Stemwerkschrift. Inhoud



Vergelijkbare documenten
Stem Logopedie Postadres Bezoekadres

Een operatie aan de stemplooien

Het Groot en Bijzonder Verdriet Doe Boek

PATIËNTENINFO Een operatie aan de stemplooien

Zorg voor eigen stem

Stemproblemen bij volwassenen

Thema Gezondheid. Lesbrief 2. De wachtkamer

Soms ben ik eens boos, en soms wel eens verdrietig, af en toe eens bang, en heel vaak ook wel blij.

Uitgebreid stemonderzoek door de logopedist

Lesdoelen: Werkvormen: Benodigdheden: Prentenboeken: Les 10: Hoe zeg ik nee. Lesoverzicht. Basis

Ik ga je wat vertellen, je hoeft alleen maar te volgen wat ik zeg, mijn stem is nu het enige wat voor jou belangrijk is om te volgen.

Geen tijd om elke dag te sporten? Kom thuis in actie met 1-minuut oefeningen!

Stemproblemen bij volwassenen

Libra R&A locatie AC Tilburg/Breda. Mondademen en mondmotoriek

Over (fop)spenen, duimzuigen en open mond ademen

1. Inleiding. 2. Materiaal. 3. De delen van de dwarsfluit?

Thema Gezondheid. Lesbrief 2. De wachtkamer

Copyright Beertje Anders

Relaxatie en ontspanning. voor ouder en kind

Logopedie Sophie Gortzak maart 2010

Waarom dit boek? 7. 1 De ik-fabriek, wat is dat? Lichaamsseintjes Je lichaam is net een fabriek 17

Weekprogramma: 1 jaar Zichzelf in de spiegel bekijken en gezichtsuitdrukkingen nadoen

Stemproblemen bij volwassenen

Het voorkomen van stemstoornissen

Wat gebeurt er als iemand zich in de mindere positie voelt? Meer over het instinct voor zelfbehoud

7 fijne yogahoudingen

Thema Op het werk. Lesbrief 13. Hoe werkt de machine?

Thema Gezondheid. Lesbrief 2. De huisarts

JUST BE YOU.NL. Het mooiste wat je kunt worden is jezelf! 23 tips voor direct meer zelfvertrouwen. Marian Palsgraaf -

Stemhygiëne. Neem altijd uw verzekeringsgegevens en identiteitsbewijs mee!

Logopedie bij stemproblemen: wat nu?

Waar gaan we het over hebben?

Stembesparende maatregelen na een stembandoperatie Logopedie

Overzicht Afsluitende aandachtsoefeningen (deze staan als MP3 bestand op de website

Operatie aan de stembanden

Stemproblemen bij volwassenen

Hoe je je voelt. hoofdstuk 10. Het zal je wel opgevallen zijn dat je op een dag een heleboel verschillende gevoelens hebt. Je kunt bijvoorbeeld:

Thema Op het werk. Demet TV. Lesbrief 8. De eerste werkdag

fysiotherapie na een longoperatie

Ze neemt nog een slok van haar rum-cola. Even lijkt het alsof de slok weer omhoogkomt.

Ontdek je kracht voor de leerkracht

Ben jij een kind van gescheiden ouders? Dit werkboekje is speciaal voor jou!

Les 4. De fysiotherapeut.

Hyperventilatie. Neem altijd uw verzekeringsgegevens en identiteitsbewijs mee!

Soms is er thuis ruzie Dan is mama boos en roept soms omdat ik mijn speelgoed niet opruim Maar ik heb daar helemaal niet mee gespeeld Dat was Bram,

STEMPROBLEMEN BIJ VOLWASSENEN

PATIËNTENINFORMATIE LOGOPEDIE BIJ STEMPROBLEMEN

Thema Gezondheid. Lesbrief 3. De huisarts

Thema Gezondheid. Les 3. De huisarts

Waar gaan we het over hebben?

Lumbaalpunctie (ruggenprik)

( Hoe moet deze oefeningen doen? )

Cursistenboek Taalklas.nl Hoofdstuk 2 Het lichaam

ONTSPANNINGSOEFENINGEN

Er is toch niemand die jou aardig vindt. SUKKEL.

Hoe gaat het in groep 1/2 b

5 Assertiviteit. 1 Inleiding

Reality Reeks - Verwerkingsopdrachten. Hard tegen hard. Vechten voor je leven

Waar kunt u nu aan merken dat uw kind niet goed hoort of moeite heeft met luisteren?

Ruik nu aan de rozijn. Houd de rozijn onder je neus en merk bij elke inademing de geur ervan op. En kijk er nu nog eens naar.

HANDIG ALS EEN HOND DREIGT

Het onze Vader. Naam:

Thema Op het werk. Lesbrief 13. Hoe werkt de machine?

Relaxatie als manier om met stress en pijn om te gaan

Stemspreekuur Polikliniek KNO

Lesbrief 3. De fysiotherapeut.

Deze folder legt uit hoe je SNAP kan gebruiken voor een blijvende verandering.

Er zijn mensen nodig met nieuwe fantasie

Wat is PDD-nos? VOORBEELDPAGINA S. Wat heb je dan? PDD-nos is net als Tourette een neurologische stoornis. Een stoornis in je hersenen.

een ademtest om een speciale bacterie in je maag op te sporen 13C-ureumtest

Proeven geluid. Wat is geluid? Doel: Met dit proefje ervaar je wat geluid is. Materiaal: -Ballon -Eigen stem

GAVE Kerk: werkblad Bijbelklassen en Spoorzoekers

SPRAAK-, STEM- EN TAALSTOORNISSEN BIJ KINDEREN

Laat uw ogen elk deel grondig verkennen, alsof u nog nooit zoiets heeft gezien.

4 Denken. in het park een keer gebeten door een hond. Als Kim een hond ziet wil ze hem graag aaien. Als

Mondademen Duimzuigen Verkeerd slikken

Inknippen van je tongriempje

Theorieboek. leeftijd, dezelfde hobby, of ze houden van hetzelfde. Een vriend heeft iets voor je over,

NASCHOOLSE DAGBEHANDELING. Figaro. Welkom! Waarom kom jij naar de groep? Informatieboekje voor kinderen die komen kennismaken. Dit boekje is van:

K.N.O. Stemproblemen bij volwassenen

Wanneer vertel je het de kinderen? Kies een moment uit waarop je zelf en de kinderen niet gestoord kunnen worden.

Thema Op zoek naar werk. Lesbrief 10. Het sollicitatiegesprek Afspraken maken

7 HEERLIJKE ONTSPANNINGSOEFENINGEN

In balans door. centreren

2 Ik en autisme VOORBEELDPAGINA S

Beginnen met mediteren

OPA EN OMA DE OMA VAN OMA

Wees duidelijk tegen je klanten

HELDER! SPREKEN. Een praktische voorbereiding voor beroepssprekers. Marieke Dooper

Thema Op zoek naar werk

Watersafety test 12. Baan Vier - Schoolzwemmen - pg 1

Adviezen voor een goede toilethouding

Koningspaard Polle en de magische kamers van paleis Kasagrande

MODULE #7 CORE PURPOSE

kno specialisten in keel-, neus- & oorheelkunde Stemproblemen bij volwassenen

KNO. Stemproblemen bij volwassenen

Mijn baby heeft een voorkeurshouding... Wat nu?

HANDIG HONDEN ONTMOETEN

Thema Kinderen en school. Demet TV. Lesbrief 9. De kinderopvang

Ik ben BANG. oefenboekje om te leren omgaan met angst. Steef Oskarsson. Copyright Steef Oskarsson

Transcriptie:

Stemwerkschrift Inhoud Allerlei dingen, die slecht zijn voor je stem Schreeuwen Voor je ouders Schreeuwen Schrapen en kuchen Voor je ouders Schrapen en kuchen Gekke stemmetjes nadoen Voor je ouders Gekke stemmetjes nadoen Allerlei dingen, die goed zijn voor je stem Houding Adem Stem Voor je ouders Houding, adem en stem

Allerlei dingen, die slecht zijn voor je stem Schreeuwen Als je heel hard, heel lang of heel vaak schreeuwt, dan maak je daarmee je stemplooien kapot; ze gaan zeer doen. Dat is net zoiets als de hele middag héél hard in je handen klappen, die doen dan ook zeer en worden rood. Dus: Schreeuwen mag niet meer! Opdracht 1 Welke mensen schreeuwen bij jou in de buurt: Wie Wanneer... Welke mensen schreeuwen niet:

Opdracht 2 Schrijf elke dag op wanneer jij schreeuwt: Wanneer Waar Hoe lang Hoe vaak maandag dinsdag woensdag Maar als je niet meer mag schreeuwen. Hoe kun je dan duidelijk maken, dat iemand bijvoorbeeld naar jou moet kijken als hij ver weg staat? Je kunt dan: Fluiten Zwaaien In je handen klappen Op een fluit blazen, die om je nek hangt Maak gebaren met je handen En je kunt roepen, maar alléén vanuit je buik! donderdag vrijdag zaterdag zondag

Wat weet en kan ik nu allemaal?! Zet een krul achter de dingen die jij weet en kan! Ik weet wanneer andere mensen schreeuwen. Ik weet wanneer andere mensen niet schreeuwen. Ik weet hoe mijn stem klinkt en voelt als ik schreeuw. Ik weet hoe mijn stem klinkt en voelt als ik niet schreeuw. Ik weet waar ik meestal schreeuw. Ik weet waar ik meestal niet schreeuw. Ik weet hoe ik iets duidelijk kan maken, zonder te schreeuwen. Ik schreeuw al iets minder. Ik schreeuw al veel minder. Voor je ouders Schreeuwen Schreeuwen en gillen is bijzonder slecht voor de stem. Er zijn situaties, waarin vrijwel alle kinderen meer geneigd zijn tot schreeuwen en gillen: Spel Bij kinderspelen buiten, die veel spanning bij kinderen oproepen, zal snel geschreeuwd worden. Zeker als die spelletjes tot wedstrijdjes geworden zijn. Denk bijv. aan voetballen. Als uw kind hees is, bespreek dan met uw kind, dat het buiten niet mag gillen en schreeuwen aan de hand van de informatie in het vorige hoofdstuk. Emoties Probeer al te heftige emoties zoveel mogelijk te voorkomen. Bijv. heftige ruzies van de kinderen, driftbuien, langdurige huilbuien, enz. Uw kind mag natuurlijk wel ergens boos of verdrietig om zijn, maar als het te lang blijft duren, probeer de aandacht van het kind dan af te leiden. Nog enkele tips Zorg voor een rustige omgeving. Zet de tv of stofzuiger uit als uw kind wat wil zeggen. Vraag uw kind naar u toe te lopen om iets te zeggen en niet te schreeuwen. Luister alleen als uw kind gewoon praat. Niet als het schreeuwt. Geef het goede voorbeeld! Ik schreeuw helemaal niet meer!

Schrapen en kuchen Schrapen is net zoiets als schuren: als je je keel schraapt, is het net zoiets als met een stuk schuurpapier over een mooie gladde vloer of over de auto van je ouders gaan. De vloer wordt heel lelijk en dof en je ouders zullen ook niet blij zijn met zo n beschadigde auto. Als jij schraapt lijkt het net alsof je met een stuk schuurpapier over je stemplooien gaat: ze worden heel lelijk en dof. Dus: Schrapen mag niet meer! Maar als je niet meer mag schrapen of kuchen en je krijgt kriebel in je keel. Wat moet je dan doen? Je kunt dan: Een slokje water drinken Een keer extra slikken Zuigen op een dropje of snoepje Neuriën Met je lippen trillen als een paard En je kunt hoesten, maar alléén vanuit je buik! Opdracht Zet een kruisje voor elke schraap of kuch: maandag dinsdag woensdag donderdag vrijdag zaterdag zondag Probeer elke dag minder te schrapen of kuchen!

Voor je ouders Schrapen en kuchen Schrapen en kuchen is erg schadelijk voor de stemplooien. Let u er daarom op of uw kind dit ook veel doet. Veel kinderen hebben zich aangewend om voortdurend de keel te schrapen of te kuchen. Dit kuchen en schrapen betekent iedere keer een aanslag op de stemplooien. Vaak is deze gewoonte ontstaan tijdens een verkoudheid, maar het kan soms ook een kwestie van aandacht vragen zijn. Wanneer het tellen van het schrapen in de afgesproken tijd niet precies gedaan wordt door uw kind, dan mag u inspringen en uw kind wijzen op een schraap of kuch. Het kind moet zich namelijk eerst bewust worden van de fout (dit gebeurt door het tellen) om het te kunnen verminderen. Gekke stemmetjes nadoen Tv-figuren hebben wel eens gekke stemmen. Bijvoorbeeld heel hoge, lage of schorre stemmen. Als jij deze stemmen nadoet, dan is dit niet goed voor je stemplooien. Die zijn helemaal niet gewend aan die rare geluiden en moeten daar héél hard hun best voor doen. Er komt dan heel veel spanning op de stemplooien te staan en dat is niet goed. Dus: Gekke stemmetjes nadoen mag niet meer! Deze tv-figuren mag je niet nadoen: SpongeBob Squarepants Donald Duck Welke geluiden ook slecht zijn voor je stem: Een auto Een vliegtuig Sirenes Welke stemmetjes of geluiden doe jij weleens na? En hoe zou je dat anders kunnen doen? Stem/geluid Andere manier

Voor je ouders Gekke stemmetjes nadoen Houdt u het stemgebruik tijdens het spelen in de gaten. Veel kinderen forceren hun stem als ze geluiden van auto s, vliegtuigen of sirenes nadoen. Of ze doen gekke stemmetjes na van tv-figuren. Wanneer u de indruk hebt dat uw kind vaak veel te hoog of te laag spreekt, meld dat dan bij de logopedist. Allerlei dingen, die goed zijn voor je stem

Hoe kan het eigenlijk, dat je geluid kan maken? Dat je bijvoorbeeld AAA en OOO kan zeggen? Houding Als je een ballon opblaast, dan wordt hij bol van de lucht die er in komt. Als je het tuitje van de ballon uitrekt, hoor je een hard geluid. Een mooie grote ballon Een ingedrukte kleine ballon Een goede houding is heel belangrijk voor de ballon in je buik. Als je nou net zo gaat zitten als het eerste meisje, dan is de ballon mooi groot. Als je net zo gaat zitten als het tweede meisje, dan druk je de ballon in elkaar. Zo kun je zelf ook geluid maken, net als die ballon. De ballon is dan je buik, waar veel lucht in zit. En het tuitje wordt dan gevormd door je stemplooien. Een goede houding is ook belangrijk voor je stem. Zeg maar eens AAA met je hoofd: Achterover je stem klinkt niet zo mooi Rechtop je stem klinkt mooi Voorover je stem klinkt niet zo mooi

Een goede houding is dus belangrijk voor je adem (= je ballon) en voor je stem. Zo sta je goed: Voeten naast elkaar, een beetje uit elkaar Knieën niet naar achteren (= op slot), maar iets naar voren Billen niet naar achteren, maar iets naar voren Rug recht houden Schouders laten hangen Nek recht, hoofd recht houden Adem Steek je vinger eens op en doe net alsof dat een kaars is. Blaas die kaars eens uit: fffffffff. Leg daarna je hand eens op je buik: Bij ffffffffff gaat de buik naar binnen hè?! Als je inademt, krijg je lucht in de ballon: de ballon wordt dik, dus je buik wordt dik. De buik gaat naar buiten. Als je uitademt, gaat alle lucht er weer uit en wordt je ballon weer dun, dus je buik wordt weer dun. De buik gaat naar binnen; net als bij het uitblazen van de kaars! Leg je hand maar op je buik. Als je uitademt, kan je wat zeggen, bijvoorbeeld ffffffffff. Inademen door je neus buik wordt dik Uitademen op fffffffffffff buik wordt dun Je kunt het ook tekenen: inademen ffffff inademen ffffff

Stem Hoe klinkt jouw stem? Hoe vind je jouw stem klinken? Mooi Niet zo mooi Lelijk Helder Hees Krakerig Schurend Glad Schor Laag Hoog Door de neus Van wie vind jij de stem wel mooi? Mooi Lelijk Teken hier iets wat je Teken hier iets wat je mooi vindt lelijk vindt

Toonhoogte Een goede toonhoogte is belangrijk voor je stem. Als je te hoog praat, dan komt er veel spanning op je stemplooien te staan en dat is niet goed. Als je te laag praat, dan staat er niet genoeg spanning op je stemplooien en dat is ook niet goed. Dus praat niet als een muis met een hoog piepstemmetje. En praat ook niet als een beer met een lage bromstem. Maar praat gewoon als jezelf; met een normale stem! Voor je ouders Houding, adem en stem Houding Let op de houding van uw kind. Een in elkaar gezakte, of een krampachtige houding kan stemmoeilijkheden in de hand werken. Adem Een kind moet ademhalen door de neus en niet door de mond. Zit uw kind vaak met de mond open en slaapt het ook met open mond? Meld dat dan bij de logopedist. Laat uw kind ook zo min mogelijk in een rokerige ruimte komen. Als u vindt dat uw kind opvallend vaak verkouden is, of als u denkt dat uw kind soms minder goed hoort, zegt u dit dan vooral bij een bezoek aan de schoolof huisarts. Meld het ook bij de logopedist. Stem Geef het kind voldoende rust en tijd om te praten en te vertellen. Als u op dat moment geen tijd hebt om te luisteren, beloof het kind dan dat u op een rustiger tijdstip wel naar hem zult luisteren. U moet dat dan wel binnen niet al te lange tijd doen. Een kind moet op een normale toonhoogte spreken. Niet te hoog en niet te laag. Fluisteren is slecht voor de stem. Zacht praten mag wel. Goede gebitsverzorging is ook belangrijk. Ontstekingen in de mond kunnen namelijk schadelijk zijn voor de keel en de stem.