Verdeelinstrument voor frequenties: Veiling krijgt belangrijke status

Download "Verdeelinstrument voor frequenties: Veiling krijgt belangrijke status"

1 Verdeelinstrument voor frequenties: Veiling krijgt belangrijke status Verschenen in I&I Nico van Eijk & Maartje Verberne [*] De veiling is in korte tijd een geliefd verdeelinstrument geworden voor frequenties. Werd in het verleden meestal verdeeld op basis van een 'beauty contest' tussen kandidaten, bij een veiling worden vergunningen toegekend aan de hoogst biedende partij. Zo werden onlangs in Engeland UMTS-frequenties geveild. Opbrengst: ruim 22 miljard pond. Met spanning wordt dan ook uitgekeken naar de komende veiling van vijf UMTSvergunningen in Nederland. En andere veilingen zullen volgen. De veiling heeft in december 1997 haar intrede gedaan in de telecommunicatiewetgeving. Voordien was reeds de vergelijkende toets ('beauty contest') geïntroduceerd op grond waarvan aan KPN en Libertel een vergunning voor GSM werd toegekend. Beide mogelijkheden, de veiling en de vergelijkende toets, waren overigens alleen inzetbaar voor draadloze communicatie op basis van bij nadere regulering aangewezen technische systemen, zoals ERMES, GSM en DCS De overige vormen van draadloze communicatie waren onder de Wet op de Telecommunicatievoorzieningen (WTV) aangewezen op een verdeling op basis van volgorde van aanvraag, ook wel 'first come, first served' genoemd. [1] De veiling heeft in de Telecommunicatiewet (Tw) van 1998 een breder toepassingsbereik gekregen. [2] Het instrument wordt in de wet vermeld naast andere mechanismen van verdeling, waartussen in de voorkomende gevallen gekozen moet worden. [3] Gegeven de op handen zijnde verdelingen van frequenties voor diverse draadloze technieken als ook voor de commerciële radio-omroep verdienen de verschillende mechanismen en in het bijzonder de veiling de aandacht. Opties voor de verdeling van frequenties Voor de verdeling van frequenties worden in de wet de volgende mechanismen genoemd: de verdeling op basis van volgorde van aanvraag; de vergelijkende toets;

2 de veiling. Een aanvulling hierop had de loterij kunnen zijn. Er is echter voor gekozen - in tegenstelling tot de gemaakte keuze bij de verdeling van nummers - om de loterij voor de verdeling van frequenties buiten beschouwing te laten. Op zich is deze keuze verdedigbaar, gelet op de geringe bijdrage die de loterij in vergelijking tot de andere mechanismen kan maken, zoals hieronder zal blijken. De genoemde verdeelinstrumenten zijn niet voor alle frequenties bestemd, maar primair gereserveerd voor de categorie 'zakelijk gebruik' (voor eigen bedrijfsdoeleinden of dienstverlening aan derden) en de commerciële omroep. Voor andere categorieën biedt de Telecommunicatiewet de mogelijkheid frequenties bij voorrang toe te kennen. Het gaat dan met name om vitale overheidstaken (politie, leger, etcetera) en de publieke omroep. Ook is er de mogelijkheid van een vrijstelling. Hiervan is sprake bij frequenties voor onder andere defensiedoeleinden en de veiligheid van de staat (bijvoorbeeld ten behoeve van gebruik door de BVD). Wat zijn de beoordelingscriteria voor een frequentieverdelingmechanisme? Idealiter verloopt de verdeling - uitgaande van economische criteria en juridische randvoorwaarden - als volgt: snel; tegen lage kosten voor de verdelende partij en de verkrijgende partijen; transparant; non-discriminatoir; met aandacht voor de concurrentieverhoudingen en investeringen op de dienstenmarkten; met aandacht voor de positie van de consument (waarbij prijs en kwaliteit van de dienstverlening een rol spelen). Een laatste, economisch belangrijk criterium is dat de resulterende verdeling efficiënt kan worden genoemd. Dit betekent dat de resulterende verdeling optimaal de (consumenten-) voorkeuren binnen de economie weerspiegelt. Niemand kan beter af zijn, zonder een ander tekort te doen. [4] Het prijsmechanisme geeft in principe de voorkeuren van de marktspelers door en stuurt daarmee de consumptie- en productiebeslissingen. Het prijsmechanisme dient hiervoor de voorkeuren zonder haperen te kunnen doorgeven, hetgeen veronderstellingen inhoudt voor onder andere de mate van concurrentie op de markten. Ook in minder optimale omstandigheden is echter (in de westerse economieën) het prijsmechanisme de basis voor de allocatie van goederen en niet een mechanisme van centrale planning. Correctie van (misbruik van) machtsposities is een voorbeeld van het mitigeren van de gevolgen van de niet-optimale omstandigheden. Zelden wordt ervoor gekozen het prijsmechanisme geheel te vervangen door centrale allocatie. Ook al is dit bij de frequentieverdeling tot voor kort wel het geval geweest - en voor delen van het radiospectrum (zoals eerder aangegeven: vitale overheidstaken, publieke omroep en dergelijke) is dit nog steeds het geval -, de veiling geeft de mogelijkheid het primaat van de verdeling bij het prijsmechanisme te leggen, terwijl de verdeling op basis van een vergelijkende toets de mogelijkheid biedt in bepaalde gevallen het prijsmechanisme te vervangen. Waarom de veiling?

3 De drie genoemde mechanismen - toewijzing op volgorde, vergelijkende toets en veiling - hebben elk eigenschappen die ze onder bepaalde omstandigheden meer dan wel minder geschikt maken. [5] De veiling fungeert door prijsvorming op basis van de voorkeuren en waarderingen van de biedende partijen, waarmee zij een grondslag biedt voor een transparante verdeling. De vergelijkende toets biedt de mogelijkheid om bij niet op andere wijze corrigeerbaar marktfalen - bijvoorbeeld indien de voorkeuren niet op basis van juiste of volledige informatie tot stand zijn gekomen - de verdelingsuitkomsten op basis van 'superieure' overheidsinformatie of -voorkeuren gestalte te geven. De 'verdeling' op basis van volgorde van aanvraag heeft ons inziens alleen nut indien er geen verdelingsbehoefte bestaat. Alleen indien eenieder vrij is te nemen wat er is, omdat er voldoende van is en er ook geen toekomstige schaarste te verwachten is, is dit een bruikbare methode. De loterij brengt een volslagen willekeurige verdeling tot stand, waardoor de kans op een efficiënte verdeling minimaal is. Het mechanisme heeft daarmee geen toegevoegde waarde boven de veiling en de vergelijkende toets. Tevens heeft dit systeem geen toegevoegde waarde boven de uitgifte op basis van volgorde. Indien geen keuze nodig is tussen gebruikers, is een loterij immers van weinig nut. In de (lagere) wetgeving (het Frequentiebesluit [6] ) is vastgelegd dat de verdeling op basis van volgorde van aanvraag de voorkeur heeft indien er geen sprake is van 'schaarste' (dit beleidsbegrip wordt hieronder besproken). Als er wel schaarste is, kan er voor de gebruikscategorieën zakelijk gebruik en commerciële omroep een keuze worden gemaakt uit de veiling en de vergelijkende toets. De veiling heeft daarbij de voorkeur. Voor een vergelijkende toets wordt alleen gekozen indien het algemeen maatschappelijk, cultureel of economisch belang dit vordert. Er is geen behoefte aan verdeling indien er sprake is van daadwerkelijke overvloed aan spectrum. In dit geval kunnen spectrumrechten worden uitgegeven op volgorde van aanvraag. Niemand anders wenst immers deze frequenties te verkrijgen en er is geen enkele reden tot prijsvorming. Dit zou een uitzonderlijke situatie opleveren aangezien onder die omstandigheden sprake zou zijn van een economisch niet-schaars goed. Schaarste wordt als reguleringsbegrip in het kader van de Telecommunicatiewet en het daarop gebaseerde Frequentiebesluit zo begrepen dat de vraag naar vergunningen voor bepaalde frequenties in een bepaalde deelmarkt groter is dan het aantal beschikbare vergunningen. Het begrip gaat daarbij uit van kosteloos aanbod van de maximale hoeveelheid op elke deelmarkt. Bovendien is de vaststelling van schaarste afhankelijk van de aantalsbepaling van de gebruiksrechten. Deze definitie is riskant omdat er geen rekening wordt gehouden met mogelijke krapteverschillen over verschillende deelmarkten heen, alsmede met mogelijke krapteverschillen over de tijd. Bijvoorbeeld valt te voorzien dat op de markt van straalverbindingen die nu nog op basis van volgorde van aanvraag worden toegekend, op termijn schaarste zal ontstaan. Dit kan de ongewenste situatie opleveren dat spectrum wordt uitgegeven tot op het moment dat alles 'op' is. Pas dan wordt er kennelijk nagedacht over een meer rantsoenerend mechanisme,hetgeen de nodige juridische problemen kan opleveren (denk aan gelijkheid van behandeling, eventuele problemen met gelijktrekking achteraf, etcetera). Zodra partijen belangstelling hebben voor meer spectrum dan dat zonder bovengenoemde beperkingen beschikbaar is, moet er gesproken worden van een economisch schaars goed. In dat geval zijn de vergelijkende toets en de veiling ons inziens de twee relevante verdeelmechanismen. De keuze tussen die twee gaat idealiter uit van het primaat van het prijsmechanisme (zoals ook vastgelegd in de regelgeving). Er dient pas te worden gekozen voor de vergelijkende toets indien een correctie van de marktuitkomst noodzakelijk wordt geacht. Martkfalen ligt in dat geval bij informatieproblemen of bij een om andere redenen door de overheid geprefereerde

4 prijs/kwaliteitsverhouding (bijvoorbeeld om de consument in bescherming te nemen, maar ook omdat de overheid beter meent te weten wat goed is voor de consument). In dit verband wordt gewezen op de controle en handhavingsproblemen bij het stellen van bijvoorbeeld inhoudelijke criteria (ook wel 'soft criteria' genoemd). [7] Zo geven ervaringen in het buitenland maar ook in Nederland met het opleggen van programmaprofielen bij radiostations aan, dat deze verplichtingen niet of nauwelijks handhaafbaar zijn. Het probleem doet zich met name voor wanneer er een spanning is tussen het voorschrift en rendabiliteit/opbrengstmaximalisering. Voor een aantal toekomstige verdelingen is reeds het voornemen van een veiling kenbaar gemaakt. Deze voorgenomen verdelingen worden hierna besproken. Voorafgaand aan deze bespreking past de opmerking - waarschuwing zo men wilt - niet te lichtvaardig te denken over de uitvoering van de veiling. Op basis van speltheoretische inzichten, de veilingpraktijk en veilingsimulaties zal een veiling moeten worden 'opgebouwd'. Er bestaan verschillende typen veilingen en veilingregels. De keuzen te dien aanzien kunnen een aanzienlijk effect hebben op de veilinguitkomsten. Bij de DCS 1800-veiling is op basis van verouderde gegevens (één kavel van frequenties in plaats van meerdere kavels, waartussen bovendien synergieën bestonden) een veilingadvies uitgebracht. De veilingregels gaven in deze veiling onvoldoende transparantie om optimaal de voorkeuren voor clusters van kavels in de veiling tot uitdrukking te brengen (hetgeen onder andere tot uiting kwam in de doorverkoop van enkele kavels vlak na de veiling). [8] Europese context De plaats van het Europese recht binnen de nationale rechtsorde brengt met zich mee dat niet kan worden voorbijgegaan aan de relevantie ervan voor de verdeling van frequenties. In dit verband zijn tenminste twee punten van belang. Allereerst is er de mededingingsinvalshoek. Op basis van verschillende inmengingen van de Europese Commissie heeft de level playing field-gedachte in de frequentieverdelingen vorm gekregen. In de zaken die door de Commissie beoordeeld zijn, kreeg telkenmale de oudmonopolist een betere behandeling dan de nieuwkomer op de markt, die geacht werd te betalen voor het recht van toetreding. [9] Hierdoor kreeg de oud-monopolist de ruimte om zijn bevoorrechte positie te bestendigen of zelfs uit te breiden. In hoeverre deze zaken nog relevant zijn voor huidige verdelingen waarbij nieuwkomers moeten (gaan) betalen voor de benodigde frequenties is, gelet op de snel veranderde situatie op de markten voor mobiele telecommunicatie, de vraag. Niet langer maakt een monopolist de dienst uit, meerdere spelers hebben zich reeds op de markten begeven, hetgeen in beginsel leidt tot een concurrerender markt. Ten tweede is de regelgeving ten aanzien van de vergunningverlening van belang. De Vergunningenrichtlijn [10] geeft de grenzen aan waaraan de overheden zich dienen te houden bij de verlening van telecommunicatievergunningen. De noodzaak om de innovatie en de concurrentie te bevorderen zijn de belangrijkste ijkpunten uit deze richtlijn met betrekking tot heffingen (waaronder ook het geval van veilingen kan worden gerekend), waarmee rekening moet worden gehouden. Op basis van juist deze twee punten is veel kritiek geleverd op het veilinginstrument. Veilingen beroven de marktpartijen van financiële middelen waardoor investeringen in innovaties zouden worden belemmerd en concurrentienadeel zou worden gecreëerd. Het standaard economische antwoord is dat een veilingprijs een eenmalige last is die geen invloed zal hebben op strategische beslissingen. Innovaties bepalen de slagkracht van een bedrijf op langere termijn. Op de kapitaalmarkten, waartoe de (grote) partijen die meedoen aan de veilingen toegang hebben, zal voor dergelijke investeringen financiële ruimte kunnen worden gevonden, dan wel zal het ontbreken van een dergelijke ruimte ertoe leiden dat

5 er lager wordt geboden. Een eenmalige aanslag op de winst zal deze beslissingen in principe niet beïnvloeden. De veronderstelling dat veilingen de betalende concurrenten op een achterstand zetten, is met dezelfde redenering te ontkrachten. Slechts indien de veilingprijs zo hoog is dat wordt afgezien van markttoetreding, zal daardoor de concurrentie structureel worden beperkt. Het feit dat de opstartkosten voor de nieuwkomers hoger zijn dan voor zittende bedrijven is in dit geval te scharen onder de noemer 'bedrijfsrisico'. De Europese Commissie lijkt overigens in afwijking van deze redenering het nadelige effect op de concurrentieverhoudingen en investeringen in de bovenbesproken beschikkingen wel te erkennen. DCS 1800-veiling in Nederland Nederland was het eerste Europese land dat besloot om - in navolging van de Verenigde Staten - frequenties via een veiling aan de man te brengen. In de Verenigde Staten werd al in 1994 het veilinginstrument gebruikt om een groot aantal frequenties voor mobiele telefonie te verdelen. [11] Naast het feit dat veilen een transparante verdeelmethode is, speelde bij het verlenen van toestemming voor het veilen mee dat er een groot overheidstekort was. De veiling leverde daarmee een dubbel voordeel op. Sindsdien zijn er vele andere veilingen gehouden door de Amerikaanse toezichthouder op de telecommunicatiesector, de Federal Communications Commission (FCC). De eerste Nederlandse veiling - gehouden begin betrof zogenaamde DCS frequenties. Deze frequenties zijn inzetbaar voor mobiele telecommunicatie. Daarbij was voorgeschreven dat van de GSM-standaard gebruik moest worden gemaakt, waarvoor twee vergunningen waren toegekend aan KPN en Libertel in de 900 MHz-band. Via 'dualband'-toestellen zijn de frequenties uit de 1800 MHz-band op dezelfde wijze te gebruiken als de 900 MHz frequenties. Tot de veiling werden alle geïnteresseerde marktpartijen toegelaten, waarbij het KPN en Libertel als bestaande GSM-operators verboden was om te bieden op de aantrekkelijkste frequentiekavels, die een landelijk volledige dekking mogelijk maken. Verder zouden de verworven frequenties de eerste twee jaar door hen niet in gebruik mogen worden genomen. (Een periode die met één jaar kon worden verlengd. Van deze mogelijkheid is overigens geen gebruikgemaakt. KPN en Libertel kunnen daarom sinds 27 februari 2000 ook DCS-1800 aanbieden.) [12] Wel mochten KPN en Libertel bieden op de overige beschikbare zestien kleine frequentiekavels. Een combinatie van deze kavels kon overigens ook een landelijke dekking opleveren. De kavels zijn geveild volgens het systeem van een simultane meerrondenveiling. Daarbij kon over meerdere ronden tegelijkertijd - met enige restricties - op alle beschikbare kavels geboden worden. Dit model is ook het uitgangspunt bij volgende veilingen, niet alleen in Nederland, maar ook in de rest van Europa. Wat dat betreft heeft de DCS 1800-veiling een voorbeeldfunctie gehad. De uitkomst van de veiling is bekend. Telfort en Dutchtone wonnen de twee beschikbare landelijke vergunningen. De frequentiekavels van twee 'verliezers', Orange en TeleDanmark, belandden via een niet onomstreden overdracht bij een consortium waarin Belgacom de meerderheid heeft. [13] Dit consortium is actief geworden onder de naam BEN. KPN vergaarde meer dan voldoende frequenties om DCS 1800 optimaal in te zetten. Libertel won weliswaar maar een beperkt aantal kavels, maar heeft - evenals KPN - wel de mogelijkheid om de DCS 1800-frequenties te integreren met het bestaande GSM-netwerk.

6 De Nederlandse Staat kreeg 1,8 miljard gulden overgemaakt, een resultaat dat overigens bij een andere uitvoering van de veiling mogelijk gunstiger had kunnen zijn. Daarvan had met name sprake kunnen zijn wanneer op combinaties van de kleinere kavels geboden had kunnen worden. Hetzelfde geldt wanneer er meer transparantie over het biedgedrag van de spelers onderling zou zijn geweest, bijvoorbeeld door de bieders identificeerbaar te maken. Per MHz - zie onderstaande tabel - is de opbrengst van de kleinere kavels pro rata lager dan van de twee grote kavels, terwijl het in feite om hetzelfde goed gaat. [14] Verstandig genoeg had de Staat bepaald dat de geboden bedragen meteen moesten worden betaald. Een betalingsregeling was niet mogelijk. Daarmee is uitgesloten dat partijen waarmee het mogelijk in een later stadium minder goed zou kunnen gaan, zouden nalaten om hun betalingsverplichtingen na te komen. Een en ander heeft in de Verenigde Staten, waar betaling in termijnen wel mogelijk was, bij bepaalde veilingen tot grote problemen geleid. Partijen gingen failliet en stopten hun periodieke betalingen. Speltheorie Speltheorie biedt inzicht in het verloop van veilingen. Voor biedende partijen is het derhalve essentieel dat zij kennis hebben van de speltheorie en daarop hun strategieën baseren. Een en ander kan worden geïllustreerd aan de hand van de DCS 1800-veiling. Onderdeel van de veilingregels was bijvoorbeeld de verplichting om in een volgende ronde telkens een door de veilingmeester vastgesteld minimumbod uit te brengen. Dit minimumbod kon maximaal tien procent boven het hoogste bod van de voorafgaande ronde liggen. Partijen die aan het einde van hun financiële mogelijkheden komen, kunnen bij dergelijke regels besluiten een zogenaamd jumpbid uit te brengen. In plaats van het minimaal noodzakelijk bod om in de veiling te blijven wordt een extra hoog of maximaal bod uitbracht in de hoop dat een eventuele concurrerende bieder in de volgende ronde niet kan voldoen aan het dan geldende minimumbod. Van Airtouch (dat eerder de veiling moest verlaten) en Dutchtone is bekend dat zij een dergelijk jumpbid hebben uitgebracht. Een andere strategie werd enige tijd uitgeoefend door TeleDanmark. Gedurende de veiling werd iedere ronde (in het totaal waren er 137) door de veilingmeester uitsluitend openbaar gemaakt wat het hoogste bod op een bepaald kavel was. De naam van de hoogste bieder werd niet genoemd. TeleDanmark ging er op een gegeven moment toe over om aan de andere bieders bekend te maken wat voor biedingen door haar waren uitgebracht. De bedoeling was waarschijnlijk om andere bieders tot eenzelfde gedrag aan te zetten om zo de transparantie van de veiling te vergroten. Echter, geen van de andere bieders zette die stap en TeleDanmark stopte na enige ronden weer met het geven van de informatie. In de concept-regels voor nieuwe veilingen (onder andere UMTS en DVB-T, zie hierna) zal meer informatie worden verschaft. Per ronde zal bijvoorbeeld de identiteit van de hoogste bieder worden aangegeven. Tot het spel behoren ook elementen die - alhoewel onbedoeld - van invloed zijn op het gedrag van bieders en de wijze waarop zij opereren. In tegenstelling tot de Amerikaanse veiling werd geen gebruikgemaakt van elektronisch bieden, maar dienden de partijen fysiek aanwezig te zijn en hun bod per ronde in schrift kenbaar te maken. Om dit proces te realiseren was de Staat genoodzaakt de bovenste verdieping van het Dorint Hotel in Den Haag voor veertien dagen af te huren en iedere bieder een kamertje toe te wijzen waarin per consortium maximaal vier personen mochten bivakkeren. Vanuit de consortiumkamertjes werd nader contact gehouden met de ondersteunende teams, die óf in het hotel - Dutchtone had bijvoorbeeld de gehele verdieping onder die van de Staat gehuurd - óf elders waren ondergebracht (voor KPN bijvoorbeeld in het eigen hoofdkantoor). Op verloren momenten - bijvoorbeeld de wachttijd tussen de twee

7 ronden - werd in de biedkamers voornamelijk naar de Olympische winterspelen gekeken. Niet alleen is de gekozen opzet inefficiënt - veel manuren zijn verloren gegaan aan wachten en administratieve procedures - ook nam regelmatig het irritatieniveau bij de bieders toe. Hierdoor ontstane verlangens om de veiling dan maar tot een einde te brengen, desnoods door versneld hogere bedragen te bieden, moesten helaas worden onderdrukt omdat dit speltheoretisch niet verantwoord was. Helaas is ook in de opzet van komende veilingen dezelfde omslachtige schriftelijke procedure voorzien. UMTS-veiling Nederland was ongeveer het laatste Europese land dat overging tot het verdelen van DCS 1800-frequenties. De veiling is desalniettemin een geslaagde voorzet gebleken voor het toepassen van het veilinginstrument in Europa. Bij de komende verdeling van frequenties voor UMTS zullen tenminste in het Verenigd Koninkrijk, België, Nederland, Duitsland en Zwitserland veilingen worden gehouden. De eerste vond plaats in het Verenigd Koninkrijk en leverde de Britse overheid een bedrag op van ruim GBP 22 miljard. In Nederland staat de veiling gepland voor juli. UMTS (Universal Mobile Telecommunications System) is de derde generatie mobiele telefonie (na analoog ('ATF3') en GSM). Met UMTS moet het mogelijk zijn om wereldwijd met hetzelfde toestel te bellen. Tegelijkertijd wordt het mogelijk om beeld- en Internetoverdracht te introduceren met snelheden die bekend zijn van vaste verbindingen. In Nederland komen er vijf UMTS-vergunningen beschikbaar met een landelijke dekking. Geen enkele partij wordt uitgesloten van deelname of krijgt te maken met bijzondere beperkingen. KPN en Libertel mogen dus gewoon meedoen. Wel kan iedere partij slechts één vergunning winnen. De vergunning wordt verleend voor vijftien jaar. Het is de verwachting dat alle bestaande vijf mobiele operators aan de UMTS-veiling zullen deelnemen. Mogelijk zijn er ook nog enige nieuwe nationale gegadigden. Maar zeker zal er belangstelling zijn van internationaal opererende telecomoperators. In het Verenigd Koninkrijk namen - naast consortia rond nieuwe nationale gegadigden - onder meer Worldcom-MCI, Global Crossing en Telefonica aan de veiling deel. Ook nieuw is het feit dat in het Verenigd Koninkrijk een financiële partij meebood. Deze wilde niet zelf een netwerk gaan exploiteren, maar dat aan derden uitbesteden. Geen van deze outsiders was echter succesvol. De vergunningen gingen uiteindelijk gewoon naar de bestaande operators (BT, Vodafone, Orange en One2One) en een relatieve nieuwkomer, TIW. TIW is echter wel actief in het Verenigd Koninkrijk met een TETRA-netwerk, dat 85 procent van de bevolking bereikt. Het is in ieder geval al wel duidelijk dat er meer gegadigden zullen zijn voor de UMTSfrequenties dan beschikbare vergunningen. Met name wanneer er zeer kapitaalkrachtige partijen deelnemen, is het niet uitgesloten dat de opbrengst van de DCS 1800-veiling ruim zal worden overschreden. Of de hoge Britse veilingprijzen worden gehaald is echter de vraag.

8 Andere veilingen De UMTS-veiling krijgt momenteel veel aandacht. Niet zo verwonderlijk in een tijd dat mobiele telefonie in het middelpunt van de belangstelling staat. Er is echter meer. In de komende tijd zullen veilingen van frequenties regelmatiger voorkomen. Verschillende veilingen zijn reeds gepland. Er zullen bijvoorbeeld frequenties worden geveild voor Wireless Local Loop (WLL). Met WLL kunnen op lokaal niveau draadloze verbindingen worden gelegd, die vaste verbindingen geheel of deels overbodig maken. WLL heeft met name de interesse van partijen die zelf niet over een lokaal aansluitnet beschikken. Ofschoon WLL al langer bestaat, zijn er nog weinig succesvolle toepassingen op grote schaal bekend. Oorspronkelijk was het de bedoeling om de WLL-frequenties eind vorig, begin dit jaar te verdelen. Echter, een door Telfort geïnitieerde beroepsprocedureheeft tot uitstel geleid. Telfort claimt recht te hebben op WLL-frequenties op grond van de landelijke infrastructuurvergunning die haar enige jaren geleden is verleend om te concurreren met KPN (eenzelfde vergunning werd toegekend aan Enertel, nu Energis geheten). De Staat heeft de claim afgewezen en hiertegen is Telfort in beroep gegaan. [15] Pas nadat de rechter uitspraak heeft gedaan zal het veilingtraject weer worden opgepakt. Een andere toepassing van frequenties betreft TETRA (Trans European Trunked Radio Access), een Europese standaard voor mobilofonie die bedoeld is voor onder meer politie, brandweer, taxicentrales, etcetera. Het is de bedoeling dat de frequenties voor deze toepassing voor zakelijk gebruik nog dit jaar worden geveild. Andere veilingen zijn aangekondigd voor analoge en digitale omroepfrequenties (T-DAB en DVB-T) voor commercieel gebruik (zoals eerder aangegeven hebben de publieke omroepen een voorkeursrecht op grond waarvan aan hen de benodigde frequenties zullen worden toegekend). Voor zowel radio als televisie zijn er nieuwe digitale standaarden, waarvoor nieuwe frequenties beschikbaar komen of zijn. Als er zich ook hier meer gegadigden melden dan frequenties beschikbaar zijn, zal tot een veiling worden overgegaan. Voor wat betreft digitale radio (T-DAB) is het niet uitgesloten dat de betreffende frequenties niet als zodanig worden geveild, maar de verdeling wordt gekoppeld aan de herverdeling - via veiling - van de AM en FM-frequenties voor commerciële omroep. Deze veiling is al meerdere malen uitgesteld en staat nu gepland voor Het betreft geen 'definitieve' veiling (met een langere verdeelduur) maar opnieuw een tijdelijke verdeling voor waarschijnlijk vijf jaar. De Mediawet biedt de mogelijkheid om bij het veilen van FM-omroepfrequenties bijzondere eisen te stellen ten aanzien van het 'zenderprofiel'. Weliswaar voegt dit een dimensie toe (die met name tot uitdrukking komt in de voorselectie en de handhaving achteraf), maar met inachtneming van deze factor (waarover eerder al is gesteld dat twijfelachtig is of het beoogde effect ook zal worden bereikt) verschillen de voorgenomen veilingen als zodanig niet van de andere. Zo zal in beginsel hetzelfde veilingmodel (de simultane meerrondenveiling) worden toegepast. Afgezien van nog andere voor verdeling beschikbare frequenties, staat nu reeds vast dat veilingen een terugkerend fenomeen zullen zijn. Bij de invoering van de nieuwe Telecommunicatiewet is namelijk bepaald dat reeds toegekende frequenties aan beperkte periode zijn gebonden. Deze periode verschilt per categorie van gebruik en beloopt vijf tot vijftien jaar. Aangezien de betreffende frequenties geleidelijk zijn uitgegeven, vallen ze dus vanaf ongeveer 2004 weer vrij. Het wettelijk kader schrijft dan met betrekking tot zakelijke gebruik en commerciële omroep voor dat er in beginsel via een veiling tot nieuwe verdeling moet worden overgegaan. Daarna zouden de dan beschikbare frequenties voor een langere periode worden geveild.

9 Nieuwe ronde, nieuwe kansen In relatief korte tijd heeft de veiling de status van belangrijkste verdeelinstrument voor frequenties verkregen. Daarvoor is niet alleen van belang dat veilen een transparanter verdeelinstrument is dan andere verdeelmethoden, maar zal ook de opbrengst in de overwegingen meespelen. De komende UMTS-veiling zal wat dat laatste betreft nieuwe records opleveren. Een en ander betekent dat van ondernemingen wordt verlangd dat zij vooraf over grote sommen geld beschikken. Dat lijkt echter met de booming telecommunicatie-industrie steeds minder een probleem (ofschoon het niet erg aannemelijk is dat alle spelers in deze tak van sport winnaars zullen blijken te zijn). Marktpartijen moeten overigens niet vergeten dat verleende vergunningen een duurbeperking kennen, waarna frequenties vrijkomen voor hernieuwde uitgifte. Nieuwe ronde, nieuwe kansen!

Tweede Kamer der Staten-Generaal

Tweede Kamer der Staten-Generaal Tweede Kamer der Staten-Generaal 2 Vergaderjaar 1995 1996 24 095 Frequentiebeleid Nr. 6 BRIEF VAN DE MINISTER VAN VERKEER EN WATERSTAAT Aan de Voorzitter van de Tweede Kamer der Staten-Generaal s-gravenhage,

Staatsblad van het Koninkrijk der Nederlanden

Staatsblad van het Koninkrijk der Nederlanden Staatsblad van het Koninkrijk der Nederlanden Jaargang 2012 352 Besluit van 17 juli 2012 tot vaststelling van de procedure voor verlenging van vergunningen als bedoeld in artikel 20.2 van de Telecommunicatiewet

4G frequentiebanden / LTE frequentiebanden

4G frequentiebanden / LTE frequentiebanden 4G frequentiebanden / LTE frequentiebanden 13-01-2014 GSM Helpdesk Nederland Bij reguliere 2G (GSM) en 3G (UMTS) telefoons en smartphones was het zeer gebruikelijk om de frequenties in MHz aan te geven

Tweede Kamer der Staten-Generaal Tweede Kamer der Staten-Generaal 2 Vergaderjaar 2004 2005 26 643 Informatie- en communicatietechnologie (ICT) Nr. 60 BRIEF VAN DE MINISTER VAN ECONOMISCHE ZAKEN Aan de Voorzitter van de Tweede Kamer der

Inleiding en achtergrond

Inleiding en achtergrond Toelichting bij ontwerpbesluit tot verlengbaarheid van de GSM-vergunningen en de ontwerpwijzigingen in de GSM-vergunningen zoals die zullen luiden bij verlenging Inleiding en achtergrond Op 25 februari

Algemeen Juridische kader

Algemeen Juridische kader Voornemen van de Staatssecretaris van Economische Zaken met betrekking tot de verlengbaarheid van de op 26 februari 1998 verleende vergunningen voor EGSM en GSM1800 De Staatssecretaris van Economische

Informatiebijeenkomst Multiband Frequentieveiling. 12 juni 2012

Informatiebijeenkomst Multiband Frequentieveiling. 12 juni 2012 Informatiebijeenkomst Multiband Frequentieveiling 12 juni 2012 1 Prof. Arthur Schram Inleiding Veiling en veilingmodel, deel 1 Universiteit van Amsterdam namens Agentschap Telecom 12 juni 2012 2 Wat doen

Prof. Arthur Schram Universiteit van Amsterdam namens Agentschap Telecom

Prof. Arthur Schram Universiteit van Amsterdam namens Agentschap Telecom Nederlandse 2,6 GHz Veiling Prof. Arthur Schram Universiteit van Amsterdam namens Agentschap Telecom Wat gaan we vandaag doen? Vanochtend: - De veiling als manier om rechten toe te kennen - Het veiling

TILEC. TILEC Discussion Paper

TILEC. TILEC Discussion Paper TILEC TILEC Discussion Paper De WLL-veiling: simpele regels, onmogelijk spel # Eric van Damme 30 september 2003 Een gedachte-experiment: hoe kunt u twee objecten waar u weinig waarde aan toekent en vanaf

RICHTSNOEREN AANWIJZING AANMERKELIJKE MACHT OP DE MARKT

RICHTSNOEREN AANWIJZING AANMERKELIJKE MACHT OP DE MARKT RICHTSNOEREN AANWIJZING AANMERKELIJKE MACHT OP DE MARKT I Inleiding 1. Het college van de Onafhankelijke Post en Telecommunicatie Autoriteit (hierna: het college) publiceert hierbij richtsnoeren die aangeven

De Voorzitter van de Tweede Kamer der Staten-Generaal Binnenhof 4 2513 AA 's-gravenhage

De Voorzitter van de Tweede Kamer der Staten-Generaal Binnenhof 4 2513 AA 's-gravenhage > Retouradres Postbus 20401 2500 EK Den Haag De Voorzitter van de Tweede Kamer der Staten-Generaal Binnenhof 4 2513 AA 's-gravenhage Directoraat-generaal Energie, Bezoekadres Bezuidenhoutseweg 73 2594

Tweede Kamer der Staten-Generaal Tweede Kamer der Staten-Generaal 2 Vergaderjaar 2016 2017 24 095 Frequentiebeleid Nr. 419 VERSLAG VAN EEN SCHRIFTELIJK OVERLEG Vastgesteld 5 juli 2017 De vaste commissie voor Economische Zaken heeft een

Beschikking op handhavingsverzoek

Beschikking op handhavingsverzoek Beschikking op handhavingsverzoek Kenmerk: 624329/636398 Betreft: handhavingsverzoek RadioNL B.V. Het Commissariaat voor de Media, Gezien het verzoek van RadioNL B.V. om bestuursrechtelijke handhaving

BESLUIT. file://e:\archief1998\besluiten\bcm\bcm0797-9807.htm

BESLUIT. file://e:\archief1998\besluiten\bcm\bcm0797-9807.htm pagina 1 van 6 BESLUIT Besluit van de directeur-generaal van de Nederlandse mededingingsautoriteit als bedoeld in artikel 37, eerste lid, van de Mededingingswet. Betreft: Zaak nr. 794 / Libertel-Phones

BELGISCH INSTITUUT VOOR POSTDIENSTEN EN TELECOMMUNICATIE

BELGISCH INSTITUUT VOOR POSTDIENSTEN EN TELECOMMUNICATIE BELGISCH INSTITUUT VOOR POSTDIENSTEN EN TELECOMMUNICATIE ADVIES VAN DE RAAD VAN HET BIPT VAN 31 JANUARI 2013 MET BETREKKING TOT HET ONTWERP VAN KONINKLIJK BESLUIT BETREFFENDE RADIOTOEGANG IN DE FREQUENTIEBAND

BELGISCH INSTITUUT VOOR POSTDIENSTEN EN TELECOMMUNICATIE BELGISCH INSTITUUT VOOR POSTDIENSTEN EN TELECOMMUNICATIE ADVIES VAN DE RAAD VAN HET BIPT VAN 12 FEBRUARI 2014 MET BETREKKING TOT HET ONTWERP VAN KONINKLIJK BESLUIT TOT WIJZIGING VAN HET KONINKLIJK BESLUIT

De Voorzitter van de Tweede Kamer der Staten-Generaal Binnenhof 4 2513 AA s-gravenhage. Datum 22 november 2010

De Voorzitter van de Tweede Kamer der Staten-Generaal Binnenhof 4 2513 AA s-gravenhage. Datum 22 november 2010 > Retouradres Postbus 20101 2500 EC Den Haag De Voorzitter van de Tweede Kamer der Staten-Generaal Binnenhof 4 2513 AA s-gravenhage Directoraat-generaal voor Bezoekadres Bezuidenhoutseweg 30 2594 AV Den

Tweede Kamer der Staten-Generaal Tweede Kamer der Staten-Generaal 2 Vergaderjaar 2017 2018 34 799 Wijziging van de Telecommunicatiewet en van de Mediawet 2008 (gebruiksbeperking frequentieruimte en digitale radio-omroep) Nr. 3 MEMORIE

De Voorzitter van de Tweede Kamer der Staten-Generaal Binnenhof AA DEN HAAG

De Voorzitter van de Tweede Kamer der Staten-Generaal Binnenhof AA DEN HAAG > Retouradres Postbus 20401 2500 EK Den Haag De Voorzitter van de Tweede Kamer der Staten-Generaal Binnenhof 4 2513 AA DEN HAAG Directoraat-generaal Bezoekadres Bezuidenhoutseweg 73 2594 AC Den Haag Postadres

Inleiding. Oorsprong gebruiksbeperkingen

Inleiding. Oorsprong gebruiksbeperkingen Toelichting Inleiding Op 31 augustus 2017 lopen de vergunningen af die de Minister van Economische Zaken heeft verleend voor commerciële radio-omroepen. Het gaat om vergunningen voor gebruik van het spectrum

Eerste Kamer der Staten-Generaal

Eerste Kamer der Staten-Generaal Eerste Kamer der Staten-Generaal 1 Vergaderjaar 1997 1998 Nr. 38f 25 171 Wijziging van de Wet op de telecommunicatievoorzieningen in verband met de invoering van het veilen van schaarse frequenties voor

Uw kenmerk Ons kenmerk Contactpersoon Doorkiesnummer B&P-001796-jnt Mevr. drs. J.Terpstra (035) 7737 707

Uw kenmerk Ons kenmerk Contactpersoon Doorkiesnummer B&P-001796-jnt Mevr. drs. J.Terpstra (035) 7737 707 Publieke Omroep t.a.v. de raad van bestuur Postbus 26444 1202 JJ HILVERSUM Datum Onderwerp 14 maart 2005 Life feeds Olympische Spelen op internet Uw kenmerk Ons kenmerk Contactpersoon Doorkiesnummer B&P-001796-jnt

In artikel 1, onderdeel j, wordt minister van Economische Zaken vervangen door minister van Economische Zaken en Klimaat.

In artikel 1, onderdeel j, wordt minister van Economische Zaken vervangen door minister van Economische Zaken en Klimaat. Regeling van de Staatssecretaris van Economische Zaken en Klimaat van, nr. WJZ/ 18274088, tot wijziging van de Regeling aanvraag- en veilingprocedure teruggekomen niet-landelijke commerciële FMvergunningen

Officiële uitgave van het Koninkrijk der Nederlanden sinds 1814.

Officiële uitgave van het Koninkrijk der Nederlanden sinds 1814. STAATSCOURANT Nr. Officiële uitgave van het Koninkrijk der Nederlanden sinds 1814. 1375 1 februari 2010 Besluit van de Staatssecretaris van Economische Zaken van 24 januari 2010, nr. ET/IT/10007157, met

OPTA/IBT/2002/ s-gravenhage, 30 oktober 2002

OPTA/IBT/2002/ s-gravenhage, 30 oktober 2002 OORDEEL INZAKE TRANSPARANTE EN VERIFIEERBARE FACTURERINGSPROCEDURE OORDEEL VAN HET COLLEGE VAN DE ONAFHANKELIJKE POST EN TELECOMMUNICATIE AUTORITEIT OP BASIS VAN ARTIKEL 4 VAN DE VERORDENING 2887/2000

ir. H.R. de Kleijn OPTA/DIR/99/5553 DGTP/99/1019 070-315 35 83

ir. H.R. de Kleijn OPTA/DIR/99/5553 DGTP/99/1019 070-315 35 83 de Staatssecretaris van Verkeer en Waterstaat mw drs. J.M. de Vries Postbus 20901 2500 EX Den Haag Contactpersoon Ons kenmerk Uw kenmerk Doorkiesnummer ir. H.R. de Kleijn OPTA/DIR/99/5553 DGTP/99/1019

Wijziging van de Telecommunicatiewet en van de Mediawet 2008 (gebruiksbeperking FM en digitale radio-omroep)

Wijziging van de Telecommunicatiewet en van de Mediawet 2008 (gebruiksbeperking FM en digitale radio-omroep) Wijziging van de Telecommunicatiewet en van de Mediawet 2008 (gebruiksbeperking FM en digitale radio-omroep) VOORSTEL VAN WET (18-05-2016) Wij Willem-Alexander, bij de gratie Gods, Koning der Nederlanden,

Belangenverstrengeling. Aankoop door medewerker van verkopend makelaar. Onvoldoende belangenbehartiging.

Belangenverstrengeling. Aankoop door medewerker van verkopend makelaar. Onvoldoende belangenbehartiging. 18-21 RvT Amsterdam 203 ERECODE Belangenverstrengeling. Aankoop door medewerker van verkopend makelaar. Onvoldoende belangenbehartiging. De verkopers van een woning (klagers) verwijten hun makelaars (beklaagden)

: Loyalis Schade N.V., gevestigd te Heerlen, verder te noemen Verzekeraar

: Loyalis Schade N.V., gevestigd te Heerlen, verder te noemen Verzekeraar Uitspraak Geschillencommissie Financiële Dienstverlening nr. 2015-208 (mr. R.J. Verschoof, voorzitter, en mr. B.F. Keulen en drs. L.B. Lauwaars R.A., leden en mr. A. Westerveld, secretaris) Klacht ontvangen

VEILINGEN: WISKUNDIG SPEL OM VEEL KNIKKERS

VEILINGEN: WISKUNDIG SPEL OM VEEL KNIKKERS VEILINGEN: WISKUNDIG SPEL OM VEEL KNIKKERS Eric van Damme CentER KUB November 2000 1 INLEIDING Verscheidene Europese landen hebben eerder dit jaar UMTS-licenties geveild, of via een vergelijkende toets

Geconsolideerde GSM900 vergunning T-Mobile Netherlands B.V. kenmerk HDTP/98/596/DCS137u

Geconsolideerde GSM900 vergunning T-Mobile Netherlands B.V. kenmerk HDTP/98/596/DCS137u Bijlage IV, behorende bij het Ontwerp verlengbaarheidsbesluit GSMvergunningen 2013 Emmasingel 1 9726 AH Groningen Postbus 450 9700 AL Groningen T (050) 587 74 44 F (050) 587 74 00 Onderwerp Geconsolideerde

8 Consultatie ontwerpbesluit toegang en gespreksopbouw op openbare mobiele telefoonnetwerken

8 Consultatie ontwerpbesluit toegang en gespreksopbouw op openbare mobiele telefoonnetwerken 8 Consultatie ontwerpbesluit toegang en gespreksopbouw op openbare mobiele telefoonnetwerken 1. Het college heeft op 17 maart 2005 het ontwerpbesluit inzake de markt voor toegang en gespreksopbouw op openbare

BELGISCH INSTITUUT VOOR POSTDIENSTEN EN TELECOMMUNICATIE BELGISCH INSTITUUT VOOR POSTDIENSTEN EN TELECOMMUNICATIE MEDEDELING VAN DE RAAD VAN HET BIPT VAN 11 SEPTEMBER 2013 MET BETREKKING TOT HET ADVIES VAN DE RAAD VAN HET BIPT VAN 31 JANUARI 2013 MET BETREKKING

Uitspraak Geschillencommissie Financiële Dienstverlening nr (prof. mr. M.L. Hendrikse, voorzitter en mr. E.E. Ribbers, secretaris)

Uitspraak Geschillencommissie Financiële Dienstverlening nr (prof. mr. M.L. Hendrikse, voorzitter en mr. E.E. Ribbers, secretaris) Uitspraak Geschillencommissie Financiële Dienstverlening nr. 2019-579 (prof. mr. M.L. Hendrikse, voorzitter en mr. E.E. Ribbers, secretaris) Klacht ontvangen op : 19 december 2018 Ingediend door : Consument

Antennebehoefte

Antennebehoefte Onderzoek Antennebehoefte 2011-2017 In opdracht van: Het Ministerie van Economische Zaken, Landbouw en Innovatie voor NFO, 26 oktober 2011 Agenda Inleiding Prognose per categorie - Mobiele communicatie

Samenwerkingsverbanden en de AVG

Samenwerkingsverbanden en de AVG Realisatie Handreiking Samenwerkingsverbanden en de AVG Deel 1 - Verwerkingsverantwoordelijke Inhoudsopgave 1 Inleiding...3 2 Verwerkingsverantwoordelijke...4 2.1 Wat zegt de AVG?...4 2.2 Wat betekent

Eerste Kamer der Staten-Generaal Eerste Kamer der Staten-Generaal 1 Vergaderjaar 1996 1997 Nr. 297 25 171 Wijziging van de Wet op de telecommunicatie-voorzieningen in verband met de invoering van het veilen van schaarse frequenties voor

Tweede Kamer der Staten-Generaal Tweede Kamer der Staten-Generaal 2 Vergaderjaar 2006 2007 24 095 Frequentiebeleid Nr. 205 BRIEF VAN DE MINISTER VAN ECONOMISCHE ZAKEN Aan de Voorzitter van de Tweede Kamer der Staten-Generaal Den Haag,

Veilen in de praktijk: mobiele telefonie-frequenties

Veilen in de praktijk: mobiele telefonie-frequenties Veilen in de praktijk: mobiele telefonie-frequenties Auteur(s): Damme, E.E.C. van (auteur) Verbonden aan CentER, KUB. De auteur dankt Emiel Maasland, Pieter Ruys, Bernie Conlon, Henk op den Brouw en Sander

Staatsblad van het Koninkrijk der Nederlanden Staatsblad van het Koninkrijk der Nederlanden Jaargang 1997 568 Besluit van 25 november 1997, houdende wijziging van het Besluit vergunningen mobiele telecommunicatie in verband met de invoering van het

Zenderfrequenties, de stand van zaken

Zenderfrequenties, de stand van zaken Zenderfrequenties, de stand van zaken Willem Westermann & Dré Klaassen PMSE = Belangenvereniging Program Making and Special Events @MC Theater, 14 november 2011 Een serieuze bedreiging PMSE/draadloze productiemiddelen,

Stichting Autoriteit Financiële Markten tav dhr. C. Rutting Vijzelgracht HS Amsterdam. Verzonden per mail:

Stichting Autoriteit Financiële Markten tav dhr. C. Rutting Vijzelgracht HS Amsterdam. Verzonden per mail: Stichting Autoriteit Financiële Markten tav dhr. C. Rutting Vijzelgracht 50 1017 HS Amsterdam Verzonden per mail: nrgfo@afm.nl Amsterdam, 29 februari 2016 Betreft: Voorgenomen wijzigingen NRgfo Wft Geachte

15 december 2006 ET/IT /

15 december 2006 ET/IT / Aan de Voorzitter van de Tweede Kamer der Staten-Generaal Binnenhof 4 2513 AA Den Haag Datum Uw kenmerk Ons kenmerk Bijlage(n) 15 december 2006 ET/IT / 6108180 Onderwerp Vergunningverlening TDAB/ digitale

Antwoorden op de vragen van lid Crone en lid Van Dam (beiden PvdA) over de overname van Orange door T-Mobile

Antwoorden op de vragen van lid Crone en lid Van Dam (beiden PvdA) over de overname van Orange door T-Mobile Aan De Voorzitter van de Tweede Kamer der Staten-Generaal Binnenhof 4 2513 AA s-gravenhage Datum Uw kenmerk Ons kenmerk Bijlage(n) 26 oktober 2007 EP/MW / 7124192 Onderwerp Antwoorden op de vragen van

De Voorzitter van de Tweede Kamer der Staten-Generaal Binnenhof 4 2513 AA s-gravenhage

De Voorzitter van de Tweede Kamer der Staten-Generaal Binnenhof 4 2513 AA s-gravenhage > Retouradres Postbus 20401 2500 EK Den Haag De Voorzitter van de Tweede Kamer der Staten-Generaal Binnenhof 4 2513 AA s-gravenhage Directoraat-generaal Bezoekadres Bezuidenhoutseweg 73 2594 AC Den Haag

Contactpersoon Ons kenmerk Uw kenmerk Doorkiesnummer. J. Krom OPTA/AM/2013/ dgetmtm (070)

Contactpersoon Ons kenmerk Uw kenmerk Doorkiesnummer. J. Krom OPTA/AM/2013/ dgetmtm (070) Ministerie van Economische Zaken De heer drs. N.H.L. van den Hove Postbus 20401 2500 EK 'S-GRAVENHAGE 2500EK20401 Contactpersoon Ons kenmerk Uw kenmerk Doorkiesnummer J. Krom OPTA/AM/2013/200474 dgetmtm12355583

De toekomst van onze zenders

De toekomst van onze zenders De toekomst van onze zenders Willem Westermann PMSE = Belangenvereniging Programme Making and Special Events @Vakbeurs Theatertechniek, 18 januari 2010 Wat is PMSE? Draadloze AV-industrie, brede branche:

Raad van Toezicht Amsterdam van de Nederlandse Vereniging van Makelaars en Taxateurs in onroerende goederen NVM

Raad van Toezicht Amsterdam van de Nederlandse Vereniging van Makelaars en Taxateurs in onroerende goederen NVM Optie en bod. Onderhandelen met meerdere gegadigden. Onafhankelijkheid. Belangenverstrengeling. Klagers waren met het makelaarskantoor van de verkoper in onderhandeling over de aankoop van twee percelen

Uitspraak Landelijke Commissie van Vertrouwenslieden

Uitspraak Landelijke Commissie van Vertrouwenslieden Uitspraak Landelijke Commissie van Vertrouwenslieden Uitspraaknr. : 08-01 Datum : 14 augustus 2008 Partijen : de stichting , vertegenwoordigd door de directeur van regio ,

Het college van burgemeester en wethouders van Moerdijk, in haar vergadering van 26 juli 2005;

Het college van burgemeester en wethouders van Moerdijk, in haar vergadering van 26 juli 2005; Het college van burgemeester en wethouders van Moerdijk, in haar vergadering van 26 juli 2005; gelet op artikel 4:81 van de Algemene wet bestuursrecht, de artikelen 1, tweede lid, en 29a, tweede lid, van

Nota Frequentiebeleid 2016

Nota Frequentiebeleid 2016 Nota Frequentiebeleid 2016 verslag ronde tafels NFO, 12 apr 2016 Klaas Bouma Overzicht ronde tafels Inbreng van stakeholders brede uitnodiging Bevat geen visie of standpunten van EZ Periode oktober 2015

Registratie Marktintegriteit/Bedrijfsvoering Koningskade 4 Postbus EC Den Haag. Veilingen emissierechten 2013

Registratie Marktintegriteit/Bedrijfsvoering Koningskade 4 Postbus EC Den Haag. Veilingen emissierechten 2013 Registratie Marktintegriteit/Bedrijfsvoering Koningskade 4 Postbus 91503 2509 EC Den Haag Veilingen emissierechten 2013 28 februari 2014 Samenvatting Veilingopbrengst Nederland Aantal rechten Opbrengst

BELGISCH INSTITUUT VOOR POSTDIENSTEN EN TELECOMMUNICATIE BELGISCH INSTITUUT VOOR POSTDIENSTEN EN TELECOMMUNICATIE Kenmerk: RAADPLEGING VAN DE RAAD VAN HET BIPT OP HET VERZOEK VAN HET KABINET VAN DE MINISTER VOOR ONDERNEMEN EN VEREENVOUDIGEN VAN 18 NOVEMBER 2009

Uitspraak Geschillencommissie Financiële Dienstverlening nr (mr. B.F. Keulen, voorzitter en mr. I.M.L. Venker, secretaris)

Uitspraak Geschillencommissie Financiële Dienstverlening nr (mr. B.F. Keulen, voorzitter en mr. I.M.L. Venker, secretaris) Uitspraak Geschillencommissie Financiële Dienstverlening nr. 2019-149 (mr. B.F. Keulen, voorzitter en mr. I.M.L. Venker, secretaris) Klacht ontvangen op : 24 augustus 2018 Ingediend door : Consument Tegen

Aan het Ministerie van Economische Zaken Postbus 20401 2500 EK Den Haag Nederland

Aan het Ministerie van Economische Zaken Postbus 20401 2500 EK Den Haag Nederland Aan het Ministerie van Economische Zaken Postbus 20401 2500 EK Den Haag Nederland Bonaire, 26 augustus 2013 Betreft: internetconsultatie Wet elektriciteit en drinkwater BES Status: openbaar Geachte heer,

Zenderfrequenties, de stand van zaken Zenderfrequenties, de stand van zaken Willem Westermann PMSE = Belangenvereniging Program Making and Special Events @Omroep Flevoland, 25 november 2014 Een serieuze bedreiging PMSE/draadloze productiemiddelen,

Uitspraak Geschillencommissie Financiële Dienstverlening, nr (mr. S.O.H. Bakkerus, voorzitter en mr. F.

Uitspraak Geschillencommissie Financiële Dienstverlening, nr (mr. S.O.H. Bakkerus, voorzitter en mr. F. Uitspraak Geschillencommissie Financiële Dienstverlening, nr. 2017-286 (mr. S.O.H. Bakkerus, voorzitter en mr. F. Faes, secretaris) Klacht ontvangen op : 12 augustus 2016 Ingediend door : Consument Tegen

1. Procedure. 2. Feiten

1. Procedure. 2. Feiten Uitspraak Geschillencommissie Financiële Dienstverlening nr. 148 d.d. 10 augustus 2010 (mevrouw mr. E.M. Dil-Stork, voorzitter, mr. W.F.C. Baars en mr. J.W.H. Offerhaus) 1. Procedure De Commissie beslist

Vrijstellingsregeling Wet toezicht effectenverkeer 1995

Vrijstellingsregeling Wet toezicht effectenverkeer 1995 (Tekst geldend op: 13-01-2004) Vrijstellingsregeling Wet toezicht effectenverkeer 1995 De Minister van Financiën; Gelet op de artikelen 4, eerste lid, 5, tweede lid, 10, eerste lid, en 22, vijfde lid,

Uitspraak Geschillencommissie Financiële Dienstverlening nr (mr. A.M.T. Wigger, voorzitter en mr. S.W.A. Kelterman, secretaris)

Uitspraak Geschillencommissie Financiële Dienstverlening nr (mr. A.M.T. Wigger, voorzitter en mr. S.W.A. Kelterman, secretaris) Uitspraak Geschillencommissie Financiële Dienstverlening nr. 2016-558 (mr. A.M.T. Wigger, voorzitter en mr. S.W.A. Kelterman, secretaris) Klacht ontvangen op : 22 december 2014 Ingediend door : Consument

PUBLICATIE NIEUWE NEN 3569; Wat zijn bouwbreed de gevolgen?

PUBLICATIE NIEUWE NEN 3569; Wat zijn bouwbreed de gevolgen? PUBLICATIE NIEUWE NEN 3569; Wat zijn bouwbreed de gevolgen? Bij het ter perse gaan van deze tweede nieuwsbrief ligt de ontwerp NEN 3569, handelend over vlakglas voor gebouwen, voor commentaar ter inzage.

De toekomst van onze zenders

De toekomst van onze zenders De toekomst van onze zenders Willem Westermann PMSE = Belangenvereniging Programme Making and Special Events @Vakbeurs Theatertechniek, 18 januari 2010 Een serieuze bedreiging Draadloze industrie, brede

Uitspraak Geschillencommissie Financiële Dienstverlening nr (mr. B.F. Keulen, voorzitter en mr. dr. D.B. Holthinrichs, secretaris)

Uitspraak Geschillencommissie Financiële Dienstverlening nr (mr. B.F. Keulen, voorzitter en mr. dr. D.B. Holthinrichs, secretaris) Uitspraak Geschillencommissie Financiële Dienstverlening nr. 2019-112 (mr. B.F. Keulen, voorzitter en mr. dr. D.B. Holthinrichs, secretaris) Klacht ontvangen op : 22 maart 2018 Ingediend door : Consument

De Voorzitter van de Tweede Kamer der Staten-Generaal Binnenhof AA DEN HAAG. Datum 3 juli 2017 Betreft Voortgang Nota Mobiele Communicatie

De Voorzitter van de Tweede Kamer der Staten-Generaal Binnenhof AA DEN HAAG. Datum 3 juli 2017 Betreft Voortgang Nota Mobiele Communicatie > Retouradres Postbus 20401 2500 EK Den Haag De Voorzitter van de Tweede Kamer der Staten-Generaal Binnenhof 4 2513 AA DEN HAAG Directoraat-generaal Bezoekadres Bezuidenhoutseweg 73 2594 AC Den Haag Postadres

STAFBUREAU INTEGRITEITSCODE CSG HET NOORDIK

STAFBUREAU INTEGRITEITSCODE CSG HET NOORDIK STAFBUREAU INTEGRITEITSCODE CSG HET NOORDIK Kenmerk: SB/HND/KCH/2016/001008 Vastgesteld door het bestuur d.d. 11 april 2017 Voorwoord De integriteitscode is onderdeel van het veiligheidsbeleid van CSG

Zaak T-228/97. Irish Sugar plc tegen Commissie van de Europese Gemeenschappen

Zaak T-228/97. Irish Sugar plc tegen Commissie van de Europese Gemeenschappen Zaak T-228/97 Irish Sugar plc tegen Commissie van de Europese Gemeenschappen Artikel 86 EG-Verdrag (thans artikel 82 EG) Machtspositie en collectieve machtspositie Misbruik Geldboete" Arrest van het Gerecht

KAMER VOOR HET NOTARIAAT. Beslissing in de zaak onder nummer van: C/05/ KL RK 16/134 KAMER VOOR HET NOTARIAAT IN HET RESSORT ARNHEM-LEEUWAR- DEN

KAMER VOOR HET NOTARIAAT. Beslissing in de zaak onder nummer van: C/05/ KL RK 16/134 KAMER VOOR HET NOTARIAAT IN HET RESSORT ARNHEM-LEEUWAR- DEN C/05/311832 KL RK 16/134 ECLI:NL:TNORARL:2017:30 KAMER VOOR HET NOTARIAAT Beslissing in de zaak onder nummer van: C/05/311832 KL RK 16/134 KAMER VOOR HET NOTARIAAT IN HET RESSORT ARNHEM-LEEUWAR- DEN Kenmerk:

Concept ten behoeve van internetconsultatie

Concept ten behoeve van internetconsultatie Concept ten behoeve van internetconsultatie Regeling van de Minister van Economische Zaken, van..., nr. WJZ /..., tot het vaststellen van de selectieprocedure bij gedwongen verkoop (Regeling selectieprocedure

Collegevoorstel. Zaaknummer: aanwijzing economische activiteiten Wet markt en overheid

Collegevoorstel. Zaaknummer: aanwijzing economische activiteiten Wet markt en overheid Zaaknummer: 00383503 : aanwijzing economische activiteiten Wet markt en overheid Collegevoorstel Feitelijke informatie Op 1 juli 2014 moet de gemeente voldoen aan de Wet markt en overheid. Deze wet is

Pagina. Aan marktpartijen. Den Haag, 12 augustus 2013

Pagina. Aan marktpartijen. Den Haag, 12 augustus 2013 Aan marktpartijen Den Haag, 12 augustus 2013 Ons kenmerk: ACM/DTVP/2013/203435 Contactpersoon: drs. R. Knoop Ruud.Knoop@acm.nl (070) 722 25 65 Onderwerp: Aankondigingstermijn nog te ontwikkelen aansluitnetwerken

Deze centrale vraag leidt tot de volgende deelvragen, die in het onderzoek beantwoord zullen worden.

Deze centrale vraag leidt tot de volgende deelvragen, die in het onderzoek beantwoord zullen worden. Aan: Gemeenteraad van Druten Druten, 27 juli 2015 Geachte voorzitter en leden van de gemeenteraad, In de eerste rekenkamerbrief van 2015 komt inkoop en aanbesteding aan bod. Dit onderwerp heeft grote relevantie,

Algemene Voorwaarden Die andere elektrotechniek

Algemene Voorwaarden Die andere elektrotechniek Algemene Voorwaarden Die andere elektrotechniek 1. Definities 1.1 Opdrachtnemer: De eenmanszaak Die andere elektrotechniek statutair gevestigd te Uitgeest aan de Castricummerweg 5 (1911GA), ingeschreven

Winkeltijdenverordening Hilversum 2018

Winkeltijdenverordening Hilversum 2018 Winkeltijdenverordening Hilversum 2018 (ontwerp; versie 10 januari 2018) De Winkeltijdenwet regelt dat winkels dagelijks tussen 6.00 uur en 22.00 uur open mogen zijn, behalve op zon- en feestdagen. De

Uitspraak Geschillencommissie Financiële Dienstverlening nr (mevrouw mr. A.M.T Wigger, voorzitter en mevrouw mr. A.C.

Uitspraak Geschillencommissie Financiële Dienstverlening nr (mevrouw mr. A.M.T Wigger, voorzitter en mevrouw mr. A.C. Uitspraak Geschillencommissie Financiële Dienstverlening nr. 2017-768 (mevrouw mr. A.M.T Wigger, voorzitter en mevrouw mr. A.C. Bek, secretaris) Klacht ontvangen op : 1 februari 2017 Ingediend door : Consument

GSM- repeaters: vragen en antwoorden

GSM- repeaters: vragen en antwoorden GSM- repeaters: vragen en antwoorden V: Mag ik zelf een repeater aanschaffen en installeren bij slechte GSM-ontvangst? Ik ondervind op bepaalde plaatsen bij mij thuis of in mijn firma slechte ontvangst

E-veilen De nieuwe realiteit?

E-veilen De nieuwe realiteit? FILMPJE E-veilen De nieuwe realiteit? De voor-en nadelen 24 november 2011 Nationaal sportvelden congres Sander Akkerman Adviesburo De Meent b.v. Social media - Succes privé gebruik bedrijfsleven volgt

1. Procedure. 2. Feiten

1. Procedure. 2. Feiten Uitspraak Geschillencommissie Financiële Dienstverlening nr. 144 d.d. 20 juli 2010 (mevrouw mr. E.M. Dil-Stork, voorzitter, mr. J.W.H. Offerhaus en mr. J.Th. De Wit) 1. Procedure De Commissie beslist met

de naamloze vennootschap ABN AMRO Bank N.V., gevestigd te Amsterdam, hierna te noemen Aangeslotene.

de naamloze vennootschap ABN AMRO Bank N.V., gevestigd te Amsterdam, hierna te noemen Aangeslotene. Uitspraak Geschillencommissie Financiële Dienstverlening nr. 2013-372 d.d. 13 december 2013 (mr. R.J. Paris, voorzitter, waarbij mr. F. Faes, secretaris) Samenvatting Consument houdt een betaal- en spaarrekening

Door de aanbestedende dienst aan de opdracht gegeven benaming: Communicatie Millenniumdoelen

Door de aanbestedende dienst aan de opdracht gegeven benaming: Communicatie Millenniumdoelen AANKONDIGING VAN EEN OPDRACHT Diensten. AFDELING I: AANBESTEDENDE DIENST I.1) I.2) NAAM, ADRESSEN EN CONTACTPUNT(EN) Ministerie van Buitenlandse Zaken, p/a Postbus 20006, 2500 EA Den Haag (NL). Contactpunt(en):

2019 no. 40 AFKONDIGINGSBLAD VAN ARUBA

2019 no. 40 AFKONDIGINGSBLAD VAN ARUBA 2019 no. 40 AFKONDIGINGSBLAD VAN ARUBA LANDSBESLUIT, houdende algemene maatregelen, van 27 juni 2019 tot wijziging van het Toelatingsbesluit 2009 (AB 2009 no. 59) Uitgegeven, 3 juli 2019 De minister van

Officiële uitgave van het Koninkrijk der Nederlanden sinds Gelet op de artikelen 14 en 16 van het Frequentiebesluit 2013;

Officiële uitgave van het Koninkrijk der Nederlanden sinds Gelet op de artikelen 14 en 16 van het Frequentiebesluit 2013; STAATSCOURANT Officiële uitgave van het Koninkrijk der Nederlanden sinds 1814. Nr. 3364 15 februari 2013 Regeling van de Minister van Economische Zaken van 15 februari 2013, nr. WJZ/13014657, houdende

CIOT-bevragingen Proces en rechtmatigheid

CIOT-bevragingen Proces en rechtmatigheid CIOT-bevragingen Proces en rechtmatigheid 2015 Veiligheid en Justitie Samenvatting resultaten Aanleiding Op basis van artikel 8 van het Besluit Verstrekking Gegevens Telecommunicatie is opdracht gegeven

De Commissie stelt vast dat het niet nodig is de zaak mondeling te behandelen. De zaak kan daarom op grond van de stukken worden beslist.

De Commissie stelt vast dat het niet nodig is de zaak mondeling te behandelen. De zaak kan daarom op grond van de stukken worden beslist. Uitspraak Geschillencommissie Financiële Dienstverlening 2018-660 (mr. B.F. Keulen en mr. A.M.S. Westenbrink, secretaris) Klacht ontvangen op : 29 maart 2018 Ingediend door : Consument Tegen : Achmea Schadeverzekeringen

Officiële uitgave van het Koninkrijk der Nederlanden sinds Verlengbaarheidsbesluit GSM-vergunningen 2013

Officiële uitgave van het Koninkrijk der Nederlanden sinds Verlengbaarheidsbesluit GSM-vergunningen 2013 STAATSCOURANT Officiële uitgave van het Koninkrijk der Nederlanden sinds 1814. Nr. 19660 27 september 2012 Verlengbaarheidsbesluit GSM-vergunningen 2013 De Minister van Economische Zaken, Landbouw en Innovatie,

Contactpersoon Ons kenmerk Uw kenmerk Doorkiesnummer ir. H.R. de Kleijn OPTA/EGM/2002/ DGTP/01/06078/PA

Contactpersoon Ons kenmerk Uw kenmerk Doorkiesnummer ir. H.R. de Kleijn OPTA/EGM/2002/ DGTP/01/06078/PA Ministerie van Verkeer en Waterstaat Staatssecretaris Verkeer en Waterstaat Mevrouw drs. J.M. de Vries Contactpersoon Ons kenmerk Uw kenmerk Doorkiesnummer ir. H.R. de Kleijn OPTA/EGM/2002/200042 DGTP/01/06078/PA

T-Mobile biedt 4G voor alle smartphones, dus ook de iphone 5

T-Mobile biedt 4G voor alle smartphones, dus ook de iphone 5 T-Mobile biedt 4G voor alle smartphones, dus ook de iphone 5 Samen Meer Bereiken Een netwerk voor mobiele telefonie is nooit af. T-Mobile volgt het gebruik en de prestaties van het mobiele netwerk op de

Alliantietoets. Laatst geactualiseerd 05/11/09

Alliantietoets. Laatst geactualiseerd 05/11/09 Alliantietoets Laatst geactualiseerd 05/11/09 Vraag: Wat doet een alliantie? Antwoord: Een alliantie in de zin zoals bedoeld in het MFS II subsidiebeleidskader is een samenwerkingsverband van één penvoerder

Algemeen Juridisch Kader voor Actieve Openbaarmaking. Inleiding

Algemeen Juridisch Kader voor Actieve Openbaarmaking. Inleiding Contactpersoon Algemeen Juridisch Kader voor Actieve Openbaarmaking Inleiding In het verbeterplan NVWA is het projectplan Naar een toekomstbestendige afhandeling van actieve en passieve openbarmaking door

Artikel 63 van de Algemene wet inzake rijksbelastingen

Artikel 63 van de Algemene wet inzake rijksbelastingen Memo Van prof. Mr. Ch.P.A. Geppaart Onderwerp Artikel 63 van de Algemene wet inzake rijksbelastingen 1. Via het hoofd van de afdeling Directe belastingen van het Ministerie van Financiën ontving ik Uw

Factsheet 12. Focus op overheidsopdrachten

Factsheet 12. Focus op overheidsopdrachten Factsheet 12 Versie nr. 7 d.d. 13 juli 2017 Inhoudsopgave I. WAT ZIJN OVERHEIDSOPDRACHTEN?... 3 II. NALEVING VAN DE REGELS VOOR OVERHEIDSOPDRACHTEN... 4 III. AANDACHTSPUNTEN... 5 13/07/17 2/6 I. Wat zijn

Achmea Schadeverzekeringen N.V., gevestigd te Apeldoorn, hierna te noemen Aangeslotene.

Achmea Schadeverzekeringen N.V., gevestigd te Apeldoorn, hierna te noemen Aangeslotene. Uitspraak Geschillencommissie Financiële Dienstverlening nr. 2014-381 d.d. 20 oktober 2014 (mr. A.W.H. Vink, voorzitter, mr. C.E. du Perron en mr. E.M. Dil-Stork, leden en mr. I.M.L. Venker, secretaris)

RAAD VAN STATE afdeling Wetgeving

RAAD VAN STATE afdeling Wetgeving RAAD VAN STATE afdeling Wetgeving advies 63.312/3 van 14 mei 2018 over een ontwerp van besluit van de Vlaamse Regering houdende de wijziging van het besluit van de Vlaamse Regering van 20 juli 2012 houdende

Reglement Raad van Toezicht

Reglement Raad van Toezicht Reglement Raad van Toezicht Eindhoven, 11 oktober 2016 Inhoudsopgave Artikel 1. Begripsbepalingen 3 Artikel 2. Status en inhoud van de regels 3 Artikel 3. Samenstelling 3 Artikel 4. Integriteit 4 Artikel

Aanpassingsregeling vierde tranche Algemene wet bestuursrecht (Awb)

Aanpassingsregeling vierde tranche Algemene wet bestuursrecht (Awb) Algemeen Verbindend Voorschrift WJZ-2009/134671 (8220) Betreft de onderwijssector(en) Informatie CFI/ICO Primair Onderwijs po 079-3232.333 Voorgezet onderwijs vo 079-3232.444 Beroepsonderwijs en Volwasseneneducatie

VERDELING VAN SCHAARSE 'PRIVATE' RECHTEN PAUL HEIJNSBROEK NVVA 15 JUNI 2017

VERDELING VAN SCHAARSE 'PRIVATE' RECHTEN PAUL HEIJNSBROEK NVVA 15 JUNI 2017 VERDELING VAN SCHAARSE 'PRIVATE' RECHTEN PAUL HEIJNSBROEK NVVA 15 JUNI 2017 JURIDISCH KADER VWEU Unierechtelijke beginselen / jurisprudentie: non-discriminatie, gelijkheid en transparantie Aanbestedingsrichtlijnen

Contactpersoon Ons kenmerk Uw kenmerk Doorkiesnummer. Reactie OPTA inzake SMS advertising pilot

Contactpersoon Ons kenmerk Uw kenmerk Doorkiesnummer. Reactie OPTA inzake SMS advertising pilot KPN B.V. Legal & Regulatory Postbus 30139 2500 GC 'S-GRAVENHAGE 2500GC30139 Contactpersoon Ons kenmerk Uw kenmerk Doorkiesnummer OPTA/IPB/2007/202021 Datum Onderwerp Bijlage(n) Reactie OPTA inzake SMS

Uitspraak Geschillencommissie Financiële Dienstverlening nr (E.L.A. van Emden, voorzitter, terwijl mr. N. Bouwman als secretaris)

Uitspraak Geschillencommissie Financiële Dienstverlening nr (E.L.A. van Emden, voorzitter, terwijl mr. N. Bouwman als secretaris) Uitspraak Geschillencommissie Financiële Dienstverlening nr. 2016-384 (E.L.A. van Emden, voorzitter, terwijl mr. N. Bouwman als secretaris) Klacht ontvangen op : 18 oktober 2015 Ingediend door : Consument

Tweede Kamer der Staten-Generaal Tweede Kamer der Staten-Generaal 2 Vergaderjaar 1996 1997 25 171 Wijziging van de Wet op de telecommunicatievoorzieningen in verband met de invoering van het veilen van schaarse frequenties voor systemen

Beleidsregels uitgifte en beheer van nummers met bestemming mobiele telefonie

Beleidsregels uitgifte en beheer van nummers met bestemming mobiele telefonie Beleidsregels uitgifte en beheer van nummers met bestemming mobiele telefonie (Uitgiftebeleid mobiele nummers OPTA 2011) Het college van de Onafhankelijke Post en Telecommunicatie Autoriteit, Gelet op