmverslag Frans Un Long Dimanche d'un Fiancailles

Transcriptie:

Leerdoelen en ilmbeschrijving Leerdoelen - Je kent enkele artikelen uit de Universele Verklaring van de Rechten van de Mens. - Je kunt voorbeelden geven van discriminatie van homoseksuele jongeren. - Je respecteert het recht op gelijke behandeling. Filmbeschrijving Danny is veertien jaar en homo. Omdat er voor homo s van zijn leeftijd niets te beleven valt, wil hij tijdens Gay Pride (een groot evenement voor homoseksuelen in Amsterdam) meevaren met een jongerenboot. Dit leidt tot veel reacties in de media. Zal het Danny lukken genoeg jongeren mee te krijgen op zijn boot? 2

Opdrachten Opdrachten voorafgaand aan de ilm: Opdracht 1 A. Waar sta jij? Lees de stelling en vul in. Homoseksuelen moeten in het openbaar niet laten zien dat ze homo zijn. I Helemaal mee eens II Mee eens III Neutraal IV Niet mee eens V Helemaal niet mee eens B. Waarom vind je dat? Geef een argument om je mening te onderbouwen. Opdracht 2 Wat is waar? Kruis het juiste antwoord aan. A. Homoseksualiteit is een ziekte waarvan je kunt genezen als je je best doet. B. Homo s kun je herkennen aan hun uiterlijk, bijvoorbeeld de manier waarop ze bewegen. C. Homoseksualiteit bestaat alleen in westerse landen. D. Homoseksualiteit is een keuze die je maakt, bijvoorbeeld om aandacht te krijgen. E. Homoseksualiteit is een afwijking die je krijgt door je opvoeding. G. Je seksuele voorkeur is geen keuze, maar iets dat je over jezelf ontdekt. Kijkopdrachten: Opdracht 3 A. Let op Danny s uiterlijk en de inrichting van zijn kamer. Beschrijf wat je ziet. B. Let op de Gay Pride. Kijk naar de deelnemers en de toeschouwers. Beschrijf wat je ziet. Opdrachten na aloop van de ilm: Opdracht 4 Lees in het bronnenblad de tekst over homoseksualiteit. A. Hoe vertelt Danny thuis dat hij homoseksueel is? B. Hoe noem je het als iemand voor het eerst vertelt dat hij/zij homoseksueel is? A. De kast open doen B. Uit de kast komen C. Van de kast vallen D. De kast dicht doen C. Danny s ouders hebben gezegd: Het maakt ons niet uit met wie je thuiskomt. Wat vind je van deze reactie? F. Homo s zijn niet goed in sport, maar zijn wel artistiek en hebben gevoel voor mode. 3

Opdrachten D. Danny s broer zegt: Hij heb soms wel echt van die homodingetjes, met z n handje en zo ( ), maar aan de andere kant, hij loopt wel altijd met tien meiden om zich heen ( ), dan snap ik niet dat je nog homo wil blijven. Wat vind je van die laatste opmerking? Opdracht 5 A. Wat vind je van het plan van Danny om mee te doen aan de Gay Pride? Je mag meerdere antwoorden geven. A. Dapper B. Leuk C. Niet nodig D. Overdreven E. Belachelijk F. Iets anders, namelijk. B. Zou je hetzelfde antwoord geven als het over een lesbisch meisje ging? Waarom? C. In enkele media hoor je negatieve reacties op Danny s plan. Waarom keuren sommige mensen het plan af? D. Wat vind je van deze argumenten? Verklaar je antwoord. E. Welke problemen komt Danny tegen als hij probeert zijn boot vol te krijgen? Opdracht 6 A. Danny is verontwaardigd over een aantal leeftijdgenoten die hem hebben uitgescholden. Dat gaat toch nergens over, zegt hij. Waarom vindt hij het onterecht dat hij wordt uitgescholden? B. Veel allochtonen hebben weleens meegemaakt dat ze werden uitgescholden of beledigd om hun afkomst. Is dat vergelijkbaar volgens jou? Waarom vind je dat? C. Een meisje dat in een snackbar werkt vertelt het volgende: Een klasgenootje van mij is er heel erg om gepest. Hij had een hele grote vriendengroep, tot hij vertelde dat hij homo was. Toen durfden ze niet meer met hem mee naar huis, ze wilden niet meer met hem stappen. Hij verandert eigenlijk niet, maar hij is wel zijn beste maten kwijt, eigenlijk alleen omdat ie eerlijk zegt wie hij is. Vrienden willen dus niet meer met hem omgaan. Welke van de onderstaande redenen kunnen een rol spelen? Je kunt meerdere antwoorden geven. A. Ze keuren zijn homoseksualiteit af. B. Ze zijn bang voor hem. C. Ze zijn bang voor de mening van andere vrienden. D. Ze zijn bang dat ze verliefd op hem worden. F. Wat vind je van de reacties van de (meeste) jongeren die Danny belt? Waarom vind je dat? 4

Opdrachten Opdracht 7 Lees in het bronnenblad de tekst over de Universele Verklaring van de Rechten van de Mens. A. Van welke mensenrechten maakt Danny gebruik? Kies er een en leg uit waarom je deze kiest. B. Kun je een ander voorbeeld geven waarin iemand of een groep van dit recht gebruik maakt? Opdracht 8 Maak nu weer vraag 1 en 2. Heb je dezelfde opvatting en antwoorden als voordat je de ilm zag? Wat is er veranderd? 5

Amnesty International Movies that Matter Amnesty International is een internationale organisatie die zich inzet voor de rechten van de mens. Over de hele wereld heeft Amnesty meer dan 2,2 miljoen leden en aanhangers. Het hoofdkantoor staat in Londen. Daar worden gegevens van over de hele wereld verzameld en bereiden de medewerkers de internationale acties van Amnesty voor. In bijna honderd landen zijn er afdelingen van Amnesty International, ook in Nederland. Amnesty International is onafhankelijk. Acties en onderzoek worden betaald door leden en mensen die geld geven. Amnesty wil geen subsidie van de overheid, want als je geld krijgt van de overheid is het minder makkelijk om die overheid te bekritiseren als dat nodig mocht zijn. Amnesty International is onpartijdig. Dat wil zeggen dat het voor Amnesty niet uitmaakt in welk land de mensenrechten geschonden worden. Mensenrechten gelden voor iedereen. Als die rechten geschonden worden, door welke regering dan ook, dan voert Amnesty daar actie tegen. Het zou tenslotte erg ongeloofwaardig zijn wanneer je van het ene land wel wat zegt en in het andere geval doet of je neus bloedt. Movies that Matter is een internationaal expertisecentrum op het gebied van ilm en mensenrechten. Het organiseert het jaarlijkse Amnesty International Film Festival en een maandelijks ilm- en debatprogramma in tien Nederlandse ilmtheaters en speciale internationale vertoningen. Movies that Matter is er ook voor scholen! Wij helpen ilms uit te zoeken wanneer u speciieke onderwerpen op school wilt behandelen, geven ilmadvies voor verschillende niveaus en leeftijden, en helpen u de vertoning mogelijk te maken. Movies that Matter @ school richt zich in eerste instantie op (alle niveaus van) het voortgezet onderwijs. Voor het primair onderwijs zijn enkele titels beschikbaar. 6

Colofon Redactie Marieke Kitzen, Boudewijn Korsmit, Claartje Opdam, Adriënne Schillemans Eindredactie Marcus Eshuis Vormgeving SAZZA DTP Cora van der Werff, CRDSIGN Rob Jonkers Movies that Matter Educatie Margreet Cornelius (productie), Sabrine Pouwels (didactiek), Mirjam van Campen (projectcoördinatie). Movies that Matter Postbus 1968 1000 BZ Amsterdam www.moviesthatmatter.nl tel. (020) 77 33 624 educatie@moviesthatmatter.nl Alleen te gebruiken voor educatieve doeleinden. Stichting Movies that Matter wordt ondersteund door Amnesty International, V-fonds, CultuurParticipatie, Democratie en Media, SNS Reaal en VSB-fonds. 7

Movies that Matter heeft een uitgebreid assortiment met ilms en lesmateriaal over talloze onderwerpen. Met behulp van de zoekmachine (www.moviesthatmatter.nl/educatie/ilmaanbod) kunt u eenvoudig zoeken naar ilms op onderwerp, niveau en type ilm. Voor meer informatie en advies kunt u ook contact opnemen met Movies that Matter via educatie@moviesthatmatter.nl of 020-7733624. Brokeback Mountain - Ang Lee, 2005, 134 min. Twee cowboys werken in het Amerika van 1963 als schaapsherder op de hellingen van Brokeback Mountain. Tijdens de zwoele zomeravonden ontvouwt zich een relatie die hun hele leven zal duren, maar eenmaal in de bewoonde wereld scheiden hun levens. Beide mannen trouwen en krijgen kinderen. Als de twee elkaar na jaren weer tegenkomen, blijkt de liefde nog niet over. Ze blijven elkaar een paar keer per jaar ontmoeten, maar houden hun liefde geheim uit angst voor de gevolgen. Brokeback Mountain is zichtbaar maakt. Circumstance Maryam Keshavarz, 2011-107 minuten Iraanse coming of age-ilm over de hartsvriendinnen Atafeh en Shireen die in het hedendaagse, zwaar conservatieve Iran de ontluikende liefde voor elkaar ontdekken en dromen van een vrij bestaan. Regisseur Maryam Keshavarz neemt haar kijkers mee naar het moderne Iran. Het Iran dat doorgaans voor de buitenstaander onzichtbaar blijft: een opwindende wereld met illegale nachtclubs, waar jongeren arrestaties riskeren om te kunnen experimenteren met seks, drugs en rebellie, terwijl ze de autoriteiten proberen te ontwijken. Milk - Gus van Sant, 2008, 128 min. San Francisco, jaren 70. Harvey Milk was de eerste openlijk homoseksuele verkozen politicus in de VS. Hij vocht voor gelijke rechten en mogelijkheden voor homo s. In 1977 werd hij benoemd tot de directie van toezichthouders in San Francisco. Dit was niet alleen een overwinning voor homorechten, maar hij werd een held voor alle Amerikanen. Het veelgeprezen Milk is een intiem portret van de laatste acht jaar van Harvey Milk s leven. Milk streefde zijn idealen na in een tijd waarin het rechtvaardig werd gevonden om vooroordelen en geweld tegen homo s te gebruiken. Paragraph 175 - Rob Epstein / Jeffrey Friedman, 2000, 81 min. Reconstructie van de in grote geheimzinnigheid gehulde vervolging van homoseksuelen ten tijde van het nazi-regime. In diverse talen doen diverse mensen, nu meer dan zeventig of tachtig jaar oud, verslag van de verschrikkingen. De ilm volgt Klaus Müller, een historicus verbonden aan het Holocaust Museum in Washington, in zijn speurtocht naar een grotendeels verborgen verleden. De ilm is doorsneden met beelden van het vrije en vrolijke leven van homo s in de jaren twintig, die geleidelijk overgaan in de dreiging van Hitlers bendes. XXY - Lucia Puenzo, 2007, 90 min. Speelilmdebuut over Alex, een stoere tiener die leeft met een geheim. Alex is interseksueel, ze heeft zowel mannelijke als vrouwelijke eigenschappen. Moe van het onbegrip van de omgeving hebben de ouders van Alex kort na de geboorte Buenos Aires verlaten om in een afgelegen huis in de duinen aan de kust van Uruguay te gaan wonen. Wanneer vrienden hen jaren later met hun zestienjarige zoon Álvaro opzoeken loopt de spanning op wanneer een prille vriendschap met de zestienjarige Álvaro in méér verandert. De Argentijnse regisseur Lucía Puenzo maakte met XXY een overtuigend drama over de zoektocht naar genderidentiteit, ontluikende seksualiteit en hartverscheurende dilemma s. 8