Titel: Reuzenbeesten (met dank aan Anouk in t Veld) Bouw: groep 6. Tijdsindicatie totaal: 30 min.



Vergelijkbare documenten
Doel van de les: Aan het eind van de les hebben de leerlingen een (zelf)portret in klei gemaakt.

Doel van de les: Aan het eind van de les hebben de leerlingen met behulp van het werkblad mensvormen een lijntekening van een beweging getekend.

DINOSAURIËRS. Marthe Terny

Dinosauriërs. Inhoudsopgave. 1. Inleiding. 2. Wat is een dinosauriër?

HOOFDSTUK 1 HET ONTSTAAN VAN HET LEVEN OP AARDE BLZ 3. HOOFDSTUK 3 DE VELOCIRAPTOR BLZ 5. HOOFDSTUK 4 DE SPINOSAURUS BLZ 6.

ze terug in de la. Dan haalt ze de pannen van het fornuis en zet ze op de onderzetters. Thomas vouwt zijn handen en doet zijn ogen dicht.

Doel van de les: Aan het eind van de les hebben de leerlingen een verhaal in drie plaatjes over zichzelf getekend

Niet in slaap vallen hoor!

Oog in oog met de dino s expeditie oertijd

Inhoud. Inleiding blz. 3. Wat is een fossiel? blz. 4. Hoe fossielen ontstaan blz. 5. Fossielen van zacht weefsel blz. 6. Zeedieren blz.

Arie Aardvarken. Lesbrief

Exodus 17,1-7 - Water uit de rots voor mensen met een kort lontje

Spekkoek. Op de terugweg praat zijn oma de hele tijd. Ze is blij omdat Igor maandag mag komen werken.

NoNiksie kijkt in de spiegel

Titel: Pollocken. (met dank aan Gabriëlla van Dijk ea) Bouw: groep 1. Tijdsindicatie totaal: 20 min.

W.O. Tweede leerjaar Geert DE JAEGER


Arie Aardvarken. Lesbrief. Tips

Begrijpend luisteren. Annemarieke Kool. CPS Onderwijsontwikkeling en advies

Wat is PDD-nos? VOORBEELDPAGINA S. Wat heb je dan? PDD-nos is net als Tourette een neurologische stoornis. Een stoornis in je hersenen.

HANDIG ALS EEN HOND DREIGT

Het Regent Zonnestralen

Help, mijn papa en mama gaan scheiden!

Lekker ding. Maar Anita kijkt boos. Hersendoden zijn het!, zegt ze. Die Jeroen is de ergste. Ik kijk weer om en zie hem meteen zitten.

Auditieve oefeningen bij het thema: dinosaurussen

Noach bouwt een ark Genesis 6-8

Schrijver: KAT Coverontwerp: MTH ISBN: <Katelyne>

Een van de agenten komt naar hem toe. Nou, het is me het dagje wel, zegt hij. Nu zijn er toch rellen in de stad.

Opdrachten Jaar van de Bever voor groep 3,4,5 van de basisschool

Thom de dino vriend. Lize Ippel

Vragen bij het prentenboek 'De tovenaar die vergat te toveren'

Panda in de val.

Herman gaat met zijn dochter Lies naar de dierentuin. Joppie de hond gaat ook mee. Ze gaan gelijk naar de apen, die dicht bij de ingang zijn.

Een uitgestorven dier beschrijven

Netje is een meid! Vrolijke meid, uit een vissersdorp!

De boekenbeer Module dans groep 1-2

Dit boek heeft het keurmerk Makkelijk Lezen gekregen. Wilt u meer weten over dit keurmerk kijk dan op de website:

Een gelukkige huisvrouw


Jan Klaassen en Katrijn in Afrika (groot optreden door kinderen) door Nellie de Kok

Soms ben ik eens boos, en soms wel eens verdrietig, af en toe eens bang, en heel vaak ook wel blij.

Klein Kontakt. Jarigen. in april zijn:

CHATTEN. verborgen verdriet MARIAN HOEFNAGEL

GODS GEZIN. Studielessen voor 4-7 jarigen

En rijke mensen werken niet. Die kunnen de hele dag doen wat ze leuk vinden.

LESBRIEF. Er ligt een krokodil onder mijn bed

Het tweede avontuur van Broer Vos en Broer Konijn

Julian krijgt een bril

hebben verzorgde tanden An Melis

!!! "# $ %!!!!! ( " %!!+!! " # +

Ordening. Voor groep 6, 7 en 8 van het basisonderwijs. D M O B - B & E - j u l i

rijm By fightgirl91 Submitted: October 17, 2005 Updated: October 17, 2005

Belevingsgame in Dierenpark Emmen...

Zwart = tekst van verhaal Rood = de vragen die de voorlezer tussendoor stelt Blauw = de antwoorden die de kinderen kunnen geven

Lieke. redt de dieren

Lesonderwerp: Hocus pocus circus: Een nieuw dier samenstellen a.d.h.v. verschillende materialen.

Lesbrief bij de voorstelling Aardblij

NAAM. Uil kijkt in een boek. Het is een boek over dieren. Er staan plaatjes in. Van elk dier één. Uil ziet een leeuw. En een pauw. En een bever.

SPREEKBEURT GEELWANG-, GEELBUIK- en ROODWANGSCHILDPAD

In de ene hand draagt hij een koffer, in de andere een kistje. Bok is de nieuwe buurman van Kip. Hij is een professor, zegt Kat. Iemand die heel veel

Knabbel en Babbeltijd.

2 Ik en autisme VOORBEELDPAGINA S

Papa en mama hebben ruzie. Ton en Toya vinden dat niet leuk. Papa wil graag dat Ton en Toya bij hem op bezoek komen, maar van mama mag dat niet.

Een overtuigende tekst schrijven

Tuin van Heden.nu 1 Mag ik zijn wie ik ben? Van In 5

Verhalen en foto s van de schoolreisjes van de groepen 1,2,3,4 en 5

Ik heb een nieuw horloge, zegt papa. Kijk.

Introductie: Brom en Bram

december 2012 vanaf 4 jaar tekst: Marian van Gog muziek: Paul Natte Kerstkaart

De bruiloft van Simson

AANBOD NATUURLIJK ONDERWIJS

Waar bloed is, zijn haaien

Les 2: Voorspellen Tekst: Veilig in het verkeer. Introductiefase: 2. Vraag: "Kan iemand zich nog herinneren wat de bedoeling was bij het voorspellen?

Jan Klaassen en Katrijn in Afrika door Nellie de Kok. Samenvatting

15. eten moet je toch

Oerwoud. Inleiding: Het Oerwoud Minka Dumont Vaardigheden: Onderzoeksvaardigheden.

HANDIG VERDEDIGEN VAN VOER EN SPEELTJES

Dino en het ei. Duur activiteit: 30 minuten Lesdoelen: De kleuters: kunnen een prent linken aan een tekst; kunnen het verhaal navertellen.

Weekprogramma: 1 jaar Zichzelf in de spiegel bekijken en gezichtsuitdrukkingen nadoen

Evenbeeld van God blok A - nivo 2 - avond 1

HET DIERENVRIENDJESPAD LESPROGRAMMA VOOR GROEP 1,2 EN 3 BASISONDERWIJS. Bijlagen

Thema: Wat gebeurt er in 2014? Handleiding en opgaven niveau AA. Opgave 1: Samen

Stil blijft Lisa bij de deur staan. Ook de man staat stil. Ze kijken elkaar aan.

Beeldende aspect Voorkennis

1. Joris. Voor haar huis remt Roos. Ik ben er. De gordijnen beneden zijn weer dicht.

Bibliotheek Mysterie

De dieren in de dierentuin bereiden zich voor op het Kerstfeest. Mevrouw Nijlpaard neem nog even een bad voordat ze aan het kerstdiner gaat en meneer

Voorwoord Adam Somlai-Fischer 10 Gepreziliteerd 12 Segito de zebra 14. Hoofdstuk 1: Wat is een Prezi? 16

Makkers en rakkers. Nel Ooievaar. bron Nel Ooievaar, Makkers en rakkers. 'De Vliegende Hollander', Utrecht ca dbnl

Adam geeft de dieren namen

Gijsje zonder staart geschreven door Henk de Vos (in iets gewijzigde vorm) Er was eens een klein lief konijntje, dat Gijs heette. Althans, zo noemden

Les 3 - maandag 3 januari De Wilgenstam kleutergroep van meester Jasper

Twee blauwe vinkjes. Door: Lenneke Sprong

150 Tips om kinderen te laten zien dat je om ze geeft!

Actief luisteren (De ander helpen zo duidelijk mogelijk te zijn)

Het is herfst in de poppenkast. door Nellie de Kok

Duikelaartje de Dolfijn

Arie van der Veer & Ellen Laninga. Luister maar. Met illustraties van Rike Janssen. Boekencentrum

Transcriptie:

Titel: Reuzenbeesten (met dank aan Anouk in t Veld) Bouw: groep 6 Tijdsindicatie totaal: 30 min. Doel van de les: Aan het eind van de les hebben de leerlingen een reuzenbeest in beweging gemaakt Foto s van kinderwerk Figuur 1: Recht op zijn achterste poten staan: Klaar om te vechten. Figuur 2: Lekker een bamboestok eten. Figuur 3: een voetballende dino Figuur 4: twee aan het vechten Figuur 5: Eigen vacht schoonlikken en de rug krabben met zijn staart De opdracht: Miljoenen jaren geleden zag de aarde er heel anders uit dan nu. Overal liepen, vlogen en zwommen verschillende dinosaurussen rond. Deze beesten waren veel groter dan de mens. Er zijn heel veel skeletten van dinosaurussen gevonden en opgegraven, maar toch weet niemand hoe deze dieren er nu echt uit hebben gezien. Wat denk jij?

Benodigd materiaal: rivierklei, spatels, plastiek om op te werken. Kunstwerk: Titel: Albertosaurus Context: Inleiding; Verhaal van Martin Hunziker: een verhaal om de leerlingen mee te nemen in de opstelling met de Albertosaurus (zie aan het eind van de les: dit verhaal is eerder gepubliceerd in de methode Moet je doen, beeldend Thieme Meulenhoff) Reflectie op het kunstwerk. Vraag 1; vraag wat kinderen zien Laat de leerlingen aanwijzen. Vraag 2: afhankelijk van wat leerlingen vertellen vraag je door op wat de leerlingen bij vraag 1 aandroegen: verbind met die vragen ervaringen en gedachten en gevoelens van de leerling aan het tafereel. Instructies: Technische: Werk snel: anders droogt de klei Werk op een stuk plastiek; anders trekt het vocht van de klei in de tafel en wordt de klei droog Onderdelen goed aan elkaar bevestigen: zie werkplaat. Likken aan de te lijmen onderdelen is een keramistentruck; anders kerven en lijmen met slib Geen water gebruiken!!! Zorg dat ongebruikt klei afgedekt is met plastiek Maak ter plekke een dier in schema: vier poten, lijf, kop (alle technische zaken komen zo aan de orde) Verbeeldende: Doe voor. Ik heb het schema dier; en kijk nu tilt hij een poot op. En nu gaat hij zitten.en nu kijkt die achterom.en nu Speel met de diervorm en laat mogelijkheden van weergeven zien. Werk en begeleiding: Kleien

Reflecteren: Vraag 1; Vraag wat kinderen gemaakt hebben, laat ze vertellen over hun eigen kunstwerk. Laat de leerlingen aanwijzen. Vraag 2: afhankelijk van wat leerlingen vertellen vraag je door op wat de leerlingen bij vraag 1 aandroegen: verbind met die vragen ervaringen en gedachten en gevoelens van de leerling aan het kunstwerk. Verhaal Martin Hunziker bij de Albertosaurus Bah, wat een akelig monster, denkt Priscilla. Als ze verder bladert door het boek, ziet ze steeds meer van die monsters. Dino s zijn het of eigenlijk: dinosauriërs. Eigenlijk interesseren die beesten haar niet zoveel, maar nu moet ze van klei zo n monster maken. Daarom bladert ze door dit boek. Natuurlijk heeft ze wel eerder dino s gezien. Nou ja, geen echte natuurlijk, maar nepperds. Van de zomer was ze in een dierentuin en daar hadden ze een stuk bos volgezet met nagemaakte dino s. Vreselijke monsters zaten ertussen, met namen die ze onmogelijk kan onthouden. In ieder geval eindigden ze vaak op - saurus. In dit boek staan ook weer onmogelijke namen: Plateosaurus, Thecodontosaurus, Tuojiangosaurus. Om ze uit te kunnen spreken moet Priscilla de namen vaak letter voor letter hardop lezen. Dan valt haar oog op een groenig monster met korte voorpoten en een grote bek vol scherpe witte tanden. Ze leest het bijschrift: Dit is het kleinere neefje van de Tyrannosaurus Rex, de Albertosaurus. Hij was toch nog ongeveer 9 meter lang. Priscilla schiet in de lach. Albertosaurus, giechelt ze in zichzelf. Haar meester heet Albert. Daarom moet ze zo lachen. Ze kijkt de klas in en in gedachten maakt ze een lijstje met soorten dino s. Charlottosaurus Lesleyosaurus Koenosaurus Khalidosaurus Irenosaurus Muratosaurus Jeroenosaurus Lisettosaurus En natuurlijk Priscillasaurus. Dan krijgt ze een geweldig idee. Ze maakt van die klomp klei een Priscillasaurus. Dat moet een verschrikkelijk monster geweest zijn met een hele lange nek. Daar kan ze dan lekker veel kettingen omheen hangen. Niemand weet immers hoe de Priscillasaurus er uit heeft gezien. Verder worden de benen van het beest lang, sierlijk en slank. Daarmee kan het mooie sprongen maken als het aangevallen wordt, door de Albertosaurus bijvoorbeeld. En de kop is niet zo groot, maar wel pienter. Zal ze grote slagtanden maken? Straks eerst maar eens kijken of die wel mooi staan. En wat voor huid zal haar Priscillasaurus gehad hebben? Een ruige vacht met wollig haar? Glibberige schubben of scherpe stekels? Daar moet ze nog even over nadenken. In ieder geval wordt het beest paars, want dat is haar lievelingskleur. Jammer dat ze pas met schilderen kan beginnen als de klei helemaal droog is.