Al zo n twintig jaar lang tekent Rosemin Hendriks (Velp,

Vergelijkbare documenten
START VAN DE LESSENSERIE: INSPIRATIE OPDOEN!

Ben ik dat? voorstelling 2d Hoofdstuk 10

Retoucheren 1. RIMPELS verminderen, retoucheerpenseel, reparatie TATOEAGES verwijderen, kloonstempel

HEMELS HUWELIJK KALENDER 52 X WIJ TIJD VOOR ELKAAR. Willem en Marian de Vink

kunstgeruis in de klas

Zoekkaart Kunstenaars: Inti Hernandez

Games & Interactie c Art, Media & Me Saskia Freeke Sonja van Vuuren Martin Lacet John Hennequin

Me, myself and I. Je gaat op de volgende manieren portretten maken:

ga je een kunstzinnige selfie maken. Maar dan gewoon met je mobiele telefoon!

Liefde is vrij van zichzelf, om te leven voor de ander.

KUNSTCENTRALE INSPIRERENDE ONTDEKKINGEN

AAN DE SLAG IN JE KLAS MET HEDENDAAGSE KUNST DE VANITASBEELDEN VAN GIJS ASSMANN

CREATIVITEIT KUN JE LEREN! ICC netwerkdag, 31 mei 2018 Ellie van den Bomen

Spiekkaart Kunst. Pagina 1 van Over kunst en kunstenaars. U t o p i a r t 2 7 S p i e k k a a r t K u n s t.

NEDERLANDS INSTRUCTIE. Doelen. Instructie van de les

DOWN TO EARTH LOGBOEK

Museum De Buitenplaats Kijken is een kunst

Lichaamstaal, Expressieve houding

Poppie tekenen. Ik hoop dat je fijn getekend hebt, Groetjes van Joost Keers (illustrator)

AAN DE SLAG IN JE KLAS MET HEDENDAAGSE KUNST DE KUNSTWERKEN VAN MAARTJE KORSTANJE

Tuin van Heden 5 en 6 Werken met kunst in de paasperiode. Kernles 1: Kunstenaar, wat vertel je mij?

Lesbrief. Mongens en Jeisjes

id-o-matic fantasiekaarten wie woont hier? 1 Foto: Wikimedia Commons: Uberprutser

Tuin van Heden 5 en 6 Werken met kunst in de kerstperiode

Informatieboekje activiteiten TALENTtijd e en 2 e leerjaar Kader

IPADKUNSTACADEMIE LES 1 PORTRET SCHILDEREN

beeldende vormgeving Naam:...Klas... Deze periode gaan we ons bezig houden met het menselijk lichaam en met enkele details.

Kleur het bos van je dromen

AANBOD Kunsteducatie Basisonderwijs 2017/2018

id-o-matic fantasiekaarten wie woont hier? 1 Foto: Wikimedia Commons: Uberprutser

Jouw lijn TEKENEN OP VAKANTIE. Deze zomer geeft NRCtekenaar Siegfried Woldhek tekenles. Les 1: je favoriete materiaal.

LESBRIEF. De Kartonbewoners

Workshop Handleiding. Striptekenen deel 1. wat is jouw talent?

Een nieuw bankbiljet ontwerpen toegepaste kunst

Vang de zon en maak er stroom van

materialen inrichting

ontdek de plek Opdracht 1

materialen inrichting

Cultureel verslag KCV Meisje met de parel

PROJECT EVEN VOORSTELLEN

ART HISTORY de twintigste eeuw. H5 H3 De modernen en volkskunst

Opdracht Kunstkader. Kunstkader 1: Chaplin de musical

DOCENTENHANDLEIDING WHAT THE ART?!

ART HISTORY DE TWINTIGSTE EEUW. H4 algemeen deel Hoofdstuk 4 Expressionisme - Kunst en gevoel.

Plat- Vorm, Hoofdstuk 5, Toetsvragen

Wat is evenwicht? Kan dat een bewegend kunstwerk zijn? Wat is een mobile?

Avatar.

Lesbrief. Uitgeverij Leopold, in samenwerking met het Mauritshuis. Groep 1, 2, 3 en 4

LESBRIEF. Bosch in Bed

1.Beneden in de hal en in het trappenhuis hangen grote installaties van Marielle van den. Ga naar de tweede verdieping overloop.

24 / HANGAR311 the wood: 02/03-25/03/2012 HANGAR311 THE WOOD: 02/03-25/03/2012 / 25. Wim Janssens

Versie 03/10/2016 em ( zorg )

Doel van de les: Aan het eind van de les hebben de leerlingen een (zelf)portret in klei gemaakt.

Mens in actie. Zo groot ben jij!

Educatie programma. basisonderwijs

Kijk eens in de spiegel naar jezelf

Kijkwijzer Ruimtelijke Kunst

MARJO POTMA Beeldend kunstenaar Kunst workshops voor kinderen en volwassenen

RETOUCHEREN MHBO INTERNATIONAL MARKETING EN COMMUNICATIE DIGITALE VORMGEVING PERIODE FONS GOOSEN MARKETING & COMMUNICATIE - DIGITALE VORMGEVING

beeldanalyse-kunstbeschouwing

3. Kehinde Wiley, het Louvre 2.0

In je kracht. Spelhandleiding

Drie nieuwe methodes van Malmberg Een kennismaking in de vorm van een lesidee

Doel van de les: Aan het eind van de les hebben de leerlingen met behulp van het werkblad mensvormen een lijntekening van een beweging getekend.

Lesbrief. museum jan cunen, oss

Kijkwijzer VMBO (Foto s details: Piet Vos tenzij anders vermeld)

ART HISTORY de twintigste eeuw. H4-cp3 H4 Expressionisme

TEKENEN MET EEN DRIELUIK

verhalend ver ha lend bijvoeglijk naamwoord; vergrotende trap: verhalender; overtreffende trap: meest verhalend 1. narratief een verhalende stijl

150 Tips om kinderen te laten zien dat je om ze geeft!

VOORBEELDRONDLEIDING EEN BIJZONDERE PLEK

ONVERGETELIJK Kunst bespreken met mensen met dementie en hun dierbaren

Herken de haltes van de MIVB (bus, tram of metro) onder de verschillende tekeningen hieronder.

Nieuwsbrief 1 / 2. Deze week: 6 februari 2017

De voorstelling TUTU. De toverlantaarn...

Hand-out Portrettekenen verhoudingen

Naschoolse activiteiten Jeugdcentrum Goese Polder

Videomarke*ng, moet je daar iets mee? 23 januari 2014 De Social Media Trein Support Groep Eindhoven

beeldende vakken CSE GL en TL


Museum De Buitenplaats Kijken is een kunst

4 andere dieren bestaat. foto zo precies mogelijk na en kleur in.

Lesbrief voor leerlingen: hoe ontwerp je een omslag voor een boek

xxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxx xxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxx

Deel 2 voor groep 5 & 6 Bezoek aan de tentoonstelling

Uitgeverij Schoolsupport

Spijkermotor. Het maken van de stator

Tuin van Heden 3 en 4 Werken met kunst in de paasperiode. Kernles 1: Kunstenaar, wat vertel je mij?

Studio de Bakkerij Bergweg EM Rotterdam LESBRIEF. LIEVE ASSEPOESTER.

Lichtbende TUTU projectietheater (Nederland)

EEN BONTE VERZAMELING

Inhoud van deze lesbrief

ART HISTORY de twintigste eeuw. V4 cp3 H3 De modernen en volkskunst Picasso Brancusi-Bartók-Stravinsky-Diaghilev

START VAN DE LESSENSERIE: INSPIRATIE OPDOEN!

Lichtbende TUTU projectietheater (Nederland)

Eén, twee, drie en rust.

Transcriptie:

WAT MAKEN DE KUNSTENAARS? Waar gaan de kunstwerken van Rosemin Hendriks, Karen Sargsyan en Johanna Schweizer over? En wat maakten zij samen met tien jongeren? Een kennismaking met drie kunstenaars, tien jongeren en hun kunstwerken. ROSEMIN HENDRIKS TEKENT SELFIES SELFIE Al zo n twintig jaar lang tekent Rosemin Hendriks (Velp, 1968) zelfportretten. Haar eigen selfies gebruikt ze als uitgangspunt voor meer dan levensgrote tekeningen in houtskool en pastelpotlood op papier. DOORGESNEDEN GROENTE Naast foto s van zichzelf haalt ze inspiratie uit alledaagse dingen die haar opvallen door hun vorm of structuur. Bijvoorbeeld: doorgesneden groenten of weerspiegelingen in de lak van een auto. Als ik een plaatje van een kwal heb gezien, teken ik daarna soms onbedoeld een mond die daar veel op lijkt. Rosemin Hendriks OOG, NEUS EN KAAK Rosemin pakt iedere tekening volgens eenzelfde structuur aan. Eerst de ogen, dan de neus, kaaklijn en ook lijntjes of wallen. Ik begin altijd met het linkeroog, dan de wenkbrauw. Op het linkeroog reageer ik met het tekenen van het rechteroog. Rosemin Hendriks Aan de slag in je klas met hedendaagse kunst / 11

ONVERWACHT MOOI EFFECT Ze hanteert een vaste volgorde, maar laat zich ook graag verrassen. Want: de kleinste dingen kunnen een onverwacht mooi effect opleveren, zoals de afwijkende tint van een stukje houtskool. Ik sta open voor wat er tijdens het tekenen gebeurt. Rosemin Hendriks RIMPELS EN WALLEN Waarom tekent Rosemin eigenlijk vooral zichzelf? Als kunstenaar heb je altijd jezelf voorhanden. Maar de belangrijkste reden: Als je een ander portretteert, kan diegene het onprettig vinden dat je ook rimpels en wallen tekent. Daar hou je dan onbewust rekening mee. TIP Wil je werk van Rosemin zien? Ga dan naar het LUMC (Leids Universitair Medisch Centrum), waar hun grote kunstverzameling altijd te zien is, met kunstwerken van Rosemin. Voor de samenwerking van de kunstenaars met de tien jongeren, zie hoofdstuk 3 en 4. Voor de Museumschool werkte Rosemin samen met vier jongeren: Martin, Dianne, Yessie en Angélica. 12 / Aan de slag in je klas met hedendaagse kunst Aan de slag in je klas met hedendaagse kunst / 13

KAREN SARGSYAN MAAKT MASKERS Karen Sargsyan (Yerevan, Armenië 1973) maakt expressieve personages met maskerachtige koppen van PAPIER papier. Door het kleurgebruik ogen de taferelen op het eerste gezicht vrolijk, maar schijn bedriegt. In zijn installaties gaan helden en slechteriken de strijd met elkaar aan. KUNST MET EEN KNIPOOG Het werk van Karen gaat over de mens. Grote levensvragen verbeeldt hij met een knipoog. Hij laat zich inspireren door mythen en verhalen, bijvoorbeeld uit de Armeense cultuur, maar ook door de verhoudingen in de hedendaagse kunstwereld. Maar Karen wil niet te conceptueel werken of zijn beelden van te veel uitleg voorzien; hij vindt dat kunst ook gewoon mooi mag zijn. Wie ben je, wat zijn je dromen, wat is goed en kwaad? Karen Sargsyan TOVEREN MET PAPIER De beelden van Karen bestaan uit vele lagen papier. Hij snijdt de vormen op gevoel uit, zonder vooraf precies te weten wat de uitkomst zal zijn. Karen kent de verhoudingen en uitdrukkingen van een gezicht goed, binnen enkele seconden tovert hij een ingewikkeld masker tevoorschijn. Hoe Karen zijn beelden snijdt uit papier is echt heel knap. Het gaat zo snel, dat is echt niet te geloven. - Indy, 15 jaar 14 / Aan de slag in je klas met hedendaagse kunst Aan de slag in je klas met hedendaagse kunst / 15

JOHANNA SCHWEIZER HAAKT SCULPTUREN HAKEN Johanna Schweizer (Enschede, 1949) maakt gehaakte sculpturen. Ze verbeeldt grote naakte mensfiguren, maar ook schedels en kleurige dierenkoppen. Soms draagt ze haar eigen gehaakte maskers als ze optreedt met haar zingende zaag. Het masker van een mandril (aap) is één van mijn favorieten. Johanna Schweizer Grote vellen stevig papier beschilder ik handmatig voor de juiste kleur. Karen Sargsyan LEVENDE BEELDEN De installaties van Karen doen vaak denken aan een theatersetting. Soms gebruikt hij ook muziek en mechaniek voor sfeer en beweging. Ook maakt hij films. In Nine Muses laat hij zijn papieren beelden tot leven komen door dansers in papieren kostuums te hullen. Bekijk Nine Muses: https://vimeo.com/88576206 16 / Aan de slag in je klas met hedendaagse kunst Aan de slag in je klas met hedendaagse kunst / 17

HAKEN OP GEVOEL Eerst maakte Johanna beelden van klei, later begon ze te haken. Ze maakt vooraf geen schetsen, maar werkt op gevoel. Het haken van driedimensionale figuren is een tijdrovende klus. Soms haak ik ook terwijl ik televisie kijk, of in de trein. Johanna Schweizer MET DE HAND GEMAAKT Losse draadjes laat ze vaak bewust aan het beeld zitten. Je ziet daardoor nog beter dat het beeld met de hand is gemaakt. Haken is echt heel moeilijk! Nina, 15 jaar INSPIRATIEBRONNEN Johanna is gefascineerd door de wereld van de dingen. Boeken over bijvoorbeeld alchemie en rariteitenkabinetten inspireren haar, maar ook reizen en mythen. Ze houdt van wat afwijkt van het normale (zoals een hermafrodiet of een lichaam vol tatoeages) en ziet de schoonheid in het kleine. Ik kwam als kind al thuis met een hand vol kristallen. Dat waren glasscherven van een kapotte autoruit. Johanna Schweizer 18 / Aan de slag in je klas met hedendaagse kunst Aan de slag in je klas met hedendaagse kunst / 19