Nieuwsbrief DE RUIF. Dag van het schaap; een dag vol beleving en vermaak Dit jaar nog groter met o.a. een vachtenveiling!

Download "Nieuwsbrief DE RUIF. Dag van het schaap; een dag vol beleving en vermaak Dit jaar nog groter met o.a. een vachtenveiling!"

1 DE RUIF Nieuwsbrief Mei 2014 Jaargang 8, nummer 1 Een uitgave van de Vereniging van Speciale Schapenrassen In dit nummer onder meer: - Bentheimer Landschaap - Inspectierondes - Winter Nomads - Kort nieuws - Cursus Wormen tellen - Farm & Country Fair Denk, schrijf en fotografeer mee! Beste leden, het is al weer een tijdje geleden dat de laatste nieuwsbrief De Ruif voor u verscheen. Inmiddels is de 1 e editie 2014 eindelijk gereed en wensen wij u uiteraard weer veel leesplezier toe. Maar niet voordat wij als bestuur een vriendelijk maar dringend verzoek aan jullie doen. Wilt u graag deze Ruif blijven lezen de komende jaren? Denk dan mee! We zijn op zoek naar leuke artikelen en foto s gerelateerd aan de vele schapenrassen die de VSS rijk is. Een foto met een leuke toelichting, tips, nieuws en andere bijzonderheden, alles is welkom. U hoeft geen goede tekstschrijver te zijn. Het enige wat we van u vragen is een goede motivator, iemand die graag zijn belevenissen en kennis met anderen deelt. Kennisdeling, dat is iets wat we als verenging een warm hart toe dragen en wij als bestuur ook proberen na te streven. Dag van het schaap; een dag vol beleving en vermaak Dit jaar nog groter met o.a. een vachtenveiling! Aankomende zaterdag 31 mei is een dag om niet te missen. Dan wordt alweer de 14 e Dag van het Schaap georganiseerd op het Hippisch Centrum in Ermelo. Op deze dag is er voor elke schapenliefhebber wat te beleven. Van wol tot vlees, van scheren tot keuren en alles over diergezondheid en de preventie daarvan. De dag wordt gevuld met doorlopende activiteiten, stands en diverse schapen- en geitenrassen. Naast de doorlopende activiteiten die van 9.00 uur tot uur te bezoeken zijn, kunt u ook kiezen voor deelname aan diverse workshops en het bijwonen van leerzame lezingen. Het programma is zo uitgebreidt dat het te veel is om op te noemen. U kunt het beste een kijkje nemen op de website en daar de plattegrond en het complete programma downloaden. De VSS is uiteraard ook aanwezig met diverse rassen die gepresenteerd worden. Ook de VSS informatiestand is weer bemand om het publiek te woord te staan over de diversiteit van onze vereniging. Daarnaast kan met er leuke schaapgerelateerde artikelen kopen waarmee de vereniging financieel wordt ondersteunt. Leuk om nog extra te vernoemen is de grote vachtenveiling die dit jaar wordt gehouden. Deze veiling vindt om uur plaats op het Wolplein. Voor deze veiling worden ongeveer 10 prachtige vachten beschikbaar gesteld. Een deel van de opbrengsten van deze veiling gaan naar een goed doel. Onder andere de volgende vachten worden geveild: Leicester Longwool, Blauwe Texelaar, Shetland, Sherino, Solognote, Herdwick, Racka, Heidschnucke, grijze Cambridge, Karakul en Wensleydale. Zit er iets van uw gading tussen? Mis deze veiling dan niet! Wij zien u graag verschijnen bij onze rassenpresentatie en de stand in de Amaliahal. # Dus stuur u artikelen en foto s in, zodat we ook over een paar maanden weer een leuke, nuttige en goed gevulde Ruif kunnen versturen naar u. Vast bedankt en voor nu veel leesplezier! # 1

2 Het Bentheimer Landschaap is terug! Na jarenlange afwezigheid wordt het Bentheimer Landschaap weer teruggefokt in Nederland volgens de stamboekregels van de VSS. Het Bentheimer Landschaap is 200 jaar geleden in het Duits Nederlandse grensgebied ontstaan uit verschillende nog bestaande en uitgestorven landrassen aan weerszijden van de grens. Duitse fokinspanningen hebben er toe geleid dat vanaf 1934 het Bentheimer Landschaap zich verder ontwikkelde als een zelfstandig ras dat nog steeds sterke overeenkomsten vertoond met de grote Nederlandse heideschaaprassen als het Schoonebeker schaap en het Veluws heideschaap. Het Bentheimer Landschaap is het grootste Duitse Heideschaap. Het is een groot en lang schaap met zwarte markering rond de ogen en op de voeten. De grote oren hebben meestal donkere uiteinden. Het smalle hoofd is langwerpig en lijkt op een ramsneus. Van oorsprong heeft het Bentheimer Landschaap een zeer lange vacht wat in vroegere jaren tot aan de grond kon komen. Momenteel behoort het Bentheimer Landschaap tot de zeldzame huisdierrassen waarbij de populatie in 1970 door een dal ging. In het Eemsgebied waren drie bedrijven die gezamenlijk nog slechts 50 fokdieren hadden. Deze periode ligt ver achter ons en dankzij het sobere als productieve karakter van het Bentheimer Landschaap, telt de populatie momenteel meer dan 2300 fokdieren en gebruiksdieren over bijna geheel Duitsland. In Nederland worden sinds 2013 weer Bentheimer Landschapen met stamboom gefokt. Laura Hoogerwerf heef Bentheimer Landschapen aangekocht, tien ooien en een ram. Zij nam het initiatief om deze dieren aan te laten sluiten bij de VSS. De dieren zijn inmiddels volgens de procedure zoals omschreven in het stamboekreglement gekeurd en opgenomen in het stamboek. Tevens is aan Laura een fokadvies afgegeven om twee onverwante rammen en/of indien mogelijk een drachtige onverwante ooi aan de kudde toe te voegen om zodoende haar koppel te borgen voor de toekomst, aangaande inteelt. Dit advies is inmiddels al deels overgenomen; Laura heeft onlangs twee rammen uit Duitsland geïmporteerd. Haar kudde is tevens uitgebreid door de geboorte van lammeren. De VSS is blij met deze nieuwe aanwinst en heet Laura dan ook van harte welkom!# Het logo van Laura: 2

3 Veterinaire- en humane artsen samen sterk in Kennisnetwerk Zoönosen Midden-Nederland In iedere regio zouden huisartsen en dierenartsen elkaar geregeld moeten opzoeken om hun kennis uit te wisselen over zoönosen. Dat zegt Ans van Lier, arts bij GGD Midden-Nederland en een van de initiatiefnemers van het Kennisnetwerk Zoönosen in de provincie Utrecht. Momenteel zijn ziekenhuizen en verpleeginstellingen veel geld en tijd kwijt aan de beheersing van met name antibioticumresistenties. Met het kennisnetwerk willen wij in de eerste plaats alle kennis over zoönosen bundelen en deze via scholing uitdragen aan alle professionele belanghebbenden, vertelt Van Lier. En in de tweede plaats streven we ernaar dat dierenartsen en artsen in de regio elkaar kennen en elkaar goed weten te vinden, zeker in tijden van crisis. Volgens Van Lier hebben de meeste dierenartsen zoönosen goed in beeld. Dierenartsen zien het vaak wel als een boer of een gezinslid een zoönose heeft opgelopen. Dierenartsen adviseren de persoon naar de huisarts te gaan maar meer gebeurt er vervolgens niet. De dierenarts en huisarts hebben geen contact over het ziektegeval en daarbij zijn huisartsen vaak niet gewend de link te leggen met dieren. Wanneer dierenartsen en huisartsen in alle regio s in Nederland kennis en signalen uitwisselen dan zouden zoönosen adequater aangepakt kunnen worden.# Wat is een Zoönose? Een zoönose is een infectieziekte die kan worden overgedragen van dieren op mensen. Veelal met consequenties voor de volksgezondheid. Binnen het kennisnetwerk hebben niet alleen uitbraken van zoönosen zoals Q-koorts en Aviaire Influenza de aandacht maar ook discussies rondomantibioticumresistenties (MRSA s en ESBL s). Lees het gehele artikel op: dheid-en-welzijn/diverse-ziekten.php Q-koorts besmetting gaat via mest Mensen lopen vooral kans op een Q-koorts besmetting in de buurt van percelen waar geitenmest is uitgereden, dat blijkt uit onderzoek. Eerder werd gedacht dat mensen vooral ziek werden rond stallen van melkgeiten- en schapen, maar het risico daarop is veel kleiner dan bij land waarop mest uit die stallen is uitgereden. 3

4 Inspecteursbijeenkomst Op 23 mei jl. werd weer de jaarlijkse inspecteursdag gehouden. De inspecteurs en het bestuur werden hartelijk ontvangen door Gerrie van Alst. Gerrie is eigenaar van diverse Solognotes ooien en rammen. De club van Solognotes is een erg actieve club die diverse fokkersbijeenkomsten organiseert, dieren importeert en in 2013 al een aanzet heeft gemaakt met de fokcirkel. Des te meer een reden om met de inspecteurs af te reizen naar het Brabantse plaatsje Dieden. Na het nuttigen van een Brabantse kop koffie met een heerlijk stuk appelgebak konden we starten met de vergadering. De inspectierondes van 2013 werden geëvalueerd waarbij diverse rasbeschrijvingen aan bod kwamen. Ook de aankomende inspectieronde werd besproken en de regio s ingedeeld. Na nog wat administratieve zaken als het melden in Falcoo, behandelen van het protocol lammeren inspectie en het puntenbalken, nam Gerrie het woord om het ras de Solognote toe te lichten. De Solognote is een sober landras welke in 1968 genetisch zuiver gefokt werden. Vanaf 1994 zijn de Solognotes in Nederland. Momenteel zijn er 15 houders van deze dieren waarvan er 11 actief fokken en samen 114 ooien hebben geregistreerd. Na een uitvoerige beschrijving van het ras en zijn herkomst togen we met z n allen de stal in. Gerrie had de ooien al apart gezet met de lammeren, verdeeld over een hok met Nederlandse fok en een hok met Franse importdieren. De inspecteurs discussieerde over de kenmerken en wezen gezamenlijk het dier aan wat het beste voldeed aan de rasbeschrijving. Hier ging een gedegen keuring aan vooraf, en geen onderdeel van het dier werd overgeslagen, hoofd, poten, voor- achter en middenhand werden allemaal apart beoordeeld, en dan noem ik nog maar een klein deel van de criteria punten op. Na een mooie wandeling door de weilanden kwamen we aan bij een landelijk onderkomen met daarin drie prachtige zeer gezond ogende Solognote rammen. En uiteraard werden ook deze dieren uitvoerig besproken en gepunt. Deze keuringen, de discussies, tips en kennisdeling zorgde voor een zeer waardevolle en informatieve dag voor de inspecteurs én het bestuur. We willen via deze weg daarom de aanwezigen bedanken voor hun input. En uiteraard willen wij Gerrie en zijn vrouw in het bijzonder bedanken voor hun enorme gastvrijheid en de smakelijke lunch.# 4

5 Schaapherders en houders van Schaapskuddes opgelet! Onlangs startte het praktijknetwerk verbeteren positionering gescheperde schaapskuddes. Het praktijknetwerk gaat een geaccrediteerde opleiding voor schaapherders opzetten, een certificeringsprogramma ontwikkelen en een aantal communicatie-activiteiten zoals een online kennisbank ontwikkelen. Graag wil het praktijknetwerk u vragen om een korte enquête in te vullen. Met de enquête verzamelt het praktijknetwerk de wensen en behoeftes van schaapherders met betrekking tot een opleiding voor herders en de certificering. Met deze informatie kan het praktijknetwerk het project verder toespitsen, binnen de kaders van de subsidieverlening. Het invullen van de enquête duurt ongeveer 15 minuten. Wanneer u via een stichting, organisatie of bedrijf een schaapskudde of schaapherders vertegenwoordigt, wilt u deze enquête dan zelf invullen en daarnaast deze nieuwsbrief doorsturen naar de schaapherder(s)? Op deze manier bereikt het praktijknetwerk zo veel mogelijk schaapherders. U kunt de enquête via deze link invullen: Mocht u nog vragen of opmerkingen hebben, dan hoort het praktijknetwerk graag van u. U kunt ons bereiken viainfo@schapenvoornatuur.nl. Daarnaast kunt u ons aanspreken tijdens de Dag van het Schaap op 31 mei in Ermelo, waar we aanwezig zijn met een stand en een presentatie verzorgen.# Farm & Country Fair Op 20, 21 en 22 juni wordt voor de 19 e maal de Farm & Country Fair in Aalten georganiseerd. Een uitgebreide en veelzijdige plattelands beurs met als thema Natuurlijk Genieten. Net als ieder jaar zal ook dit jaar weer een uitgebreide woltent op het terrein aanwezig zijn. Deze tent staat in het teken van de schapen. Diverse rassen worden er gepresenteerd en natuurlijk ontbreekt ook de VSS niet. Zijn uw dieren zwoegervrij en wilt u hier met uw dieren bij aanwezig zijn? Meld u dan aan via de evenementenkalender op onze website: Indien u niet zelf 3 dagen aanwezig kunt zijn dan kan in overleg met de vereniging voor uw dieren gezorgd worden. Er worden op deze fair tienduizenden bezoekers verwacht, dus voldoende publiek om ze warm te maken voor uw schapenras. Daarnaast is de fair ook een gezellig dagje uit met bijzondere winkeltjes, speciale themadorpen vol producten, voorlichting en presentaties. Zoals de enorme culinaire tent met het mooie kooktheater, de dierendorpen, het machinepark en het Vintage Festival. Overal zijn shows, keuringen en gekke exposities. Duizenden dieren, vele (kinder)activiteiten, akoestische muziek, het follybos, bloemrijke decoraties en het doorlopende showprogramma zorgen voor een bruisende en levendige Fair die u niet mag missen!# 5

6 Winter Nomads, een fantastisch mooie film! Tijdens de Algemene ledenvergadering ontving ik een paar kaarten voor de film Winter Nomads. In mijn enthousiasme riep ik: u leest wel in de ruif hoe de film was, en ja, belofte maakt schuld.. Dat realiseerde ik me dus ook, en toen we zochten waar de film draaide waren dat maar enkele plaatsen in Nederland, dus togen wij op een zondagavond naar één of ander alternatief filmhuis in Wageningen. Alleen het bezoek aan het filmhuis maakte voor ons de avond al goed! Gerund door vrijwilligers, klein, knus, lekkere koffie en nog betere vooral biologisch verantwoorde koeken en chocolade. Daar zaten wij als 2 bejaarde provinciaaltjes tussen allemaal studenten van wel héél verschillende pluimage! Maar goed, de film starte, en hij was in een woord FANTASTISCH! Opmerkelijke roadmovie over de herders Carole en Pascal die tijdens een maandenlange trektocht door de Zwitsers- Franse Alpen met meer dan achthonderd schapen vele ontberingen trotseren. Winnaar European Film Award voor Beste Europese Documentaire. Carole (28) en Pascal (54) trekken met hun ezels, honden en een grote kudde schapen door het besneeuwde grensgebied van Zwitserland en Frankrijk, op zoek naar graslanden voor hun vee. De meer dan zeshonderd kilometer lange reis de eeuwenoude transhumance brengt de twee door de meest onherbergzame gedeelten van de Alpen en langs stedelijke rafelranden. Regisseur Manuel von Stürler volgde de herders vier maanden op de voet, zonder interviews af te nemen. Von Stürlers opmerkelijke roadmovie toont hoe landelijke gebieden steeds verder worden aangetast; de transhumance is jaarlijks moeilijker te volbrengen omdat graslanden verzwolgen worden door villa's en snelwegen. Na de wereldpremière op het Internationale Filmfestival van Berlijn 2012 groeide Winter Nomads uit tot publieksfavoriet in het internationale festivalcircuit. De film ook te zien op het IDFA sleepte vele prijzen in de wacht, waaronder de European Film Award voor Beste Europese Documentaire. Feilloos hypnotiserende tocht (De Volkskrant) Wij kunnen ons volkomen aansluiten bij deze recensie. Prachtige beelden van de herders en hun schapen, diep respect en ontzag voor de ontberingen en de kou die de herders doorstaan, en ook hun liefde en goede zorgen om de dieren. Kortom, voor ons was de film meer dan de moeite waard! Ik geef grif toe, wanneer ik géén kaarten had gehad was ik vast niet geweest, maar wat had ik dan een mooie avond gemist. Dus, mocht de film nog eens ergens in een filmhuis draaien of op dvd verkrijgbaar zijn laat de kans niet lopen! # Film winternomads: 6

7 KORT NIEUWS KORT NIEUWS KORT NIEUWS KORT NIEUWS KORT NIEUWS KORT NIEUWS KORT NIEUWS KORT NIEUWS KORT NIEUWS Safe the date! Bron: Het Schaap, 3 e jaargang, okt/nov 2013 Voor iedereen die al weken van te voren nachten wakker ligt, te wachten op een aankomend lam is er een handig hulpmiddel op de website van Hof van Autriche. Deze schapenfokkers hebben een rekenkalender gemaakt die exact uitrekent wanneer uw dier moet lammeren. Dit voorkomt slapeloze nachten, zorgt voor een goede voorbereiding en u hoeft niet meer zelf te tellen. Een grappig en extra handig hulpmiddel dus om de datum van aflammeren vast te zetten in uw agenda: # VSS Schapenkalender Sinds dit jaar heeft de VSS een leuke verjaardagkalender in de collectie. Deze kalender is tot stand gekomen door hulp van onze leden. Er zijn vele mooie foto s ingestuurd van diverse rassen aangesloten bij de VSS. De twaalf mooiste foto s zijn door een fotograaf en het bestuur geselecteerd voor de verjaardagskalender. De kalender kost in de webshop en is leuk voor bij u aan de muur of om cadeau te geven. Tijdens de Dag van het Schaap op 31 mei bieden we de kalender tegen een speciale prijs van 10,- aan. Kom dus gerust even een praatje maken bij de VSS stand en koop direct een kalender. U steunt hiermee de verenging.# Levacide Injectie Het anders gaan denken over wormen en wormcontrole bij schapen heeft zijn oorzaak, met name wormresistentie. Bepaalde maagdarmwormen zijn nu ook resistent geworden tegen wormmiddelen die voordien nog perfect werkzaam waren. Vanaf heden moet de controle van maagdarmwormen bij schapen op een beredeneerde manier te gebeuren. Bij deze informeren wij u dat Fendigo vanaf heden Levacide Injectie beschikbaar heeft gesteld voor de Nederlandse markt. Levacide Injectie is momenteel de enige inspuitbare levamisole die een registratie voor het schaap heeft. Levacide Injectie behoort tot de groep 2 van wormmiddelen waar tot op de dag van vandaag geen resistentie in gekend is. Om de opkomende resistentie tegen te gaan, kan Levacide Injectie ingezet worden in combinatie met mestonderzoek, seizoen planning en weidemanagement. Voor meer informatie adviseren wij u om contact op te nemen met uw dierenarts. # Eerste KI verwekte lam geboren Eind januari zijn op de Vreugdehoeve te Zwolle de eerste, met KI verwekte, lammeren geboren in fokkerijproef met melkschapen. Deze dieren zijn verwekt met kunstmatige inseminatie volgens de Noorse methode. Het CGN en de SZH hebben samen met vier fokkers van het Fries-Zeeuwse melkschaap een fokkerijproef opgezet die tot doel heeft de rentabiliteit van de melkschapenhouderij te verbeteren door ooien te fokken met een hogere productie en betere uiers. In de proef worden fokrammen uitgewisseld tussen de bedrijven. Dat gebeurt niet in levende lijve, maar in de vorm van diepgevroren sperma van deze rammen. Het invriezen van het sperma, het ontdooien en insemineren wordt gedaan volgens de Noorse methode. Deze methode is in een workshop in 2012 door een Noorse dierenarts uitvoerig uitgelegd. In Noorwegen halen schapenhouders met Doe het zelf KI met diepgevroren sperma een drachtigheidspercentage van 70 %. Dat wordt in de startfase van de proef in Nederland nog niet gehaald, maar de start is met 35 % veelbelovend en de lammeren zijn springlevend. # Rammenkeuze De zoektocht naar een ram die komend najaar weer mag gaan dekken is alweer begonnen. Naast de geschatte fokwaarde van het dier en zijn uiterlijk is ook zijn stamboom van groot belang. Het is beter dat de ram heel andere voorouders heeft dan de ooien die hij gaat dekken, dat voorkomt inteelt. Zo zijn er minder problemen met erfelijke aandoeningen en zijn de gezondheid en vruchtbaarheid van de nakomelingen doorgaans beter door het heterosiseffect. Bent u op zoek naar een goede ram en wilt u weten waaraan die moet voldoen, of wilt u een ram uit het buitenland importeren? Neem dan gerust contact op met het bestuur van de VSS. Wij staan u graag te woord met adviezen over o.a genotype, stamboekwaardige fokkwaliteit en de wetten en regels rondom importeren van dieren uit het buitenland. # Houdt uw lammeren gezond Lammeren in de wei groeien goed en krijgen zo een mooi karkas. Een ontwormschema is aan te raden voor deze lammeren. Neem een mestmonster om te weten of de lammeren wormen hebben. Voor de groei hebben de lammeren ook voldoende vitaminen en mineralen nodig. Gezondheidsproblemen vermijden kan al met twee ons brok per lam. Dieren die achter blijven in groei of traanogen hebben, kunt u een kobaltdrench geven. Lammeren met kobaltgebrek vreten veel langs de kant van de wei. Op veen- en zandgronden ontstaan meer kobaltproblemen dan op andere gronden. 7

8 Inspectierondes en puntenbalken De inspecteurs gaan binnenkort weer op ronde om nog niet in Falcoo aangemelde dieren te inspecteren voor de stamboekopname. Omdat we de regio's opnieuw hebben ingedeeld, kan het zijn dat u een andere inspecteur krijgt. De inspecteur komt controleren of de geboren lammeren voldoen aan de stamboekeisen. Om alles soepel te laten verlopen verzoeken wij u rekening te houden met het volgende: - Alleen afstammelingen van geïnspecteerde ouders (status V) kunnen als volbloed dier worden geregistreerd. - Alle dieren moeten oormerken in hebben en ingevoerd zijn in Falcoo. - Dieren die niet op de Falcoo invullijst staan kunnen niet voor inspectie worden aangeboden! - Een invullijst uit Falcoo moet in tweevoud gereed liggen. - De dieren moeten op gehokt zijn. - Om verspreiding van ziektes zo veel mogelijk te beperken verzoeken we u een overal en laarzen voor de inspecteur beschikbaar te stellen. U bent zelf verantwoordelijk voor de hygiëne! - Geef aan de inspecteur door als u dieren in quarantaine heeft. U kunt uw dieren, ouder dan 1 jaar, ook opgeven voor het opmaken van een Puntenbalk. De inspecteur beoordeelt het dier op onderdelen. Deze punten komen ook op het stamboekpapier te staan. U krijgt hierdoor u een goed beeld van de kwaliteit van uw fokkerij. Dieren die 85 punten of meer scoren voor Algemeen Voorkomen ontvangen de gouden Top-Dier sticker. De beste drie dieren van seizoen 2014 worden in het zonnetje gezet op de volgende Algemene Ledenvergadering. Ook kunt u uw dieren laten bemonsteren voor genotypering door de inspecteur, dit is voor het vastleggen van de scrapie status. Alleen dieren waarvan op basis van afstamming of lab-onderzoek zeker is dat het ARR/ARR is, worden in het stamboek als ARR/ARR geregistreerd. Bij alle andere dieren is een monstername verplicht als u wenst dat de status in het stamboek bijgeschreven wordt. Iedereen die voor het eerst zijn dieren laat inspecteren (nieuwe leden en startende fokkers) ontvangen bij de inspectie een mooie stalplaat, op deze stalplaat is ruimte gelaten om de jaarlijkse inspectiestickers op te plakken. Ook trouwe fokkers die hun stalplaat al vol hebben met onze jaarlijkse stickers, ontvangen een nieuwe stalplaat. Voldoende redenen om uw dieren te laten inspecteren! Wij komen graag bij u langs. Houd uw mailbox in de gaten voor de uitnodiging. # 8

9 Bijeenkomst Bewust Wormen Bestrijden een succes! Begin mei hebben we een bijeenkomst georganiseerd met het thema Bewust Wormen Bestrijden. De bijeenkomst werd gehouden in de gezellige schuur van het landgeitenfokcentrum van Gerard vd Horst in Woudenberg. Circa 30 leden en belangstellenden hadden zich opgegeven voor deze avond die gepresenteerd werd door Gijsbert Six. Als schapenhouder heb je altijd met wormen te maken, en het ontwormen van de dieren is bij velen een regelmatig terugkomend ritueel. Het probleem van de groeiende resistentie is echter ook een terugkomend probleem. Tijdens deze avond leerden we dat het juist gaat om het bewust bestrijden van wormen. Vele schapenhouders, waaronder ik tot op heden ook mezelf reken, ontwormen regelmatig de gehele koppel. Het belangrijkste wat we tijdens deze avond leerden was het gegeven dat schapen zelf een natuurlijke weerstand tegen wormen opbouwen. Wormen 100 % bestrijden gaat je niet lukken en is ook absoluut niet gewenst! Door ze op een bewuste manier te bestrijden kunnen de schapen hun natuurlijke weerstand opbouwen en kan je de problemen die wormen kunnen veroorzaken voorkomen of binnen de perken houden. De belangrijkste factoren waar je rekening mee moet houden is het seizoen, de aflammerperiode en de leeftijdsopbouw in de koppel. Door hier op een goede manier mee om te gaan hoeven wormen geen probleem te worden. Gijsbert liet aan de hand van een duidelijke PowerPoint presentatie de verschillende soorten wormen de revue passeren, en maakte duidelijk hoe je een besmetting kan herkennen en behandelen. Natuurlijk heeft een goed weideschema hier invloed op, maar voor de meeste schapenhouders is het praktisch niet uitvoerbaar om hun dieren elke 2 á 3 weken een nieuw perceel te geven, dus dan moet je toch wat anders! Ook maakte Gijsbert duidelijk hoe je de ontwikkeling van resistentie kan vertragen door juist niet alle dieren te ontwormen, iets wat raar klinkt, maar in de tekeningen direct duidelijk was. Kortom, het was een hele informatieve avond en ik denk dat de meeste aanwezigen geleerd hebben dat je door op een bewuste wijze ( lees minder) te ontwormen betere resultaten boekt! De gehele presentatie werd ondersteund door een mooie syllabus, Bewust Wormen Bestrijden Hier staat het gehele verhaal in, de verschillende wormen, levenscyclus en mooie foto s. De bezoekers van de bijeenkomst kregen de syllabus mee naar huis zodat zij het hele verhaal nog eens goed konden doornemen.. De syllabus is ook te bestellen via onze website. Uit de reactie van de aanwezigen bleek dat er ook behoefte was voor een praktijkbijeenkomst, waar zelf mestmonsters onderzocht kunnen worden. Omdat de organisatie hiervan nog wel wat voeten in aarde heeft ( hoe komen we aan microscopen, welke locatie, tegen een betaalbare prijs) hebben we in eerste instantie voor deze voor deze theoretische avond gekozen. De komende periode gaan we echter onderzoeken of we toch een praktijkdeel kunnen organiseren, dus hopelijk kunnen we zeggen, Wordt vervolgt! # Advertenties 9

10 De Ruif wordt uitgegeven onder verantwoordelijkheid van het VSS bestuur Voorzitter: Jan vd Zanden Selissen 2a 5283 SB Boxtel tel Secretaresse: Karin Wassink Hengeloseweg LV Ruurlo tel karinwassink@vssschapen.nl Penningmeester: Carel van Amersfoort Ekris PV Woudenberg tel carelvanamersfoort@vssschapen.nl foktechnische commissie: Harrie Roekevisch Klokkendijk SP Lochem tel.+31 (0) harrie@vssschapen.nl Vertegenwoordiger rassenafdelingen en importbeleid: Gerrie van Alst Poelstraat KJ Dieden tel gerrie@vssschapen.nl Lay-out De Ruif en website Hanneke Noij Grotestraat AJ Bergharen tel vssschapen@gmail.com Meer informatie over administratieve zaken? Dan kunt u terecht bij onze administrateur: Harry Hoving Gageldijk RJ Lochem tel Fax: harryhoving@vssschapen.nl Nuttige links met interessante informatie

De VSS bestaat 10 jaar

De VSS bestaat 10 jaar Ruif 11 e jaargang nummer 1 januari 2011 De Ruif is een uitgave van de VSS De VSS bestaat 10 jaar Als eerste wil ik iedereen een gelukkig en gezond 2011 wensen en uiteraard ook veel plezier en succes met

DE RUIF. Nieuwsbrief. Dag van de Wol. Fokken, hoe doe je dat? Een uitgave van de Vereniging van Speciale Schapenrassen www.vssschapen.

DE RUIF. Nieuwsbrief. Dag van de Wol. Fokken, hoe doe je dat? Een uitgave van de Vereniging van Speciale Schapenrassen www.vssschapen. DE RUIF Nieuwsbrief Augustus 2011 Jaargang 5, nummer 3 Een uitgave van de Vereniging van Speciale Schapenrassen www.vssschapen.nl In dit nummer onder meer: - Inspecteursbijeenkomst - Dag van het Schaap

Van de voorzitter. Ruif 9 e jaargang nummer 1 Januari 2009 De Ruif is een uitgave van de VSS

Van de voorzitter. Ruif 9 e jaargang nummer 1 Januari 2009 De Ruif is een uitgave van de VSS Ruif 9 e jaargang nummer 1 Januari 2009 De Ruif is een uitgave van de VSS Van de voorzitter We kunnen met tevredenheid terugkijken op het afgelopen jaar: een jaar met een aantal leuke activiteiten die

Handleiding registratie Het Drentse Heideschaap

Handleiding registratie Het Drentse Heideschaap Handleiding registratie Het Drentse Heideschaap 1 Inloggen 2 2 Aanwezige dieren 2 3 Invoeren lammeren 3 3.1 Levensnummer importeren 3 3.2 Invoeren dekkingen 3 3.3 Werkwijze invoeren lammeren 4 4 Invoeren

Nieuwsbrief DE RUIF. Dartelende, dromerige deugnietjes Het lammerenseizoen van onze VSS leden

Nieuwsbrief DE RUIF. Dartelende, dromerige deugnietjes Het lammerenseizoen van onze VSS leden DE RUIF Nieuwsbrief Augustus 2013 Jaargang 7, nummer 3 Een uitgave van de Vereniging van Speciale Schapenrassen www.vssschapen.nl In dit nummer onder meer: - Boek Wol in Nederland groot succes - Terugblik

Uitgebreide samenvatting Genetische conservering en strategieën om Inteelt te minimaliseren bij het Mergellandschaap

Uitgebreide samenvatting Genetische conservering en strategieën om Inteelt te minimaliseren bij het Mergellandschaap Uitgebreide samenvatting Genetische conservering en strategieën om Inteelt te minimaliseren bij het Mergellandschaap Jack Windig, Centrum voor Genetische Bronnen van Wageningen UR Het Limburgse Mergelland

Inteelt in de VSS. Erik Schuiling, 28 januari 2011

Inteelt in de VSS. Erik Schuiling, 28 januari 2011 Inteelt in de VSS Erik Schuiling, 28 januari 2011 1. De VSS en de rassen 2. Soort en ras 3. Wat is inteelt 4. Effecten van inteelt 5. Inteelt voorkomen 6. Slot 1 1. Vereniging Speciale Schapenrassen 50

Aanloop perikelen Falcoo-Online

Aanloop perikelen Falcoo-Online Ruif 10 e jaargang nummer 4 september 2010 De Ruif is een uitgave van de VSS Aanloop perikelen Falcoo-Online Circa een half jaar na de ingebruikname van Falcoo-Online zijn er 1.600 lammeren ingevoerd en

Genetisch management: inteeltbeheersing en diversiteit bij de Mergellander. Jack J. Windig CGN Livestock Research

Genetisch management: inteeltbeheersing en diversiteit bij de Mergellander. Jack J. Windig CGN Livestock Research Genetisch management: inteeltbeheersing en diversiteit bij de Mergellander Jack J. Windig CGN Livestock Research CGN en Livestock research (Lelystad) Onderdeel Wageningen UR Livestock Research voorheen

Nieuwsbrief DE RUIF. Verrassende demonstraties en inspirerende workshops 13 september is dé Dag van de Wol!

Nieuwsbrief DE RUIF. Verrassende demonstraties en inspirerende workshops 13 september is dé Dag van de Wol! DE RUIF Nieuwsbrief Augustus 2014 Jaargang 8, nummer 2 Een uitgave van de Vereniging van Speciale Schapenrassen www.vssschapen.nl In dit nummer onder meer: Dag van de wol De eerste Topdieren zijn bekend!

2 Aanwezige dieren / Detail / Afstammingsbewijs 3. 7 Raadplegen stamboek van de actieve leden en dieren 6

2 Aanwezige dieren / Detail / Afstammingsbewijs 3. 7 Raadplegen stamboek van de actieve leden en dieren 6 Handleiding registratie Blauwe Texelaar V1 1 Inloggen 2 2 Aanwezige dieren / Detail / Afstammingsbewijs 3 3 Invoeren lammeren 4 3.1 Levensnummer importeren 4 3.2 Werkwijze 4 4 Invoeren afvoer 5 5 Invoeren

Schaapskudde 't Schaap van Staete

Schaapskudde 't Schaap van Staete Schaapskudde 't Schaap van Staete Bezoekadres: Vossemeerdijk 6 8251 PN Dronten Telefoon: 06 14543464 of 06 41423664 E-mail: schaapvans@gmail.com Website: www.schaapvanstaete.nl Facebook: www.facebook.com/schaapvanstaete

Ko-Kalf. Blonde d Aquitaine,

Ko-Kalf. Blonde d Aquitaine, Een rondje regio... Ko-Kalf Nou kan ik wel een hele Blonde d Aquitaine, maar daar zit je ook niet middag blijven praten over op te wachten! Een plek waar het zo rustig is, als in de stal van boerenbedrijf

Kwaliteitsregeling gescheperde schaapskuddes. Presentatie concept criteria

Kwaliteitsregeling gescheperde schaapskuddes. Presentatie concept criteria Kwaliteitsregeling gescheperde schaapskuddes Presentatie concept criteria 1 AGENDA 1. Opening, welkom en doel van de bijeenkomst 2. Introductie praktijknetwerk gescheperde schaapskuddes 3. Praktische informatie

Handleiding Proefdekking maken in DAS-Online

Handleiding Proefdekking maken in DAS-Online Handleiding Proefdekking maken in DAS-Online Als de zomer langzaam wegtrekt en het najaar weer in aantocht is begint elke fokker om zich heen te kijken naar een dekram voor het nieuwe seizoen. In sommige

Algemene Ledenvergadering VSS 28 januari 2012. Aanwezig: Zie presentielijst. Afgemeld: zie lijst afmeldingen. 1 Opening

Algemene Ledenvergadering VSS 28 januari 2012. Aanwezig: Zie presentielijst. Afgemeld: zie lijst afmeldingen. 1 Opening Algemene Ledenvergadering VSS 28 januari 2012 Aanwezig: Zie presentielijst Afgemeld: zie lijst afmeldingen 1 Opening Jan van der Zanden opent de vergadering en heet de aanwezigen welkom. In verband met

Kwaliteitsregeling gescheperde schaapskuddes. Radio Kootwijk, 25 september 2015

Kwaliteitsregeling gescheperde schaapskuddes. Radio Kootwijk, 25 september 2015 Kwaliteitsregeling gescheperde schaapskuddes Radio Kootwijk, 25 september 2015 1 AGENDA 1. Opening, welkom en doel van de bijeenkomst 2. Introductie praktijknetwerk gescheperde schaapskuddes 3. Waarom

Nieuwsbrief. Presentatie schaapskudde Hof van Twente op 14 april Bijzondere kudde

Nieuwsbrief. Presentatie schaapskudde Hof van Twente op 14 april Bijzondere kudde 1 Nieuwsbrief Presentatie schaapskudde Hof van Twente op 14 april 2012 Tijdens de opening van het Toeristisch Seizoen van de VVV Hof van Twente op 14 april jl. vond tevens de presentatie plaats van de

Fokkerij en Inteelt. Basisprincipes. Piter Bijma Animal Breeding and Genomics Centre Wageningen Universiteit. Animal Breeding & Genomics Centre

Fokkerij en Inteelt. Basisprincipes. Piter Bijma Animal Breeding and Genomics Centre Wageningen Universiteit. Animal Breeding & Genomics Centre Fokkerij en Inteelt Basisprincipes Piter Bijma Animal Breeding and Genomics Centre Wageningen Universiteit Animal Breeding & Genomics Centre De boodschap 1. Enige inteelt is normaal; veel inteelt is riskant

De Pollewop NR 4. In deze nieuwsbrief: AGENDA

De Pollewop NR 4. In deze nieuwsbrief: AGENDA Nieuwsbrief mei 2010 Uitgave van Stichting Polliewollie De Pollewop NR 4 AGENDA 23 AUGUSTUS 1 e dag open! SEPTEMBER Openingsfeest In deze nieuwsbrief: Polliewollie Spring SALE groot succes! Verbouwing

De Voorzitter van de Tweede Kamer der Staten-Generaal Postbus 20018 2500 EA 's-gravenhage. Geachte Voorzitter,

De Voorzitter van de Tweede Kamer der Staten-Generaal Postbus 20018 2500 EA 's-gravenhage. Geachte Voorzitter, Directie Voedselkwaliteit en Diergezondheid De Voorzitter van de Tweede Kamer der Staten-Generaal Postbus 20018 2500 EA 's-gravenhage uw brief van uw kenmerk ons kenmerk datum 10 september 2008 08-LNV-107

Hoofdstuk 2. Contact maken, inlichtingen verstrekken en onderhandelen

Hoofdstuk 2. Contact maken, inlichtingen verstrekken en onderhandelen Hoofdstuk 2 Contact maken, inlichtingen verstrekken en onderhandelen 48 Gangbare uitdrukkingen bij contact maken en onderhandelen De meeste zinnen die in dit overzicht staan, zijn formeel. U kunt deze

Concept Notulen Algemene Ledenvergadering VSS. d.d te Druten

Concept Notulen Algemene Ledenvergadering VSS. d.d te Druten Concept Notulen Algemene Ledenvergadering VSS Aanwezig: Zie presentielijst d.d. 25-01-2014 te Druten 1. Opening. Voorzitter Jan vd Zanden opent de vergadering en heet alle aanwezigen welkom. Er hebben

Schaapskuddes in het natuurbeheer Wim Meulenkamp ROM3D Research Opbouw Inleiding Knelpunten Aanbevelingen Vragen Inleiding Onderzoek Wageningen UR: Schaapskuddes in het natuurbeheer Wat is ecologische

1.2. Het Fokreglement geldt voor alle fokkers die zijn aangesloten bij de LSOHV en voor alle leden.

1.2. Het Fokreglement geldt voor alle fokkers die zijn aangesloten bij de LSOHV en voor alle leden. FOKREGLEMENT 1. ALGEMEEN 1.1. Het Fokreglement voor de Oudduitse Herder en de Duitse Herder LangStokhaar is overeenkomstig het beschrevene in de statuten en het huishoudelijk reglement van de rasvereniging

VOOR HET HOUDEN VAN SCHAPEN IS KENNIS NODIG!

VOOR HET HOUDEN VAN SCHAPEN IS KENNIS NODIG! Ruif 8 e jaargang nummer 2-2008. De Ruif is een uitgave van de VSS. VOOR HET HOUDEN VAN SCHAPEN IS KENNIS NODIG! In de afgelopen jaren hebben we gezien dat onze vereniging elk jaar een redelijk aantal

Toename Inteelt beperken

Toename Inteelt beperken Toename Inteelt beperken Jack J. Windig Inteelt Inteelt = kruising van verwante dieren Elk dier is drager van (zeldzame) erfelijke gebreken Recessieve gebreken niet zichtbaar Nauw verwante dieren dragen

Deelnemers aan het woord Eerste cursisten zeer positief over nieuw opleidingstraject veterinair communicatiemanagement

Deelnemers aan het woord Eerste cursisten zeer positief over nieuw opleidingstraject veterinair communicatiemanagement Deelnemers aan het woord Eerste cursisten zeer positief over nieuw opleidingstraject veterinair communicatiemanagement VAN DIERENARTSEN WORDT TEGENWOORDIG NIET ALLEEN EEN ROL VERWACHT IN HET BETER MAKEN

SZH voor levend erfgoed

SZH voor levend erfgoed SZH voor levend erfgoed Verwantschap Kor Oldenbroek en Myrthe Maurice Informatieochtend Drentsche Patrijshonden Woudenberg 15 februari 2014 Programma Wat kunt u vanmorgen verwachten: - Wat is verwantschap?

Op weg naar een scrapie ongevoelige geitenhouderij 24 februari 2015

Op weg naar een scrapie ongevoelige geitenhouderij 24 februari 2015 Op weg naar een scrapie ongevoelige geitenhouderij 24 februari 2015 Agenda 1.Opening 2.Verslag bijeenkomst 24 april 2014 3.Introductie en stand van zaken van het project. Jan_Langeveld 4.Resultaten scrapietyperingen

Duitse Herder. Club Nederland. Rasspecifiek Fokreglement DHCN. Oudduitse Herder & Duitse Herder Langstokhaar

Duitse Herder. Club Nederland. Rasspecifiek Fokreglement DHCN. Oudduitse Herder & Duitse Herder Langstokhaar Duitse Herder Club Nederland Rasspecifiek Fokreglement DHCN Oudduitse Herder & Duitse Herder Langstokhaar 04 oktober 2010 KvK 51085747 13-04-14 versie 3 pagina 1 1. ALGEMEEN 1.1. Het Rasspecifiek Fokreglement

Op deze manier willen wij iedereen hartelijk bedanken voor de hulp, op welke manier ook, tijdens de Country Fair 2010.

Op deze manier willen wij iedereen hartelijk bedanken voor de hulp, op welke manier ook, tijdens de Country Fair 2010. Ruif 10 e jaargang nummer 3 juli 2010 De Ruif is een uitgave van de VSS Beste VSS Leden Op deze manier willen wij iedereen hartelijk bedanken voor de hulp, op welke manier ook, tijdens de Country Fair

De pointer. Mariska de haan

De pointer. Mariska de haan De pointer Mariska de haan 2013 ~1~ Inleiding. Voor mijn werkstuk dit jaar heb ik gekozen voor de pointer. Omdat wij thuis 2 pointers hebben. Daar wil ik graag wat over vertellen. ~ 2 ~ Inhoudsopgave Hoofdstuk

U in het middelpunt Die migraine hè Levenservaring verzilveren

U in het middelpunt Die migraine hè Levenservaring verzilveren Welzijn op recept Welkom bij SWOA. Uw huisarts heeft u met ons in contact gebracht. De dokter kan u op dit moment geen passende behandeling (meer) bieden. Toch voelt u zich niet lekker, of heeft u pijn.

Strategieles Verbanden (Relaties en verwijswoorden) niveau A

Strategieles Verbanden (Relaties en verwijswoorden) niveau A Strategieles Verbanden (Relaties en verwijswoorden) niveau A Wat doe je in deze les? Bij Nieuwsbegrip lees je altijd een tekst met het stappenplan. Je gaat vaak op zoek naar verbanden in een tekst. Wat

HET BELANGRIJKSTE OM TE WETEN OM MEER ZELFVERTROUWEN TE KRIJGEN

HET BELANGRIJKSTE OM TE WETEN OM MEER ZELFVERTROUWEN TE KRIJGEN HET BELANGRIJKSTE OM TE WETEN OM MEER ZELFVERTROUWEN TE KRIJGEN Gratis PDF Beschikbaar gesteld door vlewa.nl Geschreven door Bram van Leeuwen Versie 1.0 INTRODUCTIE Welkom bij deze gratis PDF! In dit PDF

Jezus vertelt, dat God onze Vader is

Jezus vertelt, dat God onze Vader is Eerste Communieproject 26 Jezus vertelt, dat God onze Vader is Jezus als leraar In les 4 hebben we gezien dat Jezus wordt geboren. De engelen zeggen: Hij is de Redder van de wereld. Maar nu is Jezus groot.

Februari/Maart 2016 Activiteiten commissie A.N.B.O. afdeling Wemeldinge:

Februari/Maart 2016 Activiteiten commissie A.N.B.O. afdeling Wemeldinge: DE KOERIER ANBO - WEMELDINGE Februari/Maart 2016 Activiteiten commissie A.N.B.O. afdeling Wemeldinge: Cathrien Kole Bonzijweg 14 tel. 621386 Corrie Mol Kon. Wilhelminastraat 20 tel. 621400 Adri de Lange

Nieuwsbrief Community 3/4 nr 8 juni 2001

Nieuwsbrief Community 3/4 nr 8 juni 2001 Nieuwsbrief Community 3/4 nr 8 juni 2001 in deze nieuwsbrief nieuws afsluiting beoordelen van internetsites reacties vakwijzertips tenslotte Nieuws Na een jaar community 3/4 kunnen we tevreden zijn over

Jaarverslag 2013-2014

Jaarverslag 2013-2014 NOVA Voorzitter Anthony Matthijsen 24-9-2014 Inhoud Voorwoord... 2 Inleiding... 3 Mijn taken... 3 Externe contacten... 4 Vergaderingen... 4 Administratie... 4 Commissies... 5 Eerstejaarsfeest... 5 De club...

Winning en opslag van sperma van zeldzame Nederlandse konijnenrassen

Winning en opslag van sperma van zeldzame Nederlandse konijnenrassen Winning en opslag van sperma van zeldzame Nederlandse konijnenrassen 30 mei 2014 te Arnhem Rita Hoving, Agnes de Wit, Kees Zuidberg, en Henk Sulkers Agenda van vanochtend Koffie/thee Welkom op Stadsboerderij

Hoe zeldzaam zijn zeldzame rassen?

Hoe zeldzaam zijn zeldzame rassen? Hoe zeldzaam zijn zeldzame rassen? Over het monitoren van populaties Rita Hoving, Centrum voor Genetische Bronnen, Nederland 25 augustus 2012, familiedag SZH Centre for Genetic Resources, the Netherlands

Fokken en Scrapie resistentie bij de Toggenburger geit

Fokken en Scrapie resistentie bij de Toggenburger geit Fokken en Scrapie resistentie bij de Toggenburger geit Jack Windig, Jan Langeveld, Lucien van eulen, Rita Hoving Oene, 8 november 2014, Ledenvergadering Landelijke Fokgroep Toggenburger CGN, Livestock

Ruif 9 e jaargang nummer 2 april 2009 De Ruif is een uitgave van de VSS

Ruif 9 e jaargang nummer 2 april 2009 De Ruif is een uitgave van de VSS Ruif 9 e jaargang nummer 2 april 2009 De Ruif is een uitgave van de VSS Gezonde schapen Bij de vorige Ruif ontving u ook het concept fokprogramma voor het wegfokken van het VRQ allel. Bij dit nummer is

Nieuwsbrief 4Cats najaar 2011

Nieuwsbrief 4Cats najaar 2011 Nieuwsbrief 4Cats najaar 2011 Dit is mijn nieuwbrief die ik twee keer per jaar uitbreng. Ik heb weer leuke tips en wetenswaardigheden verzameld over katten. Veel plezier met het lezen en ik wens u alvast

Beste lezer, NIEUWSBRIEF Nr. 14-3 e JAARGANG uitgave nr. 4 van 2014 opmaak: 29 mei 2014

Beste lezer, NIEUWSBRIEF Nr. 14-3 e JAARGANG uitgave nr. 4 van 2014 opmaak: 29 mei 2014 NIEUWSBRIEF Nr. 14-3 e JAARGANG uitgave nr. 4 van 2014 opmaak: 29 mei 2014 info@heemkunde-margraten.nl www.heemkunde-margraten.nl Verenigingslokaal: Rijksweg 68 Margraten (naast feestzaal het Kroontje

Nieuwsbrief CliëntAanZet

Nieuwsbrief CliëntAanZet Nummer 1 Januari 2015 Van de redactie Hallo, Een nieuw jaar en ook weer een nieuwe nieuwsbrief CliëntAanZet. Heb je een leuk idee voor deze nieuwsbrief? Of wil je misschien zelf iets schrijven? Stuur een

20 februari 2015 (nr 8) Nieuws uit groep 1/2

20 februari 2015 (nr 8) Nieuws uit groep 1/2 Nieuws uit groep 1/2 20 februari 2015 (nr 8) Deze week hebben we het thema Sneeuw en ijs afgesloten. Donderdagmiddag hebben we met z n allen genoten van een circuit rondom dit thema. We hebben o.a. vetbollen

Ooien in de aflammerperiode? Opgestald vanaf geboorte tot nu: advies 5

Ooien in de aflammerperiode? Opgestald vanaf geboorte tot nu: advies 5 Wil je advies voor dieren die je aanvoert van andere bedrijven (aankoop dekram, ingeschaarde dieren van anderen, aankoop van ooien, herintrodcutie van uitgeleende dekram)? Advies 1 Wil je een advies voor

De Dag van de Wol is een evenement van de Vereniging van Speciale Schapenrassen, de VSS.

De Dag van de Wol is een evenement van de Vereniging van Speciale Schapenrassen, de VSS. De Dag van de Wol is een evenement van de Vereniging van Speciale Schapenrassen, de VSS. De VSS heeft een kleine 50 rassen in het stamboek geregistreerd, waaronder een groot aantal zeer zeldzame en kleine

Nieuwsbrief DE RUIF. Dit weekend ook naar de Beemster polderfair? Geef u nu nog op! Deel uw verhaal

Nieuwsbrief DE RUIF. Dit weekend ook naar de Beemster polderfair? Geef u nu nog op! Deel uw verhaal DE RUIF Nieuwsbrief Augustus 2012 Jaargang 6, nummer 2 Een uitgave van de Vereniging van Speciale Schapenrassen www.vssschapen.nl In dit nummer onder meer: - Welkom Ryelands - Voorjaarsbijeenkomst inspecteurs

Inteelt en verwantschapsbeheer

Inteelt en verwantschapsbeheer Inteelt en verwantschapsbeheer mogelijkheden nieuwe software Jack Windig, Wageningen UR Laura Roest, Raad van Beheer Lelystad 21 januari 2014 Genetisch management Inteelt beheersen kan je alleen samen

SPREEKBEURT SCHAAP ZOOGDIEREN OVER HOUDEN VAN HUISDIEREN. l a n d e l i j k i n f o r m a t i e c e n t r u m g e z e l s c h a p s d i e r e n

SPREEKBEURT SCHAAP ZOOGDIEREN OVER HOUDEN VAN HUISDIEREN. l a n d e l i j k i n f o r m a t i e c e n t r u m g e z e l s c h a p s d i e r e n SPREEKBEURT SCHAAP l a n d e l i j k i n f o r m a t i e c e n t r u m g e z e l s c h a p s d i e r e n ZOOGDIEREN OVER HOUDEN VAN HUISDIEREN WE HEBBEN DE BELANGRIJKSTE INFORMATIE OVER HET SCHAAP BIJ

De Zegge s. Nieuwsbrief 23 Jaargang 9 13-02-2015. Agenda

De Zegge s. Nieuwsbrief 23 Jaargang 9 13-02-2015. Agenda De Zegge s Nieuwsbrief 23 Jaargang 9 13-02-2015 Agenda Donderdag 19 februari Groep 5 en 6 gaan om 9.15 naar de Voorveghter Donderdag 19 februari Grote schoolavond groep 3 en 4, aanvang 19:00 Maandag 23

01 Waarom moet ieder paard een paspoort hebben?

01 Waarom moet ieder paard een paspoort hebben? Juni 2014 01 Waarom moet ieder paard een paspoort hebben? Het is een Europese verplichting, dat alle eenhoevigen ( paard, pony, ezel of zebra) een paspoort moeten hebben waarmee zij te identificeren zijn.

Verteld door Schulp en Tuffer

Verteld door Schulp en Tuffer Verteld door Schulp en Tuffer Het allereerste kerstfeest Het allereerste kerstfeest Verteld door Schulp en Tuffer Vertaald en bewerkt door Maria en Koos Stenger Getekend door Etienne Morel en Doug Calder

Van maandag 28/2 tot en met zaterdag 5/3. Vormingsweek voor vrijwilligers WELGEVORMD DIGITAAL

Van maandag 28/2 tot en met zaterdag 5/3. Vormingsweek voor vrijwilligers WELGEVORMD DIGITAAL Van maandag 28/2 tot en met zaterdag 5/3 Vormingsweek voor vrijwilligers WELGEVORMD DIGITAAL Workshops (inschrijven verplicht) Ga je één keer per jaar als vrijwilliger helpen op het feest van de brandweer?

NIEUWSBRIEF. Gebruik van het dossier We zien dat er een aantal mentoren al gebruik maken van Het Dossier. Complimenten daarvoor.

NIEUWSBRIEF. Gebruik van het dossier We zien dat er een aantal mentoren al gebruik maken van Het Dossier. Complimenten daarvoor. NIEUWSBRIEF December Mentorschap Midden-en Noordoost Brabant 2015 Editie 2 Jaargang 1 Hierbij ontvangt u de nieuwe nieuwsbrief van het Mentorschap Midden -en Noordoost brabant. Hiermee houden wij u op

BEHEERDER ZIJN BIJ DE DORPSBOERDERIJ IN WASPIK Het is inmiddels al een jaar geleden (maart 2012) dat onze Dorpsboerderij haar deuren officieel opende. Dankzij de inzet van een team van ongeveer 30 beheerders

Consultatiebureau Widar & Oudergroep

Consultatiebureau Widar & Oudergroep Consultatiebureau Widar & Oudergroep Zeist, september 2014 Beste ouders, Namens Sylvia Stroink en de oudergroep van consultatiebureau Widar bieden wij u deze nieuwsbrief aan. Het nieuws van Sylvia is te

Met een rugzakje vol info ga ik naar huis, veel gesprekken, leuke manier van middagvulling.

Met een rugzakje vol info ga ik naar huis, veel gesprekken, leuke manier van middagvulling. Leerzaam, leuk, nieuwe contacten opgedaan, nieuwe ideeën. Het open Space concept is geweldig. Met een rugzakje vol info ga ik naar huis, veel gesprekken, leuke manier van middagvulling. Ontspannen maar

Colofon: Deze nieuwsbrief is een periodieke uitgave van het Frysk Melkskieppe Stamboek

Colofon: Deze nieuwsbrief is een periodieke uitgave van het Frysk Melkskieppe Stamboek Colofon: Deze nieuwsbrief is een periodieke uitgave van het Frysk Melkskieppe Stamboek Contributie Donateurs 10,00 Leden 22,50 Jaargang 10, nummer 1 Januari 2012 Bestuur: Voorzitter/Stamboekhouder: H.J.Oudhoff

Schapen. Inhoud. Benamingen. Geschiedenis. Benamingen

Schapen. Inhoud. Benamingen. Geschiedenis. Benamingen Schapen Inhoud Benamingen Geschiedenis Raskenmerken Lammeren Ziektes Verzorging Omgeving Schapen scheren Wist-je-dat weetjes Benamingen Ooi = vrouwtje Ram = mannetje Lam = schaap t/m 1 jr. Hamel = gecastreerde

Landelijke Fokgroep Toggenburger. Harderwijk 20 april 2019

Landelijke Fokgroep Toggenburger. Harderwijk 20 april 2019 Landelijke Fokgroep Toggenburger Harderwijk 20 april 2019 Het bestuur van de Fokgroep Toggenburger bestaat uit: Voorzitter: Doede de Jong, Spannum. Secretaris: André Koekkoek, Wijhe. Penningmeester: Roel

Schaap met de 6 poten (Veelzijdig op weg naar 2025)

Schaap met de 6 poten (Veelzijdig op weg naar 2025) 1 De Schapenhouderij in 2018 798.833 schapen in Nederland (CBS 2017) 8.525 professionele schapenhouders (18% heeft een opvolger) 18.000 kleinschalige schapenhouders (gemiddeld 11 schapen) Rendement onder

FGH FOKREGLEMENT VOOR DE OUDDUITSE HERDER

FGH FOKREGLEMENT VOOR DE OUDDUITSE HERDER FGH FOKREGLEMENT VOOR DE OUDDUITSE HERDER Uitgave 17 augustus 2014 Vastgesteld op de bestuursvergadering van 17 aug 2014 1. ALGEMEEN 1.1. Het Fokreglement geldt voor alle fokkers die alleen zijn aangesloten

Ben jij een kind van gescheiden ouders? Dit werkboekje is speciaal voor jou!

Ben jij een kind van gescheiden ouders? Dit werkboekje is speciaal voor jou! Hallo Ben jij een kind van gescheiden ouders? Dit werkboekje is speciaal voor jou Als je ouders uit elkaar zijn kan dat lastig en verdrietig zijn. Misschien ben je er boos over of denk je dat het jouw

Allereest de beste wensen voor 2014. Hopelijk wordt het voor jullie allemaal een goed, gezond en natuurlijk een sportief turnjaar.

Allereest de beste wensen voor 2014. Hopelijk wordt het voor jullie allemaal een goed, gezond en natuurlijk een sportief turnjaar. Vogelwaarde, januari 2014. Beste ouders/verzorgers en leden, Allereest de beste wensen voor 2014. Hopelijk wordt het voor jullie allemaal een goed, gezond en natuurlijk een sportief turnjaar. Even terugkijken

Soms kom je erachter dat je een strijd hebt gestreden die je niet kan winnen.

Soms kom je erachter dat je een strijd hebt gestreden die je niet kan winnen. Update 27-3-2012 Lieve mensen, Soms kom je erachter dat je een strijd hebt gestreden die je niet kan winnen. Vorige week op 18-3-2012 werd Lady ziek. Zij heeft koliek gekregen (buikpijn) en daar zijn we

Welkom. Stichting Zeldzame Ziekten Nederland. Uitslag enquete Nationaal Plan. 15 maart 2012

Welkom. Stichting Zeldzame Ziekten Nederland. Uitslag enquete Nationaal Plan. 15 maart 2012 Welkom Stichting Nederland Uitslag enquete Nationaal Plan 15 maart 2012 Agenda 1. Doel van de bijeenkomst 2. Overzicht reacties op de enquête 3. Conclusies uit de enquête t.b.v. Nationaal Plan 4. Plannen

Genomic revolution : betekenis voor

Genomic revolution : betekenis voor Genomic revolution : betekenis voor karakterisering, behoud en fokkerij van zeldzame rassen? Jack Windig Centre of Genetic Resources, The Netherlands (CGN) Genomic revolution Genoom Het hele DNA Alle chromosomen

Even voorstellen: De Heren van Stand

Even voorstellen: De Heren van Stand Versie: Oktober 2014 Even voorstellen: De Heren van Stand Op zaterdag 27 september zijn de Heren van Stand weer toegevoegd aan de Schaapskudde Hof van Twente. Van de 5 rammen zijn er maar liefst drie in

Karin de Galan. Karin de Galan (1967) is sinds 1991 trainer en coach.

Karin de Galan. Karin de Galan (1967) is sinds 1991 trainer en coach. Karin de Galan Karin de Galan (1967) is sinds 1991 trainer en coach. Ze heeft zich gespecialiseerd in het trainen van trainers en richtte in 2007 de galan school voor training op. Eerder werkte ze als

Reglement van deelname terugdringing TSE gevoeligheid

Reglement van deelname terugdringing TSE gevoeligheid Reglement van deelname terugdringing TSE gevoeligheid Per 01 januari 2009 is schapenfokvereniging het Nederlands Bonte Schaap door het PVV erkend als instelling volgens de Verordening fokken op terugdringen

Fokkersclub van het Nederlands Landvarken

Fokkersclub van het Nederlands Landvarken concept Fokkerijreglement Fokkersclub van het Nederlands Landvarken Ingangsdatum: april 2015. 1 1: Fokkersclub De leden welke zich mede inzetten voor het behoud van het Nederlands Landvarken zijn lid van

Dierenkliniek Oldenzaal-Losser

Dierenkliniek Oldenzaal-Losser Dierenkliniek Oldenzaal-Losser Van eisprong tot veulen Dierenkliniek Oldenzaal-Losser is een dierenartsenprakijk met veel ervaring op paardengebied. Onze paardendierenartsen zijn Jantine van Ginneken,

Offener Internationaler Stadtwerke- Cup 15 Hamm (D)

Offener Internationaler Stadtwerke- Cup 15 Hamm (D) NIEUWSBRIEF SEPTEMBER Seizoen 2015-2016 Hallo allemaal! De eerste weken zitten er weer op en alles draait weer alsof het nooit vakantie is geweest! Iedereen is lekker uitgerust in de vakantie en we kunnen

Duitse Herder Club Nederland. Rasspecifiek Fokreglement. DHCN Oudduitse Herder & Duitse Herder Langstokhaar

Duitse Herder Club Nederland. Rasspecifiek Fokreglement. DHCN Oudduitse Herder & Duitse Herder Langstokhaar Duitse Herder Club Nederland Rasspecifiek Fokreglement DHCN Oudduitse Herder & Duitse Herder Langstokhaar 04 oktober 2010 KvK 51085747 01-05-2016 versie 4 1. ALGEMEEN 1.1. Het Rasspecifiek Fokreglement

Lezingen Han Bouwmeester Natuurfotografie

Lezingen Han Bouwmeester Natuurfotografie Lezingen Han Bouwmeester Natuurfotografie Het delen van mijn belevenissen met belangstellenden is een van mijn grootste uitdagingen binnen de natuurfotografie. In mijn filmtijd maakte ik al een aantal

Op wat voor manier bent u de afgelopen maand in contact gekomen met HorSense? (meerdere opties mogelijk) Anders, namelijk.

Op wat voor manier bent u de afgelopen maand in contact gekomen met HorSense? (meerdere opties mogelijk) Anders, namelijk. Op wat voor manier bent u de afgelopen maand in contact gekomen met HorSense? (meerdere opties mogelijk) 9 8 7 6 5 4 1 Anders, namelijk. o op bezoek geweest bij de boerderij o leden vergadering o tijdens

Vrijwilliger bij Savant zorg... U krijgt er veel voor terug!

Vrijwilliger bij Savant zorg... U krijgt er veel voor terug! Vrijwilliger bij Savant zorg... U krijgt er veel voor terug! superfijn zinvol gezellig dankbaar gastvrij Welkom thuis We horen het regelmatig van onze ruim achthonderd vrijwilligers: bij Savant Zorg voel

Vrijwilligers aan het stuur Toelichting op het nieuwe vrijwilligersbeleid van Raffy

Vrijwilligers aan het stuur Toelichting op het nieuwe vrijwilligersbeleid van Raffy Vrijwilligers aan het stuur Toelichting op het nieuwe vrijwilligersbeleid van Raffy Welkomstwoord De vrijwilligers van Raffy en Lâle zijn de olie in de machine. Zonder olie loopt de machine heel snel

Ik ben David de Graaf

Ik ben David de Graaf Ik ben David de Graaf geboren in 1984. met Downsyndroom Surprise! Ook voor mijzelf Ik heb het niet alleen, maar... ik ben ook in vaste dienst van de Stichting Downsyndroom Kort: de SDS www.downsyndroom.nl

Verhaal: Jozef en Maria

Verhaal: Jozef en Maria Verhaal: Jozef en Maria Er was eens een vrouw, Maria. Maria was een heel gewone jonge vrouw, net zo gewoon als jij en ik. Toch had God haar uitgekozen om iets heel belangrijks te doen. Iets wat de hele

RC KERRY-HILL BELGIE.

RC KERRY-HILL BELGIE. RC KERRY-HILL BELGIE. GESCHIEDENIS. Golvende groene heuvels in Wales, vlakbij het plaatsje Kerry in de buurt van Newtown, Montgomeryshire, zijn deze "Hills of Kerry" bezaait met opvallende schapen, wit

Verenigingsfokreglement Picardische Herdershonden Club Nederland. voor het ras: Picardische Herder

Verenigingsfokreglement Picardische Herdershonden Club Nederland. voor het ras: Picardische Herder Verenigingsfokreglement Picardische Herdershonden Club Nederland voor het ras: Picardische Herder 1. ALGEMEEN 1.1. Dit reglement voor de Picardische Herdershonden Club Nederland,, hierna te noemen de vereniging

Nieuwsbrief DE RUIF. 500 e lidmaatschap bij de VSS. Een uitgave van de Vereniging van Speciale Schapenrassen www.vssschapen.nl

Nieuwsbrief DE RUIF. 500 e lidmaatschap bij de VSS. Een uitgave van de Vereniging van Speciale Schapenrassen www.vssschapen.nl DE RUIF Nieuwsbrief December 2013 Jaargang 7, nummer 4 Een uitgave van de Vereniging van Speciale Schapenrassen www.vssschapen.nl In dit nummer onder meer: - Registratie kruislingen - Vacht vilten - Topdieren

Juf Sabine en juf Maaike

Juf Sabine en juf Maaike Je moet daar heel wat voor kunnen: - Je moet goed kunnen lezen - En ook goed begrijpen wat je leest - Je moet goed kunnen opzoeken - En goed kunnen kiezen wat je wel en niet nodig hebt. - Je moet je verhaal

7.5 Script en plaatjes post-test

7.5 Script en plaatjes post-test 7.5 Script en plaatjes post-test De vorige keer waren we hier om Drakie wat beter te leren praten en Drakie heeft toen een heleboel van jou geleerd. Dat vond ie heel leuk. Vandaag gaan we wat dingen die

Genetische diversiteit in de Gelderse paarden populatie

Genetische diversiteit in de Gelderse paarden populatie Genetische diversiteit in de Gelderse paarden populatie Bart Ducro 1,, Anouk Schurink 1, Sipke-Joost Hiemstra 1,2, Kor Oldenbroek 2 Juli, 2011 1) Animal Breeding and Genomics Centre, Wageningen UR 2) Centrum

Nieuwe vruchtbaarheidsindexen voor schapen

Nieuwe vruchtbaarheidsindexen voor schapen Nieuwe vruchtbaarheidsindexen voor schapen S. Janssens, mei Onderzoeksgroep huisdierengenetica, departement Biosystemen, KU Leuven www.huisdierengenetica.be Gegevens De Vruchtbaarheids voor schapen werd

Nieuwsbrief nr.20 9 juni 2016

Nieuwsbrief nr.20 9 juni 2016 Nieuwsbrief nr.20 9 juni 2016 Vanuit de directie Gevonden voorwerpen In de ruimte naast de voordeur staat een bak met gevonden voorwerpen. In deze bak liggen jassen, shirtjes, broodtrommels, bekers etc.

Van de redactie. Namens de redactie Jacqueline van der Maten

Van de redactie. Namens de redactie Jacqueline van der Maten Van de redactie Wat wonen we toch in een prachtige wijk! Ja, zult u zeggen, dat weten we wel. Maar je kijkt toch anders naar je wijk wanneer een buitenstaander, die hier nooit eerder geweest is, dat zegt.

Belgische Ouessant Vereniging

Belgische Ouessant Vereniging HET DOORDACHT KIEZEN VAN EEN DEKRAM! Of de doordachte aankoop van een ramlam dat dient uit te groeien tot een toekomstige dekram voor uw kudde. Hoe langer hoe meer kunnen we beschikken over informatie

1e Kwartaal 2015. Voor u ligt alweer de 11e editie van het Wenum Hoeve Bulletin.

1e Kwartaal 2015. Voor u ligt alweer de 11e editie van het Wenum Hoeve Bulletin. www.wenumhoeve.nl 2015 Jaargang 11 Voor u ligt alweer de 11e editie van het Wenum Hoeve Bulletin. Zoals gebruikelijk een overzicht van alle activiteiten in het afgelopen jaar kort weergegeven. Uiteraard

Peppelinfo december 2014, nummer 4

Peppelinfo december 2014, nummer 4 Peppelinfo december 2014, nummer 4 Beste ouders, Inmiddels ben ik al weer drie weken op de Peppel en begin ik me al aardig thuis te voelen. Ik heb al veel ouders ontmoet en al een aantal prettige gesprekken

Nieuwskraker. Wat komen gaat. Verderop in deze Nieuwskraker: de special van groep 5a.

Nieuwskraker. Wat komen gaat. Verderop in deze Nieuwskraker: de special van groep 5a. Nieuwskraker nr. 16, 10 april 2015 Verderop in deze Nieuwskraker: de special van groep 5a. Wat komen gaat Agenda 13 t/m 24 april: Entreetoets groep 7 Ook deze week: gesprekken met ouders van leerlingen

De schaapskudde Een educatief programma voor groep 5 en 6 Handleiding Deel 3 Locatie Hoog-Buurlo

De schaapskudde Een educatief programma voor groep 5 en 6 Handleiding Deel 3 Locatie Hoog-Buurlo De schaapskudde Een educatief programma voor groep 5 en 6 Handleiding Deel 3 Locatie Hoog-Buurlo Inhoudsopgave Deel 3: De schaapskudde van Hoog-Buurlo 1. Aanmeldgegevens 2. Achtergrondinformatie Hoog-Buurlo

18 december 2013. 1 van 10. Op vakantie na een niertransplantatie; NP online enquête

18 december 2013. 1 van 10. Op vakantie na een niertransplantatie; NP online enquête Op vakantie na een niertransplantatie; NP online enquête Nierpatiënten Perspectief online is een internetpanel voor mensen met een nierziekte*, naasten van nierpatiënten en nierdonoren. Zij kunnen via