Boer zoekt hulp NME-les voor groep 3 en 4

Vergelijkbare documenten
Stadswerken. Dierverzorgen. Foto: Hans Kraaijkamp. Informatieblad en handleiding. Groep 5 t/m 8.

Erin... en er weer uit. nme-les voor groep 1 en 2 op speelboerderij elsenhove

Bezoek aan de Stadsboerderij

Handleiding docent Waar komt ons eten vandaan?

INHOUD DE TIJDSWINKEL. groep 3-4 HOE MENSEN IN VERSCHILLENDE TIJDEN LEVEN

Draaiboek. Boerderijmuseum De Bovenstreek. Handleiding

Waar groeit mijn eten? handleiding afsluitende les

Handleiding leskist (groep 1-2) De Kleine Mol. Recreatieterrein Oortjespad

HIERIN VINDT U DE OPBOUW VAN HET PROGRAMMA EN DE GANG VAN ZAKEN IN DE PRAKTIJK

Informatieboerderij Zorgvrij

Inhoudsopgave. Bijlagen. 1. Inleiding Leerdoelen en lesinhoud Organisatie van de les Algemene informatie...

Handleiding docent De koe in de kringloop

Alles voor een Pannenkoek

Les 1.3 Lichamelijke beperking

Groep 7/8 Rechten van het kind

Inleiding Doelgroep Relatieschema Opzet van de lescyclus Opbouw van de lescyclus Doelstellingen...

K i n d e r b o e r d e r i j. Thema / onderwerp Voorbereiding bezoek kinderboerderij. Thema s : voeding, huisvesting, uiterlijke kenmerken.

Wilgenhof. Lesaanbod

groep aug sept okt nov dec jan feb mrt apr mei juni juli

Natuur, Buiten Activiteit:

groep aug sept okt nov dec jan feb mrt apr mei juni juli

MIJN BEZOEK AAN KINDERBOERDERIJ MIKERF IN BRASSCHAAT

Blijde Wei. Lesaanbod

Start: Welk dier hoort bij...?

De lesactiviteit Het Beste Bos Ede is een samenwerking van Het Groene Wiel en IVN Ede.

gaan de kinderen op ontdekkingstocht langs de verschillende dieren van de boerderij en beantwoorden hun eigen vragen.

Doelgroep: groep 5 t/m 8 (vraag 9 is vooral geschikt voor groep 7/8. Groep 5/6 kan deze vraag overslaan)

SCHOON GENOEG van ZWERFAFVAL? Een lespakket voor groep 5 & 6

Groepsbevorderende activiteit. De broek van big (Jonathan Emmett)

De lessen LESBRIEF VOOR DE LEERKRACHT - GROEP 3/4

NoNiksie kijkt in de spiegel

Kooi. Lesaanbod

Leskist THEMA-handleiding Opgeruimd houdt netjes Groep 3 en 4

BOERDERIJDIEREN. Bestaan ze straks alleen nog maar in onze herinnering?

Blijde Wei. Lesaanbod

Lesbrief: Dagje uit Thema: Wat is Mens & Dienstverlenen?

Les groep aug. sept okt nov dec jan feb mrt apr mei juni juli

LESBRIEF GROEP THEMA: DEMOCRATIE Verwerkingsopdrachten & kopieerbladen voor Samsam nr. 2, 2017

Bijlage 1. Beste ouders/verzorgers van de leerlingen van groep 3/4,

Museumles Tureluurtje. Docentenhandleiding

Inleiding Doelgroep Opzet van de lescyclus Algemeen doel Doelstellingen... 4

Hoe werk je met het projectenboek?

LESBRIEF LES 2 DE THT-LES SAMENVATTING LES 2 BENODIGDHEDEN DUUR LESDOELEN WERKVORMEN LINK ZAAKVAKKENINHOUD VOORBEREIDING

Onderbouw. Ontdektocht Jonge dieren op Zorgvrij. Speurtocht Op handen en voeten. Op schoolreisje naar Zorgvrij

Studenten ervaren de manier waarop in de Europese Unie vergaderd wordt en hoe de verschillende bestuurslagen zich tot elkaar verhouden.

Hoe maak ik een werkstuk?

Dit is de docentenhandleiding voor bij de werkboekjes A, B en C van de middeleeuwse stad.

Inhoud van de voorstelling Boek uit je hoofd

3 Hoogbegaafdheid op school

Waar groeit mijn eten? handleiding

Doei! œ œ œ. œ œ œ œ œ œ œ œ œ œ œ œ œ œ œ œ œ œ œ œ œ œ œ œ œ œ œ œ œ œ œ & # # # # # ## # Œ œ œ œ œ œ œ # # & b œ œ œ Œ œ œ œ œ Œ œ œ œ œ œ Œ

leerkracht Bezoek aan de Stadsboerderij

2 > Kerndoelen > Aan de slag > Introductie van de manier van werken > Mogelijke werkvormen en de plaats op het rooster 27

Doe- pad Watertorenweg. Achtergrond informatie voor de begeleider. Groep 5-6

Verwonderen STICHTING KIND EN VOEDING. Groep 4, 5 en 6

Lesdoelen De kinderen leren dat er woorden zijn die de (soort)naam voor mensen en dieren aanduiden en maken kennis met de term zelfstandig naamwoord.

U heeft met uw klas een bezoek gepland staan aan het Kinderboekenmuseum voor de les Brief voor Aap.

Een educatief programma voor groep 7 en 8 Handleiding Deel 2 Nationaal Park Lauwersmeer

OK ZOMERBL

Inhoudelijke activiteit: het dierenpaspoortenspel

Zweedse puzzel. Uitdager van de maand. Rekenen Wiskunde, Groep 7. Algemeen

Handleiding Extra les over Kraanwater (JOGG), niveau A

Handleiding Extra les over Kraanwater (JOGG), niveau B

Verkiezingsprogramma. in eenvoudige taal

Werken met tradities. Uw project voor. Erfgoedspoor: 3. Toelichting. invul-lesmodel. Titel van het project: 1. Leerjaar:

Inhoud Voor de leerling Voor de leraar Algemeen

De ontwikkelde materialen per unit.

Wie ben jij & wie ben ik?

Leerlingen ervaren de manier waarop in de Europese Unie vergaderd wordt en hoe de verschillende bestuurslagen zich tot elkaar verhouden.

Hoe werk je met het projectenboek?

Checklist Gesprek voeren 2F - handleiding

Leesplezier: Laat uw leerlingen 10 minuten verschillende artikelen uit Kidsweek lezen. Uw leerlingen mogen zelf weten welke artikelen ze lezen.

Les onderzoekend leren Het cupcake-experiment

c. Waarom is het slecht voor het milieu om textiel weg te gooien bij het restafval?

DE WERKVORM IN HET KORT

Verdiepingsbijeenkomst over hoe we in het Avondmaal verbonden zijn met Christus en met elkaar als één lichaam.

Lesbrief: Zorg verlenen in een woonvorm Thema: Wat is er?

Checklist Sollicitatiebrief schrijven 2F - handleiding

Handleiding. Boerderijles

Drents Archief. Meisje met de hoepel. Groep 2 Speuren in het archief

Doelgroep: groep 7 en 8 (voor groep 5 en 6 is opdracht 7 vondsten zoeken meer geschikt)

LESBRIEF LES 2 DE THT-LES SAMENVATTING VOORBEREIDING BENODIGDHEDEN DUUR LESDOELEN LEGENDA. Het waarom van voedselverspilling

Strategieën bedenken om ongestructureerde hoeveelheden te schatten. liniaal, potlood kopieerblad Olifanten 1970 en 1989

LESSUGGESTIES BIJ DE BOEKENKIST COMING OF AGE - praktijkonderwijs

Activiteit Campagne voeren

Les ontwerpend leren Sterker dan sterk!

groep aug sept okt nov dec jan feb mrt apr mei juni juli

MET JE KLAS OP BOERDERIJBEZOEK IN ZEMST. - Altijd iets te beleven -

Lesbrief Kikker in de kou

Waar groeit mijn eten? handleiding opwarmles

LESPROGRAMMA LES 1. INTRODUCTIELES

Geloofsopvoeding 3. Leeftijd: Soort bijeenkomst: Soort werkvorm: Thema: 3e bijeenkomst - Communiceren met je kind

Heb je een vraag over Meet the Professor? Stuur ook dan even een bericht naar Eline.

Kleuren, geuren en vormen (voorjaar) veldwerk middenbouw. Inhoud: voorbereiding & lessuggesties kopieerblad werkblad kopieerblad begeleiding/ouders

Een educatief programma voor groep 8 (en 7) Handleiding Deel 2 Draaiboek Woordvoerders van de Eendenkooi

Voordoen (modelen, hardop denken)

Lesdoelen: Werkvormen: Benodigdheden: Prentenboeken: Les 7: Bij ons thuis. Lesoverzicht

SPEELGOED LESBRIEF VOOR DE GROEPEN 1 EN 2 VAN DE BASISSCHOOL EDUCATIEVE DIENST HISTORISCH MUSEUM DE BEVELANDEN GOES

helemaal niet niet mee eens niet mee eens mee eens helemaal mee eens. In deze vragenlijst staan een aantal uitspraken over leren en kennis.

Transcriptie:

Boer zoekt hulp NME-les voor groep 3 en 4 Handleiding leerkracht H

Inleiding Vooraf: Op school hebben de leerlingen al nagedacht over hoe het zou zijn op de kinderboerderij. Wat zou een boer allemaal moeten doen? Ze hebben een boerderij getekend, zoals zij denken dat die er uit ziet. Tijdens het boerderijbezoek ervaren zij het leven op een echte boerderij. Door veel te doen, blijven de indrukken goed hangen. Terug op school bespreken de leerlingen wat zij allemaal hebben geleerd. Ze krijgen zelfs een oorkonde. Doe het zelf les Boer zoekt hulp is een doe het zelf- les. Voorafgaand aan het bezoek zorgt de leerkracht voor begeleiders. Nadat de medewerker van de kinderboerderij of de NME-medewerkster instructie heeft gegeven over de les, bent u zelf verantwoordelijk voor de uitvoering van de les. De kinderen gaan onder begeleiding in groepjes de opdrachten uitvoeren. Het is praktisch wanneer de leerkracht zelf geen groepje heeft, zodat u rond kunt lopen en zo nodig kan helpen. De kinderboerderijmedewerker of de NME-medewerkster blijft voor u aanspreekpunt tijdens de lessen. In deze handleiding geven wij u informatie over de inhoud van de les en praktische aanwijzingen voor de organisatie. In de bijlagen vindt u de brieven, gedragsregels, opdrachtkaarten en kopieerbladen. Wij wensen u en de leerlingen veel plezier tijdens deze kinderboerderijbeleving. Team NME Beverwijk & Heemskerk

Leerdoelen en lesinhoud Algemeen doel Leerlingen ontdekken al doende wat er komt kijken bij het dagelijks leven op de kinderboerderij. Specifieke doelen Kinderen kunnen een aantal factoren opnoemen die van belang zijn voor de gezondheid van een dier zoals; hygiëne, omgang met soortgenoten, gezond voedsel en drinken en ruimte om te bewegen. Kinderen kunnen een aantal functies opnoemen die boerderijdieren voor mensen hebben, zoals: een koe geeft melk en vlees, kippen leggen eieren, en een schaap geeft wol om truien en dekens van te maken. Kinderen kunnen een aantal werkzaamheden van een boer opnoemen zoals; schoonmaken van de stallen en het erf, dieren eten en drinken geven, koeien melken en zorgdragen voor schone kleding. Kinderen leren dat weersomstandigheden van invloed zijn op het boerderijwerk. Kinderen ervaren met al hun zintuigen hoe het is om op een boerderij te zijn. Ze ervaren de geuren van een boerderij en komen in lichamelijk contact met de dieren (aaien). Kinderen leren hoe zij met dieren om moeten gaan. Doelgroep Boer zoekt hulp is bedoeld voor leerlingen van groep 3 en 4 van het basisonderwijs. Locatie Activiteit Tijd Begeleiding School Voorlezen brief 30 minuten Leerkracht Tekenen van boerderij zonder voorkennis Kinderboerderij Ontvangst en introductie 10 minuten NME-medewerkster of kinderboerderijmedewerker Kinderboerderij Uitvoeren van Ongeveer 60 Leerkracht en begeleiders de opdrachten minuten School Afmaken werkbladen Uitreiken oorkonde 15 minuten leerkracht

Organisatie van de les Het lesprogramma boer zoekt hulp bestaat uit een voorbereiding op school, een opdrachtenles op de kinderboerderij en een afrondingsles op school. Voorbereiding op school De leerkracht leest de brief van de kinderboerderij voor (zie bijlage 1). Het is druk op de boerderij dus het zou fijn zijn wanneer de kinderen een beetje kunnen helpen. Vervolgens stelt de leerkracht een aantal sleutelvragen. Dit motiveert de kinderen om te vertellen wat ze al weten en denken over de kinderboerderij. Voorbeeldvragen: Wie komt er wel eens op een kinderboerderij? Wat moet een boer allemaal doen? Wat is er leuk aan om boer te zijn? Wat is er vervelend aan om boer te zijn? Waar zou een boer het vak hebben geleerd? Wat gebeurt en wanneer een boet een dag zijn werk niet doet? Willen wij de boer een beetje helpen? Laat de kinderen een tekening maken van een boerderij. Hoe ziet een boerderij er volgens hen uit? Na het bezoek kunnen de tekeningen verder worden aangepast. Voorbereiding van het bezoek aan de boerderij Verdeel de groep in kleinere groepjes van maximaal 5 kinderen. Zorg voor een begeleider bij elk groepje. Regel vervoer naar de kinderboerderij. Vertel ouders en kinderen vooraf dat zij kleren en schoeisel aantrekken dat vies mag worden. Vraag de kinderen regenkleding mee te nemen indien de weersomstandigheden dit vereisen. Bespreek vooraf de gedragsregels van de kinderboerderij. Vertel de begeleiders wat er van hen wordt verwacht. Bezoek aan de boerderij De NME-medewerkster of kinderboerderijmedewerker geeft een korte instructie over de les en legt de regels op de kinderboerderij nogmaals uit (bijlage 2). Zij geeft aan elk groepje een opdrachtenboekje. De plekken waar de opdrachten gedaan worden, zijn op de kinderboerderij aangegeven door middel van een koeienkop met een oorbel waarop het nummer van de opdracht staat. Op de voorkant van elke opdrachtkaart staat wat de kinderen gaan doen. De begeleider legt de opdracht uit. Op de achterkant staan nog een aantal extra

bespreekpunten, ter verdieping van de stof. De kinderen hebben geen pen, potlood of papier nodig. Alle benodigde spullen vindt u bij de plek waar de opdracht staat. Wilt u de spullen a.u.b. na afloop terug zetten zoals ze stonden? Iedere opdracht duurt 5-7 minuten. De les is afgelopen wanneer alle opdrachten gedaan zijn of wanneer de tijd die voor het bezoek staat verstreken is. Na afloop van de les worden de opdrachtenboekjes verzameld in de educatieruimte. Afronding in de klas U bespreekt het bezoek aan de kinderboerderij. Wat hebben de kinderen allemaal gedaan en wat vonden ze er van? Wat hebben zij geleerd van het helpen op de boerderij? Kinderen kunnen de verwerkingsbladen (bijlage 3a + 3b) maken en er wordt naar de tekeningen van de kinderboerderij gekeken. Wat klopt er op hun tekening en wat kan er nog toegevoegd worden? Tenslotte reikt u het diploma helpende hand op de boerderij uit. (bijlage 4)

Bijlage 1 Beste kinderen, Kinderboerderij De Baak Kennen jullie kinderen kennen jullie kinderboerderij De Baak? Wij zijn daar boer en boerin. Elke dag hebben wij het heel erg druk met het verzorgen van alle dieren. Wij kunnen best wat hulp gebruiken. Kunnen jullie ons komen helpen? Weet je niet wat je moet doen als hulpboer of hulpboerin? Geeft niets, jullie krijgen duidelijke opdrachten mee. En er wordt verteld wat je moet doen. Je gaat helpen het erf op te ruimen, de was ophangen en je leert koeien melken. Met een echte koe? Nee, wij hebben een speciale oefenkoe! Misschien vind je het wel zo leuk dat je later echt met dieren wilt gaan werken! Tot ziens, Met vriendelijke groet, De boer en boerin van kinderboerderij De Baak Bijlage 2

Kinderboerderij De Baak Gedragsregels Om de boerderij voor bezoekers en dieren veilig te houden zijn dit onze regels: 1. Loop rustig over het erf. 2. Dieren a.u.b.niet voeren (tenzij dit bij de opdracht hoort) 3. Dieren aaien mag, maar de dieren vinden het niet fijn om opgepakt te worden. 4. Blijf bij jouw eigen groepje.

Bijlage 3a

Bijlage 3b

Bijlage 4: Diploma van: Jij bent vandaag een helpende hand geweest op Kinderboerderij De Baak Goed gedaan en bedankt namens de boer, de boerin en alle dieren!