Gebruik van gordels en beveilingsmiddelen voor kinderen in auto s in 2005

2e Paasdag maandag 17 april

Toiletreclame Regionale Tarieven Indoormedia

Gebruik van beveiligingsmiddelen in auto's

Woningen Provincie/Gemeenten Marktgegevens en prognoses Prijzen en transacties. Prijs per m² GBO in mediaan 2017

Woningen. Prijzen en transacties. Provincie / Steden. Marktgegevens en prognoses. Transactieprijzen koopwoningen in mediaan 2016

Na Amsterdam is Utrecht de stad met de meeste deelauto s. In deze stad staan meer auto s dan in Den Haag en Rotterdam samen.

thema 1 Nederland en het water topografie

Nederlandse spoorwegen. rapportage schoonste stationsgebied verkiezing 2015

Plaats Ziekenhuis Status

Analyse vraaghuurprijzen kantoorruimte

Stad Adres Openingstijden Aalsmeer (warenhuis) Oosteinderweg AV

Bijlage 1: Uitwerking per regio

Vaatkeurmerk x x x x x x. x x x

Ruwe sterftecijfers ziekenhuizen

Wijziging Uitvoeringsregeling inkoop arbeidsvoorziening door gemeenten

T-Mobile Netherlands.

CRITERIA PRODUCTRATING INBOEDELVERZEKERING PRIJS

Lijst 18 Anti Europa Partij

Wijziging Regeling uitvoering en financiering Wet inschakeling werkzoekenden

Beveiligingsmiddelen in de auto Datum 14 december 2010 Status Definitief

IN EERSTE HALFJAAR Paula van der Brug en Robert Selten. April Het aantal gestarte trajecten in het eerste halfjaar van 2002.

Veilig mee in de auto

Waar moeten we bouwen en waar (nog) niet. Gerard Marlet 11 oktober 2016

VERVOERSPROTOCOL VEILIGHEID BIJ EXCURSIES

Verklaring vervoersregeling

LANDELIJKE VERSPREIDING POSTERS, FLYERS EN MAGAZINES

Veilig vervoer van kinderen in de auto

CRITERIA PRODUCTRATING OPSTALVERZEKERING PRIJS

De staatssecretaris van Volksgezondheid Welzijn en Sport, Mevrouw drs. C.I.J.M Ross-van Dorp, Postbus EJ DEN HAAG

Première Rapport. Week#: Alleen leden. Cinemien (ABC Theatrical Distribution B.V.) Truman # Kopieën: 20 Land v.

Kinderen. in de auto? Klik ze vast!

2. Het vierde lid vervalt, onder vernummering van het vijfde tot en met achtste lid tot vierde tot en met zevende lid.

Wim Meester en Piet Pellenbarg

Verklaring vervoersregeling

Platform Detailhandel Nederland 1 van 7. Gemeente. Emmen

Den Haag, 17 mei 2000

natuursteen polijsten natuursteen polijsten natuursteen polijsten natuursteen polijsten natuursteen polijsten natuursteen polijsten marmer polijsten

Veilig mee in de auto

korting mazzeldagen mama 25 t/m 30 maart 2014 op bijna alles tot Shop ook online en kijk voor onze extra openingstijden op prenatal.

Toelichting op de rekenprogramma's 'Besparing slachtoffers bij gebruik van beveiligingsmiddelen '

Speellijst Was Getekend, Annie M.G. Schmidt

Naamloos. Floor Point natuursteen vloeren polijsten

Verdeelplan PG Jaar 2018

Ruwe Sterftecijfers Ziekenhuizen

Tarievenkaart commercieel, 2013

Check je Kamer 2010/2011 Landelijke Studenten Vakbond (LSVb) Check je kamer 2010/2011 Kwantitatieve analyse van de studentenwoningmarkt

Naam Plaats donderdag 20 dec vrijdag 21 dec Koopzondag 23 dec dinsdag 25 dec woensdag 26 december 1828 Alkmaar WC de Mare open tot 21 uur open tot 21

Provincie Friesland Postbus HM Leeuwarden

Bijlage verzuimcijfers

Om de klassenouders te ondersteunen is in iedere klas een communicatiemap aanwezig.

Bankraad 11 maart 2016

Amsterdam, 14 januari 2019 P e r s b e r i c h t

Wegtransport Prijslijst

Overijssel FRYSLÂN DRENTHE FLEVO- LAND DUITSLAND. Zwolle GELDERLAND. Steenwijk* Giethoorn* Hardenberg* Kampen* Vecht* Ommen* Nijverdal* Almelo

Gelet op artikel 21b, eerste lid, van de Wet op de rechterlijke organisatie; De Afdeling advisering van de Raad van State gehoord (advies van

Taxiopleiding De ZuidHollandse Woonkreek GT Spijkenisse Mob: Antwoorden Ex 1 1. A.

Meest Gastvrije Stad 2013

Jurisprudentieregister

Traject/station Wat Verbetering

RDC Regio-indeling Nederland

Alkmaar BCC BCC. Almere-Buiten BCC. Amersfoort BCC. Amsterdam BCC. Apeldoorn BCC. Arnhem BCC. Barendrecht BCC. Beek BCC. Bergen op Zoom BCC

NL HOTELSTEDEN INDEX INVAST HOTELS 2019

BEANTWOORDING SCHRIFTELIJKE VRAGEN van het raadslid R.J. van Lente. sv 57 RIS Corr.no. 2000/32266/DSB Den Haag, 7 november 2000

Vervoer van kinderen Nederland

Robots houden groei arbeidsmarkt (nog) niet tegen

Absoluut verzuim. Absoluut verzuim totaal verzuim. > 3 maanden. Opgelost in schooljaar

Memo. Friso Metz 3 september 2008 Statistieken gedeeld autogebruik Van Datum Onderwerp. Doorkiesnummer Bijlage(n)

Catalogus stempels NIETIG AFGESCHREVEN TE

Factsheets Nederland. Kantoren- en bedrijfsruimtemarkt

Atlas voor gemeenten 2013: de positie van Utrecht. notitie van Onderzoek.

Notitie veilig vervoer naar buitenschoolse activiteiten

Toewijzingsvoorstel Jaar: 2015 Tranche:

Rapportage JongerenPanel Binding met Leiden

Airbags: gevaarlijk voor kinderen?

Toeristisch bezoek aan Dordrecht

Respons TOP 100 de ranglijst van grootste publieksevenementen in Nederland

Mystery call en -traject

Trickle down in de stad

De waarde van winkels

Kerncijfers verkeersveiligheid. Uitgave 2005

Lokaal en landelijk de handen ineen

KINDEREN IN PERSONENAUTO'S

Aantal deelauto s stijgt licht grote en middelgrote steden blijven achter

Zeven weken lang acties met Allure

BIJLAGEN. Betrekkelijke betrokkenheid Studies in sociale cohesie. Sociaal en Cultureel Rapport Redactie: Paul Schnabel Rob Bijl Joep de Hart

Zes weken lang acties met Sigmapearl

Duurzame energie. Leveranciersdag Rijk 27 november Piet Glas

Verklaring Vervoersregeling

Veilig of gevaarlijk? Verkeersoefening - Kleuteronderwijs.

Aanhangwagens en caravans trekken. Rijbewijs B of BE? Centraal Bureau Rijvaardigheidsbewijzen

De waarde van de Academie. Gerard Marlet Antwerpen 7 november 2013

Ziekenhuis: positie op ranglijst plus plaatsnaam

Geachte Voorzitter, Voorzitter van de Tweede Kamer. der Staten Generaal Interne postcode 270 Postbus EA Den Haag Telefoon

Amsterdam Rotterdam UTRECHT

Kerncijfers Verkeersveiligheid. Uitgave 2007

Totaaloverzicht beoordeling gemeenten en politieke partijen. Gemiddelde per. Gemiddelde per. Totaal aantal gemeenten. (percentage)

De gordel en de kinderstoel: kort en bondig

CMHF is een van die Centrales en deze vertegenwoordigt de FvOv-verenigingen in het IGO.

Informatiegids voor de oudere patiënt

Gebruik van gordels en beveilingsmiddelen voor kinderen in auto s in 2005 Notitie Datum 22 september 2005 Kenmerk TG16 MuConsult B.V. Postbus 2054 3800 CB Amersfoort Telefoon 033 465 50 54 Fax 033 461 40 21 E-mail INFO@MUCONSULT.NL Internet www.muconsult.nl

Inhoudsopgave 1. Inleiding 1 1.1 Achtergrond 1 1.2 Dataverzameling en analyse 1 2. Gebruik autogordels 2 2.1 Inleiding 2 2.2 Algemeen 2 2.3 Gebruik autogordels binnen en buiten de bebouwde kom 4 2.4 Invloed gebruik gordel door bestuurder op de overige inzittenden 5 3. Gebruik beveiligingsmiddelen voor kinderen 7 3.1 Inleiding 7 3.2 Toegepaste beveiligingsmiddelen voor kinderen 7 Bijlage Verantwoording Veldwerk 8

1. Inleiding 1.1 Achtergrond Sinds 1991 vinden periodiek grootschalige metingen plaats om de ontwikkeling in het gebruik van gordels en beveiligingsmiddelen voor kinderen in auto s vast te stellen. De resultaten van deze metingen worden gebruikt om beleidsmaatregelen te evalueren en om gerichte publiekscampagnes te kunnen voeren die het gebruik van beveiligingsmiddelen stimuleren. Sinds 1998 vindt het onderzoek in principe om het jaar plaats (in de even jaren). In 2003 is er een beperkte aanvullende meting uitgevoerd ten behoeve van het monitoren van het Meerjarenprogramma Campagnes Verkeersveiligheid (MPCV). Ook in 2005 is in dit kader opdracht gegeven voor een beperkte meting. Deze notitie beschrijft de belangrijkste uitkomsten van de 2005-meting. 1.2 Dataverzameling en analyse In 2005 is er op 42 locaties gemeten. Dit is een representatieve selectie van de 84 onderzoekslocaties waar in de even jaren wordt gemeten. Het gebruik van autogordels is geregistreerd voor 14.197 personenauto s en aanvullend voor 2.637 bestelauto s. Daarnaast zijn korte enquêtes over het gebruik van beveiligingsmiddelen voor kinderen afgenomen bij 821 bestuurders met één of meer kinderen jonger dan 12 jaar in de auto. De meting voldoet ruim aan de gestelde minimale omvang: 8 Minimaal 200 waarnemingen per locatie voor het gebruik van autogordels in personenauto s; 8 Minimaal 2.000 waarnemingen, zo goed mogelijk verdeeld over de locaties, voor het gebruik van autogordels in bestelauto s; 8 Minimaal 500 enquêtes, zo goed mogelijk verdeeld over de locaties, over het gebruik van beveiligingsmiddelen voor kinderen. De waarnemingen zijn echter niet evenredig over de verschillende locaties verdeeld. Voor het bepalen van de landelijke cijfers is derhalve een weging toegepast waarbij alle locaties in dezelfde mate meewegen in het landelijk totaal. Voor een uitgebreide verantwoording van het veldwerk en de gebruikte formulieren wordt verwezen naar de Bijlagen. 1

2. Gebruik autogordels 2.1 Inleiding Dit hoofdstuk beschrijft de resultaten met betrekking tot het gebruik van gordels in personenauto s en bestelauto s 1. De resultaten worden gerapporteerd voor bestuurders, voorpassagiers en achterpassagiers. Daarnaast wordt er onderscheid gemaakt naar gebiedstype (binnen en buiten de bebouwde kom). In de tabellenbijlage bij deze notitie wordt aanvullend onderscheid gemaakt naar type weg (lokale weg, gemeentelijke weg, N-weg en snelweg), naar tijdstip (ochtend en middag), naar dagsoort (week en weekend) en naar provincie. In de laatste paragraaf van dit hoofdstuk wordt gekeken naar de invloed van het wel of niet dragen van de autogordel door de bestuurder op de overige inzittenden. Indien mogelijk worden de resultaten vergeleken met de resultaten uit eerdere jaren. De lengte van de beschikbare tijdreeks verschilt per onderwerp. 2.2 Algemeen De stijging van het aantal bestuurders dat een veiligheidsgordel gebruikt, heeft zich in 2005 doorgezet. Zowel in personenauto s als in bestelauto s is ten opzichte van 2004 vaker een gordel gedragen door de bestuurder. In personenauto s wordt nog steeds vaker een gordel gedragen dan in bestelauto s, maar het verschil is opnieuw kleiner geworden (zie ook figuur 2.1). 1 Bestelauto s zijn geïdentificeerd op basis van nummerbord: alle auto s waarvan de nummerborden waarbij het letterpaar begint met B of V zijn bestelauto s. 2

Figuur 2.1: sinds 1997 Gebruik autogordels door bestuurders van personenauto s en bestelauto s 100% 90% 80% 70% 60% 50% 40% 1997 1998 2000 2002 2004 2005 30% 20% 10% 0% Personenauto's Bestelauto's Totaal Ook de passagiers in bestelauto s dragen vaker een gordel. 77% van de (voor)passagiers in een bestelauto draagt een gordel (73% in 2004 en 56% in 2002). Voor personenauto s is het beeld minder rooskleurig: 8 Het aantal voorpassagiers dat een gordel draagt is gelijk gebleven (90% in 2005); 8 Het aantal passagiers op de achterbank dat een gordel draagt is afgenomen van 69% in 2004 naar 64% in 2005. In figuur 2.2 wordt de ontwikkeling sinds 1991 weergegeven. 3

Figuur 2.2: Ontwikkeling gebruik autogordels in personenauto s in de periode 1991-2005 100% Bestuurder Voorpassagier Achterpassagier 90% 80% 70% 60% 50% 40% 30% 20% 10% 0% 1991 1992 1993 1994 1995 1996 1997 1998 1999 2000 2001 2002 2003 2004 2005 2.3 Gebruik autogordels binnen en buiten de bebouwde kom Ook in 2005 wordt de gordel nog steeds vaker gedragen buiten de bebouwde kom dan binnen de bebouwde kom. De verschillen zijn in de loop der jaren steeds kleiner geworden. Voor bestuurders van personenauto s is dit verschil 2%: 91% van de bestuurders draagt de gordel binnen de bebouwde kom en 93% buiten de bebouwde kom. Ook voor voor- en achterpassagiers blijven er kleine verschillen in gordelgebruik binnen en buiten de bebouwde kom. Voor de bestelauto s zijn de kleine verschillen tussen het gebruik van autogordels binnen en buiten de bebouwde kom niet significant. 4

Figuur 2.3: Gebruik autogordels naar gebiedstype 100% 90% 80% 70% 60% 50% 40% 2000 2002 2003 2004 2005 30% 20% 10% 0% Binnen bebouw de kom Buiten bebouw de kom 2.4 Invloed gebruik gordel door bestuurder op de overige inzittenden In 2005 blijkt opnieuw dat de bestuurder een voorbeeldfunctie heeft voor de achterpassagier(s). Als de bestuurder van een personenauto een gordel draagt, heeft 93% van de voorpassagiers ook een gordel om en tweederde van de achterpassagiers draagt in dit geval een gordel. Het verband tussen het dragen van de gordels door passagiers op de achterbank en het gebruik van de autogordel door bestuurders is in 2005 minder sterk dan in 2004. Dit kan deels worden verklaard doordat passagiers op de achterbank minder vaak een gordel dragen in 2005. 5

Figuur 2.4: inzittenden Invloed gebruik van de autogordel van de bestuurder op de rest van de Bestuurder w el gordel Bestuurder geen gordel 100% 93% 90% 80% 70% 67% 71% 60% 62% 50% 40% 30% 38% 29% 33% 20% 10% 7% 0% Voorpassagier w el gordel Voorpassagier geen gordel Achterpassagier w el gordel Achterpassagier geen gordel 6

3. Gebruik beveiligingsmiddelen voor kinderen 3.1 Inleiding Dit hoofdstuk beschrijft de resultaten van de waarnemingen naar het gebruik van beveiligingsmiddelen voor kinderen in personenauto s. De resultaten zijn gebaseerd op 821 enquêtes onder bestuurders van personenauto s met daarin jonge kinderen (jonger dan 12 jaar). Uitgebreide resultaten zijn terug te vinden in de tabellenbijlage bij deze notitie. 3.2 Toegepaste beveiligingsmiddelen voor kinderen 37% van de jonge kinderen wordt in 2005 zonder zitje maar wel met gordel vervoerd. Daarnaast wordt bijna 30% in een kinderzitje vervoerd. Ten opzichte van 2004 worden er minder jonge kinderen zonder gordel vervoerd (zie ook figuur 3.1). Binnen de bebouwde kom worden kinderen vaker zonder gordel vervoerd (22%) dan buiten de bebouwde kom (14%). Figuur 3.1: Toegepaste beveiligingsmiddelen voor kinderen 2004 2005 Op een zittingverhoger zonder gordel Op schoot Met een reisw ieg Met een babyzitje Op een zittingverhoger met gordel Los op de stoel In een kinderzitje Op stoel met gordel 0% 5% 10% 15% 20% 25% 30% 35% 40% De jongste kinderen (0 tot 4 jaar) worden relatief vaak vervoerd in een baby- of kinderzitje (86%) terwijl oudere kinderen (8 tot 12 jaar) in 72% van de gevallen op een stoel uitsluitend met gordel worden vervoerd. 7

Bijlage Verantwoording Veldwerk Aantal waarnemingen en wegingsfactoren Tabel B1: Aantal waarnemingen en weegfactor per locatie personenauto s Locatie Binnen / buiten Aantal waarnemingen Weegfactor bebouwde kom Amsterdam Binnen bebouwde kom 225 1,50 Aalsmeer Buiten bebouwde kom 324 1,04 Huizen Binnen bebouwde kom 285 1,19 Hilversum Buiten bebouwde kom 462 0,73 Utrecht Binnen bebouwde kom 315 1,07 Zeist Buiten bebouwde kom 390 0,87 Assen Binnen bebouwde kom 434 0,78 Gieten Buiten bebouwde kom 304 1,11 Groningen (Zuiderpark) Binnen bebouwde kom 454 0,74 Groningen (N41) Buiten bebouwde kom 367 0,92 Almelo-Noord Binnen bebouwde kom 377 0,90 Goor Buiten bebouwde kom 407 0,83 Den Haag Binnen bebouwde kom 245 1,38 Leidschendam Buiten bebouwde kom 454 0,74 Zoeterwoude Buiten bebouwde kom 260 1,30 Rotterdam Binnen bebouwde kom 264 1,28 Oud-Beijerland Binnen bebouwde kom 307 1,10 Gorinchem Buiten bebouwde kom 517 0,65 Leeuwarden Binnen bebouwde kom 548 0,62 Quatrebras Buiten bebouwde kom 389 0,87 Den Helder Binnen bebouwde kom 241 1,40 Arnhem Binnen bebouwde kom 245 1,38 Hardewijk Buiten bebouwde kom 283 1,19 Den Bosch Buiten bebouwde kom 397 0,85 Boxmeer Binnen bebouwde kom 408 0,83 Eindhoven Binnen bebouwde kom 383 0,88 Helmond Buiten bebouwde kom 284 1,19 Tilburg Binnen bebouwde kom 400 0,85 Nijmegen Buiten bebouwde kom 234 1,44 Roermond Binnen bebouwde kom 400 0,85 Weert Buiten bebouwde kom 387 0,87 Sittard Binnen bebouwde kom 347 0,97 Heerlen Buiten bebouwde kom 418 0,81 Emmeloord Binnen bebouwde kom 261 1,30 Zeewolde Buiten bebouwde kom 331 1,02 Zwolle Binnen bebouwde kom 258 1,31 Middelburg Binnen bebouwde kom 237 1,42 Vlissingen Buiten bebouwde kom 256 1,32 Haarlem Binnen bebouwde kom 276 1,22 Hoorn Buiten bebouwde kom 238 1,42 Zaandam Buiten bebouwde kom 323 1,05 Hoofddorp Buiten bebouwde kom 262 1,29 Totaal 14.197 8

Tabel B2: Aantal waarnemingen en weegfactor per locatie bestelauto s Locatie Binnen / buiten Aantal waarnemingen Weegfactor bebouwde kom Amsterdam Binnen bebouwde kom 37 1,70 Aalsmeer Buiten bebouwde kom 59 1,06 Huizen Binnen bebouwde kom 29 2,17 Hilversum Buiten bebouwde kom 48 1,31 Utrecht Binnen bebouwde kom 63 1,00 Zeist Buiten bebouwde kom 88 0,71 Assen Binnen bebouwde kom 57 1,10 Gieten Buiten bebouwde kom 58 1,08 Groningen (Zuiderpark) Binnen bebouwde kom 78 0,80 Groningen (N41) Buiten bebouwde kom 92 0,68 Almelo-Noord Binnen bebouwde kom 55 1,14 Goor Buiten bebouwde kom 66 0,95 Den Haag Binnen bebouwde kom 46 1,36 Leidschendam Buiten bebouwde kom 63 1,00 Zoeterwoude Buiten bebouwde kom 53 1,18 Rotterdam Binnen bebouwde kom 39 1,61 Oud-Beijerland Binnen bebouwde kom 62 1,01 Gorinchem Buiten bebouwde kom 63 1,00 Leeuwarden Binnen bebouwde kom 110 0,57 Quatrebras Buiten bebouwde kom 101 0,62 Den Helder Binnen bebouwde kom 32 1,96 Arnhem Binnen bebouwde kom 59 1,06 Hardewijk Buiten bebouwde kom 51 1,23 Den Bosch Buiten bebouwde kom 46 1,36 Boxmeer Binnen bebouwde kom 54 1,16 Eindhoven Binnen bebouwde kom 63 1,00 Helmond Buiten bebouwde kom 53 1,18 Tilburg Binnen bebouwde kom 95 0,66 Nijmegen Buiten bebouwde kom 70 0,90 Roermond Binnen bebouwde kom 77 0,82 Weert Buiten bebouwde kom 91 0,69 Sittard Binnen bebouwde kom 117 0,54 Heerlen Buiten bebouwde kom 62 1,01 Emmeloord Binnen bebouwde kom 55 1,14 Zeewolde Buiten bebouwde kom 51 1,23 Zwolle Binnen bebouwde kom 61 1,03 Middelburg Binnen bebouwde kom 64 0,98 Vlissingen Buiten bebouwde kom 48 1,31 Haarlem Binnen bebouwde kom 66 0,95 Hoorn Buiten bebouwde kom 47 1,34 Zaandam Buiten bebouwde kom 56 1,12 Hoofddorp Buiten bebouwde kom 52 1,21 Totaal 2.637 9

Tabel B3: Aantal waarnemingen beveiligingsmiddelen voor kinderen per locatie Locatie Binnen / buiten Aantal waarnemingen bebouwde kom Amsterdam Binnen bebouwde kom 6 Aalsmeer Buiten bebouwde kom 30 Huizen Binnen bebouwde kom 10 Hilversum Buiten bebouwde kom 16 Utrecht Binnen bebouwde kom 21 Zeist Buiten bebouwde kom 12 Assen Binnen bebouwde kom 44 Gieten Buiten bebouwde kom 4 Groningen (Zuiderpark) Binnen bebouwde kom 22 Groningen (N41) Buiten bebouwde kom 18 Almelo-Noord Binnen bebouwde kom 13 Goor Buiten bebouwde kom 15 Den Haag Binnen bebouwde kom 14 Leidschendam Buiten bebouwde kom 21 Zoeterwoude Buiten bebouwde kom 15 Rotterdam Binnen bebouwde kom 29 Oud-Beijerland Binnen bebouwde kom 9 Gorinchem Buiten bebouwde kom 10 Leeuwarden Binnen bebouwde kom 17 Quatrebras Buiten bebouwde kom 12 Den Helder Binnen bebouwde kom 22 Arnhem Binnen bebouwde kom 9 Hardewijk Buiten bebouwde kom 15 Den Bosch Buiten bebouwde kom 23 Boxmeer Binnen bebouwde kom 40 Eindhoven Binnen bebouwde kom 27 Helmond Buiten bebouwde kom 43 Tilburg Binnen bebouwde kom 31 Nijmegen Buiten bebouwde kom 17 Roermond Binnen bebouwde kom 14 Weert Buiten bebouwde kom 28 Sittard Binnen bebouwde kom 30 Heerlen Buiten bebouwde kom 29 Emmeloord Binnen bebouwde kom 15 Zeewolde Buiten bebouwde kom 15 Zwolle Binnen bebouwde kom 15 Middelburg Binnen bebouwde kom 15 Vlissingen Buiten bebouwde kom 15 Haarlem Binnen bebouwde kom 11 Hoorn Buiten bebouwde kom 20 Zaandam Buiten bebouwde kom 35 Hoofddorp Buiten bebouwde kom 14 Totaal 821 10

Registratieformulier gebruik autogordels Datum: Naam:. Locatie:. Tijdstip:.. Bladnummer: Bijzonderheden: 11

Enquête gebruik beveiligingsmiddelen voor kinderen in personenauto s Naam: Locatie: Volgnummer:. Naam: Tijdstip: Bijzonderheden: 1 Leeftijd van het kind? Jaar 2 Bevindt het kind zich op de voorstoel? ja nee, ga verder met vraag 6 Heeft u een airbag op de passagiersstoel voorin? ja nee, ga verder met vraag 6 weet niet, ga verder met vraag 6 Kan de airbag worden uitgeschakeld? ja nee, ga verder met vraag 6 weet niet, ga verder met vraag 6 Is de airbag op dit moment uitgeschakeld? ja nee weet niet anders, nl 6 Hoe wordt het kind vervoerd? los op een stoel, zonder gordel; einde enquête op schoot, met gordel in een reiswieg in een babyzitje in een kinderzitje op zittingverhoger zonder gordel; einde enquête op zittingverhoger met gordel op een stoel met gordel 7 Is de gordel een tweepuntsgordel een driepuntsgordel die wordt gebruikt als tweepuntsgordel achter de rug een driepuntsgordel die wordt gebruikt als tweepuntsgordel onder de arm een driepuntsgordel en als zodanig gebruikt geen gordel 12