Natuur & techniek, beeldende vorming en muziek

Vergelijkbare documenten
Lesmateriaal Geluid. Tijdsduur: 50 minuten

China. Stadsgeluiden in China. 3 lessen rond geluiden in een Chinese stad. Vakgebied: Muziek. Lesduur: 60 minuten per les

Workshop Pbones Een project van philharmonie zuidnederland voor de groepen 5 t/m 8 van het basisonderwijs

Geluid. 1 Wat zie gebeuren met het stipje van de laser? Leg uit waardoor dat komt. ...

OntdekZelf - geluid. Met bijgaande materialen kunt u (een deel van) onderstaande experimenten uitvoeren, afhankelijk van wat u heeft aangeschaft.

Lesmateriaal Geluid. deel 1. Tijdsduur: 30 minuten

> Lees Hoe praten we?

Korte beschrijving project: De leerlingen van groep 7 en 8 maken per groep één gezamenlijk lied. Ze maken muziek, tekst en videoclip zelf.

Instrumentenleer klas 2

DieDrie. Lesbrief bij de voorstelling Zeg het met muziek

Informatie. Maak kennis, maak muziek! Onderwijsprogramma. voor GROEP 5 van het basisonderwijs Gemeente. Woudrichem BROCHURE.

Vol verwachting. philharmonie zuidnederland. Een project van philharmonie zuidnederland voor de groepen 5/6 van het basisonderwijs

voorbeelden geven dat je geluid kunt versterken met een klankkast.

Aan de slag bij het orkest

Handleiding bij de website van het lesmateriaal van de SamenDOOR!-dag met philharmonie zuidnederland

4 Geluid Noordhoff Uitgevers bv

4 Geluid. 4.1 Een knikker als lawaaimaker 4.3 Zelf een muziekinstrument maken

Ontdekdoos Geluid voor groep 5 en 6. docentenhandleiding

1. Samen maken we muziek vandaag

Doelen: 1. Uitbreiding woordenschat 2. Ik herken de vraagstelling

Lesvoorbereidingsformulier Fontys Hogeschool Kind en Educatie, Pabo Eindhoven Bron: Didactisch model van Gelder

Kernvraag: Hoe maken we geluid?

Op zoek naar muziek Een introductie van de instrumenten van het symfonieorkest Groep 5-6 Docentenhandleiding

FHKE Pabo Veghel Floor van Uittert. Vakspecialist muziek

ONDERZOEK METALEN 3. Welke metalen geleiden het best warmte en elektriciteit? Welke metalen worden aangetast door vocht?

Het luisterende oor. groep 1/2. Welke Team maakt samen de mooiste muziek en wint de geluidenmemory? het luisterende oor

DE INSTRUMENTENTOCHT. Muiekale voorseling van het Noord Nederlands Orket voor kinderen in groep 3 en 4 LESMATERIAAL

China. Traditionele muziek in China. Vakgebied: Muziek. Lesduur: 2 x 30 minuten per les

Website Repetitiebezoek philharmonie zuidnederland

LESVOORBEREIDINGSFORMULIER SPECIALISATIESTAGE

Lesbrief bij workshop PBones

Laat je horen - docentenhandleiding Muziekproject van Markant

Activiteit Doel Beschrijving doel Planning Uitvoering

De horizontale lijnen geven de normale luchtdruk weer. Boven de horizontale lijn verhoogt de luchtdruk, onder de lijn vermindert de luchtdruk.

Lesbrief. Orgelkids Doe-orgel

Geluk zit in een klein kunsthoekje Goedepraktijkvoorbeeld bij de bachelorproef van Els Maldoy

Warming-up Doel: Losmaken van lijf en stem; concentratie vergroten; richten op leraar voor de klas.

Opgave 2 Amplitude = afstand tussen de evenwichtsstand en de uiterste stand.

Geluid & tonen. Inlage

Lesvoorbereidingsformulier

HUIS-, TUIN- EN KEUKENPERCUSSIE

Het Symfonie orkest. Lessuggestie bovenbouw: Lesdoelen: Lesopbouw:

INFORMATIE VOOR DE LEERKRACHT VERHALEN IN DE MUZIEK

Hoofdstuk 9 Golven. Gemaakt als toevoeging op methode Natuurkunde Overal

LEVE(N)DE MUZIEK Lesbrief voor groep 1 t/m 3

Hoe kunnen we WAT ACTIE zodat IETS VERANDERT

ONDERZOEK HOUT 4. Wat zijn de eigenschappen van hout?

Viool RVDH Rob van der Haar Sneek Blz. 1

G E L U I D Obs Jaarfke Torum 15 SCHEEMDA Hans Rendering

ONDERZOEK KUNSTSTOF 3

Product beschrijvingen. september 2014

DOWN TO EARTH LOGBOEK

Inleiding Het bezoek Achtergrondinformatie voor de leerkracht: Het Symfonieorkest

inhoud blz. Lucht 1. Lucht is leven 2. Adem 3. Vieze lucht 4. Warme lucht 5. Wind: lucht beweegt 6. Lucht is sterk 7. Boeren en winden 8.

Tevens is deze proefles ideaal als voorbereiding op de Mad Science workshop Geluidsgolven die via deze link te boeken is.

Lesvoorbeelden Muziek

De toonhoogte wordt hierbij bepaald door de lipspanning van de speler en de lengte van de buis.

Doe-het-zelfpakket: geschiedenis

Bekijk het introductiefilmpje op de homepagina en lees het onderstaande verhaal hierbij.

Componeren in de klas Een project van philharmonie zuidnederland voor de groepen 7/8 van het basisonderwijs en het Voortgezet onderwijs

Cultuur in de Spiegel

Techniekles Licht groepen 3 en 4

ONDERZOEK KUNSTSTOF 2

Hierin is λ de golflengte in m, v de golfsnelheid in m/s en T de trillingstijd in s.


Hoofdstuk 9 Golven. Gemaakt als toevoeging op methode Natuurkunde Overal

Samenvatting Muziek Instrumenten

Latijn en Grieks in de 21ste eeuw

Steekkaart: nummer 2W

maken de kinderen een waterorgel en laten elke lettergreep uit een lied horen op dit orgel. Groep 1 Groep 2 samengestelde woorden in

DE JUISTE TOON. Seminar Hout- en Meubileringscollege. afdeling Pianotechniek. 17 december Jan van de Craats

hoge stroming Fase Ontdek en onderzoek

Liefde voor muziek. Deze bundel is van:

Opname Het Oerwoud met zang en karaoke-versie Digibord of kopie tekst Eventueel een CD-speler Pen Papier Attributen voor de geluidenquiz

Docentenhandleiding. Koos en de Kapotte Kopjes

DAAR ZIT MUZIEK IN! LESBRIEF PRIMAIR ONDERWIJS GROEP 3 T/M 6 MUZIKALE REIS TOT ZIENS IN 0NS MUSEUM! DAAR ZIT MUZIEK IN! PAG > 1

PTA Kunst VWO Belgisch Park cohort

De opbouw van notenladders

Drijven en Zinken. Naam: Leeftijd: Datum:

Kernvraag: Wat is geluid?

Patiënteninformatie. MRI onderzoek bij kinderen vanaf 12 jaar MRI onderzoek bij kinderen vanaf 12 jaar.indd 1

Thema 6 Activiteit 2 Helikopterkwartet. 5 Auteur Ruben Bruneel Coördinatie Yves Bondue en Steef Coorevits. Doelen. ET GO!

Naam student: Elke Brys Leergroep VOLO1 Naam mentor: Philip O Neill Klas 4 de Aantal lln.: 24 Oefenschool Jakob van Artevelde

Instrumentenleer klas 3

kinderateliers 17 september 2014

Titel: Willem Alexander- de inhuldiging - WEEKSLUITING

ABC Cultuur. verhalen van Stella van Lieshout illustraties door Tjarko van der Pol

Centrum voor de kunsten

Muzieklessen groep 5:

Als de lijn een sinusvorm heeft spreek je van een harmonische trilling of een zuivere toon.

ANIMATIE S MAKEN Les 1 Les 2 Les 3 Les 4

Hoofdstuk 4 De Klankkast

Thema 1 Natuurlijke verschijnselen

Een explosie van klankkleuren

Kernvraag: Hoe verplaatst geluid zich en hoe horen we dit?

Lesonderwerp: Hocus pocus circus: Een nieuw dier samenstellen a.d.h.v. verschillende materialen.

Leerlingenblad bij ChemDem proef opgeblazen / Wouter Bal en Henri Zomer / juni 2004

Water Egypte. In elk land hebben mensen hun eigen gewoontes. Dat merk je als je veel reist. Ik zal een voorbeeld geven.

Transcriptie:

Natuur & techniek, beeldende vorming en muziek Hoe ontwerp ik een muziekinstrument? Les 1 en 2 natuur en techniek, muziek en beeldende vorming Groep 8 basisschool De Schatkist Budel Groep 8 basisschool Swentibold Born

Lesdoelen Jullie kunnen het verband tussen de hoeveelheid trillende lucht en de toonhoogte beschrijven (causaliteit), OJW KD 42 Jullie kunnen een voorwerp maken waarin techniek en beeldende vorming samenkomen, BVO KD54 Jullie kunnen werken met verschillende materialen zoals hout, metaal en kunststof, BVO KD 54 Jullie kunnen tegenstellingen spelen (hoog-laag), Muziek KD 54 Jullie kunnen experimenteren met verschillende klankkleuren, Muziek KD54 Jullie kunnen vormen en hun eigenschappen onderzoeken, ReW KD 32 Jullie kunnen begrippen als onderzoeken, voorspellen, experimenteren, verklaren en redeneren toepassen, ReW KD 32

Hoe kunnen we muziek waarnemen? http://www.schooltv.nl/video/gehoor-een-van-je-zintuigen/#q=gehoor

Vrij experimenteren

Proef: wat is geluid? Proef Kom Plastic/ vershoudfolie Suiker/zout Geluid Eventueel bekertjes-telefoon http://www.schooltv.nl/video/geluid-beweegt-geluid-istrillende-lucht/#q=geluid

Dus geluid is: Trillende lucht

Opdracht 1: De panfluit Iemand blaast bij een panfluit op verschillende pijpjes 1. Wat gebeurt er? 2. Vertel wat je denkt.

De panfluit Wie heeft gelijk? De lange pijpjes klinken hoger dan de korte. Maar nee, Suske. De korte pijpjes klinken hoger! Hoe harder je blaast, hoe hoger de toon klinkt.?.

Hoe kun je hoge en lage tonen maken?

Dus.. Veel lucht -> weinig trillingen per seconde -> laag geluid Weinig lucht - >veel trillingen per seconde hoog geluid Maar nee, Suske. De korte pijpjes klinken hoger!

Proef op de som

Aan het werk (doel) We gaan zelf instrumenten bouwen in groepen waarbij we verschillende toonhoogten kunnen horen (kies uit een snaarinstrument, blaasinstrument of slaginstrument) Deze instrumenten gaan we gebruiken bij het nummer Is het nou hun, hen of zij

Snapje? (Context) Met een Snapje? wordt in een videoclip van 2 minuten een basisprincipe uitgelegd of basisregel aangeleerd. Op Cinekid is bekend gemaakt dat de NTR-serie Snapje? de Cinekid Gouden Kinderkast 2016 heeft gewonnen. De Gouden Kinderkast is een genre overstijgende prijs, waarmee de vakjury van Cinekid bepaalt welk programma het beste jeugdtelevisieprogramma van het jaar is. eigen Snapje

Eigen instrumenten?

Muziekinstrumenten en kunst

Muziekinstrumenten en kunst

Muziekinstrumenten en kunst

Paul Klee (1879-1940) Duits-Zwitserse kunstschilder

Wassily Kandinsky (1866-1944) Russische kunstschilder Hij gebruikte veel kleuren en schilderde wat hij hoorde. Hij wilde de mensen laten zien wat hij voelde of hoorde. Daarmee was hij de grondlegger van de abstracte schilderkunst

Muziekinstrumenten uit de geschiedenis

Adolphe Sax (1814-1894)

Verschil in ontwerp hedendaagse instrumenten

Muziekinstrumenten van de toekomst? https://www.youtube.com/watch?v=toxnvbvfxyk https://www.youtube.com/watch?v=hycipkaifyo

Instrumenten gemaakt van afval

Presenteer met je groep het instrument aan de anderen Welke vormen en texturen? Welke materialen? Hoe werkt het instrument? Hoe speel je hoge en lage tonen? Demonstreer het instrument. Welke overeenkomsten en welke verschillen zie je ten opzichte van de voorbeelden en de producten van de andere groepjes?

Evaluatie Product Kunnen jullie het verband tussen de hoeveelheid trillende lucht en de toonhoogte beschrijven? (causaliteit), OJW KD 42 Kunnen jullie een voorwerp maken waarin techniek en beeldende vorming samenkomen? BVO KD54 Kunnen jullie werken met verschillende materialen zoals hout, metaal en kunststof? BVO KD 54 Kunnen jullie tegenstellingen spelen? (hoog-laag), Muziek KD 54 Kunnen jullie experimenteren met verschillende klankkleuren? Muziek KD54 Kunnen jullie vormen en hun eigenschappen onderzoeken? ReW KD 32 Kunnen jullie begrippen als onderzoeken, voorspellen, experimenteren, verklaren en redeneren toepassen? ReW KD 32

Evaluatie Proces Hoe was de luisterhouding tijdens de uitleg? Werd er goed samengewerkt in de groepjes? Wat ging goed en wat zouden we volgende keer anders kunnen doen?