Wat ga je doen? Wat zet je klaar? Wie doet er mee en waar? Hoe zit het in elkaar?



Vergelijkbare documenten
Lesdoelen: Werkvormen: Benodigdheden: Prentenboeken: Les 10: Hoe zeg ik nee. Lesoverzicht. Basis

Vragen bij het prentenboek 'De tovenaar die vergat te toveren'

Introductie: Brom en Bram

Al heel snel hadden ze ruzie met elkaar. Het spelen was niet leuk meer.

Beertje Bruin zegt dan: Ik heb van moeder Beer gehoord dat je erg verdrietig

Beertje Anders. Lief zijn voor elkaar. Afspraak 2

ADHD: je kunt t niet zien

Soms ben ik eens boos, en soms wel eens verdrietig, af en toe eens bang, en heel vaak ook wel blij.

2 Ik en autisme VOORBEELDPAGINA S

FOUT VRIENDJE? PAS OP! Hulp. Internet. Heb je vragen? Bel dan naar Meldpunt Jeugdprostitutie, tel.:

Mijn Hummelboekje. HOOFDSTUK 1: t Hummelhuis

Het Groot en Bijzonder Verdriet Doe Boek

Soms is er thuis ruzie Dan is mama boos en roept soms omdat ik mijn speelgoed niet opruim Maar ik heb daar helemaal niet mee gespeeld Dat was Bram,

Lucy heeft een ballon

LEESTIP. Speel- & Leerbrief MEI Marja Baeten. Pedagogisch kader kindercentra 0-4 jaar ZE KOMEN VOOR DE VRIENDJES! MEI 2015.

Ben jij een kind van gescheiden ouders? Dit werkboekje is speciaal voor jou!

Algemene instructies voor de strategie: Vragen stellen. Introductiefase bij de eerste les:

SOCIALE VAARDIGHEDEN MET AFLATOUN

4 Denken. in het park een keer gebeten door een hond. Als Kim een hond ziet wil ze hem graag aaien. Als

Ik-Wijzer Ik ben wie ik ben

Feedback Project Ergonomisch Ontwerpen

Pasen met peuters en kleuters. Jojo is weg

FEEDBACK GEVEN IN ZELFSTURENDE TEAMS. Yvette Paludanus

Jezus vertelt, dat God onze Vader is

Hosanna. Hosanna! Hosanna! De Heer komt voorbij. Zwaai met de takken en zing nu blij.*

GAVE Kerk: werkblad Bijbelklassen en Spoorzoekers

Adam en Eva eten van de boom

DO'S EN DON'TS VOOR OUDERS

Koningspaard Polle en de magische kamers van paleis Kasagrande

INFORMATIEBRIEF nr.6 VRIENDJES - KIKKER IS VERLIEFD. Aan de ouders van groep 1 en 2

Thema Op zoek naar werk

Poekie is verdrietig. Want zijn papa en mama gaan scheiden. Geschreven door. Mariska van der Made. Illustraties van. Dick Rink

De Inner Child meditatie

Wardje Wasbeer: Daar zijn echte vrienden voor!

Een meneer heeft veel ballonnen. Hij roept: Kinderen, kom erbij! Mijn ballonnen die zijn gratis. Wie wil een ballon van mij?

JUST BE YOU.NL. Het mooiste wat je kunt worden is jezelf! 23 tips voor direct meer zelfvertrouwen. Marian Palsgraaf -

Luisteren: muziek (A2 nr. 1)

DEEL 1. WERKBOEK 5 Eigen keuze Monique van Dam YOU: De keuze is aan jou!

POETS JE PEUTER! Tips en tools om de tandjes van je dwarse peuter schoon te houden

Kinderfolder ALS JE EEN GELEIDEHOND TEGENKOMT

HANDIG ALS EEN HOND DREIGT

Weekprogramma: 1 jaar Zichzelf in de spiegel bekijken en gezichtsuitdrukkingen nadoen

Het thema van deze les is Op zoek naar werk. Dit is les 7 Beginners. Werk vragen in een winkel.

Ga daar dan staan. Hou je meer van geel, dan kies je de kant van de muur. Ga daar dan staan.

Het onze Vader. Naam:

Vragenkaartjes voor kinderen van 4 t/m 6 jaar

LIEGEN. Deze folder is een hulpmiddel voor jou en je kind om meer te leren over liegen en hoe je het kan stoppen.

Wat vertel ik mijn kind als ik opgenomen word? Praten helpt. Verslavingspreventie Mondriaan

OPA EN OMA DE OMA VAN OMA

Ik-Wijzer Ik ben wie ik ben

Nederrij Herentals t Weg met pijn... Want pijn is niet fijn!!! Informatieboekje voor kinderen en hun ouders

Teksten bewerkt uit het gezinsboek Ons Dagelijks Brood veertigdagentijd van pastoor M. Hagen door EBP voor

Waarom ga je schrijven? Om de directeur te overtuigen

Noach bouwt een ark Genesis 6-8

Lesbrief bij de voorstelling Aardblij

Les 1 Vragen stellen Leestekst: De tandarts

JEUGDIGEN. Hulp na seksueel misbruik. vooruitkomen +

Welkom op de eigen pagina van speelzaal Kleine Columbus. Seizoen 2013 / Thema "water" In dit thema staat water centraal.

Vrienden kun je leren

TEST 1: Eerst denken of eerst doen? Kruis steeds het antwoord aan dat het best bij jou past. Probeer zo eerlijk mogelijk te antwoorden.

Het kinderprotocol. Inhoud: 1. Inleiding; het kinderprotocol 2. Goed gedrag kun je leren 3. De schoolregels 4. Pesten/ gepest worden 5.

Deze folder legt uit hoe je SNAP kan gebruiken voor een blijvende verandering.

Les 3 - maandag 3 januari De Wilgenstam kleutergroep van meester Jasper

LESBRIEF. Karel is jarig. Samenvatting: De begrippen zijn: Wij maken kinderdromen waar

LESBRIEF. Karel is jarig. Samenvatting: De begrippen zijn: Wij maken kinderdromen waar

Bijlage Stoere Schildpadden

Die nacht draait Cees zich naar me toe. In het donker voel ik heel zachtjes zijn lippen op mijn wang.

Als je ouders uit elkaar gaan, zit je met heel wat vragen.

Copyright Beertje Anders

Reality Reeks - Verwerkingsopdrachten. Hey Russel! Een bijzondere vriendschap

Notitieboekje. Allemaal Taal

Doe boekje voor kinderen tot 6 jaar

maken de kinderen vogelnestjes die zij in de dierenhoek kunnen gebruiken.

Als je ouders uit elkaar gaan, zit je met heel wat vragen.

Les 3. Familie, vrienden en buurtgenoten

Lou en Lena: NEE tegen geweld!

Wat is PDD-nos? VOORBEELDPAGINA S. Wat heb je dan? PDD-nos is net als Tourette een neurologische stoornis. Een stoornis in je hersenen.

Waar een wil is, is een Weg!

GODS GEZIN. Studielessen voor 4-7 jarigen

Tijdschrift Kindermishandeling April 2013 Onderwijsspecial deel 2. 8 tips voor een goed gesprek met je leerling

Luisteren: muziek (B1 nr. 4)

De arme man en zijn parkiet

Er vaart een boot op het grote meer

Mijn ouders zijn gescheiden en nu? Een folder voor jongeren met gescheiden ouders over de OTS en de gezinsvoogd

Spreekbeurt, en werkstuk

150 Tips om kinderen te laten zien dat je om ze geeft!

Het houden van een spreekbeurt

Mirjams mama en moekie

Inknippen van je tongriempje

WEBKWESTIE PRIVACY EN IDENTITEIT WERKBOEK. Dit boekje is van

december 2012 vanaf 4 jaar tekst: Marian van Gog muziek: Paul Natte Kerstkaart

Lente. Rie Cramer. bron Rie Cramer, Lente. W. de Haan, Utrecht dbnl / erven Rie Cramer

Soms gebeurt er wel eens iets wat jij niet wilt. Dit noemen wij onvrijwillige zorg. Onvrijwillige zorg mag alleen als jij in gevaar bent, of als jouw

Waarde-volle zorg is ook nog JONG!

Tuin van Heden kleuters (4- en 5-jarigen) Werken met kunst in de paasperiode

Dini s poppenrijk Lesbrief

Nieuwsbrief 3 De Vreedzame School

PREVIEW. Probeer nu 1 dag DAVID DE JONGE JAREN VAN VIJF DAGEN: GOD, SPORT & JEZELF MET PRAKTISCHE, SPORT- EN PERSOONLIJKE VOORBEELDEN

7-12 jaar Scharrelavontuur jaar Scharrelavontuur

Checklist Gesprek voeren 2F - handleiding

Transcriptie:

2

vogel Piet Wat ga je doen? Wat zet je klaar? Wie doet er mee en waar? De peuters luisteren en spelen met het prentenboek Vogel Piet. Het verhaal gaat over vogel Piet, een vogeltje zonder veren. het prentenboek Vogel Piet ; een eenvoudig, kaal kleimannetje: rol een hoopje klei (of plasticine) tot een voldoende groot bolletje (de peuters moeten er veertjes op kunnen prikken). Voor de ogen en de mond kan je gaatjes prikken in de klei, een neusje maak je met een kleiner bolletje. Zet het hoofdje ten slotte op een stok, zodat je het gemakkelijk kan hanteren; een doekje om het mannetje nog even te verbergen; veertjes. minimaal twee, maximaal vier peuters; best in een rustige, gezellige ruimte, liefst wat afgeschermd. Hoe zit het in elkaar? EERST Leg de veertjes los op de grond. Geef de peuters eventueel eventjes de tijd om de veertjes te bekijken en ermee te spelen. Neem het mannetje vast aan het stokje, met het doekje over hem heen. Onder het doekje komt een snikkend stemmetje vandaan (gebruik een speciaal stemmetje): Boehoehoe, ik ben zo verdrietig! Snif, snif! Ik ben zo droevig!. Reageer hierop (met je eigen stem) naar de peuters: Oei horen jullie dat ook? Ik denk dat ik iemand hoor huilen. Waarschijnlijk willen de peuters spontaan onder het doekje kijken, anders kijk je eerst zelf en spoor je vervolgens de peuters aan om te kijken. Haal dan het doekje voorzichtig weg. Het mannetje vertelt waarom hij zoveel verdriet heeft: Boehoehoe! Dag kindjes allemaal! Ik heb heeeeeeeeeeeeeeel veel verdriet! Want ik ben helemaal kaal! Voel maar eens aan mijn hoofd, ik heb helemaal geen haartjes!. Laat de peuters eens voelen aan het kale mannetje én aan hun eigen hoofd om te vergelijken. Vraag de peuters of zij misschien weten hoe we het mannetje blij zouden kunnen maken. Misschien komen sommige peuters met oplossingen zoals het mannetje aaien of een kusje geven. Probeer al deze oplossingen zeker uit! Het mannetje is natuurlijk heel blij met al die aandacht (aaitjes, kusjes, ), maar hij is nog altijd kaal en dat vindt hij zo erg. Hoe kunnen we dat oplossen? Als de peuters zelf niet op het idee komen om het mannetje de veertjes te geven, stel je dit zelf voor. Help de peuters om de veertjes van de grond op het mannetje te bevestigen. Uiteindelijk is het mannetje niet meer kaal en heel blij! 3

4

vogel Piet Wat kun je zeggen? Wat ligt hier allemaal op de grond! Allemaal veertjes! Die veertjes zijn zacht he! Van wie zouden die veertjes zijn denk je? Ik ga jouw handje eens aaien met het veertje X Dat kriebelt een beetje he! Gooi de veertjes maar eens omhoog! Welk veertje vind je het mooist? Oei ik denk dat ik iemand hoor huilen! Horen jullie dat ook?... Ik denk dat het van onder dat doekje komt. (piep eventjes onder het doekje) Ja daar zit iemand onder! Willen jullie ook eens komen kijken? (laat de peuters voorzichtig komen kijken) Voorzichtig he X, zodat hij niet bang wordt! Kunnen jullie zien wie het is? Het is een mannetje denk ik! He dag mannetje! Waarom heb jij zoveel verdriet zeg? Jullie hebben wel haartjes he! X heeft blonde haartjes, en Y jij hebt bruine haartjes. Zeg misschien kunnen wij het mannetje helpen? Hoe zouden we hem blij kunnen maken? Ja X, je kan hem aaien, dat is heel lief! Ik weet nog iets. Misschien kunnen we die veertjes die hier op de grond liggen aan het mannetje geven? Zou dat hem blij maken denk je? Zullen we het eens proberen? TIPS wanneer de peuters nog niet vertrouwd zijn met klei, kan dit voor sommige peuters bedreigend overkomen. Deze peuters geef je best de kans om eerst aan dit nieuwe materiaal te wennen. DAN Het mannetje vertelt dat hij een vriendje heeft, vogel Piet. Vogel Piet is ook kaal, hij heeft helemaal geen veertjes! Het mannetje vraagt aan jou of je het verhaaltje van zijn vriendje vogel Piet aan de peuters wilt vertellen. Neem het boekje en lees het verhaaltje voor. Verwijs regelmatig naar de eerdere ervaringen van de peuters met het mannetje. Wanneer de peuters spontaan reageren op wat je vertelt, ga er dan zeker op in. Wat kun je zeggen? Kijk dat is vogel Piet hier (wijs naar het eerste prentje). Die heeft geen veertjes he, hij is helemaal kaal! Net zoals het mannetje! 5

6

vogel Piet Kijk en zijn vriendjes die hebben wel mooie veertjes: gele, blauwe, rode en groene! (wijs naar het tweede en derde prentje). Vinden jullie dat mooie vogeltjes? Bij het vierde prentje: Oei, vogel Piet heeft verdriet! Ik zie een traantje! Waarom zou hij verdrietig zijn denk je? Hoe zouden we vogel Piet blij kunnen maken? ( ) Ja X! We kunnen hem een kusje geven! Dat is een heel goed idee! ( ) Zullen we eens kijken wat zijn vriendjes doen om hem blij te maken? Ze geven vogel Piet veertjes! Wij hebben het mannetje ook veertjes gegeven he! En toen was hij heel blij! Zou vogel Piet nu blij zijn denk je? Vertel het prentenboek op een ander tijdstip nog eens opnieuw. Peuters genieten van herhaling! MINI-PRIKKELS Spelen met veertjes in allerlei maten en kleuren: de veertjes over je heen gooien; jezelf of elkaar aaien met veertjes; kietelen met veertjes; de veertjes wegblazen; een veertje zo hoog houden als je kan en dan laten vallen; een veertje achter je oor zetten (en in de spiegel kijken);. 7